Autor Wątek: Warta  (Przeczytany 19433 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Warta
« dnia: Marzec 26, 2005, 13:25:12 »
Ciekawi mnie jaka duża jest różnica w pełnieniu tradycyjnych wart przy Grobie Pańskim przez różne jednostki OSP.
U nas zmiany są półgodzinne, strażacy stoją w mundurach galowych i pasach ozdobnych z toporkami. Obowiązuje ich postawa zasadnicza. Stoją po dwóch, róznie natomiast bywa jesli chodzi o wygląd zmiany, ponieważ nasz kościół jest remontowany i do grobu różnie jest z dojściem.

Piszcie jak jest u was. Ciekawi mnie to
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2005, 13:25:45 wysłana przez SenseY »

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Warta
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2005, 13:39:07 »
U nas stoimy w koszarówkach i hełmach mamy pasy. Postawa na baczność, a w dłoni halabarda skrzyżowana przed grobem. Stoimy we dwójkę po pół godziny, a zmienia nas naczelnik bądź zastępca.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Warta
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2005, 13:50:15 »
i mnie jest bardzo podobnie tylko zmiany sa zawczyczaj co ok 15 minut.

a mam pytanie do was czy bierzecie udzial w procesji rezurekcyjnej, i co robicie??

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Warta
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2005, 15:36:47 »
W procesji rezurekcyjnej bierze udział 4 strażaków ubranych w mundury galowe i niosą taki daszek- nie wiem jak to sią dokładnie nazywa ;) .. Msza o 7.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Warta
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2005, 15:40:50 »
To się nazywa Baldachim.
4 do baldachimu,
2 do prowadzenia księdza,
3 do sztandaru,
dodatkowo 2 do strzelania z kalarfiorku lub czegoś do tego podobnego.
Na rezurekcji uczestniczą wszyscy chętni członkowie

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Warta
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2005, 22:23:20 »
U nas natomiast stoi 2 starszych (od 16 lat <?) w stroju galowym z pasem i halabardą a stopień niżej 2 młodych w niebieskich strojach = co 15 min zmiana

Natomiast w procesji rezurekcyjnej biorą udział wszyscy strazacy i zawsze garzdemu znajdzie się zajęcie  ;)


Pozdrawiam !!!  :D  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Warta
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2005, 14:52:57 »
a ja sobie nakręciłem aparatem cyfrowy kilkunasto sekundowy klip wideo, jak wchodzimy do kościoła aby zmienić strażaków :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Warta
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2005, 16:44:46 »
Cześć,
Święta Święta i po świętach... niestety przegapiłem ten temat - w domu nie mam dostępu do neta ale jeśli pozwolicie to też kilka słów ode mnie.
W mojej parafii wartę przy Grobie pełnią strażacy z dwóch jednostek OSP. U nas stoją głównie młodzieżowcy... ostatnio pozwalamy nawet takim całkiem małym brzdącom od 12 lat - ludziom się to podoba. Siłą rzeczy zmiany są krótkie - po 20 minut  W czassie naborzeństw, żeby nie przeszkadzać są dłuższe - 30 minut.
Ubrania - mundury galowe, pasy główne - najstarsze jaikie mamy w jednostce używane wyłacznie do pełnienia warty. Hełmy z wyjątkiem jednego dla rozprowadzajacego stare z blachy mosiężnej wypolerowane (przeze mnie :)) toporek na prawym ramieniu. Niestety hełmy nam się już zdrowo lasują - odczuwają skutki polerowania cegłą przez dziesięciolecia. Dlatego ostatnio musieliśmy kupic jeden nowy wykonany na wzór starych.
Procesja rezurekcyjna w mojej parafii jest obsługiwana przez strażaków z dwóch miejscowości - strażacy niosą krzyż, choragwie, baldachim i prowadzą księdza.
Od kilku lat w Wielki Piątek po nabożeństwie jest też Droga Krzyżowa po miejscowosciah parafii. Strażacy zapewniają bezpieczenstwo, kierują ruchem i obsługują sprzęt nagłaśniajacy. Ci, którzy nie mają żadnej funkcji idą z pochodniami od strony jezdni. W tym roku było trochę stresów bo mieliśmy mgłę jak mleko - widoczność maks 50 metrów... ale daliśmy radę.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Warta
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2005, 19:41:08 »
Druhu Marku a mógłbyś udostępnić w jakiś sposób ten film? Np. na stronie którą administrujesz.

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Warta
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2005, 19:35:12 »
już wysyłam na stronę filmik, jak znajdę z tamtego roku to też wrzucę, trwa on 41 sekund i jest to prawie cała zmiana (dojście i zmiana warty), a na drugim, którego poszukam jest wymarsz z kościoła. Jak wyślę dam znać :)

edit:
jeden już wysłany - zainteresowani, pisać na PW
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2005, 20:40:25 wysłana przez druh Marek »

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Warta
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2005, 11:32:10 »
moze zapodasz link do tego filmika.... bede bardzo dzwieczny.

PS ladne macie mundury...robia duze wrazenie - zwlaszcza helmy i halabardy :D
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Warta
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2005, 11:13:19 »
no to proszę:
film 1

film 2

czekam na komentarze :)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Warta
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2005, 12:33:39 »
U mnie stoją co pietnaście minut w koszarówkach, tylko ja z kolegą stałem w "bojowych" ( nowych). Oczywiście hełm i topór. Na mszy jezurekcyjnej stoi 4 strażaków ( ja byłem w Tym roku ), stałem chyba półtora godziny zanim mnie zmieniono. Za pięć minut znowu stałem, bo u nas jest zwyczaj, że strażacy padają jak placki przed grobem.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Warta
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2005, 15:24:18 »
no no nie powiem bo fajne te filmiki. strasznie podobaja mi sie hełmy.
Dh Marku nie wiesz czasem ile one kosztują ???
Może nasza jednostka by się skusiła  bo nieżle się reprezentują :huh:  ;)


Pozdrawiam!!!  :D  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2005, 15:25:06 wysłana przez Piotreq88 »
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Warta
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2005, 18:41:44 »
No, dość ciekawie się prezentowaliście ...  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Warta
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 04, 2005, 20:14:31 »
dzięki za pochlebne uwagi, co do hełmów, to chyba w Polsce ich nie kupicie, były sprowadzane z Grecji przez jednego z naszych druhów. A cena to niewiem :(

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Warta
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 04, 2005, 20:59:39 »
no właśnie zauważyłem, że wyglądały jak z filmu "Troja".. nie no ale były po prostu super ;)  ale to chyba strazackie nie sa :huh:  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Warta
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 04, 2005, 21:21:53 »
prędzej dla żołnierzy(chociaż kto wie..) , ale i tak super to wygląda  :)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Warta
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 03, 2006, 10:22:37 »
Ponieważ temat ten znów staję się aktualny więc wyrzucam go na wierzch i zapraszam do dalszej dyskusji.

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Warta
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2006, 13:34:36 »
My co roku pełnimy służbę przy grobie
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2010, 16:00:18 wysłana przez ochotnik998 »

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Warta
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 03, 2006, 14:47:43 »
Przynajmniej o tej wódeczce byś nie wspomninał.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Warta
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2006, 15:08:39 »
Witam.
W mojej parafii tydzień przed Wielkim Piątkiem jest Droga Krzyżowa po ulicach miasta. Uczestniczą w niej druhowie w mundurach galowych oraz koszarowych.

Warty przy grobie pełni tylko moja jednostka. Rozpoczynają się one w Wielki Piątek ok. godziny 20.00. W Wielki piątek warty pełnione są do godziny 1.00 natomiast w Wielką Sobotę od godziny 7.00 do 1.00. W Niedzielę wszyscy uczestniczą w rezurekcjach o godz. 6.00. Czterech strażaków niesie baldachim, 2 prowadzi księdza a pozostali niosą chorągwie, krzyż figurkę.

Warty przy grobie pełni dwóch druhów przez 30 min. Są ubrani w mundury galowe wraz ze sznurem oraz rogatywką. Bez pasów oficerskich oraz skuterów. Przed laty warty były wprowadzane przez dowódcę ale w ostanich latach zostało to zaniechane. W tym roku zostałem naczelnikiem i chciałbym przywrócić ten zwyczaj.

Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Warta
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2006, 16:56:13 »
No cóż... temat się zdublował więc piszę jeszcze raz:

U mnie takiej tradycji nie ma ale kiedy odwiedzam inne kościoły to bardzo mi wstyd kiedy widzę nieregulaminowo ubranych strażaków pełniących wartę.
Mundur wyjściowy, buty z wysokimi cholewami, pas, i rogatywka. Inaczej nie powinno się wogóle wychodzić. Jeśli sztanadr to choroąży zakłada szarfę biało czerwoną i białe rękawiczki.
Najczęstsze błędy jakie widzę to:
- zwykłe, czasem nawet brązowe pułbuty
- brak pasów
- naprawdę śmiesznie wygląda strażak w koszuli na krótki rękaw i białych rękawiczkach
- a już totalne przegięcie to zakładanie chełmów bojowych do munduru wyjściowego....

Apeluje o regulaminowe ubieranie się!
 

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Warta
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2006, 19:39:08 »
Gdzie kraj to obyczaj! W mojej parafi czegoś takiego już niema , nawet proboszcz tego sobie nieżyczy , bo to mu komplikuje przebieg nabożeństw- takie jest jego zdanie . Za poprzednich proboszczy było i wszyscy byli zadowoleni . W piątek 15 min, 30min z soboty na niedzielę do rana czli do rezurekcji 5.30. i było ok.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Warta
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 05, 2006, 08:57:09 »
Na wódeczke  :huh: to macie rozrywkowego ksiedza  -_- .!!
U nas tak samo w koszarówkach w hełmach i z pasem przez 30 min. i zmiana.
na rezurekcje ( niedziela rano ok.6 ) idzie juz tylko poczet sztandarowy.