Autor Wątek: pianka poliuretanowa  (Przeczytany 2271 razy)

Offline kasienka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
pianka poliuretanowa
« dnia: Styczeń 29, 2009, 13:05:49 »
Moi drodzy, jak wyglada sprawa z piankami poliuretanowymi? Chodzi mi o to, czy sa to materialy palne? Z tego co mi wiadomo na ten temat to pod wplywem ognia pianki te topia sie, w zwiazku z tym wydzielaja sie dymy, gazy itd. Moim zdaniem zakwalifikowalam bym to do materialow palnych, chcialabym jednak uslyszec wasza opinie na ten temat.
W moim przypadku te pianki skladowane sa na hali produkcyjnej - m.in. przy drogach ewkauacyjnych. Wydaje mi sie ze jezeli to materialy palne to nie powinno ich byc na/przy drodze ewakuacyjnej... W tym momencie droga ewak. powinna zostac wydzielona sciankami spelniajacymi odpowiednie REI.

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2009, 13:24:21 »
Cześć kasienka.
Przed chwilą czytałem artykuł "Godzina prawdy" w Strażaku z września 2008 roku. Opisany był tam pożar w Fabryce mebli Bodzio w Goszczu [s.8-9]. Ale wracając do twojego pytania, to pianka poliuretanowa jest materiałem łatwo palnym.
A dlaczego wspomniałem o tym artykule? Bo tam jest odpowiedź;)
Cytuj
[...]A tam, gdzie spadł ów żarzący się odprysk, znajdowały się same łatwo palne materiały, m.in.: 20 ton płyt wiórowych i ogromna ilość pianki poliuretanowej wykorzystywanej do produkcji mebli tapicerowanych.[...]

straz98

  • Gość
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2009, 13:39:14 »
kasienka mylisz drogi ewakuacyjne jako wydzielone przestrzeni służące ewakuacji (komunikacji) np. korytarze z przejściami ewakuacyjnymi w pomieszczeniach. Żaden przepis nie nakłada obowiązku zapewnienia wydzielenia pożarowego przejść ewakuacyjnych w pomieszczeniach np. w hali magazynowej.

Offline kasienka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2009, 13:46:06 »
Cześć kasienka.
Przed chwilą czytałem artykuł "Godzina prawdy" w Strażaku z września 2008 roku.
[/quote]

A moglbys sie podzielic tym artykulem?

Tak, rozumie. Chodzi o to, ze na calej hali znajduja sie te pianki - w belach, na stosach idt, I pomiedzy tym wsystkim jest wydzielona "droga ewakuacyjna" o szer jakiegos 1m.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2009, 15:37:26 »
  Wszystkie materiały możemy podzielić na: palne i niepalne. Materiał niepalny poddany badaniom w określonych warunkach i czasie nie zapala się. Nie wydziela też par i gazów, które mogą się zapalić, a także nie wydziela ciepła, które umożliwia podniesienie temperatury do określonej wartości.
Materiał palny nie spełnia przynajmniej jednego z warunków określonych dla materiału niepalneg
o.
A wiec pianka jest materialem palnym :rolleyes: a co do produktow spalania to wydziela m.in. trujacy 2,4–diizocyjanianotoluen i  2,6-diizocyjanianotoluen, ktory z woda gwaltownei reaguje z wytworzeniem CO2 i HCN(cyjanowodor) (o ile dobrze sie w chemii orientuje :wacko:)
A co do samej samej drogi ewakuacyjnej to w mysl prawa nie musi takowa sie tam znajdowac, jezeli jest wytyczone takie przejscie to jest to dobra wola zarzadcy, ale takiego przejscia nie obowiazuja przepisy o drogach ewakuacyjnych

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2009, 15:41:44 »
A moglbys sie podzielic tym artykulem?
Jeżeli cię interesuje ten artykuł to wyślij mi na PW swojego maila. Coś spróbujemy z tym zrobić.

Offline kasienka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2009, 16:58:07 »
  takiego przejscia nie obowiazuja przepisy o drogach ewakuacyjnych
tzn?

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2009, 18:06:43 »
Jezeli ta "droga ewakuacyjna" jest zrobiona dodatkowo dodatkowo a nie spowodowana przepisami to nie musi ona spelniac warunkow takich jak "oficjalne" przejscia.
Sorrki troszke namieszalem :szalony:
Zreszta ze by nie mylic pojec, to nie jest droga ewakuacyjna tylko przejscie do drogi ewakuacyjnej (ewentulanie na zewnatrz budynku) a to jest roznica i wymagania takiego przejscia sa inne niz drog ewakuacyjnych, a wlasciwie poza ich dlugoscia i zakazem przebiegania przez inne pomieszczenia zagrozone wybuchem przy braku odpowiednich przedsionkow, to nie ma o nich za duzo wzmianek.

A tak na marginesie to polecam: Rozporzadzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Offline kasienka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: pianka poliuretanowa
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 20, 2009, 17:31:49 »
a czy przejscia ewakuacyjne o ktorych pisze malpa151 moga byc oznaczone jak drogi ewakuacyjne (strzalki itd)?