Autor Wątek: Badanie ODO  (Przeczytany 3966 razy)

Offline yabende

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Badanie ODO
« dnia: Grudzień 03, 2008, 08:56:00 »
Witam, jestem nowy na tym forum. Mam pytanie do szanownych kolegów:
Jakie badania i jakie czasookresy tych badań obowiązują sprzęt ODO?

Chodzi mi o to, jak często powinny być badane maski i aparaty, oraz jakie badania muszą przechodzić.
Zostałem odpowiedzialny za cały sprzęt ODO w JRG, niestety nikt nie potrafi udzielić mi tych informacji, a dowódca powiedział, że to jest na mojej głowie i mam się tego dowiedzieć  :gwiazdki:

Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam serdecznie

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:05:51 »
Witaj,
przeglądy obowiązkowe odbywają się co pół roku. Niezależnie od producenta. Poza tym, każdy producent określa czasookres po jakim powinien odbywać się przegląd "główny", dla MSA jest to 9 lat, dla Fenzy 5, tak przynajmniej było jeszcze nie dawno (co do przeglądów głównych - niech ktoś mnie poprawi).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:29:20 »
czyli Twój d-ca też g... wie,  :szalony: :szalony: :szalony: albo jest złośliwy i nie chce Ci pomóc
Jakie masz aparaty u siebie?
zobacz na karty aparatów - przy zakupie każdego aparatu jest książka serwisowa (powinna być) gdzie producent określa szczegółowo terminy kontroli dla danego typu aparatu. Powinna być taka tabelka określajaca terminy kontroli aparatu oraz co wchodzi w zakres tej kontroli.
Kontrole okresowe wykonywane na karcie kontroli okresowej (przykład TUTAJ) można wykonywać samodzielnie wg punktów w nich określonych.
Kontrolę przeprowadza sie co 6 miesięcy. Każdy aparat powinien mieć założoną taką kartę kontroli.
Poza tym zrób sobie wykaz np w excelu lub wordzie gdzie będziesz miał w tabelce wypisany każdy aparat - a w nim wpisany jego nr, datę zakupu, datę ostatniej kontroli, datę następnej kontroli, terminy przeglądu okresowego, uwagi itp.... Dobrą rzeczą jest ponumerować aparaty wg własnej identyfikacji - nakleić samoprzylepne cyfry na stelażu - jest to o wiele widoczniejsze niż szukanie aparatu po jego nr seryjnym (schowanym najczęściej pod butlą). Na jednolitym wykazie się nie pogubisz a i szukanie i kontrola będzie o wiele łatwiejsza. Dobrze jest też zrobić badania w jednym czasie bo wtedy nie musisz myśleć o nich zbyt często.
Jeśli nie znajdziesz tabeli  u siebie w JRG o kontrolach aparatu to podaj typ aparatu - poszukam tabelek.
pozd
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2008, 16:08:50 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline ZSZPF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2008, 13:58:56 »
Witam cię kolego.
Ja również jestem odpowiedzialny w JRG za sprzęt ODO i CUGi. Ale mnie KM wysłała na szkolenia do MSA, Dragera i Fenzy gdzie dali mi uprawnienia serwisowe do ich sprzętu. Na szkoleniu mówią wszystko o terminach , częściach zamiennych itp. Nie zgadzam się z przedmówcą naprawa główna czyli inaczej legalizacja układu reduktora w Fenzy 5 lat a pozostałe dwie firmy 6 lat pierwsze słyszę o 9 latach, przeglądy okresowe co 6 miesięcy plus po każdym użyciu. Dochodza jeszcze wymiany podzespołów którym wychodzi ważność terminy zazwyczaj 2-3 lata. Ale jeżeli będziesz chciał odpowiadać za te rzeczy musisz posiadać sprzęt pomiarowy, który pozwoli ci sprawdzić w maskach i aparatach parametry przy podciśnieniu i nadciśnieniu, zakresy otwierania się zaworów itp.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2008, 16:10:19 »
yabende, nie podpisuj niczego prócz karty kontroli okresowej sprzętu - którą możesz przeprowadzić samodzielnie. Nie podpisuj nic takiego jak okresy przeglądów serwisowych, wymianę ważnych elementów w aparacie itp. Takie uprawnienia trzeba mieć na papierze i być po szkoleniu tak jak kolega ZSZPF. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2008, 17:36:36 »
inne rozwiązanie to podpisać umowę z autoryzowanym serwisem i po problemie. Pamiętać tylko, aby co pół roku oddać AODO do serwisu. A co ma się wykonać na którym serwis, to niech się właśnie ta firma martwi (znaczy się zajmuje, bo dla nich to żadne zmartwienie).

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2008, 18:06:40 »
kto szuka ten znajduje  ^_^ ciekawe informacje na ten temat w linku: http://www.straz.krakow.pl/dokumenty/badania_odo.pdf


Offline nomex38

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2008, 12:00:17 »
U mnie w JRG aparaty ODO są serwisowane przez firmę (DragerSafety). Aparaty przechodzą przeglądy roczne, 3 -letnie i 6-letnie (naprawa główna). W JRG to można sobie tylko sprawdzić szczelność maski i dokonać oględzin zewnętrznych oraz wykonać czyszczenie. Bez odpowiedniego sprzętu nikt nie jest w stanie sprawdzić np. czasu otwarcia zaworu, oporów przepływu itp. W książkach paszportowych  aparatów ODO wpisy dokonuje tylko serwis. Po powrocie aparatu z przeglądu mam w książce wpis o dokonanym przegladzie, datę nastepnego przeglądu oraz wydruk komputerowy z badania aparatu. Butle przechodzą legalizację co 5 lat.
Pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Badanie ODO
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2008, 13:24:36 »
Poza tym zrób sobie wykaz np w excelu lub wordzie gdzie będziesz miał w tabelce wypisany każdy aparat - a w nim wpisany jego nr, datę zakupu, datę ostatniej kontroli, datę następnej kontroli, terminy przeglądu okresowego, uwagi itp....
Jesli macie SWD-ST to można wprowadzić każdy aparat jako oddzielny sprzęt - wpisać jego dane ( typ, numer, rok prod itp) oraz daty następnego przeglądu. Łatwo sprawdzić kiedy trzeba dokonywac przeglądów, a przy niesprawnościach można wycofywać konkretny egzemplarz aparatu.