Autor Wątek: Ubezpieczenie strażaków OSP  (Przeczytany 29189 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 05, 2010, 19:53:46 »
Od 0 % do tylko komisja to wie przed którą powinieneś stanąć.
621 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - odszkodowanie wypłacane przez podmiot ponoszący koszty funkcjonowania jednostki ochrony przeciwpożarowej
A z ubezpieczenia grupowego - zajrzyj w ubezpieczenie ile wynosi kwota za 1 %
To wszystko otrzymasz o ile faktycznie będziesz miał uszczerbek na zdrowiu. Sam fakt złamania nie świadczy, że będziesz miał jakiś uszczerbek na zdrowiu.

Offline speedxxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 06, 2011, 14:17:34 »
moja osp ma ubezpieczenie grupowe. kwota za trwały uszczerbek na zdrowiu na polisie podano 8 tys zł
ja za złamanie kości śródstopia z 4 miesiące leczenia dostałem 220 zł ... :gwiazdki:
normalnie śmiech na sali nawet za dojazdy do lekarza mi się nie zwróciło. :angry:
 czy jest jakiś przepis ze gmina musi ubezpieczyć strażaków na dana kwotę. czy mogę obiegać asie o jaka rekompensatę od gminy??  :huh:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 06, 2011, 19:16:15 »
Kolego to, że gmina się ubezpieczyła nie zwalnia jej z  wypełnienia zobowiązania.
Art. 26 ustawy o ochr. p.poż http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910810351
A tu masz szczegóły. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040010006&min=1 
A i z tego co gdzieś słyszałem taki protokól można sporządzić do trzech lat po wypadku?
W tej dziedzinie to chyba jednak @kwas jest specjalistą.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 19:21:17 wysłana przez Fredek »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 06, 2011, 20:45:09 »
Zostałem wywołany do tablicy :) więc odpowiadam:
Speedxxx dostałeś odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego, które jest traktowane jako ubezpieczenie prywatne. Jaka wysokość polisy taka kwota odszkodowania. Gmina idzie po najmniejszej linii oporu, oszczędza i kupuje najniższe świadczenia. Ale jest wszystko zgodnie z prawem. I tutaj nic nie zdziałasz.
Ale jest jeszcze jedno odszkodowanie wynikajace z ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z art. 26 ustawy o ochrnonie ppoż, strażakowi należy się jednorazowe odszkodowanie, renta lub odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu niezależnie od tego czy strażak był ubezpieczony czy też nie. Warunkiem uzyskania odszkodowania na podstawie art. 26 jest spełnienie wymagań z art. 19 ust 1b czyli posiadanie odpowiedniego wieku, ważnych badań lekarskich i odbycie szkolenia. I jeśli spełniłeś te wymagania to masz roszczenie w stosunku do gminy. Przedstawiciel gminy wraz z twoim prezesem ma obowiazek stworzenia dokumentu jakim jest tzw protokół powypadkowy. Potem jest komisja i ustalenie uszczerbku na zdrowiu. A potem jest kasa, o ile przyznadzą ci jakiś uszczerbek.
Jeśli masz jakieś dokumenty to prześlij mi emailem. Zobaczymy co to jest. Ale nie wcześniej niż po 18 kwietnia bo w piątek spadam na wypoczynek.