Autor Wątek: Straż Pożarna za granicą  (Przeczytany 2310 razy)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Straż Pożarna za granicą
« dnia: Styczeń 07, 2009, 21:53:18 »
Witam
mam wielką prośbę do Was drodzy koledzy
Potrzebuje jakiekolwiek materiały nt. Straży Pożarnych w krajach Europejskich
Tak jak napisałem interesują mnie wszystkie materiały na ten temat:
- jak jest zorganizowana SP
- jaki jest system szkolenia/szkolnictwa
- jakie są zasady finansowania SP
- jak wygląda służba w SP
- jak działa SP (z punktu widzenia taktyki, czy jest coś ciekawego, innego niż w Polsce)
- jak funkcjonuje zaplecze logistyczne SP (czyli takie polskie kwatermistrzostwo) na tym punkcie zależało by mi najbardziej, lecz reszta też jest dla mnie bardzo ważna

jeśli ktoś posiada jakieś materiały, opracowania (mogą być po angielsku lub rosyjsku), tytułu książek, jednym słowem cokolwiek to proszę o odzew

ps. odzew najlepiej na PW, żeby nie zawalać forum ale w wątku również może być

pozdrawiam i z góry dziękuję

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Straż Pożarna za granicą
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2009, 22:52:49 »
ale czemu "nie zawalać forum"? myślę, że każdy by sobie chętnie podyskutował o zagranicznej organizacji straży pożarnej.



ja od siebie mogę napisać, że w Niemczech system jest oparty na ochotnikach (FF), a jednostki zawodowe (BF) występują tylko w dużych miastach*. pracodawcy zatrudniający ochotników otrzymują ulgi podatkowe, ale muszą wypłacać im pieniądze za godziny pracy, podczas których byli na akcji, a ponadto w razie alarmu przedsiębiorcy mają obowiązek "puścić" ochotnika, a z tego co mi się kojarzy są miejsca, gdzie przedsiębiorca powinien zapewnić ochotnikowi także dojazd do remizy. w wielu jednostkach (a już na pewno w tych aktywniejszych) każdy strażak otrzymuje własne pełne umundurowanie. co do dysponowania to dyżurnym jest osoba po skończonym odpowiednim kursie, jej zadaniem jest jedynie wpisanie odpowiedniego zdarzenia i miejsca do komputera, a resztą zajmuje się odpowiedni program (no oczywiście jeszcze przekazuje jednostce gdzie się ma udać ;>). takie dysponowanie z klucza czasem może śmieszyć nas, przyzwyczajonych do polskich standardów, gdy na przykład do płonącego stroika z klucza wyjeżdzają SOp, 2xGBA, SD, SRt, SKw, SLKw i SLDiŁ w sile 33 strażaków (żeby nie być gołosłownym http://www.feuerwehr-aschheim.de/?open=einsatz_detail&id=2019 ) :) . BF z reguły nie wyjeżdżają poza obręb swego miasta (bo przecież nie są utrzymywani po to, żeby jeździć nie wiadomo gdzie, tylko by strzec własnego terenu). ciekawostką są też obowiązkowe straże pożarne (PF) - jeżeli w danym miasteczku występują problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby strażaków, lokalna władza może stworzyć PF - wtedy, o ile się nie mylę, wszyscy mieszkańcy w wieku 18-63 lata mają obowiązek stawiania się w jednostce na alarm. w Polsce by się pewnie nie przyjęło, w Niemczech też to nie jest popularne - istnieją tylko trzy takie jednostki.

nie wiem co jeszcze mogę napisać, więc na tym póki co skończę ;>


* według niemieckiej klasyfikacji: miasta małe 5-15 tyś, średnie 15-100 tyś, duże powyżej 100 tyś.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Straż Pożarna za granicą
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2009, 22:22:51 »
kolego zeusss. W "przeglądach pożarniczych" swego czasu było właśnie o strażach pożarnych nie tylko w europie
ale także wparu miastach w USA i na dalekim wschodzie. Było to dość ciekawie opisane nie tylko system pracy, ale także wyposażenie, ilość jednostek itp.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Straż Pożarna za granicą
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2009, 22:35:03 »
http://reporter998.pl/artykuly/W_akcji_3_2007.pdf
ORGANIZACJA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
NA TERENIE REPUBLIKI IRLANDII
Artykuł Przemysława Tkacza (reporter998) z magazynu "W akcji"

[link umieszczam na wypadek jakby Przemek był zbyt skromny żeby się chwalić  :gitara: ]

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Straż Pożarna za granicą
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2009, 15:24:34 »
witam

prawie w kazdym numerze magazynu " W AKCJI " widzielm artykuly o strazach pozarnych roznych panstw europejskich. w najnowszym numerze byl artykul poswiecony strazy w Luksemburgu. mysle ze na stronie internetowej magazynu bedzie mozna przeczytac ten artykul

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Straż Pożarna za granicą
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2009, 13:46:14 »
Kolego Google i masz wszystko.




@ Twoja wypowiedź nie wnosi nic ciekawego w dyskusję.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 10:41:04 wysłana przez MGNACZUS »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia