Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1014935 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1500 dnia: Luty 26, 2016, 17:39:41 »
Cytuj
Interpelacja nr 865 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie płatności za nadgodziny pracy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej Zgłaszający: Agnieszka Ścigaj

Data wpływu: 02-02-2016

Szanowna Pani Minister !

W związku z moją wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Zwrócił się do mnie w imieniu strażaków, jeden z członków Straży z dość ważnymi dla nich problemami, będącymi dużym utrudnieniem w ich pracy.

Kodeks pracy nie obowiązuje grup zawodowych, które mają własna pragmatykę służbową np. PSP z zastrzeżeniem spraw nie uregulowanych w tej pragmatyce. Ustawa o PSP reguluje czas służby strażaka i Kodeks pracy nie ma tu zastosowania. Gdybyśmy zastosowali wprost Kodeks pracy, to nadgodziny były by płatne w 100% oraz inne (obecnie za nadgodziny płaci się strażakowi 60% średniej stawki godzinowej). Przepis ten jest niesprawiedliwy zważywszy na fakt, że strażacy często zostają po godzinach uczestnicząc w trudnych i wyczerpujących akcjach.

Zwracam się z zapytaniem

1. Czy istnieje możliwość zastosowania Kodeksu pracy do godzin przepracowanych za służbę w nocy, i wypłacenia 100% stawki godzinowej oraz 20% dodatku?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1501 dnia: Luty 26, 2016, 19:34:51 »
Cytuj
Interpelacja nr 865 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie płatności za nadgodziny pracy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej Zgłaszający: Agnieszka Ścigaj
Data wpływu: 02-02-2016
Szanowna Pani Minister !
W związku z moją wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Zwrócił się do mnie w imieniu strażaków, jeden z członków Straży z dość ważnymi dla nich problemami, będącymi dużym utrudnieniem w ich pracy.
Kodeks pracy nie obowiązuje grup zawodowych, które mają własna pragmatykę służbową np. PSP z zastrzeżeniem spraw nie uregulowanych w tej pragmatyce. Ustawa o PSP reguluje czas służby strażaka i Kodeks pracy nie ma tu zastosowania. Gdybyśmy zastosowali wprost Kodeks pracy, to nadgodziny były by płatne w 100% oraz inne (obecnie za nadgodziny płaci się strażakowi 60% średniej stawki godzinowej). Przepis ten jest niesprawiedliwy zważywszy na fakt, że strażacy często zostają po godzinach uczestnicząc w trudnych i wyczerpujących akcjach.
Zwracam się z zapytaniem
1. Czy istnieje możliwość zastosowania Kodeksu pracy do godzin przepracowanych za służbę w nocy, i wypłacenia 100% stawki godzinowej oraz 20% dodatku?
Mam nadzieje, że to tylko przyspieszy ustawę modernizacyjną :)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1502 dnia: Luty 27, 2016, 07:46:55 »
Cytuj
Zwracam się z zapytaniem
1. Czy istnieje możliwość zastosowania Kodeksu pracy do godzin przepracowanych za służbę w nocy, i wypłacenia 100% stawki godzinowej oraz 20% dodatku?
Nie istnieje... Więc walczyć trzeba a partia rządząca obiecała że postarają się aby to było 100 % a nie 60.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2016, 07:49:57 wysłana przez Butel »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1503 dnia: Luty 27, 2016, 17:37:06 »
Siusiek trzeba było w swoim poście wytłuścić lub też napisać dużymi literami dla Eqinoxa -OBIECAŁA  :rofl:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1505 dnia: Marzec 01, 2016, 14:00:02 »
Siusiek trzeba było w swoim poście wytłuścić lub też napisać dużymi literami dla Eqinoxa -OBIECAŁA  :rofl:
Of czy każdy twój post musi zaczepiać Eqinoxa ZZ i PiS? Wszyscy na tym forum wiedzą. Jesteś mądrzejszy od nas, poprzednia ekipa była super, Po to Heroes a zz do likwidacji.
I dla jasności poprzednia ustawa modernizacyjna była ustawą PIS.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1506 dnia: Marzec 01, 2016, 18:45:25 »
Znalazł się kolejny fanatyk :rofl:

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1507 dnia: Marzec 02, 2016, 06:20:15 »
Posty sobie podbijasz? Może jakieś merytoryczne wypowiedzi? I tak jestem fanatykiem prawdy i uczciwości

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1508 dnia: Marzec 03, 2016, 06:42:19 »
A od kiedy polityka to prawda i uczciwość  :stop: :gwiazdki:

leszno

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1509 dnia: Marzec 15, 2016, 21:18:20 »
Mam pytanie czy za narade roczną w waszych komendach dostajecie obligatoryjnie nadgodziny czy sie ich np. zrzekacie(obecność obowiązkowa)

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1510 dnia: Marzec 15, 2016, 22:51:23 »
Mam pytanie czy za narade roczną w waszych komendach dostajecie obligatoryjnie nadgodziny czy sie ich np. zrzekacie(obecność obowiązkowa)
napisz do 01 tzw. oświadczenie o nadgodzinach lub raport ze wskazaniem zasadności wykonywania polecenia służbowego i nikt nie ma prawa odpowiedzieć, że masz się czegoś zrzec lub odrzucić Twój złożony dokument. warunkiem jest oczywiście, że obecność była obowiązkowa, nie byłeś na chorobowym, delegacji lub urlopie.
pozdrawiam

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1511 dnia: Marzec 16, 2016, 05:49:43 »
Chłopie jak powinno być a jak jest wiadomo. :wall: Za podsumowanie pewnego wyjazdu (obecność obowiązkowa) nie naliczono nadgodzin  :gwiazdki: , a okazuje się ze już szkolenia robione są tak aby nie liczyć nadgodzin i nikt niema nic do powiedzenia.  :zamknij:

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1512 dnia: Marzec 16, 2016, 16:47:14 »
Chłopie jak powinno być a jak jest wiadomo. :wall: Za podsumowanie pewnego wyjazdu (obecność obowiązkowa) nie naliczono nadgodzin  :gwiazdki: , a okazuje się ze już szkolenia robione są tak aby nie liczyć nadgodzin i nikt niema nic do powiedzenia.  :zamknij:
ok. zgadzam się z pierwszym zdaniem, ale... jak chcesz/chcecie być dalej bici w d....ę to nic nie róbcie. a w przeciwnym wypadku to: napisz do 01 o wgląd do dokumentów z Twoim czasem służby które przechowują kadry, następnie oficjalnym raportem napisz do Twojego 01 że po przeanalizowaniu dokumentów twierdzisz np. że masz 10 godzin nadliczbowych więcej. jak Twój 01 będzie szedł w zaparte to ci odpowie negatywnie z podparciem się opinią prawnika. Dalszy krok to pismo do KW, a jak nie pomaga to do KG. Ścieżka przetestowana w jednym z jogurtów z efektem pozytywnym. A najlepsze na zakończenie tej autentycznej historii było to że ponieważ okresy rozliczeniowe się zakończyły, odbiorcze również to wtedy 01 musiał oddać kasę temu strażakowi z własnej kieszeni  :kwit::rofl: :rofl:
pozdrawiam

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1513 dnia: Marzec 16, 2016, 18:02:21 »
Trochę to zawiłe... U mnie wpisuję bez niczego i bez żadnego problemu nadgodziny przepracowane w każdej formie, czy to są ćwiczenia, czy szkolenie. Oczywiście o ile jestem poza służbą. Weryfikowane są co prawda przez biuro ale to żaden problem bo dowództwo jest ok.

