Autor Wątek: Walne zebranie  (Przeczytany 3035 razy)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Walne zebranie
« dnia: Styczeń 19, 2009, 09:13:42 »
Witam
Walne zebranie jak co rok.Nam przypadł temin 14 luty.
W miesiacu grudniu w-ce prezes złozył wniosek o rezygnacji z pełnienia funcki chłopu wypalił wyjazd za granice .
W tym wypadku czy na walnym mozemy dokonać wyboru
czy zrobić nadzywczajne zebranie i dokonać wyboru nowego wicka
wiem w statucie jest .

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2009, 10:01:30 »
Do czasu walnego zebrania zarząd może wytypować osobę na tą funkcję a na najbliżyszm zebraniu walnym osoba na funkcję musi być wybrana przez głosowanie. Takich zmian w zarządzie może być tylko 3 w czasie kadencji.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2009, 11:20:48 »
 Walne zebranie OSP jest najwyższą władzą danej OSP. Możecie na nim podjąć uchwały - większością głosów - odnośnie dosłownie wszystkiego: od zmiany statutu poprzez zmiany władz do rozwiązania OSP włącznie. Warunek: quorum na zebraniu. Wtedy można podejmować uchwały.
 No a jak wprowadzicie nowego członka Zarządu to - rzecz jasna - trzeba uaktualnić wpis do KRS.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2009, 13:02:31 »
Opierając się na statucie wzorcowym (bo oczywiście nie mam pojęcia jaki dokładnie jest Twój) w takiej sytuacji można:

Zarząd:
Cytuj
§ 24
2.   Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej  1/3  ustalonego składu.

lub

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków OSP:
Cytuj
§ 22
1.   Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd OSP:
1)   z własnej inicjatywy,
2)   na żądanie komisji rewizyjnej OSP,
3)   na żądanie ........ (np. ½) liczby członków  OSP.
2.   Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP powinno się odbyć w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc od podjęcia inicjatywy lub zgłoszenia żądania.
3.   Porządek nadzwyczajnego walnego zebrania, spośród spraw określonych w § 20 ust. 2  ustala władza lub osoby uprawnione do żądania zwołania takiego zebrania.
4.   Nadzwyczajne walne zebranie OSP może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w to miejsce innego członka zarządu lub komisji rewizyjnej na czas do odbycia zwyczajnego walnego zebrania.

Walne Zebranie Członków sprawozdawcze nie ma w kompetencjach powołać lub odwołać członka zarządu, Walne Zebranie Wyborcze również nie - ono może wybrać cały Zarządu (wszystkich członków zarządu). Funkcje "dzieli" między siebie Zarząd

Cytuj
B.   WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW
§ 20
5)   wybór, spośród siebie  zarządu w liczbie ........ osób, z zachowaniem większości osób pełnoletnich.

Cytuj
C.   ZARZĄD
§ 24
1.   Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik  sprawuje funkcję  wiceprezesa.

Wg mnie najlepiej jak to załatwicie wg tego pierwszego cytatu, czyli w samym Zarządzie informując tylko na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. Nie musicie wybierać nawet nowego członka Zarządu "zarząd może..." czyli nie musi - możecie wybrać kogoś z pozostałych członków zarządu do tej funkcji.

O wpisie do KRS - racja, tak trzeba zrobić.

PS1: uprzejmie proszę o wpłatę dowolnej wysokości za poradę prawną na Klub strażak pl   :pomysl:
PS2: żartowałem :rofl:
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2009, 13:14:24 wysłana przez Sylwek »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2009, 15:37:06 »
Statu mamy wrozrcowy
jest jeden ochotnik i z pełnym poparciem na wice
no to juz wiem .Podziekówka dla wszyćkich  :piwo:

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2009, 15:50:21 »
 Chwileczkę; proszę o moment uwagi.
 Do Zarządu danego "wicka" wybrało Walne Zebranie OSP (mniejsza o to czy sprawozdawcze czy sprawozdawczo-wyborcze). I z tego Zarządu może Go odwołać tylko i wyłącznie walne zebranie (zwyczajne lub nadzwyczajne). A już funkcje w danym Zarządzie to przydziela tenże Zarząd. Tak więc pytanie: "Czy odwołujemy członka Zarządu?"- wtedy to robi Walne Zebranie. Czy też: "Czy w naszym Zarządzie druh ... (Iksiński) nadal będzie pełnił funkcję Z-cy Naczelnika?"- wtedy jest taka decyzja (uchwała) podejmowana w Zarządzie. Tak samo może być z ilością członków Zarządu. My akurat mamy w statucie 5 i tylko i wyłącznie walne zebranie może zmienić liczbę członków Zarządu. Tak więc jeśli go odwołujemy z Zarządu to ktoś musi na jego miejsce wejść - by się zgadzała ilość członków Zarządu- i jest to uchwała walnego zebrania OSP. A już to czy będzie to "wicek", kronikarz czy gospodarz to zebranie dowie się po ukonstytuowaniu się (lub nie) Zarządu. W tym przypadku nie musi tak być ale może. Zeby była jasność, tak? Walne zebranie nie wybiera Prezesa, Naczelnka, itp.itd. Ono wybiera członka Zarządu. A już sam Zarząd podejmuje decyzję kto jest kto?
 P.S. W trakcie mojego pisania romiwe dopisał, ja nie przeczytałem tak więc skoro jest jasność to być może niepotrzebnie się produkowałem. Ale nie będę kasował, zgoda? Jeśli nie, to wykasuje swoje "gryzmoły".

 Pozdrawiam.
 Jeszcze dopiszę. Jeśli macie nowego ochotnika to może go dookoptować do Zarządu OSP walne zebranie OSP; tak jak i "wykopać" przedtem "starego". Z tym, że ... trzeba pamiętać ażeby nikt z blisko spokrewnionych (ojciec, brat, syn) nie był w Komisji Rewizyjnej OSP. Ot, takie cuda, cudeńka.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2009, 16:02:14 wysłana przez bary 41 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2009, 08:17:27 »
  Jeśli macie nowego ochotnika to może go dookoptować do Zarządu OSP walne zebranie OSP; tak jak i "wykopać" przedtem "starego". 

Cytat: Sylwek
§ 24
2.   Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej  1/3  ustalonego składu.

Ja uważam, że dokoptować jedną osobę może sam Zarząd - jeśli oczywiście nie przekroczy się maksymalnej ustalonej liczby członków zarządu.
Natomiast Walne Zebranie powinno taką zmianę zaakceptować stosowną uchwałą.  Statut wzorcowy nie jest i nigdy nie był doskonały i są własnie takie sprzeczności:

- w jednym punkcie jest napisane że Zarząd może sam dokooptować do 1/3
- w innym że walne zebranie wybiera członków zarządu

- a jeszcze gdzie indziej - w części statutu WALNE ZEBRANIE:
stoi że walne zebranie zatwierdza wszystkie zmiany w OSP - czyli zmiany zarządu też.



Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2009, 08:48:43 »
U mnie jest podobna sytuacja. I z Zarządu może wystąpić osoba zainteresowana i nikt (nawet Walne Zebranie) nie może go zmusić do pozostania. A tak jak napisał Sylwek. Zarząd może wymienić 1/3 składu, bez pytania Walnego Zebrania. Problem jest, jeśli Zarząd jest 9 osobowy, a występują z niego Prezes, V-ce Prezes i Skarbnik, bo w tym momencie nie ma w Zarządzie osoby uprawnionej do reprezentowania OSP na zewnątrz, a co za tym idzie nie ma jak do KRS wystąpić.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Walne zebranie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2009, 10:26:30 »
tak też zrobimy.Uchwałą Walnego przyjmniemy nowego wicka.
Statut jest poukładane winno być .Za x lat będzie ktoś szukał w historii i powie to mieli w tych dokumentach ..... :komp: