Autor Wątek: Ksrg  (Przeczytany 6629 razy)

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« dnia: Marzec 27, 2005, 12:04:21 »
Ostatnio trafiła mi w ręce nowa dyrektywa w sprawie KSRG dotycząca jednostek OSP. Jeden z jej punktów mówi, że jednostka OSP będąca w KSRG musi w ciągu dnia wysłać do zdarzenia pierwszą sekcje w przeciągu 4 minut, a w nocy w czasie do 6 minut! Następną rzeczą jest montowanie przy bramach wjazdowych sygnalizacji świetlnej tzn. gdy brama nie jest do końca otwarta pali się światło czerwone, zaś gdy się otworzy zapala się zielone. W naszej OSP takie lampy zostały zamontowane, a koszt ich montażu i zakupu wyniósł ponad 3000 zł.. płaciliśmy z własnego budżetu!! Co o tym sądzicie?? I jak to bywa z mobilnością waszych OSP??
POZDRAWIAM!! :D  

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ksrg
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2005, 16:03:20 »
Możesz to jakoś przesłać. Jestem bardzo zainteresowany. Krzysiek

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2005, 20:05:53 »
Oczywiście postaram się je jak najszybciej tu zamieścić.. ma je w posiadaniu mój naczelnik OSP.. POZDRAWIAM :D  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Ksrg
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2005, 20:06:48 »
A najlepiej jakbyś wkleił tą treść tutaj na forum bo sądze, że nie tylko ksiwek będzie tym zainteresowany.....


Pozdrawiam !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Ksrg
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2005, 23:12:58 »
nadzoruje KSRG na terenie powiatu - jesem baaardzo zainteresowany prosze na eila huncio@neostrada.pl i/lub na forum

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ksrg
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2005, 10:29:13 »
To chyba w każdym powiecie lub województwie jest inaczej. U nas tez pojawiły się inne umowy. W nich nie ma nic o kolorowych światłach. Czas wyjazdu 5 minut i w dzień i w nocy.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Ksrg
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2005, 11:04:54 »
Czy ktoś dysponuje materiałami dotyczącymi alarmowania poprzez pagery chodzi mi o koszty adresy firm,postawić w stan gotowości  jednostkę i zgłośić gotowość do działania o godz 3 w nocy w czesie 5 min to nie lada wyczyn przy użyciu tradycyjnej syreny!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2005, 11:47:41 wysłana przez MAXIMUS »
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ksrg
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2005, 11:42:13 »
Podobne normy czasu wyjazdów OSP i montowanie świateł obowiązuje w niektórych landach W Niemczech i z tego co usłyszałem u goszczących kiedyś u nas kilku strażakach niemieckich oni bardzo sobie to chwalą.Ja też uważam że to dobre rozwiązanie.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2005, 13:44:47 »
MAXIMUS- dużo informacji na ten temat oraz linki do ciekawych stron znajdziesz w temacie Selektywne alrmowanie.  ;)  

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Ksrg
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2005, 16:24:31 »
Witam wszystkich.
Nie wiem czy to ważne ale znalazłem na stonie ZG ZOSP RP wytyczne dotyczące kategoryzacji jednostek OSP. I w tym dokumencie jest napisane że czas wyjazdu jednostek do zdarzeń to dla KSRG do 5 min., a dla pozostałych do 10 min. Regulaminy te są podstawą do powołania w jednostkach tzw. JOT więc powinny być wiążące. A jeśli chodzi o montaż świateł wyjazdowych w OSP to uważam że jest wiele ważniejszych inwestycji niż jakieś tam światła!!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2005, 16:26:32 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ksrg
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2005, 16:41:21 »
Popieram Daro. Racja. Teświatła to tylko bezsensowne zawracanie sobie głowy.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ksrg
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2005, 23:13:51 »
W moim powiecie nie zakfalifikowała sie jednostka OSP która ma 6 samochodów (cysterne, karetkę, SLRt, GBA, GCBA GLM i jeszcze nie wprowadzony w podział podnośnik) a to tylko z tego powodu ze według "mądrych wytycznych" powinno być w jednostce 2 razy tyle radiostacji nasobnych co samochodów czyli 12.
Czy to nie jest chore?? :angry:
Ci ludzie w KW najwyraźniej nie mają co robić! Chyba trzeba ich zwolnić bo jeszcze troche to zacznie być istotna ilosć kalesonów w jednostce!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2005, 23:15:16 wysłana przez SeniorSiara »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Ksrg
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 07, 2005, 08:07:37 »
Nie chce być złośliwy, ale czytałem to zarządzenie kilka razy i odnoszę wrażenie, że za niedługo faktycznie będziemy liczyć nawet guziki w koszuli! Z drugiej strony łączność jest ważnym elementem, chociaż nie najważniejszym! W KW i KG PSP zapomnieli już dawno o znakach gestowych i przede wszystkim o tym, że tych wytycznych nie spełnia nawet 1/2 JRG! Znam dobrze ten problem, bo nieraz koledzy zawodowcy pożyczają od nas latarki, prądownice itp. sprzęt bo ich po prostu nie stać na zakup tego wyposażenia! Zarazem pocieszam się faktem, że we wstępie do tych przepisów o kategoryzacji ktoś mądry pozostawił lukę i zapisał że są to tylko wytyczne ramowe które można trochę ponaciągać ;)  
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Ksrg
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2005, 16:59:15 »
ponawiam prosbe, czy moze mi ktos te dyrektywy wyslac e-mailem ?
moj adres to:huncio@neostrada.pl

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ksrg
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2005, 17:30:13 »
Ja też ponawiam prośbę bo na razie ostro dyskutujemy na temat czegoś czego nie widzielismy na oczy.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Ksrg
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 08, 2005, 00:19:19 »
Dołącze się do kolegów zapisanych powyżej i też reflektuje na te dyrektywy. Mam nadzieję że pojawią się chociaz na tym forum!!!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline wolny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Ksrg
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 08, 2005, 15:21:49 »
ktoś nam tu obiecał wytyczne dawno temu i jakość nie widać

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 08, 2005, 15:25:21 »
owszem obiecywał i jak je dostanie to zamieści.. aż tak wolny się Ci pali.. przecież zamieszczając tę dyrektywe będę miał nowe posty :ph34r:  

Offline wolny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Ksrg
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 08, 2005, 15:32:49 »
ale to będzie na temat nie ociągaj SIĘ

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Ksrg
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 23, 2005, 22:42:46 »
Jakie sa wymagania aby móc kandydować do KSRG ?
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 23, 2005, 23:21:55 »
1. to dobra mobilność jednostki
2. wymagana obsada wszystkich wozów przez strażaków
3. selektyw
4. co najmniej 2 średnie wozy gaśnicze
5. posiadanie sprzętu na wozach oraz umiejętność jego obsługi przez strażaków
Oczywiście wymagania odnośnie ilości wozów nie muszą być spełnione, bo może być np. jeden wóz ale komendant powiatowy PSP może wyrazić zgodę na przyjęcie takiej OSP do KSRG, co moim zdaniem jest idiotyzmem.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Ksrg
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 24, 2005, 18:37:43 »
Cytuj
.....Oczywiście wymagania odnośnie ilości wozów nie muszą być spełnione, bo może być np. jeden wóz ale komendant powiatowy PSP może wyrazić zgodę na przyjęcie takiej OSP do KSRG, co moim zdaniem jest idiotyzmem.
no nie wiem czy to taki idiotyzm, KPPSP moze wciagnac jednostke, która posiada 1 samochód (lub nie spelnia innych wymogow olreslonych w rozporzadzeniu) - gdy jednostka ta jest niezbedna w analizie zabezpieczenia operacyjnego powiatu.

Czy wg. Ciebie jezeli w gminie nie ma jednostki OSP z dwoma samochodami, a czas dojazdu JRG (innej OSp KSRG) przekracza 15 min, nie nalezy wciagnac najmobilniejsza jednostke w tym rejonie?? heh sam pomysl...

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 24, 2005, 20:14:30 »
KSRG do czegoś zobowiązuje, aby się tam dostać musisz spełniać ustalone wymagania. Jeżeli nie to jesteś zwykłą OSP. Po co wobec tego wydawać pieniądze na KSRG skoro równie dobrze kasa przeznaczona na system może iść na OSP bez tworznia całego systemu. Tak samo ma być z JOTami- iz na zgodę komendanta PSP może OSP należeć do takiej, a nie innej kategorii! Po co wobec tego ustalać jakieś wymogi jak na ścisłe każda jednostka może być klasywikowana wyżyj, bo np. strażak z danej OSP jest komendantem PSP <_<  

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ksrg
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 25, 2005, 09:19:50 »
Kategoria a KSRG to nie całkiem to samo.  U nas w powiecie są dwie OSP z jednym GBA (to jest trzeciej kategorii), które są włączone do systemu.  Są to jedyne wozy z wodą w swoich gminach. Gdyby je wykreślić z KSRG czas dojazdu jednostki systemowej przekroczyłby pół godziny. Moim zdaniem czas dojazdu i sprawna dobrze wyszkolona załoga jest ważniejsza od biurokratycznych wymogów.  Powinna istnieć sensowna siatka rozłożenia jednostek w KSRG, nawet  jeśli nie spełniają norm ilościowych.  Druga ważna sprawa to w miarę równomierne rozłożenie kosztów funkcjonowania systemu.  Który burmistrz zgodziłby się np. finansować akcje ratownicze u siebie a także pokrywać koszty wszystkich akcji u sąsiadów. Jedna OSP w KSRG w każdej gminie to mim zdaniem minimum i powinno się dążyć do doposażenia jednostek nie spełniających norm a nie do ich skreślania. W mojej jednostce np. mamy Jelcza GCBA 5/32 po karosacji i 10-letni samochód ratownictwa technicznego Mercedes 814D. Samochód waży 7490 kg a więc jest lekki. Wyposażony jest w wode i autopompę, pilarkę, przecinarke, agregat z maszem oświetleniowym, motopompę Tohatsu, zestaw 3 nożyc i rozpieraczy wysokiej klasy. Niech ktoś mi powie co zyska system gdybyśmy zamienili ten samochód na standardowego pepsika żeby spełniać normy. Samochód Mercedes jest duży (pół metra krótszy od Jelcza), ma 7 pojemnych skrytek zamykanych żaluzjami, tyle że jest lekki (za lekki ??). Połowa naszych wyjazdów to zdarzenia techniczne to jest wypadki, usuwanie drzew, pompowanie wody uwalnianie zwierząt itp. W garażu nie mamy miejsca na trzeci samochód a Mercedes jest dla nas zbyt cennym nabytkiem żebyśmy się go pozbyli.  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ksrg
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 25, 2005, 16:12:26 »
7490kg to wóz średni ;)  więc wasza jednostka spełnia ten wymóg z KSRG.. Co do ilości jednostek KSRG w gminie to jedna wystarczy chyba, że gmina jest duża lub mieszkańców ma sporo, lub są w niej ruchliwe szlaki komunikacyjne. W naszej gminie takowych szlaków nie ma, nie jesteśmy też gminą liczną więc jedna mobilna jednostka wystarczy ;)  

POZDRAWIAM!!