Autor Wątek: Zbiorniki Wody Pożarowej  (Przeczytany 6174 razy)

Offline leonardo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Zbiorniki Wody Pożarowej
« dnia: Kwiecień 01, 2005, 12:37:12 »
Poszukuję informacji dotyczących projektowania zbiorników wody pożarowej. Chodzi konkretnie o zaprojektowanie odkrytego zbiornika o pojemności użytkowej około 150 m3, skarpie 1:2 i wymiarach myślę, że 5x5, 13x13.Wszystko co nie będzie "suchą" normą PN-B-02857. Szczególnie interesują mnie rozwiązania konstrukcyjne zbiorników, studzienek ssawnych-typy, odległości od zbiornika itp. Bardzo proszę o pomoc. W necie nie ma na ten temat prawie żadnych informacji. Z góry dziękuję. Wojtek  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2005, 20:52:30 »
możesz przybliżyć problem lub chociarz oświetlić nas czy jesteś strażakiem, nie chcielibyśmy wyjaśniać Ci co to jest studzienka...
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline leonardo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2005, 10:28:01 »
Przepraszam nie napisalem nic o sobie. Jestem inzynierem inzynierii srodowiska i projektantem "ds" wod.-kan. Projektuje przylacze wodociagowe z uzupelniajacym zapasem wody ( 15m3)ze zbiornika  ppoż. Inwestor wykopal juz ogromny dol na zbiornik 9X34m wiec odnosnie lokalizacji nie mam juz pola manewru i musze sie w ten dol wpasowac. Od zbiornika do koncowki drogi ppoz czyli placu manewrowego jest 12 m. Tam chyba musze zlokalizowac studnie ssawna? Nie jestem pewien bo w szczatkach materialow jakie posiadam pisze, ze studnia ssawna nie moze byc dalej niz 2,0 m od zbiornika? Z drugiej strony musi byc do niej zapewniony dojazd. Wiec powinienem sie tez trzymac sie drogi ppoz. Z tego co wiem sa dwa rodzaje studni. Ze swobodnym zwierciadlem wody (musi byc powyzej zbiornika) i z przewodami ssawnymi ( rowniez ze spadkiem w kierunku zbiornika ). Problem w tym, ze miejsce na studnie ( plac manewrowy ) jest polozone ponizej zbiornika o ok. 0,50m. Jak rozwiazac ten problem zakladajac grawitacyjny doplyw wody ze zbiornika do studni? I jakim przewodem ma byc realizowany ten doplyw skoro wedlug normy ze studni maja byc wyprowadzone dwie nasady 110 mm ( czyli dwa przewody?) Wyczytalem rowniez, ze przewod łączący zbiornik ze studnią powinien byc zabezpieczony w zbiorniku smokiem ssawnym zaopatrzonym w kosz. Gdzie mozna o takich zabezpieczeniach poczytac? I w związku z tym kolejne pytanie. Czy w trosce o czystosc tego przewodu część osadową w zbiorniku powinienem przewidziec po przeciwnej stronie niz sam przewod? Jak prowadzic spadki dna w samym zbiorniku? I czy musze na przewodach ssawnych instalowac zawory zwrotne? W ktorym miejscu? Jak widzisz pytan mam wiele bo nigdy zbiornika nie projektowalem a projekty, ktore wpadly mi w rece sa dramatyczne. Dziekuje za kazda wskazowke i pomoc. Wojtek

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2005, 12:46:38 »
to  nie jest takie trudne jak się wydaje.

1. samochody pożarnicze zassysają wode na zasadzie podciśnienie, jeśli objętość wewnątrz "rur" bedzie duża ssanie bedzie trwało dłużej lub nie uda się wcale..
2. różnica pozimów, jeśli studzienka jest niżej dna zbiornika to chyba nie ma problemu? tzw. praktyczna wysokość ssania to 7,5 m więć od nasady ssawnej sam. pożarniczego do smoka nie może być więcej (im mniej tym lepiej)
3. smok- kup gotowy razem z koszem, tak samo nasady 110 (połączenie storz - na dwa kły)
4. przewód łączący - wydajność (przepływ) wyższa niż wydajność pomp z praktyki max. 6 tys. litrów na min.
5. czasami w samochodach pożarniczych stosuje się dwie nasady 110 na przewodzie około 150


jeśli Twoje warunki budowy nie odpiwadają przepisom możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy ds. p.poż. w zakresie zaproponowania innych zabezpieczeń

 
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline leonardo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2005, 08:15:59 »
Dziekuję Ci bardzo-trochę mnie oświeciłeś. Znalazłem w necie smok ssawny z koszem. Rozwiązanie studzienki juz też mam w głowie. Jeśli byłbyś tak uprzejmy to jeszcze jedno pytanie. Piszesz, że przy zbyt duzej "objętości rur" ssanie będzie trwało dłużej lub się nie uda wcale. Chcę to rozwiązać w ten sposób. Dopływ wody do studzienki ze zbiornika rurą grawitacyjną fi300mm z zasuwą przed studzienką, zamykającą dopływ wody w okresie zimowym. W studzience przewód z koszem ssawnym przy dnie ,wyprowadzony na zewnątrz studzienki z dwoma łącznikami. Skoro nasady fi110 mają być dwie to jakiej srednicy ma byc przewod zakładając rozbiór 6000 l/min? I czy dwie nasady mają wychodzić z jednego przewodu tak jak w przypadku np. stojaka hydrantowego, czy mają to być dwie nasady jako koncowki dwoch niezależnych przewodów??? I jakbys mogł pisnąc jeszcze słówko o spadkach w zbiorniku. I czy przewód grawitacyjny w zbiorniku tez musi byc zabezpieczony koszem? Projekt muszę i tak uzgodnić ze specjalistą ds. ppoż. tylko najpierw muszę mieć z czym do niego pojsc. Tak czy inaczej wielkie dzięki za pomoc. I sorki za moją indolencję w sprawach strazackich. Pozdro

Offline leonardo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2005, 10:12:59 »
I czy smoki ssawne mozna instalowac na przewodach ssawnych ( sztywnych ) czy tylko wężach?

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2005, 13:06:04 »
nie jestem prewentystą ale:
1. przewód grawitacyjny - odpuściłbym zawór zwrotny - przecięż parcie wody bedzie w prawidłową strone.
2. niech bedzie jedna rura- srednica = policz coby przekrój był 2x fi 110, chyba trza dać dwa smoki bo nie bedzie takie wydatku
3. konstrukcja smoka jest prosta (jak cepa) obudowa z dziurami, zawór zwrotny -klapowy. nigdzie nie spotkałem się z zapisem żeby nie można było stosować na przewodach sztywnych ale patrz pierwsze zdanie..
4. spadki w zbiorniku, bez przesady przecież nie chodzi o jakieś głupi m3 wody. jeśli chcesz dobry będzie osadnik
5. zabezpiecz przewodu przed zanieczyszczeniami - do zbiorników czesto są wrzucane różne przedmiotu, no i liście itd.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline leonardo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Zbiorniki Wody Pożarowej
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2005, 12:12:47 »
No to juz wiem chyba wszystko. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję!