Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1014907 razy)

drobny

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1100 dnia: Wrzesień 18, 2012, 19:39:21 »
W zachodniopomorskim już wypłacili, bynajmniej w mojej komendzie.

Offline baranek8614

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1101 dnia: Wrzesień 20, 2012, 09:12:50 »
Drobny za czerwiec też dostałeś? Bo ja tylko za styczeń-maj.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1102 dnia: Wrzesień 21, 2012, 09:23:16 »
ja mam od wczoraj na koncie obie części (I-V i euro)

oszukany?

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1103 dnia: Wrzesień 22, 2012, 16:44:16 »
Do konca maja mialem wypracowane 90 nadgodzin, w czerwcu normatyw godzin wynosil 160, ja pracowalem 216, lecz nadgodzin za czerwiec mam tylko 8 gdyz dowodctwo tlumaczy sie tym ze wg harmonogramu mialem pracowac w czerwcu 208 godzin i z tad tylko te 8,ale najlepsze jest to ze do wypaty za okres styczen-maj mam 138 nadgodzin,  to jest zgodne z przepisami? czy ktos rabie mnie na kasie??!!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1104 dnia: Wrzesień 22, 2012, 20:39:10 »
Na cyfry wszystko się zgadza. Różnica wynosi 48 godzin, pomiędzy tym co Ci naliczyli za I-V a i też pomiędzy tym co miałeś w harmonogramie a godzinami z harmonogramu za czerwiec. Byłeś tzw. "zapchajdziurą", czyli miałeś nierówno skonstruowany harmonogram celem pokrycia stanu w służbach we wcześniejszych miesiącach (choć powinieneś mieć "w miarę równomierny sposób" sporządzony ww harmonogram). Suma wszystkich godzin w harmonogramie na koniec okresu rozliczeniowego Ci się zgadza, nadgodziny również - nikt Cię tu nie rąbie. Pozostaje kwestia płacenia i kwoty - pytanie jest, czy jesteś z woj. zabezpieczającego Euro i czy uczestniczyłeś w zabezpieczaniu Euro w czerwcu.   
EGO = 1 / wiedza

Offline gomez

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1105 dnia: Wrzesień 22, 2012, 20:41:04 »
tak niestety jest  -_-

Offline dawrey

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1106 dnia: Wrzesień 24, 2012, 12:08:21 »
Witam mam pytanko: czy odchodząc z końcem września na emeryturę powinienem mieć liczone nadgodziny wg godzin nominalnych ( lipiec 176, sierpień 176, wrzesień 160) których wypada 512 czy według harmonogramu półrocznego który w tych trzech miesiącach zakłada mi  440 godzin?

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1107 dnia: Wrzesień 26, 2012, 14:44:03 »
Według mnie musisz wypracować 512 godzin. Każda powyżej 512 to nadgodziny. Dowódca planując harmonogram półroczny w czerwcu nie miał wiedzy(oficjalnej), że planujesz odejść na emeryturę, dlatego 3 brakujące służby zaplanował w późniejszych miesiącach.

smile

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1108 dnia: Październik 02, 2012, 15:27:20 »
Jak tam z wypłatą nagodzin? U nas w komendzie nawet nie podali kto ile wyrobił nadgodzin przez całe półrocze ani przez czerwiec. Pieniędzy ani śladu. Jak można zainterweniować? Na co się powołać jakbyśmy chcieli napisać raport dotyczący tychże nadgzodzin? Pytamy przełożonych to nas zbywają... To są jaja. Tu chyba kłania się sąd pracy... Może to jest argument?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1109 dnia: Październik 05, 2012, 14:20:48 »
Jak tam z wypłatą nagodzin? U nas w komendzie nawet nie podali kto ile wyrobił nadgodzin przez całe półrocze ani przez czerwiec. Pieniędzy ani śladu. Jak można zainterweniować? Na co się powołać jakbyśmy chcieli napisać raport dotyczący tychże nadgzodzin? Pytamy przełożonych to nas zbywają... To są jaja. Tu chyba kłania się sąd pracy... Może to jest argument?

Temat był już poruszany:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19655.0.html

U Nas każdy dostał decyzję KP z podstawą prawną i rozliczeniem ilości nadgodzin z kwotą rekompensaty oddzielnie za styczeń-maj oraz czerwiec.

W związku z podwyżką od października wysokość stawki za nadgodziny wzrośnie do kwoty 14,81.
Po podwyżce przeciętne uposażenie (wraz z nagrodą roczną) wzrośnie i będzie wynosiło średnio w
Państwowej Straży Pożarnej - 4.280 zł.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2012, 15:07:24 wysłana przez grzela »

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1110 dnia: Październik 27, 2012, 09:40:06 »
CIEKAWOSTKA HIHI :straz: :klol: :komp:
Cytuj
W nocy z 27 na 28 października przesuwamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Zmieniamy czas letni na zimowy. Dla większości z nas zmiana czasu oznacza dłuższy wypoczynek, a dla tych, którzy będą akurat w pracy większą pensję.

Pracownik wykonujący pracę w tym czasie będzie w firmie dziewięć, a nie osiem godzin. Przekroczy zatem dobową normę czasu pracy. Za nadliczbowy czas pracy podczas zmiany czasu przysługuje płaca za pracę w nadgodzinach. W tym przypadku będzie to 50 proc., albo 100 proc. wynagrodzenia, "jeśli praca w godzinach nadliczbowych przypadła w porze nocnej albo w niedzielę, która według grafiku nie jest dla zatrudnionego dniem pracy (ale wykonywał on swoje obowiązki np. z powodu konieczności usunięcia awarii lub prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia)" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Analogiczna sytuacja wystąpi w marcu, kiedy czas zimowy jest zmieniany na letni. Wtedy jednak przesuwamy wskazówki zegara z godziny drugiej na trzecią. Osoby pracujące w tym dniu będą wykonywały swoje obowiązki o godzinę krócej. Nie osiem, lecz siedem godzin. Za brakującą godzinę powinno się otrzymać wynagrodzenie przestojowe.

http://praca.wp.pl/title,Zmiana-czasu-z-letniego-na-zimowy-co-z-wynagrodzeniem,wid,15041772,wiadomosc.html

strażak-107

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1111 dnia: Październik 31, 2012, 11:00:02 »
Witam,Panowie proszę o informacje jak w waszych Komendach wygląda sprawa nadgodzin.Chodzi mi dokładnie o następującą sprawę : brałem  udział w recertyfikacji KPP(KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY);egzamin odbył się na innej jednostce na terenie mojego miasta,przed moją służbą(czyli na wolnym) trwał od godz 9:30 do ok 15 czy przysługują mi z tego nadgodziny?może jakaś podstawa prawna?

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1112 dnia: Październik 31, 2012, 13:13:00 »
Witam,Panowie proszę o informacje jak w waszych Komendach wygląda sprawa nadgodzin.Chodzi mi dokładnie o następującą sprawę : brałem  udział w recertyfikacji KPP(KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY);egzamin odbył się na innej jednostce na terenie mojego miasta,przed moją służbą(czyli na wolnym) trwał od godz 9:30 do ok 15 czy przysługują mi z tego nadgodziny?może jakaś podstawa prawna?
na pewno z tego tytułu wypracowałeś nadgodziny, rozporządzenie o czasie służby w szczególnie cześć dotycząca delegowania § 16 pkt 3

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1113 dnia: Październik 31, 2012, 13:21:44 »
Dokładnie jak mówił @kg877
Dziennik Ustaw z 31 marca 2011 Nr 69 poz. 371
Cytuj
"§ 16. 1. 3. W celu rozliczenia obowiązującego strażaka wymiaru czasu służby, w przyjętym okresie rozliczeniowym, czas odbytej przez strażaka podróży służbowej, która trwała nie dłużej niż 1 dzień, ewidencjonuje się w kartach ewidencji czasu służby w następujący sposób:
1) jeżeli podróż odbywała się w dniu, który, zgodnie z obowiązującym strażaka harmonogramem czasu służby, był dla niego dniem służby, a:
a) czas dojazdu do miejsca wykonywania zadań służbowych, czas wykonywania zadań służbowych oraz czas powrotu nie przekraczał obowiązującej w tym dniu liczby godzin wymiaru czasu służby - jako czas służby jest ewidencjonowany cały czas podróży służbowej,
b) czas dojazdu do miejsca wykonywania zadań służbowych i czas ich wykonywania nie przekraczał obowiązującej w tym dniu liczby godzin wymiaru czasu służby, a czas powrotu przekraczał godziny wymiaru czasu służby - jako czas służby jest ewidencjonowany czas równy wymiarowi czasu służby w tym dniu,
c) czas dojazdu do miejsca wykonywania zadań służbowych i czas ich wykonywania przekraczał obowiązującą w tym dniu liczbę godzin wymiaru czasu służby - jako czas służby jest ewidencjonowany czas od chwili wyjazdu w podróż służbową do chwili zakończenia wykonywania zadań służbowych, bez względu na długość czasu powrotu;

2) jeżeli podróż odbywała się w dniu, który, zgodnie z obowiązującym strażaka harmonogramem służby, był dla niego dniem wolnym od służby - przyjmuje się, że w danym dniu strażaka obowiązywał wymiar czasu służby obowiązujący w codziennym rozkładzie czasu służby, i, jeżeli w tym dniu wykonywał on zadania służbowe, przepisy pkt 1 stosuje się odpowiednio.
Należy Ci się 6 godzin do nadgodzin - zaokrąglając do pełnych godzin, czyli czas od 9 do 15.
Za rozliczenie powinna się martwić osoba rozliczająca karty ewidencji czasu służby a nie Ty - Ty masz do niej wgląd - zgodnie z prawem (a prawa należy poznać czytając ustawę o PSP i odpowiednie rozporządzenia)
EGO = 1 / wiedza

strazak-107

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1114 dnia: Październik 31, 2012, 14:40:26 »
a to informacja z macierzystej KM (wysłana do d-cy Jednostek którzy przesłali to na poszczególne zmiany służbowe w związku z licznymi pytaniami od osób uczestniczących w KPP
Cytuj
"„UWAGA!
W związku z pytaniami o nadgodziny za udział w egzaminie potwierdzającym posiadanie kwalifikacji ratownika (wg ustawy o PRM) uprzejmie informuję, że obowiązkiem strażaka na określonych stanowiskach jest posiadanie umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Brak aktualnego zaświadczenia oznacza brak kwalifikacji do zajmowania stanowisk bezpośrednio związanych z działaniami ratowniczo-gaśniczymi (obowiązek udzielenia KPP wynika z kilku przepisów, w tym bezpośrednio z rozporządzenia o KSRG). Spełnienie odpowiednich kwalifikacji jest więc obowiązkiem strażaka. Komenda Miejska umożliwia udział w egzaminie potwierdzającym posiadanie odpowiedniego przeszkolenia. Strażak może nie stawić się na egzaminie, ale ma obowiązek udokumentować stosownym zaświadczeniem posiadanie kwalifikacji ratownika, zdobytym zgodnie z zasadami określonymi w odpowiednich przepisach.
………W nawiązaniu do poprzedniej informacji, chciałbym podkreślić, że za egzamin potwierdzający KPP nadgodziny nie przysługują”.

czyli nadgodzin nie ma.....
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2012, 15:58:06 wysłana przez bulon »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1115 dnia: Październik 31, 2012, 16:31:21 »
Falandyzacja prawa w PSP jest jak widać potężna.
Cóż trzeba zatem respektować prawo i jak ktoś z Twojej komendy (np komendanci, naczelnicy) pojadą na konferencję czy też szkolenie doskonalące np na weekend z działki prewencji czy też administracji to nie powinni sobie pisać nadgodzin, bo
Cytuj
Spełnienie odpowiednich kwalifikacji jest więc obowiązkiem strażaka.
  :wall: :wall: :wall:
Z ciekawości zapytam: gdzie jest taka Komenda lub jakie województwo tak sobie te przepisy interpretuje?
A co ze szkoleniem specjalistycznym? Jeśli np ktoś przyjeżdża do Twojej komendy z zewnątrz na szkolenie np z obsługi nowego sprzętu to czy szkolona jest tylko zmiana z danej służby czy np ściągani są inni strażacy? Jak do tego podchodzą tematu i czy za to mają nadgodziny?
 Co np z obowiązkiem zaliczenia komór dymowych? Odbywa się to na zmianie służbowej czy z wolnego (tu też przecież zachodzi ta sama zależność)?
Ogólnie sprawa jest do poruszenia poprzez ZZ. Mogą wystosować zapytanie do np. naczelnika kadr KW.
EGO = 1 / wiedza

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1116 dnia: Październik 31, 2012, 20:12:53 »
do @strazak-107 czy u Was w ogóle ktoś ma nadgodziny?? Bo przeważnie wynikają one z obowiązków strażaka, tak jak posiadanie kwalifikacji KKP. Więc jeżeli nie przysługują z tego obowiązku to nie powinny przysługiwać i z innego np. realizacji zadań w momencie ściągnięcia z dyżuru domowego bo to też obowiązek, a komenda umożliwia strażakowi pełnienie służby. Przyłączam się do prośby @robn gdzie tak interpretują przepisy.
Jeżeli działa ZZ to proponuję sprawę wyjaśnić tą drogą, a jak nie wyjdzie to zapytać KG.

warmia - mazury

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1117 dnia: Październik 31, 2012, 21:12:16 »
Witam. Mam pytanie - czy w waszych Komendach funkcjonariusze z biura otrzymują zapłatę za nadgodziny - słuzba na PSK, szkolenia OSP lub zawody - czy tylko mogą je odebrac?? Pytam bo pracuje w województwie warmińsko mazurskim i tutaj pracownicy biur muszą odebrać nadgodziny a nie mogą za nie otrzymać pieniędzy. Jak to jest w innych województwach??

strażak-107

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1118 dnia: Październik 31, 2012, 21:14:57 »
Panowie dzięki za odp ale z tego i tak raczej nic nie wyjdzie z tego,jestem "zwykłym" kierowcą na zmianie (sekcyjnym) a tą opinie wydała osoba która jest w krajowych związkach (chyba florian). Komory mamy w czasie służby więc z tym nie ma problemu,nie za bardzo chce tu podawać z jakiego miasta jestem bo różnie z tym bywa a staż mam mały,ale chodzi o jedna KM w woj.kujawsko-pomorskim.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1119 dnia: Październik 31, 2012, 21:59:48 »
strażak-107 ok, rozumiem. Wypada tylko współczuć.
warmia - mazury, z komend mi znajomych, najczęściej biurowi mają niewiele urobionych nadgodzin, za które im płacą (na 0,7 będzie) a z reguły wolą odbierać godziny, bo w systemie 8 godzinnym lepiej się to opłaca (8 godzin - dzień wolny). 
EGO = 1 / wiedza

michł poznan

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1120 dnia: Listopad 01, 2012, 07:21:25 »
strażak-107 tylko współczuć ci ze masz takie kierownictwo,a poniżej link z jednej z akcji w woj.kujawsko-pomorskim.

http://www.youtube.com/watch?v=T-HnhkxH1PU

Offline hans

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1121 dnia: Listopad 01, 2012, 07:48:11 »
Strażak-107, nie wiem kto z Twojej komendy wysmarował taką interpretacje, dotyczącą udziału w egzaminie KPP. Jeśli był to Komendant, to nie pozostaje nic więcej jak napisać pismo do Naczelnika Kadr KW, albo jeszcze lepiej, zadaj konkretne pytanie do KG, np. poprzez oficjalną stronę KG (zakładka - pytania do Komendanta Głównego). Po takiej odpowiedzi, masz od razu odpowiednią interpretację i podkładkę, której na pewno już nikt nie podważy. Dodaj oczywiście, to "piękne" uzasadnienie  :kwit: dotyczące braku nadgodzin, jakie dostaliście z Komendy Miejskiej.
W głowie się nie mieści, jeden kraj, jedna straż, a każdy działa jak mu się podoba  :gwiazdki: Powodzenia....

sg psp

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1122 dnia: Listopad 01, 2012, 13:10:31 »
Piękny filmik "darmowa pomoc drogowa  w Bydgoszczy" .....pewnie ten co podjął taka decyzje o holowaniu do warsztatu juz jest na emeryturze bo innej opcji nie widzę(zna może ktoś szczegóły zdarzenia to piszcie)....do strażaka-107 posłuchaj hansa i napisz do kg na pewno zajmą się twoją komenda szczególnie..a tak w ogóle to chciałbym abyś napisał co za debil tak interpretuje przepisy bo to jest bardzo ciekawe i niech cała polska się dowie co to za baran robi ludziom pod "górkę"...

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1123 dnia: Listopad 01, 2012, 18:10:30 »
Witam. Mam pytanie - czy w waszych Komendach funkcjonariusze z biura otrzymują zapłatę za nadgodziny - słuzba na PSK, szkolenia OSP lub zawody - czy tylko mogą je odebrac?? Pytam bo pracuje w województwie warmińsko mazurskim i tutaj pracownicy biur muszą odebrać nadgodziny a nie mogą za nie otrzymać pieniędzy. Jak to jest w innych województwach??
Strażacy systemu codziennego mają wypłacaną rekompensatę za czas służby ponadnormatywny, natomiast pracownicy to ustawa o służbie cywilnej i oni odbierają (o ile coś wypracują). A ty kto strażak czy pracownik cywilny. Też woj. warmińsko - mazurskie.
Panowie dzięki za odp ale z tego i tak raczej nic nie wyjdzie z tego,jestem "zwykłym" kierowcą na zmianie (sekcyjnym) a tą opinie wydała osoba która jest w krajowych związkach (chyba florian). Komory mamy w czasie służby więc z tym nie ma problemu,nie za bardzo chce tu podawać z jakiego miasta jestem bo różnie z tym bywa a staż mam mały,ale chodzi o jedna KM w woj.kujawsko-pomorskim.
Uważam że każdy z nas jest zwykłym strażakiem, czy to podoficer będący ratownikiem - kierowcą czy aspirant będący dyżurnym operacyjnym, czy oficer będący Komendantem Powiatowym - i prawo jest dla wszystkich takie samo.
Jeżeli autor tej interpretacji jest związkowcem tym bardziej chętnie go poznamy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2012, 18:16:48 wysłana przez kg877 »

strazak-107

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1124 dnia: Listopad 02, 2012, 07:38:21 »
Panowie chyba mnie przekonaliście i wyśle meila tylko zastanawiam sie czy najpierw do KW czy odraz do KG? oczywiście dodając uzasadnienie jakie dostaliśmy z naszej KM,i tam oczywiście napisze w jakiej KM tak interpretują prawo.