Autor Wątek: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba  (Przeczytany 4579 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« dnia: Grudzień 15, 2008, 13:24:10 »
Witam,
Mam problem z uruchomieniem CFASTa. Czy ktoś z was próbował działać coś tym programem? Jak to poprawnie zainstalować?

I prośba, czy możecie go pobrać ze strony http://fast.nist.gov/ , zainstalować u siebie, a następnie w moich dokumentach w folderze CFASTDATA jest plik standard- czyli stworzona przez producenta prosta symulacja. I czy ona u was działa, czy też wam wywala na dzień dobry błąd?


Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2008, 21:07:09 »
Program działa dość powszechnie bez problemów, problem jest chyba raczej po Twojej stronie, czy instalowałeś MS NET framework w wersji 2.0? Instalowałem go dość dawno, parę lat temu, wszystko działało ok.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2008, 09:01:14 »
Oczywiście, instalowałem. Ale prawdę mówiąc sprawdzałem działanie tego programu na pięciu komputerach, za każdym razem ten sam błąd. Nie chcę zaśmiecać forum, ale mogę wlepić tutaj komunikat jaki się pojawia.

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2008, 08:53:27 »
zapytam inaczej, ma ktoś może CFAST V6 ale jedną z tych pier3wszych wersji V 6.0.1
V 6.0.2
V 6.0.3
V 6.0.4
V 6.0.5
V 6.0.6
V 6.0.7
V 6.0.8
V 6.0.9

Nowszych nie. Z internetu się tych wersji nie ściągnie, ale jeżeli ktoś pobierał CFAST rok temu to powinien mieć którąś z tych wersji.

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2008, 10:25:34 »
A jest jeszcze na innej stronie do pobrania ten program do symulacji.
I na jakiej on zasadzie??
Pobawił bym sie takim programem  a jeszcze o nim nie słyszałem
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2008, 10:53:52 »
barthez315 programy są darmowe (niektóre), aczkolwiek wymagają nieco obycia i cierpliwości - kalkulacja prostego obiektu (dom jednorodzinny) może trwać godzinami, jak nie dniami, szczególnie jak zadamy jakieś dodatkowe parametry, np. wentylację. Spróbuj może Fire Dynamics Simulator, adres poniżej, też jest niezły. Używany i polecany przez strażaków na całym świecie. Pozdrówki

http://fire.nist.gov/fds/

... jak widać jest prawie w tym samym miejscu, co podany przez kolegę waski336
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2008, 11:43:51 »
FDS polecałbym raczej zaawansowanym użytkownikom. Co prawda jest dokładniejszy, ale ostatnio, spalenie sofy tylko w jednym pomieszczeniu bez wentylacji, zabrało mojemu znajomemu 8 godzin.... przy całkiem mocnym sprzęcie.
Zabawa FDS ma sens jeżeli mamy komputery połączone w klastry, żeby oblicznienia nie trwały tyle czasu, bo to katorga.

Spróbój CFAST (jak pójdzie) versja 6 jest w trybie okienkowym. W fds dane wejściowe trzeba napisać...

A jak Ci CFAST zadziała, daj mi znać :)

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2008, 17:38:36 »
Dzięki "Sajmonowski", spróbuje ten FDS i napisze
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2008, 12:59:46 »
Macie może kurs FDSa? Jakie polecenia, co oznaczają, budowanie modelu pożaru. Co gdzie trzeba pisać, jak obsługiwać itp. Pisać na priva. Jest ktoś z SGSP kto bawi się tym programem?

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2008, 16:26:37 »
Zainstalowałem FDS i nie chce mi sie włączyc  :huh:
Nie wiem co zrobić. Chyba ze zobacze inny program
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Modelowanie pożarów- CFAST, pytanie i prośba
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2012, 15:53:41 »
kolego barthez program FDS potrzebuje pliku "wsadowego" z danymi wejściowymi (jest to plik w formie pliku tekstowego z rozszerzeniem .fds). Plik fds*.exe tylko (aż) wykonuje obliczenia, które możesz zobaczyć w programie smokeview. tak to w skrócie wygląda. Na początek polecam program CFAST. FDS wymaga dni, tygodni spędzonych przed kompem, żeby cokolwiek w nim zrobić.