Autor Wątek: zwiększenie stanów  (Przeczytany 20569 razy)

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 21, 2009, 09:50:53 »
Kolego Grzela dokładnie jest tak jak pisze kolega Komendant???. W rozporządzeniu jest jano i wyraźnie opisane jak ma wyglądać pierwszy wyjazdowy. W głowie mi już nie mieści jak w państwie prawa można takie przeginy stosować i to jeszcze w służbach mundurowych. Przecież ten przepis na pewno przechodził przez KG i był tam opiniowany. Dlaczego więc teraz KG jest bierny i zezwala na taką radosną twórczość. Przepis został podpisany ponad 3 miesiące temu i nie jest to nowość z dnia na dzień. Można było się do tego spokojnie przygotować i wydać odpowiednie zarządzenia. Na razie przepis jest na papierku a jest jak jest czyli każdy sobie rzepkę skrobie i lawiruje pomiędzy przepisem a zapewnieniem ciągłości służby i nie daj boże prokuratorem jak coś się komuś stanie podczas działań. (oby do tego nie doszło bo prawnicy przepis ten dokładnie znają i z tego co widzę w tym wątku to lepiej się orientują co to jest pełna obsada pojazdu niż my)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 21, 2009, 09:55:25 »
tylko w nowym BHP mówi się wyrażnie o "pełnej obsadzie" a nie pełnym zastępie, sekcji czy plutonie !!!

Kolego Grzela dokładnie jest tak jak pisze kolega Komendant???. W rozporządzeniu jest jano i wyraźnie opisane jak ma wyglądać pierwszy wyjazdowy. W głowie mi już nie mieści jak w państwie prawa można takie przeginy stosować i to jeszcze w służbach mundurowych. Przecież ten przepis na pewno przechodził przez KG i był tam opiniowany. Dlaczego więc teraz KG jest bierny i zezwala na taką radosną twórczość. Przepis został podpisany ponad 3 miesiące temu i nie jest to nowość z dnia na dzień. Można było się do tego spokojnie przygotować i wydać odpowiednie zarządzenia. Na razie przepis jest na papierku a jest jak jest czyli każdy sobie rzepkę skrobie i lawiruje pomiędzy przepisem a zapewnieniem ciągłości służby i nie daj boże prokuratorem jak coś się komuś stanie podczas działań. (oby do tego nie doszło bo prawnicy przepis ten dokładnie znają i z tego co widzę w tym wątku to lepiej się orientują co to jest pełna obsada pojazdu niż my)

Zapraszam do lektury odpowiedzi KG w sprawie cyt. rozporządzenia, które otrzymali wszyscy kierownicy jednostek organizacyjnych PSP.
No chyba, że w waszych KM/P jest to "ściśle tajne".

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 21, 2009, 10:17:35 »


Zapraszam do lektury odpowiedzi KG w sprawie cyt. rozporządzenia, które otrzymali wszyscy kierownicy jednostek organizacyjnych PSP.
No chyba, że w waszych KM/P jest to "ściśle tajne".

Czyżby powrót do lat '80?? Wytyczne, interpretacje, "decyzje" - słowem prawo powielaczowe dalej funkcjonuje:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 21, 2009, 11:11:49 »
Jeśli chodzi o mnie to od ponad roku jestem na PSK. Po przeniesieniu z PB zostało mi 200 nadgodz. Żaden pomysł ze zwiększeniem liczby zmianowej nie ma sensu, prędzej czy później skończy się to zmniejszeniem i tyle. Nie wierzycie chyba w to, że za nadgodziny nam zapłacą Panowie?! A może w historii PSP zdarzyło się coś takiego. Nadgodziny na PSK redukuje się skutecznie obsadzając na kilka służb kogoś z "biura". PB zawsze będzie miało z tym problem, bo tak naprawdę to "z pustego to i Salomon nie naleje". Jak pamiętam KG wprowadziło "chwilowo" 48-godzinny tydzień pracy. A oto w ten sposób zredukowano liczby nadgodzin. KG za Skulicha "zdjęło" to rozporządzenie. Cicho jak makiem zasiał, zdjęto nadgodziny, "nikt nie został" pokrzywdzony i wszystko gra:) Gdzie tak naprawdę jest problem? Ano w etatach, ich limitach i wydatkach na uposażenia, czym już zajmuje się rząd w porozumieniu z MSWiA, a kolejno pertraktacje z KGPSP. "To", co niżej raczej się nie liczy. I jeszcze ktoś ma czelność mówić (szczególnie media), że mamy tak dobrze, że odchodzić możemy po 15 latach służby!!! Tylko już nikt nie dodał, że nasza emerytura wówczas to 40% z tego co dostawaliśmy "na łapę"! Tego już w mediach nie powiedziano. Media nie podały średniego wyniku lat służby i odchodzenia na emeryturę - bo by zapewne przeraziły zainteresowanych:) Prosty wynik a propos kalkulacji emerytalnych: np. dostaję 1800; odchodząc na emeryturę mam 720! Nikt nie dodał, że "odejście po 15 latach" w pewnym sensie było "furtką" wypadków losowych - ABY PO NICH Z GODNOŚCIĄ MÓWIĆ, że "byłem strażakiem". Jasne! Jeszcze niech MSWiA - pod pretekstem "reformy policyjnej" - pozabiera nam dodatki i robi zamęt w tzw. "przywilejach", niech tnie to, co w sumie "nie jest widoczne" i zastosuje nam pomostówkę, z czasem niech się strażaków pozbędzie oddając nas pod samorządy i robiąc z nas ochotników. Jeszcze niech wprowadzą zakaz "dorabiania" i ... i z tak zbyt małej liczby strażaków zrobi się ... no właśnie - ilu nas będzie?!

Wizja być może mało realna, ale jednak... ech... do sforsowania w kolejnych, jakże popieprzonych czasach. Ja bym swoje wywody podsumował tak: nikt tak naprawdę nie ma koncepcji na zmiany, chodzi tylko o pieniądze - co by nie powiedzieć "kryzys ogólnoświatowy odbija się i na nas" - następnie "jak Salomon może nam nalać" jak ma "naczynia puste". A potem wszystko idzie "w dół". Tylko w sumie nasi boją się UE. A studiowanie tego, jak mają strażacy w UE pozostawiam Wam.

Pozdrawiam strażaków!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2009, 11:39:54 wysłana przez ddjss »
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 21, 2009, 12:32:29 »
A studiowanie tego, jak mają strażacy w UE pozostawiam Wam.
Pozdrawiam strażaków!

No a gdzie można się z tym  zapoznać??
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 22, 2009, 15:59:34 »
Witam...
Studiowanie warunków,płac,itp jakie występują w UE uważam za bezcelowe, dlatego,że nasi włodarze jeśli chcą coś nam "uciąć", wtedy powołują się na dyrektywy UE, natomiast jeśli jakiś przepis działa na korzyść społeczeństwa, pojawia się stwierdzenie,że "..nasza sytuacja ekonomiczna na to nie pozwala..."
Co przepisu BHP, zamysł słuszny, według mnie poprawiłoby to nasze bezpieczeństwo, ale okazało się że nie pomyślano o tym, że trzeba będzie zwiększyć stany...
I teraz nie można przyznać się do nieprzemyślanej decyzji, tylko kombinowanie , jakby tu ten przepis obejść...

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 23, 2009, 16:27:29 »
U mnie wygląda to tak: stan 24 - obecnych 12.
-SLRt - 2 - kierowca i d-ca zmiany,
-GBA - 5 - kierowca i 4 ratown.
-GCBA - 4 - kierowca i 3 ratown.
- pozostałe - 1 - kierowca.

Rozwiązaniem było zrobienie z jednego ratownika z GCBA "skoczka". Czyli dopełnia stan na GBA do 6 (no chyba, że GCBA jest na powiecie i dysponują GBA to d-ca zmiany z SLRt na GBA)

Tyły obstawia jeden kierowca czyli : GCBA2, GCBM, SD, SH, SW, kwatermistrzowskie i operacyjne.
PA nie ma - jest PSK
W 95% przypadków GBA i SLRt jeżdżą razem.

(zarejestrowanie (liczba siedzeń):
SLRt-6,
GBA-6, (nowy od wczoraj w podziale 7!! podwójne siedzenie d-cy)
GCBA-6,
GCBA2-6,
SH-2,
SD-6,
GCBM-2,
SW-2.
Pomijam kwatermistrzowskie i operacyjne ^_^ wyszło mi 36 osób, żeby obsadzić podstawowe auta na jednostce :) )
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2009, 17:13:49 wysłana przez kamaras »

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 24, 2009, 13:15:11 »
Tak jak wcześniej pisałem na 13 było 7 i jest 7 z tym że 7 od 16 godz ale: wprowadzono procedury
kiedy pierwszo-wyjazdowy ma być 3 osobowy kiedy 4,5 a kiedy 6.
w zależności od zdarzenia decydować ma o tym dyspozytor ewentualnie dyspozytor z dowódcą zmiany.(6 osób jedzie do klęski żywiołowej - cokolwiek to oznacza :-) )
Najlepsze jest to że wychodzi na to że do procedur nie dołączono instrukcji informowania o ilości osób jadących. wychodzi na to że 6 na 7 musi się stawić przy samochodzie i dopiero tam dowiemy się ile osób jedzie.  :gwiazdki:
Książka PB 4 +3
Bezsens jak dla mnie ale mądre głowy w kw które najpierw wymyśliły idee procedur i pozostawili dowolność układania ich zaakceptowały je. Ciekawe czy będą też odpowiadać za ewentualne zarzuty  prokuratorskie.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 24, 2009, 13:20:33 »
A czy procedury zawierają dysponowanie 3 osobowego zastępu ze zdarzenia pt. "śmietnik" bezpośrednio do supermarketu ze znacznie rozwiniętym pożarem?
Te procedury są takim samym bublem prawnym, jak wytyczne. Inaczej jest to leczenie raka szklanką wody. Pomóc nie pomoże, ale nie zaszkodzi.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 24, 2009, 15:42:21 »
Witam!
Zaszkodzi i to na pewno, niebawem jako pierwszym - dyż. SK:'(
Przecież mają jak byk czarno na białym /nieraz w kolorze/ kolejne stosowne procedury, zapoznali się z wytycznymi! To dlaczego zrobił/li/ tak, a nie inaczej?
Cytuj
Bezsens jak dla mnie ale mądre głowy w kw które najpierw wymyśliły idee procedur i pozostawili dowolność układania ich zaakceptowały je. Ciekawe czy będą też odpowiadać za ewentualne zarzuty  prokuratorskie.
E... co Ty.  :rofl:
Pozdr.
Ps. Obecnie... Zwiększenie stanów, bez zwiększenia etatów i godziwej zapłaty za wszelkie nadgodziny do niczego <nowego> nie doprowadzi.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 24, 2009, 21:40:40 »
Tak jak wcześniej pisałem na 13 było 7 i jest 7 z tym że 7 od 16 godz ale: wprowadzono procedury
kiedy pierwszo-wyjazdowy ma być 3 osobowy kiedy 4,5 a kiedy 6.
w zależności od zdarzenia decydować ma o tym dyspozytor ewentualnie dyspozytor z dowódcą zmiany.(6 osób jedzie do klęski żywiołowej - cokolwiek to oznacza :-) )
Koledzy !!!!!!! Dyspozytor nie ma czasu zastanawiać sie czy pojedzie 3 czy 6. Dysponuje siły i środki, dysponuje zastęp do śmietnika a czy wyjedzie 3 czy 12 w jednym samochodzie to już broszka d-cy zastępu oraz d-cy JRG bo taki rozkaz podpisał. Ja w chwili dysponowania mam pełne ręce pracy. Dysponuje zastępy które moim zdaniem są najbardziej odpowiednie (SLRT czy GBA czy INNE) Powiadamiam Policje, Pogotowie, WSKR, Oficera w dyspozycji, komendanta, Inne służby potrzebne do likwidacji zagrożenia, Dalsze SIS w miare potrzeb. Jeśli bedę jeszcze podczas alarmowania liczyć osoby do wyjazdu to wybaczcie, ręce opadają

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 25, 2009, 00:32:00 »
Witam. Mam małe pytanie, czy jeśli SK zadysponuje zastęp z większą obsadą niż zalecana, ktoś będzie miał do niego pretensje? Niektóre KP liczebnie są tak małe że nie ma możliwości przemieszczenia zastępu i dosłania drugiego ,bez znacznego wydłużenia czasu... Dopóki nic się nie stanie poważnego ,dalej będą trzymać się wytycznych,ale jak przyjdzie szukać winnego przy jakimś większym zdarzeniu, wtedy będzie jazda...

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 06, 2009, 15:21:19 »
zajrzałem, wprawdzie nie przeczytałem wszystkiego dokładnie, i nie wierzę ...
nikt nie widział/wrzucił interpretacji KG dot. nowego rozp. BHP? jest tam  również interpretacja tegoż przepisu (paragraf 51) ... Jeśli było to wybaczcie, jeśli nie - to mówcie, przepiszę wam to ;)
pozdrowionka
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 11, 2009, 07:50:45 »
... cisza w eterze, więc wrzucam fragment pisma ws. interpretacji nowego rozporządzenia dot. bhp w strażach pożarnych:

Uwagi do §51 ust.1 – niniejsze rozporządzenie zaostrza rygory bezpieczeństwa służby strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczych, stąd też zapis o pełnej obsadzie samochodów pożarniczych dysponowanych do akcji ratowniczych jako pierwsze lub samodzielne. Pod pojęciem pełnej obsady należy rozumieć liczbę ratowników gwarantującą im w pełni bezpieczne wykonanie zadania w zależności od rodzaju zagrożenia. Istniejące rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999r. ws. szczegółowych zasad organizacji ksrg (Dz. U. Z 1999r. Nr 111, poz. 1311) wskazuje, że najmniejszym pododdziałem wyposażonym w pojazd ratowniczy jest zastęp i składa się on od 3 do 6 osób. W związku z powyższym możliwe jest dysponowanie zastępów z obsadą co najmniej 3 osobową do zdarzeń o niewielkiej skali zagrożenia. W zależności zatem od rodzaju i skali zagrożenia właściwy kierownik jednostki organizacyjnej będzie zobowiązany do określenia procedur dysponowania sił i środków do zdarzeń ze wskazaniem liczby osób w dysponowanych pojazdach niezbędnych do skutecznego i bezpiecznego wykonania zadania. Procedury powyższe powinny uwzglęniać zasady dysponowania zastępów do działań na obszarze chronionym.
Należy wspomnieć, że obowiązujące programy szkoleń strażaków PSP zatwierdzone przez Komendanta Głównego PSP przewidują przygotowanie strażaków między innymi do realizacji samodzielnego zadania w ramach roty i zastępu.

Uwago do §53 ust.1 pkt. 3 – zgodnie z wyjaśnieniami dot. §51 ust.1, kierownicy jednostek organizacyjnych PSP będą zobligowani do opracowania procedur dysponowania sił ze wskazaniem liczby osób w dysponowanych pojazdach pożarniczych w zależności od rodzaju powstałego zagrożenia. Z procedur tych będzie wynikać organizacja prowadzonych działań. Założeniem zwiększenia asekuracji z jednego do dwóch strażaków była poprawa bezpieczeństwa strażaków, a więc spełnienie wymogu ustawowego.


Zatem teraz każda komenda powiatowa/miejska musi opracować swoje procedury dysponowania. Jednak życie ciężko daje się zamykać w sztywne ramy, stąd "w zależności od rodzaju i skali zagrożenia" to pojęcie płynne - bez wprowadzenia w miarę uniwersalnych (dla danego powiatu, nie całego kraju) wskaźników kontroli ryzyka podejmowanego przez strażaków (bo przecież to jest esencją rozporządzenia) na zasadzie risk vs. benefit (ryzyko vs. zysk). Ciężko jest już na etapie dysponowania decydować o kwestiach bezpieczeństwa, stąd procedury powinny (z resztą zawsze powinny) zapewniać nazwijmy to bezpieczny stan minimalny, zatem zawsze będą równały w górę. Nie wiem czy w praktyce nie będzie to oznaczać literalnie "pełnych obsad" ... aczkolwiek jest furtka do nieobsadzania pojazdów pożarniczych (wyjeżdżających jako pierwsze/samodzielne) ilością strażaków równą ilości miejsc w kabinie...
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline kirurocker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 11, 2009, 18:50:33 »
Czyli w sumie nic się nie zmieniło, jak dotąd zastępy były dysponowane w niepełnych obsadach (chociaż w rozumieniu nowego rozporządzenia nie ma już chyba takiego pojęcia  :wall: ) i nic się złego nie działo, więc wszystko może kręcić się dalej po staremu. Piękny przepis, jak każdy inny "rozporządzenie określa, że to i to ma być absolutnie przestrzegane, ale..." coś pięknego. Nadeszło stare nowe:)   :cooo:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 11, 2009, 19:02:55 »
Jak widać wszystko się może zdarzyć. Dotychczas 4 osoby były obsadą niepełną a teraz już jest to pełna obsada. Naprawdę gratulacje dla twórców prawa.
Wszyscy doskonale wiedzą że pełna obsada tzn. tyle ile jest miejsc w samochodzie ale skoro pełna szklanka to taka, która jest pełna do narysowanej kreseczki....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 17, 2009, 22:28:13 »
Cytuj
Interpelacja nr 8578

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie zmian przepisów dotyczących szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana z prośbą o możliwość zmiany zapisu zawartego w § 51 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczególnych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 16 września 2008 r. Znajduje się tam zapis mówiący o tym, że ˝pojazd pożarniczy dysponowany do akcji ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny posiada pełną obsadę˝.

   Strażacy zgłaszają wątpliwości co do interpretacji tego zapisu. Jeśli zasada nakładana przez wymieniony przepis będzie stosowana, może doprowadzić do sytuacji, w której pierwszy wyruszający do akcji ratowniczej pojazd, posiadający np. 9 miejsc, zabierze ze sobą wszystkich pełniących w tym czasie służbę strażaków. Uniemożliwi to wyjazd do akcji innym pojazdom.

   Cytowany zapis można także rozumieć w ten sposób, że pełna obsada ma dotyczyć miejsca akcji ratowniczej. Taka interpretacja prowadzi jednak do tego, że np. do płonącego śmietnika będą wyjeżdżać wszystkie zastępy straży pożarnej.

   W związku z podnoszonymi wątpliwościami pytam: Czy uwzględni Pan proponowane zmiany w przedmiotowym rozporządzeniu, tak aby zawarte w nim zapisy były jednoznaczne i nie prowadziły do dezorganizacji pracy Państwowej Straży Pożarnej?

   Z poważaniem

   Poseł Adam Lipiński

   Warszawa, dnia 4 lutego 2009 r.


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 17, 2009, 23:09:40 »
Cytuj
Interpelacja nr 8578
...
może doprowadzić do sytuacji, w której pierwszy wyruszający do akcji ratowniczej pojazd, posiadający np. 9 miejsc, zabierze ze sobą wszystkich pełniących w tym czasie służbę strażaków.

Pan poseł nie musiał aż tak ubarwiać. Wystarczyło ograniczyć się do 6 miejsc (najbardziej rozpowszechnione samochody w straży). a przykład, np. pierwszy z brzegu - Kamień Pomorski - 6 ratowników na służbie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 17, 2009, 23:25:00 »
U mnie w jednostce nowe Volvo jest zarejestrowane na 7 osób.
układ siedzeń: 1+2+4  ^_^
obok kierowcy są dwa miejsca "d-cy" i cztery z tyłu.
(Volvo FL 240)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 19, 2009, 17:32:14 »
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8578

w sprawie zmian przepisów dotyczących szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej

   Nawiązując do pisma z dnia 18 marca 2009 r. (sygn. SPS-023-8578/08) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Adama Lipińskiego w sprawie zmiany przepisów dotyczących szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie wskazać należy, iż w dniu 11 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 180, poz. 1115). Należy zaznaczyć, że przepisy tego rozporządzenia zaostrzają w stosunku do wcześniej obowiązujących rygory bezpieczeństwa służby strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczych.

   Pojazd pożarniczy dysponowany do akcji ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny posiada pełną obsadę (§ 51 ust. 1 ww. rozporządzenia). Przez pojęcie pełnej obsady ustawodawca rozumie liczbę ratowników gwarantującą w pełni bezpieczne dla nich wykonanie zadania w zależności od rodzaju występującego zagrożenia.

   Należy podkreślić, że rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. z 1999 r. Nr 111, poz. 1311, z późn. zm.) w § 21 ust. 1 pkt 2 wskazuje, że najmniejszym pododdziałem wyposażonym w pojazd pożarniczy przystosowany do realizacji zadania ratowniczego jest zastęp liczący od 3 do 6 osób wraz z dowódcą. W związku z powyższym adekwatnie do skali zagrożenia możliwe jest dysponowanie zastępów z obsadą co najmniej 3-osobową.

   Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w stanowisku z dnia 16 stycznia 2009 r. skierowanym do właściwych komendantów jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zobowiązał ww. komendantów do określenia procedur dysponowania sił i środków do zdarzeń w zależności od rodzaju i skali zagrożenia, ze wskazaniem liczby osób niezbędnych do skutecznego i bezpiecznego wykonania zadań przy użyciu zadysponowanych pojazdów. Działania podjęte przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w powyższym zakresie zmierzają do zapewnienia optymalnych warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie działań ratowniczych, podczas ćwiczeń lub szkoleń, przy istniejących stanach osobowych w jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

   Z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż w związku z pojawieniem się szeregu uwag i wątpliwości natury interpretacyjnej w odniesieniu do niektórych przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęły się prace nad przygotowaniem projektu nowelizującego ww. rozporządzenie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 7 kwietnia 2009 r.


Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 20, 2009, 21:46:39 »
Witam!
Dzięki gł. grzeli mamy wgląd na Forum w przegląd różnych bubli prawnych dotyczących m.in. PSP. Jeden z nich jw.  :kwit:
Dobrze, bo choć te wszelkie interpelacje mobilizują (przypuszczam) w jakiś sposób MSWiA, a zarazem KG do ich zmiany. Trzeba jednak jak uczy doświadczenie na bieżąco spr. pilnować...
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.