Autor Wątek: Prawa Emerytalne  (Przeczytany 12717 razy)

Offline antekstrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
    • http://
Prawa Emerytalne
« dnia: Kwiecień 03, 2005, 12:33:49 »
Mam pytanie do zawodowców ??? Mam 13-lat służby w PSP czy zastępcza służba wojskowa w strukturach (MSW) gdzie odbyłem ją przed PSP okres 2-letni wlicza się  do nabycia wcześniejszych praw emerytalnych które normalnie nabywam po 15-latach służby w PSP?????????????

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2005, 18:00:45 »
Z tego co się orientuję to po 15 latach służby (faktycznej) możesz przejść na emeryturkę i dopiero wtedy wliczją Ci się te 2 lata służby wojskowej (liczone są w taki sam sposób jakbyś pracował w PSP) ale dopiero po 15 latach. Nie możesz przejść na emeryturę po 13 latach służby i 2 latach sł. wojskowej (nawet jeżeli odbywałeś ją w PSP).
Pozdrawiam  

Offline nokia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2005, 18:48:35 »
Panie kolego wlicza sie oc
 

Offline Harry

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2005, 20:32:14 »
Możesz jeśli oc odrabiałeś w straży jako junak - junactwo liczy się do tych 15-u latek jest na to wyrok trybunału .   Jeśli to twoje oc było odrabiane niby w msw ale np byłeś w tz białym personelu to chyb nie  

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2005, 15:58:57 »
biurówka - ma rację najpierw musisz mieć 15 lat a dopiero wlicza się służba zastępcza. Co do wyroku to jest to przypadek jednostkowy nie podlegający regule. Każdy który czuje się pokrzywdzony może się odwołać do sądu. Zabieram zdanie w tym temacie ponieważ odbywałem służbę zastępczą więc jestem zainteresowany tym tematem. Dodam, że przelicznik za służbę zastępczą wynosi 1,3%.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline nurek04

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2005, 18:09:33 »
Tak-biurówka ma rację, ale zaliczenie tych dwóch lat po 15 latach ma wieksze znaczenie tylko wtedy ,gdyprzed odróbką wojska nie pracowałeś.Jeśli pracowałeś to niema to większego znaczenia.Poprostu przepis mówi że przlicza sie 2.6% okres służby w straży,oraz 3 lata przed.
W twoim przypadku jeśli byś był normalnie w wojsku,nabył byś już praw emerytalnych,a takto musisz jeszcze poracować.
Ale jeśli nie masz naprawdę ważnych powodów to na 40% +15% na stan zdrowia+ 5% za wyjazdy(jeśli je masz)nie ma się co wybierać.No chyba że jesteś nurkiem i wynurkowałeś 70 godz w  roku i potrafisz to udokumentować.To możesz zyskać dodatkowo 2%za każdy rok nurkowania. Z tym że nie mozna w jednym roku łączyć wyjazdów z nurkowaniem.Maks to 75%.
To wszystko .

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2005, 18:19:55 »
Ważne informacje dla byłych "Junaków" odbywających służbę w PSP
http://www.skpnszz.org/comment.php?comment.news.18
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2005, 02:19:10 »
Wlicza się też praca przed PSP.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline malina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 24, 2005, 10:29:25 »
nurek04 dlaczego uwazasz ze nie mozna łączyć wyjazdów z nurkowaniem. Czy jest to gdzies napisane?

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 31, 2005, 10:24:04 »
Cytuj
nurek04 dlaczego uwazasz ze nie mozna łączyć wyjazdów z nurkowaniem. Czy jest to gdzies napisane?
Właśnie nie jest... Przyglądam się temu rozporzadzeniu i nic tu takiego nie widzę (Dz.U.95.21.114)... chyba, ze wyszła jakaś poprawka lub już z przyzwyczajenia "sumujemy jednak nie więcej niż" (np. urlop dodatkowy :))
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 01, 2005, 18:22:45 »
Zmroziła mnie ostatnia informacja mówiąca o zaawansowanych pracach nad ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym dla służb mundurowych. A zmroziła mnie dlatego, iż ma zakładać że kto nie zadeklaruje odejścia na emeryturę w drugiej połowie 2006r. to łapie go pomostówka, co oznacza, że od momentu odejścia na emeryturę nie posiadając pełnej wysługi (30 latek) do uzyskania pełnego wieku emerytalnego (65 lat) będziemy pobierać jakieś śmieszne minimum na dzisiaj coś niespełna 900zł. Prace podobno są bardzo zaawansowane i przewiduje się krótki okres legalizacji. Informacja nie jest z oficjalnego źródła pochodzi z innej zaniepokojonej formacji. Wszystkie służby mundurowe mają mieć ujednolicone zasady emerytalne.

