Pożarnictwo > SK-CPR-CZK

Oj, Zapłacimy

<< < (3/3)

firetom:
Może problem, wbrew pozorom, nie leży li tylko po stronie telekomunikacyjnej i jej technicznych niuansach. Z tego co pamiętam (przeczytałem w którymś numerze PP bodajże), na dyspozytorów obsługujacych nr 112 narzucono również jakieś normy dotyczące języków obcych, aby potencjalny obcokrajowiec - europejczyk mógł również poprosić o pomoc odpowiednie służby. Kto wie, może ten punkt też ma coś na rzeczy. Można wszak być świetnym dyspozytorem i nie znać języków, lub wybitnym poliglotą nie mającym zielonego pojęcia o ratownictwie. A moze szkolą się już takie kadry - tylko my o tym nie wiemy i stąd ten poślizg?  :D  

sisiek2:
A ja się dzisiaj dowiedziałem, że od jutra zaczyna u nas działać 112. Ma to polegać na tym że odbiera telefon dyżurny w Pile w PSP i przekazuje dane wszystkim służbom. U nas jest pogotowie i jak ktoś dzwonił na 112 to odzywała się Piła a jak na 998 to Wyrzysk. Od jutra wszystko się zmieni. Dla nas też lepiej bo jak dzwoniono po pogotowie to o nas już zapomonano i dopiero jak nie mogli poszkodowanego wyjąć z samochodu wtedy szybko do strazy. A wszyscy wiedzą ile się na tym traci czasu.

zeusss:
artykul z wp

MSWiA: kończą się prace nad uruchomieniem telefonu "112" (2005-03-31)
 
Prace nad uruchomieniem europejskiego telefonu alarmowego "112" w telefonii stacjonarnej są na ukończeniu, a obecnie numer ten jest dostępny w telefonii komórkowej - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Skowroński.

Obowiązek uruchomienia europejskiego numeru 112 narzuca krajom UE dyrektywa o usługach powszechnego dostępu. Stare kraje UE musiały to uczynić już w lipcu 2003 roku. Nowe, w tym Polska, powinny były wprowadzić w życie dyrektywę od 1 maja 2004 r., z dniem wejścia do UE.

Za opóźnianie uruchomienia telefonu "112" grozi Polsce wszczęcie postępowania przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Numer 112 to specjalny numer telefoniczny, pod który Europejczycy mogą za darmo dzwonić z każdego miejsca we wszystkich krajach UE w nagłych przypadkach: by wezwać pogotowie, policję czy straż pożarną. Usługa ta powinna być dostępna zarówno u operatorów telefonii stacjonarnej, jak i komórkowej.

Do końca marca operatorzy mają przeanalizować przedstawiony przez MSWiA wykaz baz teleadresowych obsługujących numer 112. Jeśli będą konieczne dodatkowe uzgodnienia z MSWiA, odbędą się za pośrednictwem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) - poinformował Skowroński.

Powiedział, że powstało 80 Centrów Powiadamiania Ratunkowego obsługujących telefon "112". W regionach nieobjętych ich działaniem, telefon alarmowy jest obsługiwany przez powiatowe komendy policji lub straży pożarnej.

Skowroński podkreślił, że MSWiA jest odpowiedzialne tylko za tzw. końcowy odbiór i działalność systemu alarmowego. Za przekierowanie numeru odpowiedzialni są operatorzy sieci telefonicznych.

Według rzecznika prasowego URTiP Jacka Strzałkowskiego, uchylanie się od obowiązku przekierowania numeru 112 jest naruszeniem prawa i grożą za to kary. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy operator nie ma technicznych możliwości dokonania przekierowania.

Strzałkowski zaznaczył, że operatorzy muszą jeszcze znać numery centrów lub jednostek policji i straży pożarnej, pod które będą dokonywać przekierowań.

Poinformował także, że do URTiP wpłynęło już zapytanie Komisji Europejskiej w sprawie opóźnienia w uruchomieniu w Polsce numeru 112 i Urząd będzie przygotowywał na nie odpowiedź. (PAP)

Jako, że wspomniany tel.112 już jak działa tak działa, więc wątek ten zostanie niebawem zamkniety. Jest w dziale podobny, bieżący.
Ajax
Zamykam jw. Ajax 24.10.06r.
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej