Autor Wątek: Zabite zwierzęta na drogach  (Przeczytany 7246 razy)

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Zabite zwierzęta na drogach
« dnia: Styczeń 22, 2009, 14:27:42 »
Wracając dziś z pracy widziałem na drodze leżącego (martwego, zmasakrowanego) psa.

Mam takie pytanie: Kto powinien "posprzątać" to zdechłe zwierze???

Czy należy to do kompetencji straży???


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2009, 14:30:13 »
Posprzątać powinien organ sprawujący nadzór nad daną drogą. W teorii.
W praktyce - w zeszłym roku zdarzyło się nam zbierać sarenkę z drogi wojewódzkiej (około 23:00).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2009, 14:49:17 »
Zdajesz sobie sprawę jaki takie zwierze stwarza niebezpieczeństwo? Na drodze krajowej nr 11 jest potężny ruch a na samym środku leży wielki zdechły pies. Wszyscy starają się go omijać itp. Jakoś nie widziałem tam organów sprawujących nadzór nad tym odcinkiem drogi.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2009, 15:56:42 »
Nie wiem, ale moja teoria na ten temat jest taka, że ludzie widząc tego typu zjawiska, zazwyczaj informują straż lub policję (która i tak poinformuje straż). Straż informuje zarządcę drogi, lecz dyspozytor wie dokładnie, jakie długie są czasy reakcji tychże panów, dlatego dysponowana do takich zdarzeń jest straż - aby nikt później nie miał problemów o "brak reakcji" lub wyrzutów sumienia, gdyby coś przez to się stało.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

MichuSAA

  • Gość
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2009, 16:24:36 »
Do nas kiedyś zadzwonił gościu, że przed jego domem leży potrącony pies. No i zgłosiliśmy do PSP prace gospodarcze i pojechaliśmy. To było na zwykłej drodze gminniej.
A kto tam się interesuje przejechanymi psami na mało uczęszczanej drodze. Jak leży to każdy myśli, że "ktoś" go sprzątnie. No właśnie "ktoś"

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2009, 16:35:50 »
To już trochę przegięcie... Co innego tego typu zdarzenie na ruchliwej drodze, gdzie na jakiś (krótki) czas trzeba wstrzymać ruch, być dobrze oznakowanym itp. itd..
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2009, 16:57:58 »
Moja jednostka ma umowę z UMiG że nasza jednostka sprząta zwierzątka z drogi, łapie bezpańskie psy itp. a za to dostajemy od UMiG wszelkie materiały do konserwacji remizy farby itd. 

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2009, 17:05:48 »
no i jeszcze chwila i będziemy jeździć okna myć od drugiego piętra wzwyż , bo to też zagrożenie dla ludzi , albo włączać kuchnie gazowe bo ...a nóż wybuchnie. ludzie troszkę wyhamujcie. ludzie się zrobili leniwi.
pojechaliście bo gostkowi nie chciało się zabrać łopaty z komórki i zakopać biednego pieska. a potem macie pretensje że jeździcie do wszystkiego.
a jeszcze jedno martwy pis lub kot na drodze o dużym natężeniu ruchu na asfalcie leży jakieś... około 1,5 godz. koła z ciężarówek zrobią za nas czy za inne służby porządek :wacko:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2009, 17:16:34 »
Ustawa o PSP i ustawa o ochronie p.poż., a także akty wykonawcze do tych ustaw nie nakładają na podmioty krsg, a w szczególności na PSP, obowiązek usuwania odpadów poakcyjnych i powypadkowych z dróg publicznych.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19961320622&type=2&name=D19960622.pdf

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na gminy:

Cytuj
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 8 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Gminy zapewniają zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części oraz współdziałają z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w tym zakresie

Zgodnie z art. 5 ust. 4 pkt. 1 cytowanej ustawy obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy zbieranie i pozbywanie się odpadów zgromadzonych w urządzeniach do tego przeznaczonych i utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20070390251&type=3&name=D20070251Lj.pdf

Zgodnie z ustawą o odpadach – sprawcę wypadku lub alternatywnie na starostę:

Cytuj
Art. 17b.
1. Jeżeli wymagają tego względy ochrony życia lub zdrowia ludzi lub względy
ochrony środowiska, starosta właściwy ze względu na miejsce powstania odpadów
z wypadków, w drodze decyzji wydanej z urzędu, może nałożyć na wytwórcę
tych odpadów obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami z wypadków,
w tym obowiązek przekazania ich wskazanemu posiadaczowi odpadów, z
tym że za wytwórcę odpadów z wypadków uważa się sprawcę wypadku;
w przypadku odpadów z wypadków powodujących zanieczyszczenie morza –
wytwórcą odpadów jest armator statku, który spowodował powstanie odpadu, o
ile statek jest znany.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20070190115&type=3&name=D20070115Lj.pdf

Ustawa o drogach publicznych nakłada określone obowiązki w zakresie utrzymania drogi na zarządcę drogi:

Cytuj
Art. 20.
4) utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich,
urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z
drogą;
11) wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;
13) przeciwdziałanie niekorzystnym przeobrażeniom środowiska mogącym powstać
lub powstającym w następstwie budowy lub utrzymania dróg;
14) wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich
dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii,
gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia;

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20080250150&type=3&name=D20080150Lj.pdf

Prawo ochrony środowiska na zarządce drogi:

Cytuj
Art. 139.
Przestrzeganie wymagań ochrony środowiska związanych z eksploatacją dróg, linii
kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów zapewniają zarządzający tymi
obiektami.
Art. 173.
Ochronę przed zanieczyszczeniami powstającymi w związku z eksploatacją dróg,
linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów zapewnia się przez:
1) stosowanie rozwiązań technicznych ograniczających rozprzestrzenianie zanieczyszczeń,
a w szczególności:
a) zabezpieczeń akustycznych,
b) zabezpieczeń przed przedostawaniem się zanieczyszczonych wód opadowych do gleby lub ziemi,
c) środków umożliwiających usuwanie odpadów powstających w trakcie eksploatacji dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów;
2) właściwą organizację ruchu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 17:29:20 wysłana przez grzela »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2009, 20:15:52 »
Moja jednostka ma umowę z UMiG że nasza jednostka sprząta zwierzątka z drogi, łapie bezpańskie psy itp. a za to dostajemy od UMiG wszelkie materiały do konserwacji remizy farby itd. 

No to kolego sami sobie bat na dupę kręcicie.
Padlina jest traktowana jako materiał niebezpieczny i jedynie firmy zajmujące się utylizacją maja prawo pozbyć się resztek zwierzęcych.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:02:54 »
No niestety w mojej okolicy nie ma takiej firmy i jeśli My tego nie zrobimy to sprzątnie to także nie wykwalifikowany w tym celu pracownik UMiG. A za wyjazd 6 osób do takiej akcji i tak urząd zapłaci więcej OSP niż 2 pracownikom urzędu:D

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:20:00 »
Wracając dziś z pracy widziałem na drodze leżącego (martwego, zmasakrowanego) psa.

Mam takie pytanie: Kto powinien "posprzątać" to zdechłe zwierze???

Czy należy to do kompetencji straży???


Osobiście uważam, że pytanie to w ogóle nie powinno mieć miejsca. Z jakiej racji straż pożarna ma jeździć po drogach i sprzątać padlinę? Czy śnięte ryby z akwenów też powinniśmy zbierać?

Piszcie więcej takich tematów a niedługo będziemy jeździć szamba wypompowywać. No można to potraktować jako lokalne podtopienie. 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:28:15 »
zgadzam sie z przedmówcą. Co niby straż miałąby zrobić z takim zdechłym zwierzakiem? na grilla??
straż miejska, sluzby oczyszczania miasta - tak wygląda to u mnie w mieście. NIGDY my.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:29:16 »
Tak sie zastanawiam czy wasze dzialanie jest do konca zgodne z prawem, a dokladnie co robicie z padlina??
Bo raczej oficjalnie nie mozecie zakopac tego psa czy lisa pod remiza :wacko:
Sorrki ale z @zero-11 mielismy ten sam tok myslenia w tym samym czasie

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2009, 23:26:51 »
No niestety w mojej okolicy nie ma takiej firmy i jeśli My tego nie zrobimy to sprzątnie to także nie wykwalifikowany w tym celu pracownik UMiG. A za wyjazd 6 osób do takiej akcji i tak urząd zapłaci więcej OSP niż 2 pracownikom urzędu:D

Na terenie każdego województwa działa przynajmniej kilka takich firm a UG poprostu oszczędza. A co w przypadku jesli ktoś z Was zarazi się jakimś syfem od takiego zwierzaka bo raczej w CUGu tego nie zbieracie. I lepiej aby weterynaria, słuzby ochrony środowiska albo służby ochrony zdrowia Wami sie nie zainteresowały bo wtedy nie będzie tłumaczenia że wójt Wam kazał. Za takie coś są paragrafy z odsiadką włącznie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline siwy1973

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2009, 10:10:37 »
Witam,
zarządca drogi odpowiada za jej stan. Wiadomo pracownicy gminy nie będą sprzątać drogi bo nie mają  do tego sprzętu, zresztą tak jak nasza formacja. Powinien podpisać umowę z firmą  która zajmie się takimi przypadkami.
Po prostu UG oszczędza i wysługuje się Wami.
Mam jeszcze pytanie: @ Dzumsi a co Wy robicie z tą padliną, bardzo jestem ciekaw?
Czy czasami nie "robicie" pod Siebie w tym przypadku. Oby jakiś gorliwy sanepidowiec nie  dopatrzył się " czegoś".
pozdrawiam.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2009, 12:25:05 »
Drodzy koledzy widzę że jesteście nie świadomi zagrożenia jakie niesie ze sobą kontakt z krwią zwierzyny płowej jak i drapieżnej. Bardzo często zwierzyna znajdująca się na drogach może  być zarażona wścieklizną. Nosicielami tej groźnej choroby wbrew przyjętym stereotypom są nie tylko lisy i psy, również są nimi  koty, wiewiórki, borsuki , sarny itp.
Zdrowe zwierzę unika dróg ,chyba że nie ma innego wyboru np. podczas rui , podążania na rykowisko lub w poszukiwaniu partnerki itp. Natomiast zwierzęta chore nie boją się pojazdów i ludzi  nawet w dzień. W takim przypadku należy podjąć wszelkie środki ostrożności i na miejsce zdarzenia wezwać służby weterynaryjne , które podejmą odpowiednie działania , pokierują i ewentualnie pobiorą próbki do badania , aby wykluczyć zakażenie wścieklizną. Sam doświadczyłem w swojej pochopności i nieświadomości podczas działań na drodze przy usuwaniu potrąconej sarny i w efekcie  dość bolesnych zastrzyków przeciw wściekliźnie właśnie po takiej dość błahej interwencji.
 Poza tym tak jak było już napisane w tym temacie to za uprzątnięcie drogi z takich rzeczy  odpowiada właściciel ,lub zarządca drogi.Nasze działania mogą polegać jedynie na zabezpieczeniu takiego miejsca do czasu przyjazdu przedstawiciela zarządcy.A czasami naprawdę trwa to dość długo, sam  doświadczyłem kilkugodzinnego oczekiwania .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2009, 12:36:23 »
Oczywiście nic nas nie zwalnia z opbowiązku stosowania ochrony osobistej (rękawiczki, rękawice) w kontakcie z krwią, nieważne człowieka czy zwierzęcia, istoty żywej czy martwej. Tak więc przy zastosowaniu zasad bezpieczeństwa raczej wścieklizna nie grozi - martwe zwierze nie gryzie  :rofl:
I nadal twierdze - TO NIE DLA NAS ROBOTA.

ps. i w tym momencie wracamy do sprawy ptasiej grypy....

