Autor Wątek: Warta  (Przeczytany 19408 razy)

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Warta
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 05, 2006, 17:18:54 »
U nas obowiązuje mundur wyjściowy plus pas z ozdobnym toporkiem oraz ozdobny chełm, zmiany co 30 min. Na rezurekcję oczywiście poczty i wszyscy chętni w galowych oraz ci którzy nie zasną.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Warta
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 05, 2006, 20:40:58 »
witam kolegów to u nas OSP Dębe Wielkie również jest warta sama w niej biorę udział w niej a nawet chodzę jako dowodca zmiany. Jest fajnie stoimi to zalezy kto ile chce i czy zmiania nie pomni o stojących w kościele (ale od 20 min do 45 jest to mozliwe sama tyle stałam ;p) w pozycji na baczność. My stoimy w mundurach galowych ale czasem i w bojowkach to zalezy. Stoimy po obu stronach trzymając w ręku halabandry. A na mszy to idą wszyscy co brali udzial w czuwaniu i nie tylko. Również trzymamy księdza baldachim a także robimy ochronę z tylu księdza by go nie zdeptali. Po mszy mamy dla siebie dzielenie się jajkiem a pożniej do domu.
Prawda jest taka, że po całej nocy człowiek jest zmęczony a u nas biorą udziała w warcie nawet młodzieżówka jest fajnie tego dnia. Bo cos jeden raz wszyscy spędzany tyle czasu razem bez biegania z wężami.
karola998

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Warta
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 05, 2006, 22:54:56 »
witam kolegów to u nas OSP Dębe Wielkie również jest warta sama w niej biorę udział w niej a nawet chodzę jako dowodca zmiany. Jest fajnie stoimi to zalezy kto ile chce i czy zmiania nie pomni o stojących w kościele (ale od 20 min do 45 jest to mozliwe sama tyle stałam ;p) w pozycji na baczność. My stoimy w mundurach galowych ale czasem i w bojowkach to zalezy. Stoimy po obu stronach trzymając w ręku halabandry. A na mszy to idą wszyscy co brali udzial w czuwaniu i nie tylko. Również trzymamy księdza baldachim a także robimy ochronę z tylu księdza by go nie zdeptali. Po mszy mamy dla siebie dzielenie się jajkiem a pożniej do domu.
Prawda jest taka, że po całej nocy człowiek jest zmęczony a u nas biorą udziała w warcie nawet młodzieżówka jest fajnie tego dnia. Bo cos jeden raz wszyscy spędzany tyle czasu razem bez biegania z wężami.

Czy możesz powiedzieć dokładniej jak wygląda u was wproawadzenie zmiany przez dowódcę i sama zmiana warty przy Grobie.

Do moderatora:
Nie wysłałem tej wiadomości jako PW, gdyż uważam że te wskazówki będą pomocne dla innych.
Pozdrawiam

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Warta
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 05, 2006, 22:59:04 »
Pozdrawiam
       druh Marek

www.strazacy.pl | galeria strażacka |  forum strażackie | darmowe adresy dla stron strażackich
[/size]

Litości druhu Marku
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Warta
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 09, 2006, 09:48:29 »
Odpowiadam na pytanie kolegi.
to wprowadzenie zmiany polega na tym, że prowadzący (nie zawsze jest to osoba z wyzszym stopniem) idzie na przodzie a jakieś 2 kroki od niego idzie dwóch druchów do zmiany warty. Następnie podchodzą do poprzedniej zmiany podchodząc z tyłu. Ręka biora za halabandrę i staja na miejscu wcześniejszej zmiany a osoba (zmieniana) robi krok do przodu a pożniej zwrot do środka i razem wychodza z prowadzącym. No mam nadzieję, ze trochę to wytlumaczyłam. Warta stoi twarzą do grobu. Zmiany sa ciekawe i zawsze obserwowane przez ludzi by zobaczyć czy się nikt nie pomylił.
W naszej parafii to się przyjeło i od dluzszych lat to jest. Nawet dzieci małe czasem podchodzą i ciagna za nogawki wieć jest trochę śmiechu.
Oprócz tego u nas przed Rezulekcją jest padanie warty. Wygląda to, że również jest dwóch druchów którzy odpowiednio na podłodze ustawiaja sobie klęczniki ktorymi w czasie podania na twarz uderzają topotkami. jest to jeszcze lepsze widowisko. I ludzie juz długo przed mszą sobie miejsca zajmują.
karola998

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Warta
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 10, 2006, 13:50:42 »
u nas jest podobnie jak u karola998 poza tym że wszyscy chętni druhowie biorą udział w rezulekcji i wczasie zmartwychwstania wszyscy padają dosyć fajnie to wygląda jak 30 facetów leży plackiem na posadzce no dużo huku jest przy tym.

I mam jeszcze pytanie:
Czy gdzię dowódca (prowadzący) chodzi z szablą jeśli tak to jak to wygląda?

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Warta
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 10, 2006, 17:19:37 »
z szablą?? pierwsze słyszę o czymś takim ale zawsze może gdzieś się to stosuje, u nas mamy tylko toporki
karola998

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Warta
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 10, 2006, 21:14:36 »
Natewno jest to stosowane tylko niewiem jak się to odbywa w praktyce.

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Odp: Warta
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 12, 2006, 20:43:10 »
"Litości druhu Marku"

Hej no nie litości nie litości, mnie tu dawno nie było, a admini zmienili skrypt który to pokaszanił moją stopkę:P no ale cóż...

już to poprawiłem, co do warty to u nas mamy szabelkę i złoty hełm dla prowadzącego. Reszta hełmy rzymiańskie i mundury galowe- niepowiem ciekawie to wygląda :)

pozdrawiam

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Warta
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 12, 2006, 21:57:53 »
druhu Marku możesz opisać jak to wygląda u was z tą szblą jak prowadzący jej używa i co z nią robi?

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Odp: Warta
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 12, 2006, 23:09:28 »
jak znajde filmiki to dam znać, tylko jak znaje :P bo niewiem czy je jeszcze znajdę :( bo tam widać a ciężko mi to opisać jak to jest z tym machaniem szablą :P

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Warta
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 18, 2006, 21:35:46 »
Zapomniałbym o naszej tradycji w pd-wsch Polsce tzw. Turki zobaczcie :
http://tvp.pl/400,20060417329162.strona  -_-

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Warta
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 20, 2006, 12:55:46 »
masakła : a ty byś postów nie nabijał!!!

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Warta
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 20, 2006, 13:00:39 »
Święta ,święta i po świętach...ciężko było ale daliśmy radę w kościele w tym roku staliśmy po 25 minut , z czasem stawało się to meczące dlatego przez  ostatnie godziny staliśmy po 20 minut ...opowiedzcie może jak u as wygladała warta przy grobie ! pzdr.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Warta
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 20, 2006, 13:46:24 »
U nas podobnie stalismy po dwoch przy grobie po 30 minut, pozniej po 20 min ale byla nas tylko 5 wiec byla meczarnia ale ogolnie nie bylo najgorzej.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Warta
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 20, 2006, 15:45:29 »
Staliśmy przy grobie po 20 min dzień i noc ... od czwartku, później w piątek od rana do soboty późnym wieczorem.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Warta
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 20, 2006, 17:10:55 »
No wyobrażam Emil sobie jaka to musiała być męczarnia w 5 osób nas wprawdzie było 7... ale też było ciężko jednak jakoś dalismy radę, jak co roku!

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Warta
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 20, 2006, 19:10:50 »
Święta i po świętach... u mnie warty trwały według wcześniejszych ustaleń po 30 minut każda, brało w nich udział około 20 druhów.
Pozdrawiam

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Warta
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 21, 2006, 12:57:29 »
no u nas podobnie było stanie po 30-40 minut, pozniej po mszy stała młodzieżówka po 20 minut. a po północy po 25 starsi. Nas było tylko 5. Nawet czasem miałam dosyć tego ciagłego prowadzania ale przecież święta i czuwanie jest jeden raz do roku. Ale i tak bylo wporządku nie liczyć tego, że jakaś starsza pani chrapała albo poprawiała mundurek styłu. ^_^
karola998

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Warta Honorowa
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 17, 2008, 19:04:03 »
Zbliżają sie święta Wielkanocne, w wielu OSP jest tradycja pełnienia warty honorowej przy Grobie Pańskim... jak ona wygląda u Was?? jakie mundury (koszarówki?? galowe??), czy jakieś dodatki typu halabardy, może uroczysta zmiana warty??
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Warta Honorowa
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 17, 2008, 19:08:58 »
umnie się stoi w koszarowkach. Tylko na rezulekcji w mundurach galowych prowadzi się księdza

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Warta Honorowa
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 17, 2008, 19:26:10 »
mundury zawsze galowe, oczywiście warta przy Grobie Pańskim ze zmianami co 15 minut, podobnie jak w większość jednostek, no i uroczysta rezurekcja
pozdrawiam

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Warta Honorowa
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 17, 2008, 20:47:57 »
Pozwolcie druhowie, ze spytam: dlaczego straz zajmuje sie opisanymi wyzej wartami ? To tradycja ? Prestiz ? Wszyscy strazacy OSP sa wierzacy ?

Nie miejcie mi za zle tego pytania - szanuje te tradycje, bo jest piekna jak wiele innych naszych, polskich tradycji. Pytam z ciekawosci.

Offline ballack-fajerman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
  • KOOOOOKS
Odp: Warta
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 17, 2008, 21:13:11 »
My stoimy w mundurach galowych z halabardami i w hełmach paradnych,no i stoimy po godzinie. -_-
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Warta
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 17, 2008, 21:59:41 »
a no to dłuuugie macie te warty, chyba niezbyt komfortowe:)

085, większość ochotników jest wierząca, zresztą religia jest oficjalnie narodowa, no a jeśli ktoś ma jakieś obiekcje to po prostu nie stoi na warcie . Czy tradycja? raczej tak, w symbolu żołnierzy pilnujących Grobu Chrystusa

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...