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1514 dnia: Marzec 16, 2016, 20:04:00 »
De facto nadgodziny musi ktoś "zatwierdzić" . Realnie rzecz biorąc w biurze będzie to naczelnik względnie kierownik sekcji, jeśli ma pod sobą człowieka. I tutaj nie ma żadnego problemu, bo tylko w biurze STRAŻAK szanuje swoją pracę i nie szuka problemów.
W przypadku JRG zatwierdzić powinien dowódca jednostki, a w praktyce w "normalnych" jednostkach robi to dowódca zmiany. Aleee tu właśnie jest problem bo na podziale nie szanuje się strażaków a w wielu przypadkach dowódcy są tak "tępi" że oszukują strażaków. A nie wiedzą nawet, że pieniądze na nadgodziny pochodzą z poza budżetu komendy i nie naruszają go ... Czasem jest też tak, że kierownictwo jednostek robi wszystko żeby dowalić strażakom dlatego że oni (dowódcy) mają zakaz wpisywania nadgodzin.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1515 dnia: Marzec 16, 2016, 20:40:41 »
Czasem jest też tak, że kierownictwo jednostek robi wszystko żeby dowalić strażakom dlatego że oni (dowódcy) mają zakaz wpisywania nadgodzin.
zakaz ???? niech Ci go pokaże. gwarantuję, że nie ma co pokazywać, bo mu nikt tego na piśmie nie dał !!! Końcowym etapem jest komórka kadrowa i złożone karty Twojej służby w tej komórce czy w aktach osobowych. Jak kadrowa trzyma sztamę z 01 to jest na to prosty sposób. Porozmawiaj z nią przekaż swoje zastrzeżenia i powiedz że będziesz dochodził swoich praw odnośnie czasu służby na drodze służbowej i napiszesz tam, że o wszystkim ją informowałeś a ona nie podjęła żadnych działań jako komórka nadrzędna w sprawach czasu służby. ciekawe jak długo będzie trzymała sztamę z 01 wiedząc że może za to beknąć.
pozdrawiam   

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1516 dnia: Marzec 16, 2016, 22:29:22 »
De facto nadgodziny musi ktoś "zatwierdzić" . Realnie rzecz biorąc w biurze będzie to naczelnik względnie kierownik sekcji, jeśli ma pod sobą człowieka. I tutaj nie ma żadnego problemu, bo tylko w biurze STRAŻAK szanuje swoją pracę i nie szuka problemów.
W przypadku JRG zatwierdzić powinien dowódca jednostki, a w praktyce w "normalnych" jednostkach robi to dowódca zmiany. Aleee tu właśnie jest problem bo na podziale nie szanuje się strażaków a w wielu przypadkach dowódcy są tak "tępi" że oszukują strażaków. A nie wiedzą nawet, że pieniądze na nadgodziny pochodzą z poza budżetu komendy i nie naruszają go ... Czasem jest też tak, że kierownictwo jednostek robi wszystko żeby dowalić strażakom dlatego że oni (dowódcy) mają zakaz wpisywania nadgodzin.
Z tego co czytam to chyba Ty masz tępego dowódcę. U mnie nawet komendanci szanują to stanowisko.

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1517 dnia: Marzec 16, 2016, 23:22:15 »
De facto nadgodziny musi ktoś "zatwierdzić" . Realnie rzecz biorąc w biurze będzie to naczelnik względnie kierownik sekcji, jeśli ma pod sobą człowieka. I tutaj nie ma żadnego problemu, bo tylko w biurze STRAŻAK szanuje swoją pracę i nie szuka problemów.
W przypadku JRG zatwierdzić powinien dowódca jednostki, a w praktyce w "normalnych" jednostkach robi to dowódca zmiany. Aleee tu właśnie jest problem bo na podziale nie szanuje się strażaków a w wielu przypadkach dowódcy są tak "tępi" że oszukują strażaków. A nie wiedzą nawet, że pieniądze na nadgodziny pochodzą z poza budżetu komendy i nie naruszają go ... Czasem jest też tak, że kierownictwo jednostek robi wszystko żeby dowalić strażakom dlatego że oni (dowódcy) mają zakaz wpisywania nadgodzin.
Z tego co czytam to chyba Ty masz tępego dowódcę. U mnie nawet komendanci szanują to stanowisko.


Najwyraźniej nie idzie zbyt dobrze ci czytanie ze zrozumieniem, gdyż ja opisuję schemat działania a nie jakieś gorzkie żale...

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1518 dnia: Marzec 17, 2016, 07:35:40 »
Chłopie jak powinno być a jak jest wiadomo. :wall: Za podsumowanie pewnego wyjazdu (obecność obowiązkowa) nie naliczono nadgodzin  :gwiazdki: , a okazuje się ze już szkolenia robione są tak aby nie liczyć nadgodzin i nikt niema nic do powiedzenia.  :zamknij:
ok. zgadzam się z pierwszym zdaniem, ale... jak chcesz/chcecie być dalej bici w d....ę to nic nie róbcie. a w przeciwnym wypadku to: napisz do 01 o wgląd do dokumentów z Twoim czasem służby które przechowują kadry, następnie oficjalnym raportem napisz do Twojego 01 że po przeanalizowaniu dokumentów twierdzisz np. że masz 10 godzin nadliczbowych więcej. jak Twój 01 będzie szedł w zaparte to ci odpowie negatywnie z podparciem się opinią prawnika. Dalszy krok to pismo do KW, a jak nie pomaga to do KG. Ścieżka przetestowana w jednym z jogurtów z efektem pozytywnym. A najlepsze na zakończenie tej autentycznej historii było to że ponieważ okresy rozliczeniowe się zakończyły, odbiorcze również to wtedy 01 musiał oddać kasę temu strażakowi z własnej kieszeni  :kwit::rofl: :rofl:
pozdrawiam
Tak masz racje pismo do KW , ale to wyszło właśnie z Kw  :gwiazdki: .U mnie jest nie dużo , ale są strażacy  którzy cieszą się ze mają w trakcie wolną służbę bo gdyby nie to mieli by nie dopracowane.
Paterek Ty chyba biużę siedzisz bo takie są realia i to nie tylko w jednej KW  :fiuu:

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1519 dnia: Marzec 22, 2016, 12:33:34 »
Mam pytanie , bo nie mogę znaleść .
Co wliczamy do czasu służby. Chodzi mi o jakieś rozporządzenie. Może być na priv. :kwit:

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1520 dnia: Marzec 22, 2016, 12:44:02 »
Jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak wyliczyć normatyw czasu służby na dany miesiąc dla danej zmiany tak żeby policzyć sobie czy w danym miesiącu wyszło się na + czy na - ?

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 372
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1521 dnia: Marzec 22, 2016, 13:08:05 »
To bardzo proste jest ale jak nie wiesz to napisze.
Ilość dni pracujących x 8 godz. Na marzec masz 176.

Ilość służb np 10 x24=240.

240-176= 64 tyle masz nadgodzin.

Reszta już zależy ile wolnych służb weźmiesz.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1522 dnia: Marzec 22, 2016, 13:18:38 »
Jesteś w małym błędzie. Napisałeś że jest to za cały przepracowany miesiąc a jeśli dojdzie wolna służba to będzie o 24 h mniej. Dodatkowo każdej zmianie może wyjść inaczej chociażby zmianie I bo 8 godzin mają mniej tytułem pełnienia służby w dniach 31.03 - 1.04.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 372
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1523 dnia: Marzec 22, 2016, 13:25:22 »
Umiesz czytać kolego ze zrozumieniem?

Napisałem że reszta zależy ile służb wolnych weźmie czyli 64-24-24 itd.

Ilość służb napisałem np 10 chyba jest na tyle inteligentny że sobie policzy czy 10 służb i 8 godz.

Nie dziwie się tymi dziwnymi duskusjami w innych wątkach tu połowa co pisze nie umie czytać ze zrozumieniem

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1524 dnia: Marzec 22, 2016, 14:14:28 »
Panowie nie piszcie bzdur
Nominał miesięczny dla Ciebie a nie zmiany jest zgodny z stworzonym dla Ciebie harmonogramem, (który to nominał w zbliżeniu powinien odpowiadać (liczba dni pracujących x 8 w naszym wypadku nie odejmuje się za święta przypadające w soboty i niedziel publikowany przez Ministra PIPS) Przyjęty w harmonogramie półrocznym nominał może jednak znacząco odbiegać od opublikowanego nominału w zależności od tego jak twórca harmonogramu się rozszalał i tylko na podstawie tego i tylko tego powstaną Ci nadgodziny.