Autor Wątek: Praca Z Mdp.  (Przeczytany 2357 razy)

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Praca Z Mdp.
« dnia: Marzec 15, 2005, 22:30:31 »
Szanowni Druchowie.


 Wiem ,że wsród was jest wielu którzy mają spore doświadczenie w pracy z MDP.
 W niedługim czasie zostanę opiekunem 10-cio osobowej drużyny i chętnie dowiem się o metodach pracy,pozycjach książkowych i waszych doświadczen w kontaktach z młodzieżą.Chociaż ta drużyna istnieje już jakieś 2 dwa lata to wśród chłopców nie widać wielkiego zaangażowania.Swoim działaniem chciałbym sprawić,że staną się takimi samymi zapaleńcami jak ja.Brak mi jednak trochę pomysłów i dlatego zwracam się o pomoc na forum.Z góry dziękuje za wszelką chęć pomocy. :)  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2005, 22:42:28 »
W 13 części ABC Strażaka Ochotnika jest naprawde ciekawie opisane. Wiadomości tam zawarte są pisane językiem bardzo zrozumiałym dla młodzieży, a materiał nie wykracza po za granice wiedzy MDP. Więc pozycję tę bardzo polecam!!
POZDRAWIAN!!

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2005, 22:57:34 »
Dzięki za podjęcie tematu.  :) Chętnie zapoznam się z tą pozycją.

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2005, 07:19:30 »
Gdzie mozna zdobyc wszystkie czesci ABC Strazaka?

http://free.ngo.pl/mdp/niezbednik/szkolenie/ - a przy okazji polecam ta strone.

ZG ZOSP RP przygotowuje jakis program dotyczacy MDP, ale to sa dopiero wytyczne - teraz nalezaloby przygotowac do tego jeszcze cale mnostwo praktycznych manuali, ktore mozna sobie wydrukowac i realizowac.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2005, 09:14:40 »


 Podobno organizowane są szkolenia dla opiekunów MDP ale w mojej jednostce nikt dotąd nie brał udziału w takim szkoleniu,podobno udział w nim uwarunkowany jest wiekiem.Czy coś na ten temat wiadomo? <_<  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2005, 16:41:18 »
Ja np. w ABC nie muszę sie zaopatrywać bo wszytskie sa dotepne umnie w OSP, a 13 część zakupilem na zamówienie w sklepie prowadzonym przez PSP Świecie... zobacz czy u ciebie PSP nie prowadzi takiego sklepu, zostaje także i-net!!
POZDRAWIAM!!

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2005, 07:10:00 »
Cytuj
Podobno organizowane są szkolenia dla opiekunów MDP ale w mojej jednostce nikt dotąd nie brał udziału w takim szkoleniu,podobno udział w nim uwarunkowany jest wiekiem.Czy coś na ten temat wiadomo? <_<
O kolejnych edycjach dowiesz sie ze strony ZG ZOSP. Tam tez mzona sie zapisac. Napisz do nich maila to wciagna cie na liste.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2005, 12:13:06 »
Ja przez żane szkolenia realizowane przez ZOSP nie przechodziłem i dają sobie radę bardzo dobrze.
Nie wiem czy ten kurs rzeczywiście pomaga i czy można się na nim tylko opierać.

U mnie w okresie zimowym młodzież jest zwolniona z zajęć, za to wiosna i lato jest pracowite, zbiórki raz lub dwa razy w tygodniu. Szkolę ich wg nastepującej zasady:
w roku 2003 - szkolenia z cyklu walk z pożarami,
w roku 2004 - szkolenia z innych ratownictw,
i tak na zmianę. Każdy rok kończę egzaminem.
Świeżo przyjęci przez okres dwumiesięczny szkolą się w podstawach pracy w MDP, OSP, obslugi najprostszego sprzętu i rozmieszczenia sprzętu w pojazdach. Też to kończę egzaminem.

Gdy młodzieżowiec zda wszystkie egzaminy, to ma prawo szkolić się z dorosłymi, tuż przed 18-ką robię egzamin już końcowy i tak wychodzi on z MDP wyszkolony.

Ktos kiedyś na forum (bodaj tym starym jeszcze) napisał że MDP powinno być kuźnią dobrych ratowników. Ja poparłem to i wziąłem to do siebie i tak robię.
Szkolenia i 4 egzaminy. I chłopak taki (czy dziewczyna) może powiedzieć że w MDP był i się wyszkolił.
 

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2005, 15:56:10 »
W mojej OSP szkoleni MDP opiera się na przygotowaniach do zawodów i turniejów wiedzy, bardzo chciał bym to zmienić i wprowadziś dawno już wymyślone sprawności dla poszczegulnych grup wiekowych MDP.Uważam że jest to też pewien stopień wtajemniczenia dla dzieciaków,nie trafiłem jeszcze na żadne materiały które mogły by mi pomóc w stworzeniu konspektu jeśli ktoś dysponuje to proszę o e-mail
 
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Praca Z Mdp.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2005, 10:58:30 »

Zobacz powyższy post Szamila, tam jest link do stronki na której jest szczegółowo omówione co na dane sprawności obowiązuje.