Sadzicie, że jest to możliwe?
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Harry

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2005, 21:29:36 »
Dyskusje na temat pomostu dla służ są prowadzone już dawno ale nikt nie ma odwagi tego dotykać może to ulec zmianie po wyborach do Parlamentu np. PO ma w tym względzie swoją wizję świata sprawiedliwego właśnie z pomostem osobiście nie wierzę ale Polska to piękny kraj itd.  :angry:
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2005, 21:47:04 »
Możliwe...możliwe jak najbardziej wodnik . W tym kraju tym bardziej.
Ciągle rączki wkładają nie tam gdzie trzeba. Oczywiście wszystko odbywa się zgodnie z prawem /nawet nieraz wstecz/ tylko przeważnie kosztem tych, nie zorientowanych na czas. Tak zapewne będzie i tym razem <_<
Na moim stanowisku już kilka osób, które znam wybiera się na wcześniejsze emeryturki nie ogladając się na nic, bo i na co?
Wprowadzenie na SK niebawem 112 przy rozsypujacym się, felernym, ciągle szwankujacym sprzęcie i żałosnym oprogramowaniu, braku należytego zaplecza socjalnego i tej samej obsadzie osobowej, pensji oraz zmienionych /pono na prośbę i dla dobra/ godz. służby. Wymaganiach odnośnie jęz. obcych, wszechstronnego niemal wyszkolenia itd.... Niepewności jutra? Faktycznie nie ma chyba na co czekać :( Ech...
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 01, 2005, 22:36:13 »
Cytuj
Możliwe...możliwe jak najbardziej wodnik . W tym kraju tym bardziej.
Ciągle rączki wkładają nie tam gdzie trzeba. Oczywiście wszystko odbywa się zgodnie z prawem /nawet nieraz wstecz/ tylko przeważnie kosztem tych, nie zorientowanych na czas. Tak zapewne będzie i tym razem <_<
Na moim stanowisku już kilka osób, które znam wybiera się na wcześniejsze emeryturki nie ogladając się na nic, bo i na co?
Wprowadzenie na SK niebawem 112 przy rozsypujacym się, felernym, ciągle szwankujacym sprzęcie i żałosnym oprogramowaniu, braku należytego zaplecza socjalnego i tej samej obsadzie osobowej, pensji oraz zmienionych /pono na prośbę i dla dobra/ godz. służby. Wymaganiach odnośnie jęz. obcych, wszechstronnego niemal wyszkolenia itd.... Niepewności jutra? Faktycznie nie ma chyba na co czekać :( Ech...
I co się przejmujesz...produkcja inteligentnych , doświadczonych, oczytanych i super facetów w szkołach trwa..przyjdą , zastąpią Cię i zrobią to lepiej...
Będzie więcej miejsca dla plecaków i mistrzów świata, trafiających na dzień dobry na stanowiska dowódcze...
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 02, 2005, 09:16:29 »
@wodnik
Gdzie to wyczytałeś?

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 02, 2005, 09:59:25 »
Cytuj
@wodnik
Gdzie to wyczytałeś?
Jak pisałem źródło nie jest oficjalne. Usłyszałem taką informację na spotkaniu w innej formacji mundurowej.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Pioter

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 04, 2005, 17:39:03 »
Witam!
Po głośnych doniesieniach prasowych o "masowym" popełnianiu samobójstw przez policjantów na służbie coraz częściej mówi się o wcześniejszej emeryturze już po 10 latach służby (wliczając w ten okres lata pobierania nauki w szkołach pożarniczych i wcześniejszej pracy "w cywilu", bądź w innych służbach mundurowych np. policji czy straży granicznej). W sumie jestem ZA  :D  bo wiem (choć nie doskonale, bo nie na swoim przykładzie ale na przykładzie mojego ojca) co to znaczy STRES! I niech tylko ktoś teraz powie, że górnicy znowu będą pokrzywdzeni względem mundurowych!  <_<  tylko tak się składa, że ci którzy domagają się zrównania wieku emerytalnego mundurowych z cywilami nie mają zielonego pojęcia o służbie!  PS nikt nikomu nie broni iść do "mundurówek" tylko dostać się tam nie jest tak prosto jak powiedzieć  ;)  Znam ludzi, którzy nie dostali się do policji i popadli w taką skrajność, że teraz nienawidzą policjantów i na stadionach tłuką ich pałkami.
 

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 07, 2005, 19:43:59 »
Nurek04 pisałeś, że 5% za wyjazdy. I ja kilka razy słyszałem taką opinię, że za wyjazdy nie więcej jest jak 5% ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia w przepisach. Osobiście uważam , że jest 0,5% rocznie i tyle.

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2005, 14:39:11 »
Nurek04 pisałeś, że 5% za wyjazdy. I ja kilka razy słyszałem taką opinię, że za wyjazdy nie więcej jest jak 5% ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia w przepisach. Osobiście uważam , że jest 0,5% rocznie i tyle.
Tak jet 0,5 rocznie ale nie więcej niż przez 10 lat co daje 5%. I to pod waruniem, że nie nabyłeś pełnych praw do emerytury czlli 75%.
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 08, 2005, 14:58:43 »
Z tego, co wiem dokładnie tak Mark 1 jak piszesz :) Jednak nie dotyczy to nie wiem i nie rozumiem dlaczego dyz. Stanowisk Kierowania - czyżby mniej stresująca służba od nieraz 1 śmietnika lub kotka dziennie? /a tak się zdarza i zalicza/ :angry:
Pozdr.  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Piter R.

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 09, 2005, 13:36:15 »
Pytanie jak jest w przypadku służby w Zawodowej Straży Pożarnej i jednocześnie odbycie przeszkolenia wojskowego w ramach umowy 3-letniej. Chodzi mi o przelicznik 1,3 lub 2,6. ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2005, 13:36:31 wysłana przez Piter R. »

Offline ktos998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2005, 22:55:30 »
Ajax masz racje liczy sie tylko nam podzialowcom ,oficerom operacyjnym i dowódcy jrg jak rowniez komendantowi miejskiemi i powiatowemu o ile wyjeżdzi 30 wyjazdów rocznie do zdarzeń ,z rozbiciem 1 wyjazd jedna służba ewentualnie dzień.A do emeryturki jak nawet masz 20 lat slużby i wyjeżdziłeś norme to doliczają i tak tylko 5%
.Wiem to bo kolega odchodzi teraz na emeryturke i tak mu naliczyli.Jeszcze warunek na dostanie tych 5% to z policzonymi latami nie możesz przekroczyć 75% bo to jest max co można dostać ,chyba że jakies proceciki za uszczerbek na zdrowiu.



                                      Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2005, 23:05:38 »
Cóż kolejny przyklad "dyskryminacji" Dyżurnych operac. SK - sami w tym kierunku nic nie zrobimy :( Jest Nas po prostu zbyt mało i raczej więcej bez "łapanki" nie będzie. Ja mimo, że lubię tą pracę, czuję się po latach, że przechodząc dobrowolnie do niej chyba wiele straciłem i jeszcze stracę! <_<
Przykre, ale niestety prawdziwe.

Ps. Tak swoją drogą przy okazji tematu - u mnie w jednej Komendzie jak narazie na przyszły rok wybiera się /złożyli raporty/ na emeryturki coś z 10 > osób. Ciekawe.....?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2005, 07:23:12 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 15, 2005, 19:55:49 »
MARK1 ma racje 0,5 % przez 10 lat to 5 %
zawsze to cos :D  

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Prawa Emerytalne
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 17, 2005, 10:03:30 »
Pytanie jak jest w przypadku służby w Zawodowej Straży Pożarnej i jednocześnie odbycie przeszkolenia wojskowego w ramach umowy 3-letniej. Chodzi mi o przelicznik 1,3 lub 2,6. ?
Z tego, co się oriętuję to ten okres zalicza Ci się po 2,6. W ramach odbycia służby skierowano Ci do straży na okres 3 lata jeżeli tak było to  2,6. I jeszcze jedna uwaga musisz mieć świadectwo pracy.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.