Autor Wątek: odznaka strażak wzorowy  (Przeczytany 14719 razy)

Offline piotr23

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
odznaka strażak wzorowy
« dnia: Grudzień 03, 2008, 14:11:59 »
po ilu latach mozna go dostać bo ja dostałem 5 latach

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2008, 14:56:47 »
Tu jest wszystko co powinieneś wiedzieć:

http://www.zosprp.pl/?q=node/363

41. Odznaka „Strażak Wzorowy” może być nadawana czynnym członkom OSP za wzorową
działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną. Strażak OSP przewidziany do
nadania tej odznaki powinien: złożyć ślubowanie, uzyskać wyszkolenie odpowiadające
pełnionej funkcji i posiadać co najmniej trzyletni staż działalności w OSP.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2008, 15:01:25 wysłana przez Sylwek »

Offline voulatar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2008, 20:50:25 »
Ja dostałam po 4 latach z okazji stulecia naszej osp :)

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2008, 21:16:06 »
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, inaczej jak dla medali za zasługo, gdzie jak się nie mylę to jest 5 lat w OSP dla brązowego i 5 lat przerwy między kolejnymi (może 4 lata, dokładnie nie pamiętam)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2008, 23:05:42 »
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, inaczej jak dla medali za zasługo, gdzie jak się nie mylę to jest 5 lat w OSP dla brązowego i 5 lat przerwy między kolejnymi (może 4 lata, dokładnie nie pamiętam)

Jak słyszę temat: medale to wrzody mi się odzywają i nie tylko!
30 lat w PSP wszystkie "ogólno" krajowe akcje i nawet... Brak słów!!!  :'( :-\ :angry: Cóż nie raz zapomniano, lub nie chciano! :karabin:
Ogólnie olewam TO ciepłym moczem, ale jakiś pewien niedosyt (gdzieś) na zawsze we mnie pozostanie!!! Tym bardziej jak widzę, gdy od lat szuflą dzieli się różne "broszki" w OSP.  :wall:
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2008, 23:10:12 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2008, 23:16:33 »
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, inaczej jak dla medali za zasługo, gdzie jak się nie mylę to jest 5 lat w OSP dla brązowego i 5 lat przerwy między kolejnymi (może 4 lata, dokładnie nie pamiętam)

Jak słyszę temat: medale to wrzody mi się odzywają i nie tylko!
30 lat w PSP wszystkie "ogólno" krajowe akcje i nawet... Brak słów!!!  :'( :-\ :angry: Cóż nie raz zapomniano, lub nie chciano! :karabin:
Ogólnie olewam TO ciepłym moczem, ale jakiś pewien niedosyt (gdzieś) na zawsze we mnie pozostanie!!! Tym bardziej jak widzę, gdy od lat szuflą dzieli się różne "broszki" w OSP.  :wall:
Pozdr.

JA jestem członkiem OSP i stwierdzam że masz 100 % racje. Jak jest medal to trzeba go komuś dac a jedyne kryterium to lata. Jeśli ktoś się udziela na rzecz straży, lub bierze udział w akcjach organizowanych przez jednostke, czymś się wykazał to proszę bardzo ale to ma byc zaszczyt, wyjatek a nie kazdy chodzi obwieszony jak rosyjski generał.
"By inni mogli żyć.."

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2008, 07:39:18 »
Macie rację. Również popieram, aby medale były za zasługi, a nie za ilość lat należenia do OSP. Za to jest "wysługa lat". A co do PSP to kiedyś usłyszałem od KW, że OSP dostaje medale, bo robi za darmo, poświęca swój czas itp., a jak ty dostajesz kasę za robotę, to co jeszcze chcesz. A to że władze PSP chodzą obwieszone to efekt tego, że przy akcji było 200 strażaków, ale wszyscy widzieli tylko dowódcę, bo był w ilku miejscach, w TV go pokazali itp, więc medal się mu należał, bo robił "więcej" od innych.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2008, 08:11:28 »
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, ...
Oprócz umiejętności pisania przydatna jest również umiejętność czytania > patrz przytoczony przez @Sylwek wyciąg z regulaminu.  :rolleyes:
A ogólnie rzecz biorąc zapis w regulaminach przyznawania odznak/medali stanowi, iż "blachy" przyznaje się nie - jak piszą niektórzy - za lata lecz za zasługi z zastrzeżeniem minimalnego okresu działania w OSP lub okresu od przyznania poprzedniej "blachy". Jest to uzasadnione tym, aby np. w pierwszym roku działania klient nie został pod rząd wyróżnionym wszystkim co możliwe.  :rofl: :rofl:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2008, 17:56:39 »
Zgadzam się w 100% ze medale powinny być przyznawane za cięzką prace w OSP a nie od tak, wkońcu to powinno być zaszczytem dostać taki medal, choć spotkałem się z sytuacją kiedy strażaka nie było widac w remizie dobre 3 lata i słysze hasło na zebraniu zarządu ze "damy mu strazaka wzorowego na zachęte to może zacznie chodzić" (to akurat było chore i niepojęte dla mnie że chcą dać taki medal nie za zasługi tylko zeby dana osoba zaczęła sie pokazywać w OSP) :karabin:
Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2008, 19:00:37 »
Witam!
Odznaka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odznaka
Medal:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Medal
Niby podobne, ale ...
Sposób nada/przy/znawania przypomina w PSP i ZOSP skostniałe struktury PZPN! Coś w tym jest :huh:
Często w KP/KM odbywa się to tak:
Zwykle przed majem lub listopadem każdego roku przychodzi faks typu: Proszę p.Komendantów o odwrotne podanie (iluś tam) nominacji do np: zasłużony dla obronności Kraju, pożarnictwa sportu, kultury fizycznej, województwa, nagrody KG, starosty itd.. Długo by wymieniać, ale zwykle są to te same lub inne "zasłużone" w pewnym gronie osoby. :'(
Po większych akcjach bywa b.podobnie: Proszę podać osoby które swoim bezpośrednim zaangażowaniem, odwagą itd...... Śmieszne, żałosne, ale niestety prawdziwe!  :angry:
Pozdr.
Ps. W sumie mi i wielu to dynda, ale przykre.  :-\
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2008, 22:12:05 »
Przyzwyczajenie jest podobno druga naturą człowieka. Stąd też mamy akcje okazjonalne z wysypem "blaszek" nie zawsze przyznawanym właściwym osobom za ich mniejsze lub większe zasługi. I żeby to zmienić potrzeba - niestety - jeszcze lat. ^_^
Ważniejsze - moim zdaniem - jest dostrzeganie i premiowanie w różny sposób (blaszki, koperty) bieżących działań i zasług poszczególnych osób > wyróżnił się w akcji - nie czekać do maja tylko z marszu wystąpić o wyróżnienie. Z praktyki wiem że jest to możliwe, tylko niestety wymagające trochę więcej pracy i zaangażowania od szefostwa.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2008, 14:31:02 »
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, ...
Oprócz umiejętności pisania przydatna jest również umiejętność czytania > patrz przytoczony przez @Sylwek wyciąg z regulaminu.  :rolleyes:
A ogólnie rzecz biorąc zapis w regulaminach przyznawania odznak/medali stanowi, iż "blachy" przyznaje się nie - jak piszą niektórzy - za lata lecz za zasługi z zastrzeżeniem minimalnego okresu działania w OSP lub okresu od przyznania poprzedniej "blachy". Jest to uzasadnione tym, aby np. w pierwszym roku działania klient nie został pod rząd wyróżnionym wszystkim co możliwe.  :rofl: :rofl:

Chyba się nie rozumiemy, bo ja nie pisałem, że medal otrzymuje się po np. 5 latach, tylko że jest to okres minimalny aby go otrzymać. I też jestem za tym aby nie rozdawać medali, na zasadzie: Jak upłynął okres 5 lat to trzeba danemu osobnikowi należy się medal. A za literówki przepraszam. Więc też nauczamy się czytać ze zrozumieniem.

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2009, 15:25:01 »
w regulaminie jest wyraźnie opisane kryterium nadawania owej odznaki. ja nie posiadam tej odznaki i szczerze nie licze na nią. jestem juz w OSP ponad  6 lat. jak ma być to bedzie -_-

pozdrawiam koledzy po fachu  ^_^

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2009, 16:04:30 »
Chyba się nie rozumiemy, bo ja nie pisałem, że medal otrzymuje się po np. 5 latach, tylko że jest to okres minimalny aby go otrzymać. ... Więc też nauczamy się czytać ze zrozumieniem.
Szczególnie to co się samemu napisało:
dla odznaki "Wzorowy Strażak" nie ma dolnej granicy lat, inaczej jak dla medali za zasługo, ...
Napisałeś, że nie ma dolnej granicy lat - post wyżej @Sylwek podał wyciąg z regulaminu, którego nie raczyłeś przeczytać ...
Każdemu może się to przytrafić, więc niepotrzebnie nie brnij dalej.  :piwo:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2009, 16:22:04 »
A ja mam pytanie z innej paki. Czy stowarzyszenie OSP niebędące w ZOSP RP może ubiegać się o przyznanie odznak itp?
Jeśli tak to podpowiedźcie jaka jest procedura.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2009, 17:12:13 »
Statut ZOSP RP
Związek zrzesza ochotnicze straże pożarne (zwane dalej OSP) i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych.

Statut OSP
Stowarzyszenie OSP jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, zwanego dalej „Związkiem”.

Jaki cel ma jednostka OSP, która nie chce zostać członkiem Związku?

Regulamin nadawania odznak i wyróżnień
W Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadawane są odznaki i wyróżnienia członkom OSP, działaczom Związku oraz osobom i instytucjom współuczestniczącym w realizacji zadań społecznego ratownictwa oraz przedsięwzięć programowych Związku OSP RP.

Jak widać nie tylko członkowie OSP będących członkami Związku mogą dostać odznaczenia, mogą być też osoby realizujące zadania społecznego ratownictwa.

Jakie procedury?
Napisanie wniosku o nadanie ........., który musi przejść pozytywne opiniowanie przez szczeble Oddziałów Związku. 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2009, 17:21:57 wysłana przez grzela »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2009, 18:01:36 »
Statut ZOSP RP
Związek zrzesza ochotnicze straże pożarne (zwane dalej OSP) i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych.

Statut OSP
Stowarzyszenie OSP jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, zwanego dalej „Związkiem”.

Jaki cel ma jednostka OSP, która nie chce zostać członkiem Związku?

Moje OSP w statucie ma taki zapis "OSP posiada osobowość prawną i może być członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej."

Nie znaleźliśmy póki co żadnych jednoznacznych argumentów za tym, żeby opłacało się nam wstąpić do związku. Być może w przyszłości się to zmieni.


Cytuj
Jakie procedury?
Napisanie wniosku o nadanie ........., który musi przejść pozytywne opiniowanie przez szczeble Oddziałów Związku. 


Hmmm więc raczej małe szanse mają członkowie OSP, które nie jest zrzeszone :/
Ale wydaje mi się, że będziemy trzeba w tym roku sprawdzić, jaki skutek przyniosą takie wnioski.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedć na trochę spamerskie pytanie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2009, 18:50:29 »
Cytuj
Hmmm więc raczej małe szanse mają członkowie OSP, które nie jest zrzeszone :/
Ale wydaje mi się, że będziemy trzeba w tym roku sprawdzić, jaki skutek przyniosą takie wnioski.

Dość powszechną u nas praktyką jest nadawanie odznaczeń ratownikom ZSR (strażakom Zakładowych Straży Pożarnych) i powiem szczerze nie ma problemu z pozytywnym opiniowaniem wniosków przez poszczególne szczeble Oddziałów Związku OSP.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2009, 20:59:41 »
A ja mam pytanko czy do tych owych 3 lat zalicza sie mlodzierzowke ? 
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2009, 08:34:53 »
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza jest częścią składową Ochotniczej Straży Pożarnej i tym samym staż w MDP jest równoznaczny stażowi w OSP.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:03:03 »
Lukasz Telus: nie wydaje mi się, że członkowie OSP które nie są zrzeszone w ZOSP RP powinni mieć jakieś większe problemy aniżeli osoby "cywilne" typu: leśniczy, policjant, ksiądz, itp.itd. (wiadomo, że odznaczenia związkowe nie otrzymują tylko strażacy ochotnicy zrzeszeni,tak?). Bardziej mnie zastanawia- po co Ci/Wam takie odznaczenie/odznaczenia skoro Wam się jak na razie "nie opyla" wstąpić do tego związku? Będziesz też musiał rozgryźć kto złoży ten wniosek i przez jaki najniższy szczebel Związku będzie opiniowany? (a później dalej i dalej). Czy przez Zarząd Oddziału Gminnego, Powiatowego, Wojewódzkiego czy może bezpośrednio walniecie centralnie do Zarządu Głównego? Zależy jeszcze jakie odznaczenie chcecie otrzymać? Moja porada?- "Strażak ABC", część 9-tytuł "Medale i odznaczenia" (czy jakoś tak, wiadomo o co chodzi) oraz... nie odchodząc od kompa na stronie "Związku" w zakładce "Prawo" a następnie "Regulaminy" i tam już mamy "Odznaki i wyróżnienia" zaktualizowane dnia 11.04.2008.
 Pozdrawiam. 

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2009, 22:53:38 »
ostatniio dowiedzialem sie od komendanta gminnego ze odznaka wzorowy strazak moze zostac przyznana zgodnie z obowiazujacym prawem dopiero po 3 latach czynnego dzialania tz. uczestniczenie w akcjach ratowniczo-gasniczych wiec minimalny wiek otrzyymania tej odznaki to 21 lat panowie wiec nie wprowadzajmy w blad ze przynaleznosc do MDP jest jako staz i jest wliczane w te owe 3 lata . . . Jesli sie myle prosze o sprostowanie .  :gitara:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 10, 2009, 01:17:15 »
Mylisz się.
Liczy się przynależność do OSP. Do OSP można się zapisać w zależności od tego jak to zostało zapisane w statucie jednostki. Standardowy zapis wygląda tak:

Cytat: STATUT
Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:
1)   pełnoletni obywatele polscy i cudzoziemcy mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,
2)   małoletni w wieku od 16 do 18 lat oraz za zgodą opiekunów ustawowych małoletni poniżej 16 lat, jeżeli deklarują czynne uczestnictwo w realizacji celów OSP.

Zasady przyznawania odznaki podałem w drugim poście w tym wątku z linkiem do stosownego "prawa".

PS: Proszę nie cytuj więcej swojego komendanta bo to mało wiarygodne źródło jak widać. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 10, 2009, 01:31:53 »
Fakt jest taki że @Sylwek  z jednej strony ma rację z drugiej trochę nie , powód w Polsce obowiązują różne statuty nie wszyscy przeszli na nowy , który  cytuje. Ja np. nie mam w tej formie skonstruowanego tego zapisu i tu się rodzi problem .

Fakt jest jednak niepodważalny , że by dostać Wzorkę trzeba być pełnoletnim – tzw. strażakiem z podziału , ale u nas wiek faktycznie liczy się z MDP czyli po roku w podziale jak zaczynałeś od MDP niema problemu .

Z  tego co kojarzę – a kojarzę dziś już słabo , tym bardziej,  że jestem członkiem funkcyjnym ZOSP ale jakoś medaliki to nie moja działka – lubię je tylko dostawać heeeeeeeee  - to Wzorowego przyznaje chyba Zarząd Gminny i to cała droga proceduralna .

Inna sprawa że skłaniał bym się bardziej za tym , że osoby z jednostek z poza ZOSP szybciej dostaną medal za zasługi dla pożarnictwa niż wzorkę – to taka bardziej wewnętrzna odznaka i nie przypominam sobie – choć siwych włosów nie mam by ktoś ją kiedyś dostał – funkcjonariusze  PSP również dostają od  Nas od brązu – no bo nie podejrzewam np. żeby dyrektor WFOŚiGW był wzorowym strażakiem .

Pozdrawiam MIKO


PS. Dałem ciała Wzorowego nadaje Zarząd Oddziału Powiatowego .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2009, 20:29:52 wysłana przez MIKO »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: odznaka strażak wzorowy
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 19, 2009, 18:19:50 »
Panowie, obił mi się o moje oczy projekt nowego regulaminu nadawania odznak i wyróżnień. I w tym nowym regulaminie jest zapis. że odznakę "Wzorowy strażak" może dostac tylko strażak należący do JOT. Ja uważam, ze to wielkie nieporozumienie. Jak wyróżnić kogoś kto się udziela w OSP a nie jest w JOCie. A co wy na to?