Autor Wątek: odznaka strażak wzorowy  (Przeczytany 14708 razy)

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 21, 2009, 00:12:55 »
Panowie, obił mi się o moje oczy projekt nowego regulaminu nadawania odznak i wyróżnień. I w tym nowym regulaminie jest zapis. że odznakę "Wzorowy strażak" może dostac tylko strażak należący do JOT. Ja uważam, ze to wielkie nieporozumienie. Jak wyróżnić kogoś kto się udziela w OSP a nie jest w JOCie. A co wy na to?
Zawsze było tak, że była to odznaka wyróżniająca strażaka, który "wącha dym", czyli jest w podziale bojowym, żaden tzw. działacz nie miał do niej prawa i tu nic się nie zmienia. A udzielającego się w OSP (zależy kogo masz na myśli członka orkiestry czy osobę odpowiedzialną za szkolenie, instruktora, konserwatora bo dla nich powinno być miejsce w JOT, choć wcale nie muszą brać udziału w działaniach ratowniczych) można wyróżnić medalem za zasługi dla pożarnictwa czy odznaką wysługa lat.
Pozdrawiam.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 21, 2009, 09:18:52 »
Już dawno unikam tematów ZOSP ale ……….

Wiem że jest nowy regulamin ,choć nie czytałem znam z przekazu ustnego – na pewno bardziej restrykcyjny – czy ma to sens ?? – chyba jest tyle plusów co minusów .

Jak dobrze pamiętam „Wzororkę”  będzie można teraz dostać po 3 latach w PB OSP –  czy konkretnie mowa jest o JOT –nie słyszałem – ale znając metodykę wdrażania niektórych uchwał przez ZOSP jest to wielce możliwe .  Zawsze znajdzie się metoda przymuszenia do wdrażania poszczególnych regulaminów . Niema to często jednak nic wspólnego z uhonorowaniem ratowników , a oddzielaniem zwolenników JOT od przeciwników .

Osobiście bardziej podoba mi się na poziomie odznak PB np. system Niemiecki – nie wiem czy w całych  , ale po zdaniu egzaminu z np.  RatTech – otrzymuje się określoną odznakę  potwierdzającą umiejętności .  Coś jak nasze odznaki szkolne .

Pozdrawiam MIKO



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 21, 2009, 10:34:15 »
A czy możliwe jest otrzymanie tej odznaki więcej niż tylko raz ??

Offline galazkairek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 05, 2009, 20:17:42 »
 REGULAMIN NIE OKREŚLA TEGO ... ALE PO CO KOMUŚ COŚ CO JUŻ MA ... wiem iż są druhowie którzy zasługują na kilka i to jeszcze z platyny lub cenniejszego kruszcu ale niestety. medale można przyznawać, aczkolwiek regulamin nie określa tego precyzyjnie, wzmianka o baretkach mówi iż kolejny medal za zasługi dla pożarnictwa oznacza się pionową belką naszytą czarną nicią  na baretkę. regulamin nadawania odznak i medali wzorowano an istniejących już reg. wojskowych, a tam wzorowego żołnierza przyznaje się tylko raz. pozdrawiam.
PS. karencja w przyznawaniu wyróżnień w postaci medali ma swój cel, pozwala to na rozsądne przyznawanie powyższych, a kumoterstwo i kolesiostwo pozwoliłoby na obwieszenie mundurów żelastwem niczym marszałek zsrr żukow. a co za tym idzie to najgłośniej brzękali by złomem ci mało wydajni i najgłośniej krzyczący. chociaż czasy się zmieniają i to na dobre, przykład mojej jednostki osp, gdzie w zamierzchłych czasach szafowano krążkami na wstążkach na lewo i prawo , a raczej bardziej na lewo ... teraz nie skąpi się zaszczytów i wyróżnień zasłużonym przez duże "z". a dla nich właśnie tych stopni odznaczeń brakuje. 

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 06, 2009, 10:05:53 »
... a dla nich właśnie tych stopni odznaczeń brakuje.
Czy aby na pewno brakuje?
1. Strażak Wzorowy
2. Trzy stopnie medali za zasługi dla pożarnictwa (można każdy nadawać dowolną ilość razy)
3. Złoty Znak Związku
4. Medal Honorowy Chomicza
Jeszcze prawo do odznaczeń państwowych, z którego dość często w niektórych regionach się korzysta.
To ile tych odznaczeń powinno być? W poprzedniej epoce modnej w "blaszki" było ich nawet mniej (nie było medalu honorowego). Czyżby koledze jednak zaimponował "hektar" baretek  Żukowa?

Offline galazkairek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 14, 2009, 12:52:25 »
wizja ramienia żukowa mi nie imponuje. a kolega ma rację, jest tych odznaczeń tyle iż spokojnie starczy na cały okres kariery w OSP, zresztą są różne formy udzielania wyróżnień, list pochwalny i odznaka za wysługę lat tez traktowana jest jako forma nagrody itp. ale można by było dołączyć jeszcze do tego na wzór wojskowy inne gradacje "wzorek" np wzorowy naczelnik, dowódca sekcji. kolejne bojowe "blaszki" po niekont  motywowało by to do większego wysiłku w pracy dla jednostki oraz  nie pozwoliło by osiąść na laurach. a kolejny nie szablonowy breloczek stał by się powodem do dumy i zazdrości, również wskazywało by na zwiększony wysiłek dla społeczeństwa.