Autor Wątek: Recertyfikacja Rat-med  (Przeczytany 71870 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 03, 2007, 22:28:15 »
Co do nitro – szczerze nie testowałem , muszę spróbować . Tutaj był problem że po prostu żyły były już puste . 4 postać – hipowelamia utrwalona . Czyli utrata ok. 50% krwi . Zaczyna się ona już przy tętnie powyżej 140 , My mieliśmy 200 chwilami 220 . Sygnał pewny bo z monitora defibrylatora .

Co do wyposażenia grzeszył bym , jak bym narzekał . Co prawda na wozie pierwszowyjazdowym (GBA) ale mamy wszystko to co na „R” tylko z ograniczonym ampularium . Zresztą do końca roku zamykam temat RM co do wyposażenia i powiem może głupio , ale nie mam co kupować . Mam jeszcze trochę kasy więc robię drobne wymiany i chcę złożyć i przekazać jednej z OSP z gminy zestaw R0

A co do CuiqClot – super sprawa , mamy ten nowy typ , jak dobrze pamiętam ACS czyli w saszetkach . Działa to na bazie absorpcji wody i tworzeniu skrzepu . Wydziela się przy tym temperatura która jeszcze przyspiesza proces . Specyfik jest jednak tak obliczony że ilość wody w krwi to max . Dlatego wilgoć , woda może powodować zbyt gwałtowną reakcję . Owszem usuwa się go dużą ilością wody , ale usuwa . Co innego jest np. mycie poszkodowanego z założonym opatrunkiem i zmoczenie go wodom , a podejrzewam że tak się stało . Nasz klient był cały zalany , krwawienie ustało to zanim trafił do szycia by nie uświnić okolicy zaliczył kąpiel i to mógł być problem .

PZDR     

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 21, 2007, 08:41:25 »
witam jak to się ma w waszych jednostkach czyli czy ratownicy medyczni zatrudnieni w straży muszą się recyrtyfikować????????????????

strażak79

  • Gość
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 21, 2007, 09:04:45 »
a dlaczego mieli by się nie recyrtyfikować? Recyrtyfikacja to sprawdzenie posiadanych wiadomości z zakresu RM a te trzeba co jakiś czas sobie odświerzyć. To że ktoś ma papier ratownika medycznego nie oznacza że wszystko pamięta i umie ze szkoły.
POZDRAWIAM

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 21, 2007, 09:11:08 »
witam może i masz racje  a masz prawo jazdy?????????????

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 21, 2007, 09:16:47 »
podobna recertyfikacji powinna byc w jednostkach ochrony  zdrowia, a to ze w tym temacie ochrona zdrowia dogania afryke a psp juz ja minelo w drodze do europy to juz inna sprawa.

analogia do prawa jazdy jest zbedna i bledna

poza tym- ratownik medyczny po szkole nie powinienen sie bac- przeciez co poniektórzy sadza w strazy to wrecz nie ma czegos takiego jak "ratownictwo medyczne"

inna sprawa...czy nie po to byli ratownicy medyczni preferowani przez punkty przy zatrudnianiu by wlasnie oni szkolili swoje jednostki ? czy nie taki byl zamysl ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 21, 2007, 09:23:49 »
witam bulona
z tą afryką troszke przesadzileś, a co do zamysłów psp to tak miało być ale jest inaczej.
ja zadałem pytanie po to aby zasięgnąć języka, jak to jest w innych jednostkach, bo właśnie mam się recyrtyfikować.
jeszcze jedno jak to się ma do lekarza zatrudnionego w psp??
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2007, 09:33:14 wysłana przez bulon »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 21, 2007, 13:17:30 »
poneważ nie ma w PSP stanowiska "lekarz" więc jest po prostu strażakiem. I obowiązują go te same egzaminy, szkolenia, recertyfikacje co kazdego strażaka.
Mało tego, może robić tylko to na co pozwala KSRG. Żadnych intubacji i innych z masaży na otwartym sercu  ^_^

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 21, 2007, 13:33:15 »
pedros nie do konca masz racje :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 21, 2007, 13:38:13 »
Witam

Pedros nie podzielam Twojego zdania.

Cytuj
Mało tego, może robić tylko to na co pozwala KSRG. Żadnych intubacji i innych z masaży na otwartym sercu

Ponieważ lekarz nie przestaje być lekarzem, poza szpitalem. Wyjście ze szpitala nie oznacza dla niego automatycznego zakazu ratowania ludzi.
 Bez względu na to gdzie teraz jest (w domu, na zakupach, w kinie, w następnej pracy w straży) ze swoich umiejętności powinien (a nawet musi), skorzystać jeżeli jest to potrzebne do ratowania czyjegoś życia.
Jeżeli tego nie zrobi to prokurator może znaleźć kilka artykułów w kodeksie karnym.

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 21, 2007, 13:40:11 »
czy ktos zna lekarza pracujacego na podziale bojowym ?
jesli nie, to dyskusja jest bezprzedmiotowa
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 21, 2007, 14:37:06 »
czy ktos zna lekarza pracujacego na podziale bojowym ?
jesli nie, to dyskusja jest bezprzedmiotowa

Jednak stanowiska lekarza są przewidziane w:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 25 lipca 2006 r.
w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalnych stopni przypisanych do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych, jakim powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach służbowych.

A co do zadanego pytania to chyba tylko rzecznik KG mógłby odpowiedzieć ilu tak naprawdę jest lekarzy zatrudnionych w PSP.
Recertyfikacja z pierwszej pomocy medycznej czyli kurs ratownictwa medycznego strażaków - ratowników KSRG odbywa się co trzy lata, a jeżeli ratownik medyczny jest na etacie funkcjonariusza PSP tak samo zobowiązuje go do tego.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 21, 2007, 15:17:26 »
czy ktos zna lekarza pracujacego na podziale bojowym ?
jesli nie, to dyskusja jest bezprzedmiotowa

SA PSP w Poznaniu - kiedyś w obsadzie karetki był lekarz; nie wiem jak jest w tej chwili
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 21, 2007, 22:00:12 »
Hm...
Cytuj
Recertyfikacja z pierwszej pomocy medycznej czyli kurs ratownictwa medycznego strażaków - ratowników KSRG odbywa się co trzy lata, a jeżeli ratownik medyczny jest na etacie funkcjonariusza PSP tak samo zobowiązuje go do tego.
Tak z przekory pewnej więc zapytam:  :wacko:
Ciekawe, czy panowie z KW i KG oraz... jako funkcjonariusze - przecież /również/, zaliczają systematycznie te sprawdziany? Ktoś słyszał, czytał, może - widział, nt. /Ja nie./  :angry:
Coś mi się zdaje, że podobnie jak testy spr. fizycznej  ^_^
Co tam!  W końcu robimy to przecież dla siebie i gł. też innych. :wub:
Pozdr.

Ps. Może w/w, itp. to już nie KSRG  :huh:
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2007, 22:10:19 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 05, 2007, 19:58:29 »
Jestem ratownikiem medycznym (po licencjacie) u normalnie przechodziłem recertyfikację. Co śmieszne procedury KSRG są inne niż obowiązujące ratowników medycznych, niektóre nawet sie zaprzeczają.
Np. procedura nr 2  nie przystaje do aktualnych wytycznych PRC.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #114 dnia: Grudzień 05, 2007, 22:35:41 »
ratownicy medyczni maja jakies procedury obowiazujace?
hee wiedzialem ze mnie cos ominelo :d
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

strażak79

  • Gość
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 05, 2007, 23:18:08 »
Co śmieszne procedury KSRG są inne niż obowiązujące ratowników medycznych, niektóre nawet sie zaprzeczają.
Np. procedura nr 2  nie przystaje do aktualnych wytycznych PRC.



Zadam Ci jedno pytanie.
Czy jakaś procedura w KSRG stwarza zagrożenie życia dla poszkodowanego lub zmniejsza szansę na przeżycie?
Procedury KSRG są oparte właśnie na wytycznych PRC i jak do tej pory nie słyszałem że są one złe. Zobaczymy za ilę lat okaże się że 30:2 to nie jest tak jak być powinno i wprowadzą nowe wytyczne a co za tym idzie nowe szkolenia, seminaria, wydawnictwa itp. a biznes się kręci.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #116 dnia: Grudzień 05, 2007, 23:45:42 »
Bulon – nie zaczynaj – oczywiście że są różne i wynikają z zakresu uprawnień i umiejętności – ale nie siejcie defetyzmu bo poziom KSRG jest na tym poziomie prawidłowo skonstruowany . Może poza uwzględnieniem nowych wytycznych 2005 ERC – ale niema koordynatora krajowego – niema komu już się tym zająć – potem są nieporozumienia

Co do wytycznych i procedur :
Pewnie że się okaże tak jak z 1-5 > 2-15 > 2-30 , tylko tak naprawdę na pewno już raczej nie w dół – najwyżej w górę .

Postęp wiedzy - również medycznej – a przede wszystkim możliwość analizowania gromadzonych danych z przebiegów akcji wymusza i będzie wymuszał zmiany .

Dziś np. po doświadczeniach z medycyny pola walki – porównaniu danych przeżywalności rannych z wojen : Wietnam , Falklandy , Irak – wielu zaczyna się zastanawiać czy wczesna płynoterapia , wyprowadzanie z wstrząsu , wyprowadzanie z hipotermii , jeszcze na miejscu zdarzenia  to słuszne metody leczenia .

Okazuje się że o wiele więcej żołnierzy przeżywało – nawet w poważnych urazach gdy czekali na pomoc dłużej – organizm lepiej sobie radził z ranami tworząc skrzepy – wczesne wprowadzenie leczenia płynami powodowało gwałtowny wzrost ciśnienia  i wypychało „czopy” tamujące krwawienie w konsekwencji powodując pogorszenie stanu poszkodowanych . Problem toczy się dziś tylko na temat – jaki poziom wstrząsu jest akceptowalny .

Podobnie z hipotermią przy wielu urazach , głównie czaszki , powodujących uszkodzenie mózgu hipotermia na poziomie 34 stopni utrzymana do momentu operacji pozwalała praktycznie doprowadzić do 100% wyleczenia bez uszkodzeń neurologicznych . Uszkodzone komórki mózgu gdy giną wytwarzają toksyny powodując reakcje łańcuchową w tem. ok. 34 stopni reakcja ta zostaje zahamowana .

I takich doświadczeń , przemyśleń , analiz jest wiele, które na pewno w konsekwencji będą powodować sukcesywną zmianę procedur . I może za kilka lat okaże się np.  że poszkodowanych w stanie hipotermii należy transportować z utrzymaniem temperatury ciała do czasu wykonania pełnej diagnostyki szpitalnej .   

O……… trochę się rozpisałem i wyszedłem poza temat .
Ale to tak trochę na temat procedur i ich przeobrażania

Pozdrawiam MIKO 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 00:36:46 wysłana przez MIKO »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 05, 2007, 23:46:01 »
mnie tylko martwi
ze tyle sie gada o wytycznych erc 2005 a malo kto jest doczytal :(
jedyne, co ludzie wiedza o tych wytycznych to 30.2 :(\

Cytuj
Bulon – nie zaczynaj – oczywiście że są różne i wynikają z zakresu uprawnień i umiejętności – ale nie siejcie defetyzmu bo poziom KSRG jest na tym poziomie prawidłowo skonstruowany .

ty juz masz taki zwyczaj- co bulon napisze to ci sie nie podoba, slabo tym razem doczytales.
kolega mowi ze ratownicy medyczni po szkolach maja jakies wytyczne a prawda jest taka- ze NIE MAJA  chyba ze jakies lokalne pogotowie i jakis lokalny doktor postanowil cos wyprodukowac.



« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2007, 23:49:11 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 05, 2007, 23:52:48 »
mnie tylko martwi
ze tyle sie gada o wytycznych erc 2005 a malo kto jest doczytal :(
jedyne, co ludzie wiedza o tych wytycznych to 30.2 :(

I tu się @Bulon wypada tylko z tobą zgodzić – bo jak by niektórzy przeczytali komentarze chociaż do wytycznych to by wiedzieli dlaczego 30 a nie 15 albo 5 . Bo nie sztuką ślepo wykonywać – a sztuką rozumieć co to ma na celu .

W brew pozorom ta wiedza też może uratować życie – Bo często trzeba wykonać odstępstwa od tego co mówią procedury i wtedy wiedzieć to znaczy działać skutecznie na miarę posiadanych możliwości .

Pozdrawiam MIKO 

PS. Bo zmodyfikowałeś
Bulon nie jest tak jak mówisz –  nie jest zawsze na nie – po prostu niemasz w tyn punkcie racji – a w następnym miałeś .
Bo jeśli tylko oprzemy się na wytycznych to procedury są odmienne ( podstawowe , a zaawansowane RKO to już różnica ) . Poza tym nawet jak porównasz procedury KSRG z procedurami BTLS to już się różnimy – tylko wynika to głównie z możliwości – np. hasła pakuj i jedź do szpitala które w KSRG nie występuje i dlatego t6oczy się to trochę innymi torami

« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2007, 00:08:15 wysłana przez MIKO »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 05, 2007, 23:54:39 »
mnie bardziej chodzilo  oto- ze wytyczne ERC2000 pozostaja nadal w zgodzie z ERC 2005 ... ze ERC nie zastrzega, ze te stare sa gorsze, zle i niedobre.
i ze nalezy stosowac te, ktorych zostalo sie nauczonym
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 06, 2007, 00:07:10 »
Bulon jak będziesz jechał RKO 1:5 albo 3:40 też możesz kogoś uratować – mówimy o skuteczności wynikającej z jakiś doświadczeń – wyliczeń matematycznych – bo wyliczono dziś ( fizycznie – matematycznie) że 2:30 da najlepszą skuteczność pomiędzy dostarczaną ilością tlenu – a uzyskanym rzutem serca w sekwencji minutowej .

Jest wiele takich ciekawych doświadczeń i analiz np. jak byśmy się oparli o doświadczenia : tzw. efekt Kerna to AED w tym algorytmie jest błędnie zaprogramowanie , może to ulegnie zmianie a może nie  .

PZDR

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 06, 2007, 09:07:09 »
Ciekawe, czy panowie z KW i KG oraz... jako funkcjonariusze - przecież /również/, zaliczają systematycznie te sprawdziany? Ktoś słyszał, czytał, może - widział, nt. /Ja nie./  :angry:

AJAX
tak z przekory odpowiem:
ja muszę (jestem w KW jak pewnie wiadomo), testy zaliczam bez ściemniania, po prostu mam taką potrzebę wewnętrzną, a czy można ze ściemnianiem - cóż, tak jak wszędzie chyba, aczkolwiek do końca nie wiem jak jest wszędzie, u nas jest jak trzeba. Co do recertyfikacji, to jest sam egzamin, obowiązuje co trzy lata ale ... mój termin minął w marcu 2006 r. czekam nadal na jakąś akcję, podobno ma być niedługo (w ciągu paru tygodni), choć pracuję w typowej administracji obecnie to jestem w odwodach, jeżdźę na inspekcje, prowadzę czasem ćwiczenia ... więc nie do końca jest miodowo. Pozdro.
Szymon
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 07, 2007, 21:38:04 »
mnie bardziej chodzilo  oto- ze wytyczne ERC2000 pozostaja nadal w zgodzie z ERC 2005 ... ze ERC nie zastrzega, ze te stare sa gorsze, zle i niedobre.
i ze nalezy stosowac te, ktorych zostalo sie nauczonym

Ja nie oceniam które procedury sa lepsze, twierdze, że są inne.
Natomiast co do procedur PRC, może nie ma tam typowych graficznych procedur, ale są schematy postępowania.
Potrzebę zmian procedury nr 2 nie tylko ja zauważyłęm, są już projekty aktualizacji tej procedury.

Myślenie, żę aktualizowanie procedur to tylko nabijanie kasy doprowadziło by medycyne do strasznego impasu. Pewnie leczylibyśmy pijawkami, upszczaniem krwi itd.

Pozatym dziwne jest to, że od strażaków wymaga się bardzo dokładnej RKO (wyszukanie miejsca do ucisku - zamiast "środka klp.", PRC zakłada, że można odstapić od metody usta-usta, strażakom się tego nie mówi itd.


Kiedyś ktoś z góry przysłą pisemko, że w JRG codziennie ma być szkolenie z zakresu rat-med. i temat z głowy, ale czy na pewno?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 07, 2007, 21:52:35 »
Cytuj
Pozatym dziwne jest to, że od strażaków wymaga się bardzo dokładnej RKO (wyszukanie miejsca do ucisku - zamiast "środka klp.", PRC zakłada, że można odstapić od metody usta-usta, strażakom się tego nie mówi itd.

halo halo
moze nie porownojmy strazaka do laika ktory idzie na 5 h kurs.
to co mowisz to sa zalecenia do szkolenia dla laikow- podstawa ich wprowadzenia bylo ulatwienie nauczania, polowa klp to nadal to samo miejsce, ktore wczesniej uczono wyznaczac jako palec powyzej wyrostka mieczykowatego.

straz pozarna do sluzba przeznaczona do ratownictwa medycznego ( m.in do tego ) i wszsytko co zaleca ERC nie koniecznie musi byc stosowane przez straz,

poza tym =-TO SA TYLKO WYTYCZNE, zaleca sie ich stosowanie ale nikogo do nich nie zmusza.
sa jeszcze inne religie niz ERC
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 08, 2007, 00:27:06 »
Bulon a tak ładnie zacząłeś, normalnie dziadek był pod wrażeniem  ^_^

Tylko czemu na końcu do tak złych wniosków doszedłeś ???

Oczywiście strażak , to nie przypadkowy przechodzień – gdzieś tam w różnych przepisach i pomysłach chciał nam nawet ktoś rozdawać tytuły zawodowe Ratownika z RatMed. Jak zawsze w Polsce było i się zmyło  ^_^

Ale Bulon co do standaryzacji nie masz racji , muszą być standardy i procedury . Oczywiście gdzieś tam na polu walki można je naginać , ale trzeba mieć podstawy metodyki nauczania i działania . Nie możemy się po każdej akcji kłócić kto i dlaczego co zrobił , no jak by nie było z innym człowiekiem .

Co do biblii to są głównie dwie ERC i AHA dość blisko koło siebie kroczące , a tak naprawdę różniące się niuansami .

Powód że w KSRG niema wprowadzonych wytycznych 2005 , na pewno nie jest to jakaś nadzwyczajna doskonałość naszej procedury . To po prostu burdel w KG PSP  i brak tam  koordynatora krajowego ( czy. Ignacego )  :angry:

I tyle w temacie – może to nie problem , większość w KSRG i tak już stosuje 30:2 by choćby unikać dyskusji z ZRM dla czego jest tak jak jest ale wypadało by już zrobić z tym porządek byśmy na ludzi wyglądali  :angry:

Pozdrawiam MIKO