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 26, 2009, 19:52:45 »
zero-11 ja tego nie neguję, że to nie nasza robota - przeczytaj ostatni akapit poprzedniego mojego postu .No niestety niektóre jednostki dają się robić w "bambuko" i robią takie rzeczy . Należy tylko współczuć ich nieświadomości i beztrosce w podejściu do tego tematu. Dlatego drogi/0-11/ kolego naszą rolą jest uświadomić takim jak "oni" wynikające zagrożenia dla zdrowia. Winą szkolących OSP jest to ,że nie informują na kursach jakie obowiązki i prawa mają biorący udział w działaniach.Albo ci co ich szkolą są niedouczeni lub odbywa się to powierzchownie.
 Drążąc dalej temat z poprzedniego postu:
 Poplamienie krwią, śluzem ,śliną martwego zwierzęcia UPS , czy innej części odzieży , wówczas bezwzględnie należy odzież taką zutylizować , gdyż niema skutecznego środka dezynfekującego- poza bodajże lizolem/ ten może zniszczyć tkaniany . A padlinę zwierzęcia należy oddać do spalenia lub do odpowiedniego dołu zasypanego wapnem chlorowym.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 29, 2009, 11:43:02 »
Straż Pożarna jest od ratowania życia, zdrowia, mienia ludzkiego - nie dajmy się wykorzystywać. Są pracownicy interwencyjni w każdej gminie, a także tacy co odrabiają godzinki za coś, co przeskrobali. STRAŻ powinna trzymać się z daleka od tych spraw, myślę że takie głupie praktyki powinno się nagłaśniać, a wtedy władze gminy znajdą tanie i bardzo dobre rozwiązanie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 29, 2009, 12:39:31 »
Hmm koledzy policjanci też nie są nam dłużni... Znajomy opowiadał mi rozjechanym psie na ulicy w centrum miasta. Zadzwonił na policję aby zapytac co ma zrobić. Dyżurny odpowiedział, żeby najlepiej zadzwonil do straży, bo oni takimi rzeczami się zajmują....

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 30, 2009, 00:30:14 »
Hm...
Oprócz PSP, OSP jest jeszcze ZDK, ZDP, ZDG, i kilka innych instytucji . :krzyk:
Zwykle staram się właśnie tam bez(po)średnio kierować jw. Jak działają to inna broszka, ale budżet mają często większy niż Nasz i zakres ich działania /obowiązków/ nie polega tylko na usuwaniu (zimą) śniegu z dróg.  :angry:
Czasami jak i PR, PD. itd. trzeba pomóc, ale to nie może stać się regułą.  :'(
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2009, 00:41:55 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Zabite zwierzęta na drogach
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2009, 21:40:18 »
Straż Pożarna jest od ratowania życia, zdrowia, mienia ludzkiego - nie dajmy się wykorzystywać.

Ciut się przyczepię, bo nie tylko od ratowania, ale również od zapobiegania. Już o tym gdzieś wspominałem, ale komendant FDNY raz powiedział, że ich program prewencyjny (m.in. kontrole budynków przez zastępy) ratuje więcej żyć ludzkich niż akcje ratownicze.

Ale, wracając do zwierząt na drodze, to też raz o mało na dzika nie wpadłem na drodze ekspresowej przed świtem. W drodze powrotnej (około 10-15 minut) już radiowóz na kogutach zabezpieczał i pewnie czekał na kogoś kto usunie. I tak by to chyba było najlepiej rozwiązać. Policja drogowa zabezpiecza, bo od tego jest, a zarządca drogi sprząta... tylko, że ma na to o ile pamiętam 4 godziny, ale to już sprawa między policją a zarządcą.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl