Autor Wątek: Warta  (Przeczytany 19409 razy)

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Warta
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 17, 2008, 22:11:45 »
U nas jest Warta od zakończenia Liturgi Piątkowej do soboty do rezurekcji stoimy co 30 minut,w nocy stoimy do 3/4 nad ranem i później w sobote od 9 rano stoimy w galowych na baczność i na głowach srebne kaski,halabardy.Na rezurekcji strażacy idą obok baldahimu z pochdniami
Xyz

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Warta
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 18, 2008, 01:19:27 »
Witam druhowie i druhenki :)
zbliżają się Święta Wielkanocne, więc opiszę wam jak to jest w mojej jednostce w związku z Wartą Przy Grobie Pańskim i Rezurekcją.
W naszej parafii wartę przy Grobie pełnią strażacy z dwóch jednostek bo tylu jest nas w Parafii (nie mylić z gminą hehe). Stoimy po dwóch (plus dwaj młodzieżowcy).
Co do umundurowania to wartę pełnimy w mundurach galowych wraz z pasami i hełmami (kaliszaki) oraz chromowanymi toporami na prawym ramieniu. Tak już jest u nas o dawna (czytaj - od kiedy pamiętam).
Wartę rozpoczynamy w Wielki Piątek (ale przeważnie stoimy tylko do 21-22, Ksiądz nas wcześniej wypuszcza żebyśmy byli wypoczęci na następny dzień), w sobotę zaś do 12 wartę pełnią strażacy z drugiej jednostki, my zaś od 12 do ok. 22. Chłopaki z sąsiedniej jednostki przyjeżdżają jeszcze na mszę o 16 i stawiamy łączone warty (po jednym strażaku z każdej jednostki). Zmiany mamy co 15minut (kiedyś było pół godziny, ale chłopaki z młodzieżówki nie zawsze wytrzymywali). W Rezurekcji uczestniczą wszyscy chętni strażacy, wystawiamy poczet sztandarowy, a reszta podczas mszy siedzi w zakrystii. Procesja wygląda zaś następująco: czterech strażaków niesie baldachim, dwóch prowadzi księdza, przeważnie najwyżsi rangą), reszta maszeruje za sztandarem, po mszy zaś spotykamy się wszyscy razem z Księdzem na tzw. ,,jajko" czyli wspólne dzielenie jajkiem i życzenia.
Zapomniałem dodać, że do zmiany warty siedzimy w kilku (kilkunastu) w organistówce gdzie zawsze dzieją się "ciekawe rzeczy" :P. Ja osobiście pełnię wartę od małego dzieciaka i jest to dla mnie zaszczyt i obowiązek ;) wynikający z tradycji, którą należy szanować i pielęgnować.

Ze strażackim pozdrowieniem Lachu - Wesołych Świąt ;)









« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2008, 01:30:12 wysłana przez Lachu »

Offline viper371

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • www.facebook.com/OspPustynia
    • www.facebook.com/OspPustynia
Odp: Warta
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 18, 2008, 17:43:57 »
Witam -_-
W najesz parafii warte trzymają trzy jednostki OSP. W najesz jednostce jest 10 do trzymania warty i jeden do wyprowadzania. Warte trzymamy po dwóch i zmieniamy się co 15 minut. Warte trzymamy w mundurach galowych z pasami bojowymi z toporkiem w reku halabarda a na głowie hełm. A w rezurekcje robimy dwie zmiany przy grobie na procesji rezurekcyjnej prowadzimy księdza a 4 strażaków stoi z halabardami przy ołtarzu a reszta ustawia szpaler przez kościół.
 
Z okazji świąt Wielkanocnych OSP Pustynia życzy wesołych świąt  -_-
                                                                     
                                                                                           Pozdrawiam :mellow:

Opcja < Sprawdź ortografię > U dołu z prawej k/ Wyślij..! Pozdr.  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2008, 14:53:31 wysłana przez viper371 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Warta
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 19, 2008, 10:14:40 »
Jak ktoś nie miał możliwości przeczytać oryginału w Strażaku chyba w ubiegłym roku to warto teraz:
http://www.strazak.org.pl/archiwum/?t=a&id=198&PHPSESSID=oqkekr1h2cuhmh2845pig2scp6

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Warta
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 20, 2008, 22:56:46 »
No to jutro zaczynamy panowie.
Ma ktoś może filmik ze zmiany warty? Na pierwszych stronach wątku jest ale linki już nie działają. Chętnie zobaczę jak to wygląda u innych.

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Warta
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 21, 2008, 12:18:37 »
my  juz dzisiaj zaczynamy wartę, ale nie całą noc, a tylko chyba do 21 i jutro juz cały dzien i noc

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Warta
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 23, 2008, 14:46:16 »
i jak koledzy było podczas warty?? Moją jednostke, czyli OSP Przemków można było widzieć z TVP3, może kto widział??

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Warta
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 23, 2008, 15:03:14 »
U mnie w tym roku pierwszy raz od kilkunast lat niestaliśmy na warcie.... Niestety taką uroczą politykę prowadzi zarząd.... Nawet nei wiecie jak się czułam dzisiaj na rezurekcji jak księdza z monstrancją podtrzymywali "nie strażacy"... Pierwszy raz do naprawdę długiego czasu... zawsze to była nasza rola... A słuchanie głosów "a co to strażaków nie ma? Nie ma kto stać...ehh oni na psy schodzą..albo proboszcz zament sieje*" też przyjemne nie było... A jeszcze na walnym była mowa,ze stoimy...eee szkoda gadać...Na warty przyszli tylko "najwierniejsi" 5 strażaków...a dzisiaj gadam ze "starymi" [to 3-4 strażaków koło 70-siątki] i słysze "ja byśmy wiedzieli,ze taki numer zrobią to my byśmy przyszli"...Co tu dużo pisać  żal...




*to fakt on ma różne jazdy, ale chciał żeby strażacy byli przy grobie...

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Warta
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 23, 2008, 15:34:28 »
"ja byśmy wiedzieli,ze taki numer zrobią to my byśmy przyszli"...Co tu dużo pisać  żal...

Nie obraz sie ale moim zdaniem straz pozarna jest od ratowania, a nie od wycierania kurzu w swiatyni katolickiej. Religia to sprawa prywatna, podobnie jak inne poglady - uzywanie strazakow do uprawiania praktyk religijnych to sprawa mocno dwuznaczna...

A jezeli strazacy chca uczestniczyc w nabozenstwie tylko zarzad tego nie lubi, to bylo ustawic sie w mundurach w pierwszym rzedzie i po prostu milczec - taki gest jest bardziej wymowny niz cokolwiek. Nikt nia mialby sie prawa przyczepic - uczestniczenie (podobnie jak brak uczestnictwa) jest prywatna sprawa strazaka ! Powinniscie sie zbuntowac i uczestniczyc we mszy nie sprawujac funkcji.

Ale skoro tego nie zrobiliscie, to chyba czesc z Was poczula ulge po uwolnieniu od tego obowiazku :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2008, 15:37:26 wysłana przez 085 »

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Warta
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 23, 2008, 17:46:34 »
Na nabożeństwa chłopaki przyszli normalnie. W tekscie "ja byśmy wiedzieli,ze taki numer zrobią to my byśmy przyszli" chodziło o przyjście starych strażaków pełnić wartę... to część tradycji jednostki i szczerze mówiąc to Ci którzy byli chciali pełnić wartę, ale zaistniała np. kwestia udostępnienia im miejsca na czas kiedy nie są na warcie itp. Jeśli zarząd zgadza się z proboszczem i pozytywnie reaguje na "zaproszenie i kontynuowanie tradycji" czemu na 2 dni przed buntuje strażaków. Akcja jaka miał miejsce podczas rozmowy z naczelnikiem była poprostu śmieszna...ale to dłuższa historia, jak cała paranoia w tej jednostce.

A w kkwestii ratowania, wierz mi, że w tamtym roku w trakcie świąt szalały u nas tak pożary, że na wartach zostawało nas czasami 5 osób na 2 godziny i musieliśmy się często zmieniać, bo reszta uczestniczła w akcjach. Jest to jedna z prężniej działających jednostek w powiecie mimo "problemów wewnętrznych"

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline martind

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Warta
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 23, 2008, 22:57:02 »
Do mojej parafii należą dwie OSP w tym moja. Zawsze jest tak, że w Wielki Piątek od godziny 18 do 22 stoi jedna z OSP. Na drugi dzień ta, która nie stała w piątek stoi na warcie od 9 do 17, a później zmienia ją druga OSP.
Stoimy w mundurach ze starym pasem z toporkiem a na głowie stary "drewniok". -_-
Zmiana jest co 20 minut.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Warta
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 23, 2008, 22:57:50 »
a u mnie część strazaków się wsciekla trochę.
zawsze stalismy od soboty wieczor do niedzieli rezurekcji - po rezurekcji mundury do jednostki i luz. tak bylo przez ponad 10 lat.
poprzedni ksiądz nawet zagrozil ze jesli strazaków nie będzie to kosciół będzie zamknięty.
w tym roku nowy ksiądz powiedzial prosto z mostu ze byly skargi do biskupa zeby w parafiach nie bylo calonocnych czuwan bo ludzie lazą po wsi pijani, strazacy popiją sobie i mdleją na rezurekcji. argumenty ze u nas tego nie bylo jakos nie dotarły do naszego proboszcza.
z racji ze ja jestem bardzo spokojny czlek powiedzialem OK.
czwartek po mszy do 22.00 ze zmianami co 20-30 minut (20 dla mlodzików itp), wartownicy na baczność
piątek tak samo
sobota - wieczorem rozpalenie ogniska, pozniej w czasie procesji niesienie figurki, krzyza i baldachimu - rezurekcje mielismy wieczorem w sobotę - tez pomysl księdza.

ubiór - nowiutkie koszarówki, w czapeczkach, bez pasów bo są z lat 70 tych.
toporek mial tylko wprowadzający. nie zgodzilem się aby reszta brala toporki.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Warta
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 24, 2008, 12:52:04 »
Witam

A czy spotkaliście się z sytuacją, przerwania warty na czas sobotniego nabożeństwa?

Pozdrawiam

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Warta
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 24, 2008, 14:47:55 »
U nas na Liturgii Wielkiej Soboty nigdy nie ma wart, schodzimy przed samym rozpoczęciem, a następne wchodzą zaraz po zakończeniu nabożeństwa.

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Warta
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 25, 2008, 20:21:52 »
U mnie jest tak samo, gdy nabożeństwo sie zaczyna schodzimy z warty i zaraz po zakończeniu znów wchodzimy

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Warta
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 25, 2008, 21:09:40 »
Witam!
W naszej Parafii jest tak: Wielki Piątek po nabożeństwie około godziny 19:00 zaczyna się warta przy Grobie Bożym i trwa do godziny 22:00, w Wielką Sobotę zaczyna się adoracja od godziny 8:00 i trwa cały dzień i noc do procesji rezurekcyjnej w niedzielny poranek Wielkanocny. Straż bierze czynny udział w procesji. Fotki można obejrzeć na naszej "stronce" http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Warta
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 25, 2008, 21:47:38 »
oo widze ze to juz jest szeroko posluniete , u nas teraz nowy ksiadz w parafii tez wprowadzil warte przy grobie , stalem w wielka sobote 2 godziny oczywiscie z przerwa. Ogolnie to fajan sprawa z ta wart a przy grobie

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Warta
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 28, 2008, 13:09:47 »
U nas warty wprowadził nowy proboszcz w tym roku. Do parafi należą 3 jednostki OSP. Ogólnie w całym czuwaniu brało udział 14 druhów z OSP Wielki Mędromierz, 4 druhów z OSP Mały Mędromierz i 3 druhów z OSP Łyskowo. U nas staliśmy po dwie osoby po godzince (staliśmy po 2 razy ze względu na mała liczbę osób). Warta zaczęła sie po mszy w czwartek od godziny 19.00 do 22.00. W piątek od 8.00 do 22.00 i w sobotę od 8.00 do ok 21.00 bo o 19.00 była msza itp. także stali do zakończenia mszy. W niedziele o 6.00 byłą rezurekcja i poszli wszyscy strażacy. Co do ubioru to ustawiliśmy tak ze w trakcie mszy stały osoby w galowych mundurach a póżniej w koszarowych plus kurtka numexu bo nasz kościół jest z kamienia i było dość zimno. Aha i hełmy ZS - 06 bo innych nie mamy ale te są nowe i sie ładnie prezentują. Co do rezurekcji to poszli wszyscy z czego krzyż oraz baldachim niosły osoby w galowym mundurze. Zmiany co godzine i wprowadzał dowódca warty. Wszyscy myślą ze to mój pomysł z tą wartą u mnie w parafii ale to prooszcz wymyślił i nie idzie im tego wytłumczyć może dlatego że pracuje jako organista

Offline Rzeskiognik

  • "Śpieszymy z pomocą bo nie ma co zwlekać. Rycerze Floriana to my!"
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • ... i ósmego dnia Bóg stworzyl Strażaka :D
Odp: Warta
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 12, 2008, 22:06:08 »
Wiem ze jest już dawno po świętach ale jestem tu nowy i staram sie zaglądać na te co bardziej mnie interesujące topiki ^_^

Wracając do tematu - u mnie w OSP stoimy dwójkami po 20 min, a MDP po 10min. Czasami jest tak że młodzieżówka stoi razem z nami ale i tak oni sie co 10 min zmieniają -_-
Wprowadza ktoś z nas, staramy sie zmieniać:D Wprowadzający również jest ubrany na galowo, ma sznur, rogatywkę i pasek z toporkiem (taki sam jak młodzieżówka ale kto na to patrzy:p)
Jeśli chodzi o umundurowanie to oczywiście my na galowo, pasy bojowe ale jeszcze te skórzane, toporki na barku, hełmy posrebrzane :mellow: MDP - w swoich ubraniach (niebieska koszula i czarne spodnie, pasek z małym toporkiem oraz czerwony hełm).
Tylko jak jest np. poświęcenie pokarmów to zakładamy czarne pasy bojowe z toporkiem i klamrą, żeby się lepiej prezentować:P
Na procesji rezurekcyjnej jest 4 strażaków do baldachimu, 4 trzyma warte i w momencie Zmartwychwstania ucieka z kościoła robiąc jak najwięcej hałasu ^_^ 2 zajmuje się petardami.

Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie :mellow:
"A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze"

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 23, 2011, 11:26:37 »
Witajcie drodzy druhowie. Nadszedł czas świąt Wielkanocnych a co za tym idzie czas czuwań przy grobie Pana Jezusa. Podzielcie się informacjami jak w waszych miejscowościach wygląda czuwanie.
W mojej jednostce zbieramy się w piątek przed adoracją krzyża i po przeniesieniu monstrancji pierwsza rota w hełmach i z toporkami zaczyna czuwanie. W piątek grób adorujemy do godzin wieczornych, natomiast w sobotę od rana do 24:00. Zbieramy się jeszcze w niedzielę o 5:00 i czuwamy do zakończenia rezurekcji czyli około jakiejś 7:30.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 23, 2011, 12:02:09 »
u nas adoracja jest w wielki piątek od 18 do 22, w wielką sobotę od 14 do 22 i w niedzielę od 5:45 do zakończenia rezurekcji.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 23, 2011, 12:06:03 »
Taka jest tradycja i moim zdaniem trzeba ją podtrzymywać. W naszej parafii jak pamiętam od dawien dawna tak jak u kolegi stajemy przy adoracji w piątek po przeniesieniu monstrancji do grobu zaczynamy straż w piątek do godziny 22:00. Od dwóch lat w piątek przy grobie stoją po czterech czyli dwóch strażaków i dwóch członków MDP. W sobotę wartę zaczynamy o 8:00 i stoimy nieprzerwanie do rezurekcji czyli do godziny 6:00. Bierzemy czynny udział w procesji, nie tylko tego dnia ale i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Po Mszy rezurekcyjnej Proboszcz zaprasza nasz na salę do plebani gdzie składa nam życzenia i dzieli się z nami jajkiem. Później jest pamiątkowa fotografia do kroniki parafialnej.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline 998strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:49:09 »
U nas adoracja jest w pt od 17 do 22 wtedy jest straz z innej miejscowości a w sobote nasza jednostka jest od 17 do 22 no i oczywiscie w niedziele na rezurekcji dwie straże uczestniczą. W sobote zazwyczaj stoi 2 mężczyzn 2 kobiety i 2 osoby z MDP  :straz:
I pamiętaj że w piekle na przywitanie przedstawią Ci twoje wszystkie niewykorzystane szanse...

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:52:13 »
A u nas nie ma tej tradycji "warty" przy grobie, w tym roku chcieliśmy zrobić, ale proboszcz powiedział, że nie... cóż... :rolleyes: Może za rok... :cooo:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline orzelosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Czuwanie Wielkanocne
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 23, 2011, 14:04:18 »
U nas również nie ma czuwania, podejrzewam, że proboszcz mógłby się zgodzić ale władze OSP nigdy nie wyszły z tą propozycją.