Autor Wątek: Kto z was korzystał z suchych pionów?  (Przeczytany 3109 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Kto z was korzystał z suchych pionów?
« dnia: Grudzień 09, 2008, 09:47:09 »
Witam,
Przeprowadzam małe badanie dotyczące wykorzystania suchych pionów podczas gaszenia. Pytanie zasadnicze, czy korzystacie,albo ktoś słyszał o korzystaniu przez jego kolegów z suchych pionów? KGPGP nie chce mi udzielić informacji nt. wykorzystania w ubiegłych latach suchych pionów podczas działań gaśniczych.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2008, 10:38:39 »
Ja korzystałem raz - w TVP

Poprawka - korzystałem z nawodnionych pionów!
Suche piony tak jak napisał w poście poniżej Piotr998 - nikt tego nie sprawdza ani nie konserwuje, zazwyczaj próba podania prądu wody na najwyższą kondygnację zakończy się zalaniem parteru i piętra, a na wyższych kondygnacjach nie pojawi się nawet kropla wody...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 12:03:17 wysłana przez deejayslonio »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2008, 11:44:48 »
Zdarzało mi się korzystać z suchych pionów.
Nie wykorzystywałem ich za często z uwagi na wątpliwości czy są sprawne - najczęściej braki zaworów.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2008, 12:45:29 »
Witam od 1996 roku uczestniczę w różnego rodzaju akcjach rat-gaś. i nigdy nie korzystałem z suchego pionu według mnie jest to niepotrzebne

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2008, 12:50:01 »
Potrzebne - może i nie
ale na pewno byłoby przydatne gdyby było odpowiednio konserwowane i dawało pewność użycia.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2008, 15:07:23 »
Cześć!
Również przez niemal 30 lat służby nigdy nie używałem w trakcie pożaru (żadnego) suchego pionu zew. lub wew.
Sporadycznie w trakcie ćwiczeń na obiektach starałem się je wykorzystać - o ile były i pokazać do czego służą, ale właśnie: stan techniczny zwykle pozostawiał/a/ b.wiele do życzenia!  :-\
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2008, 15:28:35 »
Zewnętrzy such pion wykorzystałem raz podczas pożaru dachu hali dużego warsztatu. Udało się. Wszyscy byli w szoku, że sie udało.  :mellow:

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2008, 20:04:37 »
Panie Polifon zgadzam się suchy pion na hali warsztatu jak opisałeś będzie sprawny ale suchy pion w wieżowcu 10 pięter będzie w 100% przypadków bez nasad, bez uszczelek, uszkodzone nasady, zapchane śmieciami, lub brak zaworów więc dlatego sie nie korzysta z suchych pionów. Zdarzają się wyjątki w miare nowe bloki 4 piętrowe kiedy jedna klatka to 10 do 12 mieszkańi tam suche piony są ok ale wtedy używa się poprostu szybkiego natarcia.

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:24:44 »
Marcin44 w 100% zgadzam się z Tobą! Pytanie dotyczyło suchych pionów w ogóle wiec napisałem o swoim doświadczeniu. O użyciu suchego pionu w budynku mieszkalnym nawet bym nie pomyślał. Pozdro!

Offline maszerano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2008, 22:19:02 »
w USA oni tylko korzystają z suchych pionów nawet do 2 kondygnacji, zasilany jest 2 x 4 cale ( i obok jest hydrant) i na danej kondygnacji gdzie jest pozar rozwijają główna krótką 10 metrów max (2,5 cala lub 3 cale ) rozdzielacz ( mieszkaniowy) i w harmonijkę maja 2 odcinki 1,75 cala i turbo jete
to podstawa do mieszkania i reszta gratów

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 13, 2008, 01:53:44 »
w obecnych przepisach nie ma obowiązku stosowania suchych pionów poza jednym małym wyjatkiem, fakt stare instalacje suchych pionów do bani

Offline BOLO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2008, 14:47:14 »
nie korzystałem,ale to właśnie suchy pion odegrał 1ą rolę w jednej z akcji gdzie ktoś wepchnął szmaty i je podpalił. Oczywiście w 7-piętrowym bloku nie było ani jednej sprawnej nasady.pozdr.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2008, 20:13:32 »
Na początku swojej kariery jako strażak ,miałem okazję korzystać z suchego pionu- oczywiście zalałem kamienicę od 2 piętra po parter.Nauczony doświadczeniem z przed lat teraz nawet nie zwracam uwagi czy coś takiego jest w budynku.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 28, 2008, 17:33:24 »
Sory ale nie rozumiem co to jest dokłądnie ten SUCHY PION. Możecie mi wytłumaczyć
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 28, 2008, 17:42:12 »
Przeciwpożarowe urządzenie wodne przeznaczone do podawania wody sprzętem straży pożarnej.

Offline kRZYSIEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2009, 09:45:44 »
Witam kolegów korzystałem z nawodnionego pionu  podczas pożaru mieszkania które było całe w drewnie w bloku na 10p , kierowca podniósł ciśnienie autopompą i pomogło to  dożo szybciej przeprowadzić akcję a tak Duszczyk przez okno ze dwie linki i czas.Ale fakt jest mało  tych pionów a szkoda, pozdrawiam.

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2009, 13:01:49 »
Dzięki przemo571.  :kask:
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Kto z was korzystał z suchych pionów?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2009, 13:04:30 »
Co do suchych pionów to nawet nie podchodzę. Wystarczyło raz przejść się po klatce i zobaczyć dziury zamiast nasad. Natomiast korzystałem w zeszłym roku z nawodnionego pionu - 15 piętro, pożar na balkonie. Ciśnienie na tyle dobre, że szło to zalać z poziomu wyższej kondygnacji.
Przy pionach nawodnionych mamy jednak pewność, że instalacja jest sprawna i nie zalejemy bloku.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!