Autor Wątek: ubezpieczenia  (Przeczytany 6018 razy)

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
ubezpieczenia
« dnia: Styczeń 09, 2009, 21:30:57 »
Witam
Czy w jakiejś OSP są ubezpieczeni dowódcy tzw. odpowiedzialności cywilnej za podejmowane decyzje.
Bo na terenie moje gminy do tej pory nie było takich ubezpieczeń. Zwróciłem się z prośbą do wójta o sfinansowanie takiego ubezpieczenia i powstał problem (ciekawy).
Mianowicie osoba zajmująca się obroną przeciwpożarową w gminie oświadczyła, że żadna z firmy ubezpieczeniowych (tych których do których dzwoniła) nie ubezpiecza członków OSP od odpowiedzialności cywilnej.
 
I stąd moje pytanie, czy ktoś może wie jaka firma posiada takie polisy. Jeśli tak to prosił bym o dane.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2009, 07:03:05 »
To zapytajcie w PZU u nas jest pełny pakiet OC mamy i grupowe i indywidualne

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2009, 11:24:21 »
Temat w sumie ciekawy, kiedyś się już zastanawiałem nad tym. Trzeba by spytać kolegów z PSP gdzie oni się ubezpieczają od odpowiedzialności za podejmowane decyzje, być może dałoby się w OSP skorzystać z takiego samego pakietu. @Michal jak coś znajdziesz, podziel się wiedzą.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2009, 19:04:10 »
Problem jest w tym, że PZU odpowiedziało, że nie prowadzi takich ubezpieczeń dla strażaków OSP. Dla PSP są takie ubezpieczenia.
Mieszko mógł byś podać oddział PZU (telefon) w którym macie tą polisę. Bo może nas chcą zbyć.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2009, 20:56:28 »
To ja nie wiem jaki wy oddział macie a to przecież dla nich kasa.
JA jestem z Warmińsko-Mazurskiego Ubespieczenie naprawde Full Wypas a jeszcze jakieś dofinansowanie dostajemy. Ubespieczenie obejmuje nas , sprzęt, i auta
Jesli chcesz wiecej info pisz na "moje wiadomosci"

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2009, 22:18:53 »
mieszko - prawdopodobnie pisze o "normalnych" ubezpieczeniach a nie od odpowiedzialności cywilnej.

PZU ma jednakową ofertę w całym karju więc troche to by było dziwne... Ale swoją drogą też nie znam firmy która miałaby takie ubezpieczeia ale może Alianz?

Z drugiej strony - po co wogóle takie ubezpieczenie?????

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2009, 09:11:14 »
Pedros wiem co pisze jest dla mnie dziwne że gdzieś ktoś nie ubezpiecza.
A po co ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? No to chyba każdy wie np. moja znajoma jest lekarzem i aby jezdzic w NPL-u czy PR MUSIAŁA OBOWIĄZKOWO!!!!!!!!!!! wykupić ubezpieczenie OC.


Poprawiłem ubespieczenie na ubezpieczenie/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2009, 14:20:55 wysłana przez Sylwek »

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2009, 18:17:34 »
ciekawy temat poruszyłeś michal, w ubiegłym roku odbyłem kurs na dowódcę i posiadam ubezpieczenie tak jak większość, nie indywidualne a zbiorowe, i teraz się zastanawiam nad tym OC jak to jest, ale może robię z igły widły mimo iż już dowodziłem, z drugiej jednak strony idąc tokiem myślenia Pedros-a myślę o Art.27 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, skoro jest napisane "z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych korzystają" , a dokładnie mam na myśli ust.2; więc po co OC?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2009, 18:22:00 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2009, 10:25:03 »
Temat stary jak świat i już na Forum poruszany.
Też jestem z Warm-Maz i próbowałem ruszyć PZU z posad gnuśnego marazmu i uświadomić im, ile polis mogli by sprzedać oferując OC dla d-ców OSP. Nie powiem, zainteresowało się tym parę osób z kierownictwa olsztyńskiego oddziału i przeprowadziłem nawet parę rozmów - a potem nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko się rozmyło, łącznie z ludźmi, którzy się w to zaangażowali.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2009, 12:17:33 »
Witam
Dotarłem do agenta który ubezpieczał - mieszko. Dowiedziałem się coś ciekawego, że nie jest to ubezpieczenie OC dowódców, tylko ubezpieczają całą jednostkę OSP od Odpowiedzialności Cywilnej na zasadach ogólnych. Czy takie ubezpieczenie obpemuje np. sytuacjie kiedy dowódca jest skarżony o zlanie mieszkania, nie potrafiono mi odpowiedziec. więc niby jest ale go nie ma.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2009, 12:24:22 »
Cytuj
Interpelacja nr 6993

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie nienormowanej w zakresie ochrony zdrowotnej sytuacji członków jednostek ochotniczej straży pożarnej

   Szanowny Panie Ministrze! Z docierających do mnie informacji, także od środowisk ochotniczych straży pożarnych, wynika, że sytuacja OSP w zakresie ochrony zdrowotnej jest wysoce nieuregulowana.

   Problem polega na tym, że strażacy ochotnicy nie podlegają żadnemu ministerstwu. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest stowarzyszeniem, a obowiązek utrzymywania ochotników mają gminy, które odpowiadają nie tylko za utrzymanie strażackich jednostek, ale także za zdrowie i życie członków OSP, wykupując dla swoich strażaków ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Nie wszędzie jednak wysokość ubezpieczeń jest taka sama. Kiedy gmina ma skromny budżet, a na swoim terenie kilka jednostek OSP, to wartość polis jest bardzo niska.

   Podkreślić także należy, że ochotnicy mają status wolontariuszy i w związku z tym od ich działalności w OSP nie są opłacane składki do ZUS. Skutkować to może zatem taką sytuacją, że kiedy ochotnik ulega wypadkowi, a nie pracuje lub jest uczniem, nie ma prawa do świadczeń.

   W takiej sytuacji w kraju znajduje się obecnie 900 tys. strażaków ochotników. Dla przykładu można podać, że w tym roku w samym województwie dolnośląskim miały miejsce trzy wypadki z udziałem ochotników. Ostatni zdarzył się w lipcu w Bolkowie, kiedy dwóch strażaków zostało poszkodowanych w wypadku wozu gaśniczego. Obaj doznali poważnych obrażeń i nadal wymagają leczenia i rehabilitacji. Przechodzą je tylko dzięki pomocy władz OSP i gminy.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: Jakie działania ma zamiar podjąć rząd w związku z nieuregulowaną w zakresie ochrony zdrowotnej sytuacją jednostek ochotniczej straży pożarnej?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Marzena Machałek

   Warszawa, dnia 17 grudnia 2008 r.



Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2009, 18:03:43 »
Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 6993

w sprawie nienormowanej w zakresie ochrony zdrowotnej sytuacji członków jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. SPS-023-6993/08) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pani Marzeny Machałek w sprawie nienormowanej w zakresie ochrony zdrowotnej sytuacji członków jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawiam następujące informacje.

   Kwestie związane z ochroną zdrowotną członków ochotniczych straży pożarnych reguluje ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.). Art. 32 ust. 3 pkt 2 powyższej ustawy stanowi, iż gmina ma obowiązek ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej; ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne.

   W omawianym artykule nie sprecyzowano zakresu ani wysokości ubezpieczenia, jednakże z uzasadnienia do ustawy wynika, iż intencją ustawodawcy jest, aby ubezpieczenie to obejmowało co najmniej odpowiedzialność cywilną oraz odpowiedzialność od nieszczęśliwych wypadków.

   Jednocześnie art. 26 ust 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej określa, iż strażakowi jednostki ochrony przeciwpożarowej, a także członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu, przysługuje:

   - jednorazowe odszkodowanie w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,

   - renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,

   - odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu.

   Art. 26 ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej stanowi, iż powyższe odszkodowania wypłacane są przez podmioty ponoszące koszty funkcjonowania jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ustawodawca, wprowadzając powyższe przepisy, zapewnił możliwość pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji i innych świadczeń związane z działalnością ratowniczą strażaków należących do ochotniczych straży pożarnych.

   Podsumowując, należy podkreślić, iż aktualnie obowiązujące przepisy w zakresie ochrony zdrowotnej członków OSP są wystarczające i gwarantują zabezpieczenie podstawowych świadczeń medycznych dla poszkodowanych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 7 stycznia 2009 r.

ania kochelska

  • Gość
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2009, 17:41:29 »
2 lipca 2009 roku zmarł wieloletni prezes OSP w Zapolicach woj . łódzkie Jan Urbaniak . Zmarł po użądleniu osy podczas akcji usuwania gniazda w prywatnym garażu.Było bardzo głośno o tym zdarzeniu w prasie i telewizji. Żona otrzymała[ po wielkich trudach] walki początkowo z Urzędem Gminy potem z PZU odszkodowanie z polisy NNW .Czy jest szansa starania się o odszkodowanie od gminy skoro to na niej spoczywa obowiązek ubezpieczenia strażaków? Wdowa po zmarłym została z rentą w wysokości 750 zł. Pogorszyła się ogromnie jej sytuacja materialna. Co zrobić czy skarżyć gminę?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2009, 07:38:40 »
2 lipca 2009 roku zmarł wieloletni prezes OSP w Zapolicach woj . łódzkie Jan Urbaniak . Zmarł po użądleniu osy podczas akcji usuwania gniazda w prywatnym garażu.Było bardzo głośno o tym zdarzeniu w prasie i telewizji. Żona otrzymała[ po wielkich trudach] walki początkowo z Urzędem Gminy potem z PZU odszkodowanie z polisy NNW .Czy jest szansa starania się o odszkodowanie od gminy skoro to na niej spoczywa obowiązek ubezpieczenia strażaków? Wdowa po zmarłym została z rentą w wysokości 750 zł. Pogorszyła się ogromnie jej sytuacja materialna. Co zrobić czy skarżyć gminę?
Pani Aniu jeśli gmina nie wypłaciła dobrowolnie, to niestety nie ma innego wyjścia. Gmina ma taki obowiązek wynikający z ustawy o ochr. p.poż. (post wyżej) a czy się ubezpieczyła czy nie i jak się ubezpieczyła to już jej (gminy) problem.  Jeśli jednak jednostka była włączona do KSRG to obowiązek wypłaty odszkodowania spoczywa na komendancie wojewódzkim PSP.
Proponuję zwrócić się z tym problemem do biura ZG ZOSP w Warszawie, można skorzystać z pomocy radcy prawnego związku, wiem również, że radca czasami reprezentuje OSP przed sądem. Słyszałem, że po orzeczeniu sądu odszkodowanie i rentę dostała rodzina strażaka, który nie spełniał wszystkich ustawowych warunków aby brać udział w akcji.
Tu są kolejne informacje: http://www.bankier.pl/wiadomosci/print.html?article_id=1181116
Tutaj znajduje się rozporzadzenie, które nakazuje gminie, bez łaski, wszcząć postępowanie odszkodowawcze z urzędu: http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20040010006&type=2&name=ATT5DCK3
Wysokość przysługujących świadczeń określona jest w art. 26 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Życzę powodzenia, pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2009, 22:49:24 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: ubezpieczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2009, 16:39:59 »
Po moich rozmowach z radcą prawnym mam taki obraz sprawy ubezpieczeń :  strażakowi -ochotnikowi w razie wypadku należy sie odszkodowanie od Gminy. Natomiast Gmina może zawrzeć z firma ubezpieczeniowa umowę w której to owa firma bierze na siebie odpowiedzialnośćc która spoczywa na Gminie  - oczywiście za określona sumę.
 Dla strażaka-ochotnika nie jest więc ważne czy Gmina takowe ubezpieczenie zawierała , bo i tak ewentualne odszkodowanie należy mu się od Gminy ( lub w jej imieniu może wypłacić to firma ubezpieczeniowa).
 Nie wiem jednak czy w tym konkretnym przypadku takowe odszkodowanie się należy - byc może się mylę , ale w mediach było opisywane że ów Prezes nie brał udziału w działaniach , a jedynie przebywał w pobliżu miejsca akcji. Jeśli nie jest więc wpisany jako uczestnik owej akcji to z wypłata odszkodowania może być problem.   Zaznaczam że nie wiem czy chodzi o to samo zdarzenie - może ja słyszałem o czymś innym.