Autor Wątek: wyjazdy 16 lat  (Przeczytany 25913 razy)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 11, 2008, 16:29:24 »
Przyjaciele, ja mam takie pytanie dotyczące wyjazdu MDP (16-18 lat) na akcję pokazową. Mój dyrektor dzisiaj poprosił mnie żebym zorganizował na wiosnę ewakuację ze szkoły i najlepiej z rozwinięciem.
Wpadłem na pomysł, żeby tą ewakuację prowadziła MDP z mojej jednostki OSP. Kierowca i dowódca normalni, a 1 i 2 rota z MDP. Rozwinięcie do drugiego piętra bez podania wody.
Czy może takie coś przeprowadzić MDP, a jeśli tak to jak to wygląda prawnie ;>
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 11, 2008, 17:56:47 »
Przyjaciele, ja mam takie pytanie dotyczące wyjazdu MDP (16-18 lat) na akcję pokazową. Mój dyrektor dzisiaj poprosił mnie żebym zorganizował na wiosnę ewakuację ze szkoły i najlepiej z rozwinięciem.
Wpadłem na pomysł, żeby tą ewakuację prowadziła MDP z mojej jednostki OSP. Kierowca i dowódca normalni, a 1 i 2 rota z MDP. Rozwinięcie do drugiego piętra bez podania wody.
Czy może takie coś przeprowadzić MDP, a jeśli tak to jak to wygląda prawnie ;>
Michaszs i tak zaraz usuną ci ten post- nie na temat ale odpowiem ci. U mojej jednostce kiedy to ja jeszcze miałem 16-17 lat mieliśmy takie pokazy paliła się "hołda" opon i siana podjeżdżaliśmy GBA kierowca był pełno letni reszta MDP rozwijaliśmy 2 linie gaśnicze i gasiliśmy. Pokaz też miał miejsce w szkole (jakieś zamiłowanie dyrektorów do straży?)Więc uważam że jest to tylko kwestia załatwienia tego z komendantem/ prezesem/ naczelnikiem.  Pozdrawiam.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 12, 2008, 09:00:49 »
Wszystko jest OK (jeśli to ćwiczenia) do czasu, gdy nic nikomu się nie stanie, a w razie "W" na pewno ciężej będzie się z tego wykręcić dowódcy/opiekunowi (podczas gaszenia opon) niż ze złamania nogi przy próbie przeskoku przez ściankę czy upadek z równoważni.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 12, 2008, 16:11:22 »
Ja osobiście uważam jak to już wiele razy było wspomniane uważam że 16-latkowie NIE mogą jeździć do zdarzeń no (chyba że z tyłu  rowerem popatrzeć ^_^ ) .

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 12, 2008, 18:26:48 »
Chciałem dodać tylko że ustawa zabrania udziału w akcjach i ćwiczeniach jakie omawiacie osobom, które nie ukończyły 18 roku życie (nie tylko sa jeszcze inne warunki). Każdy taki przypadek to ewidentne łamanie prawa i nie wazne czy zgodził sie na to naczelnik, komendant wojewódzki czy prezydent RP.

"By inni mogli żyć.."

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 12, 2008, 19:18:18 »
W ćwiczeniach? A jakie to te inne warunki?

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 12, 2008, 20:12:29 »
aktualne badania lekarskie, szkolenie bhp, ubezpieczenie. A co do ćwiczeń to MDP nie wolno brac udziału w szkoleniach/ćwiczeniach okreslonego rodzaju... nie pamietam dokładnie ale pogrzeb w rozporzadzeniach i ustawach a znajdziesz...
"By inni mogli żyć.."

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 12, 2008, 20:39:12 »
Polecam przeczytać w całości te tematy, wiele wyjaśniają.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1081.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,151.0.html

PS. Ci co wprowadzili zakaz wyjazdów poniżej 18 wiedzieli co robią   -_-

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 13, 2008, 08:03:20 »
... Ci co wprowadzili zakaz wyjazdów poniżej 18 wiedzieli co robią   -_-
Mam co do tego duże wątpliwości, czy przypadkiem nie wylano dziecka z kąpielą.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 13, 2008, 08:37:08 »
Cytuj
... Ci co wprowadzili zakaz wyjazdów poniżej 18 wiedzieli co robią   smiley
Mam co do tego duże wątpliwości, czy przypadkiem nie wylano dziecka z kąpielą.  rolleyes

Ja stwierdzę, że nie. To było po prostu dostosowanie przepisów do pewnych standardów. Wielu rzeczy niewolno, jak się nie ma tych 18 lat, a tu pozwala się komuś w świetle prawa na narażanie życia osoby niepełnoletniej, której nie wolno decydować o sobie. A co do podpisu rodziców - jak się coś stanie, to każdy się będzie tłumaczył, że jego dziecko miało tylko pomagać, przy samochodzie, stać z tyłu. A skoro miało zgodę i wszystkie inne cuda potrzebne, to co on będzie stał z tyłu. Trzeba iść na "front", a nóż widelec ktoś lub któraś go zobaczy a tam jak wszyscy wiemy o wypadek nawet lekki nie trudno.

Sam jak miałem 16-18 to jeździłem, bo wtedy było wolno, choć i tak nie zawsze, więc wiem jak to wygląda z tamtej perspektywy. Zadam wszystkim zwolennikom tylko jedno małe pytanie: Dlaczego alkohol można kupić i spożywać dopiero jak się ma skończone 18 lat, a nie np. jak rodzic papierek podpisze od 16 lat? Może nie najlepsze porównanie, ale wg mnie trafnie oddające sens wyjazdów od 18 lat.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 13, 2008, 12:51:22 »
... Dlaczego alkohol można kupić i spożywać dopiero jak się ma skończone 18 lat, a nie np. jak rodzic papierek podpisze od 16 lat? Może nie najlepsze porównanie, ale wg mnie trafnie oddające sens wyjazdów od 18 lat.
A co grozi rodzicowi, jeżeli poda 16-to letniemu dziecku lampkę wina  :pyt:
Nie wszystko można załatwić drogą zakazów, i nie jest to najlepsza droga bo "zakazany owoc najlepiej smakuje"  :wub:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 13, 2008, 12:59:31 »
A doswiadczenie chodzby zyciowe co moze wiedziec taki 16 letni chlopak ? Na poczatku  sie jezdzi i obserwuje by podpatrzyc i cos wywnioskowac bo 16 nie rozetnie przykladowo samochodu , bo do motly sie tylko nadaje
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 13, 2008, 17:20:55 »
Zadam wszystkim zwolennikom tylko jedno małe pytanie: Dlaczego alkohol można kupić i spożywać dopiero jak się ma skończone 18 lat, a nie np. jak rodzic papierek podpisze od 16 lat? Może nie najlepsze porównanie, ale wg mnie trafnie oddające sens wyjazdów od 18 lat.
Tylko dla mnie bezsensem jest to, że osoba mająca 17 lat i 364 dni jest niepełnoletnia, a mająca 18 lat jest już dorosła. Czy w jeden dzień nabyła tyle doświadczenia i wiedzy na temat dorosłości... To jest prawdziwy bezsens...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2008, 09:25:00 wysłana przez Sylwek »
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 13, 2008, 17:35:48 »
idąc Twoim tokiem myślenia to można by powiedzieć że pełnoletność osiąga się w wieku 17 lat i 364 dni,  ale w takim razie czy osoba mająca 17 lat i 363 nie jest dorosła? ok, to obniżamy znowu o dzień i tak można w kółko. Osiemnastka to tylko symbol pełnoletności, metryka nie świadczy o tym czy jesteś dorosły czy nie, ale musi być coś umownego. To tak jak z prawo jazdy. Dopuszczalne błędy na egzaminie testowym:3, więc czy osoba mająca 4 błędy zna gorzej przepisy od tej, która miała 3 błędy albo nie miała w ogóle? To jest błędne myślenie.
Wiedzę i umiejętności nabywa się całe życie.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 13, 2008, 21:39:43 »
... Wiedzę i umiejętności nabywa się całe życie.
Zgadzam się z tym całkowicie, i dlatego też poniższy zapis idealnie pasuje do niedoświadczonego 18-to czy 25-latka.
... Na poczatku  sie jezdzi i obserwuje by podpatrzyc i cos wywnioskowac bo 16 nie rozetnie przykladowo samochodu , bo do motly sie tylko nadaje
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 15, 2008, 21:45:12 »
Dokładnie tak. W mojej jednostce mamy jednego błyskotliwego członka który mając bodajże 25 lat potrafi jeszcze w nocy wysłać smsa "alarm osp" choć powinno się już w tym wieku myśleć troche bardziej racjonalnie. Ja na razie mam 9 miesięcy "służby" za sobą i sam sobie uświadamiam to że nie mogę się pchać zaraz na front bo mogę temu nie podołać więc jak już idę na front to z kimś kto ma 129 miesięcy "służby" i rozumiem też MDP że są chętni bo też byłem i nie raz było się pod remizą jeszcze przed pełnoprawnymi strażakami. Tak to już jest. Zostaje czekać i załatwiać skierowanie na badania lekarskie na dzień po 18 urodzinach. Pozdrawiam.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 17, 2008, 16:49:07 »
Dobra,jak już tak MDP chce jeździć i uważa że może tak samo działać jak osoba pełnoletnia czy nawet starsza to jest w dużym błędzie... Ciekawi mnie jak młodzieniec 16 letni zareaguje na widok roztrzepotanego kierowcy w aucie,albo z rurką wbitą w głowę... Nam starszym jest ciężko się pozbierać po takim czymś...a co dopiero młodym...
Ale jeśli tak bardzo chcecie na te akcje jeździć to siądźcie przy stole z prezesem,z naczelnikiem i porozmawiajcie o tym czy możecie jeździć na akcje,jeśli władze Waszej OSP się zgodzą to ja ich gorąco pozdrawiam :szalony:

P.S ja będąc w MDP też zawsze jak syrena zawyła to byłem dość szybko,zawsze bramy otwieraliśmy,i raz były ćwiczenia wewnętrzne,akurat nie wiem co mną pokierowało wyrwałem się do GCBA, naczelnik mnie wyciągnął z z auta i powiedział że jak już się przebrałem to pojadę ale na GLBA, później była rozmowa wychowawcza,tzn opierdol z góry na dół przez naczelnika,w sumie stanęło parę os w mojej obronie że młody to niech się uczy,ale jak Ci się coś stanie to dużo osób będzie miało problemy... prosty przykład,idziesz za przewodnika roty,jesteś w stresie,ręce Ci się telepią i źle podepniesz prądownice do węża pójdzie woda i jak dostaniesz z węża w głowę to zrozumiesz że nie warto się pchać.


Podam też inny przykład,palił się dom i byłem na miejscu równocześnie z moją jednostką OSP wtedy gdy druhowie rozwijali linię gaśniczą ja wraz z kolegą  zrobiliśmy zasilanie,zebraliśmy za to jakieś plusy i Wy też jak chcecie pomóc to możecie poszukać hydrantu czy coś ale nie pchajcie się do wozu!!!zwłaszcza pierwszo wyjazdowego;)
Xyz

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 17, 2008, 16:55:08 »
Nam starszym jest ciężko się pozbierać po takim czymś...a co dopiero młodym...
Albo uaktualnij wiek w profilu na GG, albo całkowicie zmień poprzedniego posta, bo Twoje 17 lat jakoś nie pasuje do "nam starszym", gdy piszesz o 16-tko latkach.

Cytuj
prosty przykład,idziesz za przewodnika roty,jesteś w stresie,ręce Ci się telepią i źle podepniesz prądownice do węża pójdzie woda i jak dostaniesz z węża w głowę to zrozumiesz że nie warto się pchać.
Owacje na stojąco dla jednostek wysyłających 16-latków jako przewodników roty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2008, 17:23:22 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 17, 2008, 17:30:01 »
powiem tak mam 15 lat i u nas naczelnik wprowadził kompletny zakaz wyjazdu osobom nie mającym 18 lat. Dla nas, latem są robione szkolenia tzn. wyjeżdzamy GCBA do lasu i tam składamy linie i o niskim ciśnieniu możemy strącić pachołki które nam opiekun postawił. Ale na tym się kończy nasza rola (niestety). Lecz możemy otwierać brame jak wyjeżdza straż lub w inny sposób pomóc w remizie ;/ szkode troszke, że nie możemy jeżdzić, ale cóź się jeszcze poczeka te 3 lata :P

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 17, 2008, 17:46:57 »

Cytuj
prosty przykład,idziesz za przewodnika roty,jesteś w stresie,ręce Ci się telepią i źle podepniesz prądownice do węża pójdzie woda i jak dostaniesz z węża w głowę to zrozumiesz że nie warto się pchać.
Owacje na stojąco dla jednostek wysyłających 16-latków jako przewodników roty.
[/quote]

Ale ja tylko podałem przykład co się może stać jak tacy młodzi pojadą na akcje... nie czepiaj się tak;)
Xyz

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 17, 2008, 18:24:41 »
Cytuj
prosty przykład,idziesz za przewodnika roty,jesteś w stresie,ręce Ci się telepią i źle podepniesz prądownice do węża pójdzie woda i jak dostaniesz z węża w głowę to zrozumiesz że nie warto się pchać.

Owacje na stojąco dla jednostek wysyłających 16-latków jako przewodników roty.
A kto to jest przewodnik roty > jak pamiętam ze szkoleń to była mowa o przodownikach roty.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 17, 2008, 18:28:49 »
Cytuj
prosty przykład,idziesz za przewodnika roty,jesteś w stresie,ręce Ci się telepią i źle podepniesz prądownice do węża pójdzie woda i jak dostaniesz z węża w głowę to zrozumiesz że nie warto się pchać.

Owacje na stojąco dla jednostek wysyłających 16-latków jako przewodników roty.
A kto to jest przewodnik roty > jak pamiętam ze szkoleń to była mowa o przodownikach roty.  -_-
Masz rację ale to mały błąd.

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 18, 2008, 21:17:12 »
Tak a linie sie sprawia a nie składa   :rolleyes:
Młodzi niech cierpliwie czekają i się szkolą i uczą.
Mały przykład 24 latek strażak bohater co to nie on, wkręca stojak hydrantowy w "studzienke" i odkręca zawór i... dostaje po zębach w/w stojakiem. Pozdrawiam młodych

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 19, 2008, 08:59:14 »
Jałowa dyskusja. NIE i koniec :) prawo jest jakie jest i nie widzę powodu aby akurat w tym aspekcie je zmieniać.
pozdrawiam :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 19, 2008, 12:28:15 »
Ciekawi mnie jak młodzieniec 16 letni zareaguje na widok roztrzepotanego kierowcy w aucie,albo z rurką wbitą w głowę... Nam starszym jest ciężko się pozbierać po takim czymś...a co dopiero młodym...

kolego nie zareagują wogóle. Ja po pierwszych zwłokach żygałem jak kot ale dzieciaki dzisiaj w dobie netu zdjecia ofiar wypadków oglądają przed snem zamiast Misia uszatka.  Zresztą wpisz w  :google: młodociani zwyrodnialcy
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)