Autor Wątek: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.  (Przeczytany 5968 razy)

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« dnia: Listopad 25, 2008, 20:52:46 »
Jak w temacie . W związku z wynikłą dyskusją dotyczącą tych zagadnień , a toczącą się w innym temacie tego forum postanowiłem założyć ten wątek.
W związku z brakiem uregulowań prawnych tych " haseł"/ w przepisach dotyczących PSP/ , oczekuje  waszej interpretacji  . Może komuś się kiedyś przyda to do tworzenia prawa .
Oczekuje merytorycznej dyskusji , a nie łapania się za słówka
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2008, 09:27:11 »
Chyba do haseł tych należy podchodzić w aspekcie moralności a nie uregulowań prawnych.
tak mi się wydaje.
A o co dokładnie Ci chodzi? O definicje tych haseł?
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2008, 10:22:36 »
@zero-11 Przeczytaj uważnie poprzednią moją wypowiedź .
Oczywiście chodzi mi  o waszą interpretacje znaczenia tych "haseł" , a nie o encyklopedyczne ich znaczenia i przytaczanie ich tutaj z encyklopedii jest tu bez sensu.

Chyba do haseł tych należy podchodzić w aspekcie moralności a nie uregulowań prawnych.
tak mi się wydaje.
Jakiej moralności, laickiej ,wyznaniowej/ a tych wyznań jest dużo/, itd....? Ilu ludzi tyle rodzajów moralności , nawet w obrębie tej samej grupy społecznej .
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 10:32:59 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2008, 11:39:14 »
Hmm... może godność strażaka, to wartość wypływająca z szacunku dla samego siebie, poczucia dumy z przynależności do naszej specyficznej społeczności strażackiej i podjęcia szczególnych zobowiązań wobec naszej służby.
Przecież każdy z nas dba o wizerunek i etos służby, z którymi utożsamia się niejednokrotnie.
Stąd też wzbudza to wiele emocji i kontrowersji oraz inspiruje  do twórczych wypowiedzi na naszym forum i nie tylko.
Każdy z nas zadaje sobie pytanie jaką rolę odgrywa jako "obywatel w mundurze" a to już do czegoś zobowiązuje.

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2008, 12:21:49 »
Jak w temacie . W związku z wynikłą dyskusją dotyczącą tych zagadnień , a toczącą się w innym temacie tego forum postanowiłem założyć ten wątek.
W związku z brakiem uregulowań prawnych tych " haseł"/ w przepisach dotyczących PSP/ , oczekuje  waszej interpretacji  . Może komuś się kiedyś przyda to do tworzenia prawa .
Oczekuje merytorycznej dyskusji , a nie łapania się za słówka

A czy w/w hasła mogą znaczyć coś innego dla strażaka, wojskowego, lekarza .... tudzież dla zwykłego obywatela (godność, honor)? Wydaje mi się, że problemem jest sam człowiek a nie jego status i do jakiej grupy społecznej należy. Np. lekarz, składa przysięgę hipokratesa (http://www.portalmed.pl/xml/prawo/medycyna/komentarze/etyka/hipokr) ale pytanie brzmi czy wszyscy jej dopełniają? Jeśłi tak, to dlaczego prywatna praktyka lekarska jest lepsza od tej publicznej?

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2008, 13:01:42 »
Temat rzeka, i może się zdarzyć, że zdań będzie tyle, ile wpisów. Każdy człowiek ( a strażak chyba też człowiek :rofl:) ma wyskalowane pojęcie godności i honoru na różnym poziomie. Jednemu pewne zachowania mogą się wydawać niegodne i niehonorowe, inny stwierdzi, że przecież nic się nie stało, wszystko gra. Konia z rzędem temu, który tak zdefiniuje te pojęcia, że wszyscy będą zadowoleni. Co do dobrego imienia służby sprawa wydaje się być mniej skomplikowana, wszelkie zachowania wpływające na obniżenie dobrego wizerunku Straży w społeczeństwie są w pewnym sensie działaniami przeciw dobremu imieniu służby.
Na poparcie tego, co napisałem odsyłam do tematu o straży w Lipnie. Pasuje do tej dyskusji jak ulał. Liczę że Dago w obliczu obecnych faktów nie zdecyduje o jego usunięciu. Swoją drogą, ciekawe ile jeszcze takich Lipn (nie wiem, czy dobrze odmieniam) znalazłoby się w naszej formacji. 

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11602.msg114621/topicseen.html#msg114621
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 13:05:20 wysłana przez sam_go »

Offline falcon998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2008, 09:32:09 »
Znalazłem taki materiał w internecie: http://www.youngfireman.ovh.org/readarticle.php?article_id=48 Mimo "wiekowego" wydania przesłanki są wciąż aktualne. Uważam, że to wszystkie cechy prawdziwego strażaka.
Do tego można dodać znane "Dziesięć przykazań prawego strażaka ochotnika" (http://www.youngfireman.ovh.org/readarticle.php?article_id=49) i mamy odpowiedz na nurtujące nas pytanie.
Pozdrawiam Wszystkich "prawych" strażaków

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2008, 11:20:36 »
Spróbujcie stworzyć na wzór "Dziesięć przykazań prawego strażaka ochotnika" takich 10 przykazań prawego strażaka zawodowego.


A-ha !!! Jeszcze jedno pytanko:
Ktoś kto dał solidną łapówę, żeby dostać się do straży lub po prostu był silnie protegowany, żeby się dostać.
Czy w jego przypadku możemy mówić też o godności, honorze i dobrym imieniu służby ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2008, 23:10:50 wysłana przez Geddeon »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 15, 2008, 06:07:31 »


A-ha !!! Jeszcze jedno pytanko:
Ktoś kto dał solidną łapówę, żeby dostać się do straży lub po prostu był silnie protegowany, żeby się dostać.
Czy w jego przypadku możemy mówić też o godności, honorze i dobrym imieniu służby ?


Nie wiem czy taki ktoś zrobił to wogóle z miłości to tego zawodu - tu należy zadać chyba podstawowe pytanie ? a gdzie tu utknąć pozostałe epitety...

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 15, 2008, 07:33:28 »
A ja bym dodał jeszcze 2 pytania.
1. Czy ktoś kto korzysta z układów politycznych by zająć odpowiednie stanowisko, dostawać awanse, odznaczenia nawet po wielu latach też ma honor.
2. Czy ktoś kto pomawia innych - niesłusznie może wypłynąć jako walczący z korupcją i układami sam z nich korzystając,

Może to nie o honor tu chodzi lecz o własne korzyści i jest to już ogólnie przyjętym postępowaniem w PSP.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2008, 07:36:37 wysłana przez oko1968r »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 15, 2008, 08:44:26 »
... Ktoś kto dał solidną łapówę, żeby dostać się do straży lub po prostu był silnie protegowany, żeby się dostać.
Czy w jego przypadku możemy mówić też o godności, honorze i dobrym imieniu służby ?
W jednym pytaniu dwie różne sprawy: łapówkarstwo i protekcja (płatna, rodzinna, itp,itd.).
Co do łapówkarstwa odpowiedź - moim zdaniem - jest jednoznaczna > z honorem nie ma to nic wspólnego.  :o
W drugim przypadku np. jeżeli ojciec-strażak zwrócił się z prośbą o pomoc w przyjęciu syna do straży i nie miało miejsca żadne naruszenie prawa, to o czym w ogóle mówić. W wojsku było to usankcjonowane prawnie.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2008, 22:09:00 »
Cytuj
W drugim przypadku np. jeżeli ojciec-strażak zwrócił się z prośbą o pomoc w przyjęciu syna do straży i nie miało miejsca żadne naruszenie prawa, to o czym w ogóle mówić. W wojsku było to usankcjonowane prawnie.

 hola,, hola panie szanowny  :wakacje: CZAS POZNAĆ NOWE SŁOWO nepotyzm

Offline chyba_uczciwy

  • Chyba Uczciwy
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2008, 00:06:01 »
Uważam (niestety), że są to slogany wykorzystywane dla mydlenia oczu strażackich mas przez różnej maści oszołomów. A sloganami nie wykarmi się naszych rodzin. Te słowa muszą mieć pokrycie, a nie być puste. Mało optymistyczne ale nasza rzeczywistość jest taka jak nowy kalendarz PSP na 2009 rok.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2008, 13:22:26 »
@sodomawstrazy - jeżeli nie znasz znaczenia, to Ci przypomnę:
Nepotyzm (łac. nepos wnuk, bratanek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.
I zwróć uwagę na fragment mojej wcześniejszej wypowiedzi "i nie miało miejsca żadne naruszenie prawa".
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2008, 22:57:24 »
Cytuj
W drugim przypadku np. jeżeli ojciec-strażak zwrócił się z prośbą o pomoc w przyjęciu syna do straży i nie miało miejsca żadne naruszenie prawa, to o czym w ogóle mówić.

Niby wszystko w porządeczku, ale.... z moich prywatnych obserwacji wynika, że w okresie gdy wielu ludzi odsyłano z kadr z kwitkiem i słowami: "Nie ma przyjęć"..... do służby pojedynczo przyszło wiele osób o słyszanych  już w straży nazwiskach ale nie tylko....
Nic nie chcę sugerować, ale chyba coś z tym było nie tak.... :| Ale mogę się mylic.... :fiuu:

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 18, 2008, 12:43:38 »
... Ale mogę się mylic.... :fiuu:
Nie musisz się mylić, ale jak sam zauważyłeś możesz się mylić.
Patrząc na sprawę z przeciwnego bieguna to fakt pokrewieństwa musiałby dyskwalifikować , czyli kolejne przegięcie. :bij:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Co to jest :godność , honor i dobre imię służby.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2008, 16:49:26 »
W drugim przypadku np. jeżeli ojciec-strażak zwrócił się z prośbą o pomoc w przyjęciu syna do straży i nie miało miejsca żadne naruszenie prawa, to o czym w ogóle mówić. W wojsku było to usankcjonowane prawnie.  -_-
Piotr998 jak sam zauważyłeś "...było usankcjonowane.." i chwalmy, że już nie jest bo predyspozycje do służby w mundurze genetycznie nie są przenoszone.

godność - działania godne i honorowe u jednego mogą być poczytywane przez innych jako nieetyczne lub jak kto woli sran.... w swoje gniazdo itp.
dobre imię służby - no właśnie cóż to takiego czy w imię sytuacji w której D-ca JRG przy działaniach ukrywany jest w samochodzie aby społeczność lokalna upojenia nie zauważyła jest działaniem w imię dobra służby? Żeby ludzie nie mówili o strażakach pijacy? W tej samej jednostce podczas zmiany służby wskazuje się, że ktoś jest pod wpływem i wskazując na dobro służby rozpoczyna się działania mające na celu relegowanie ze służby. 

Wyświechtane pojęcia wiem tylko tyle, że o honorze to zawsze wiedzieli i wiedzą osoby, które nie bardzo potrafią się honorowa zachować - natomiast wiedzę na jego (honoru) temat posiadają ugruntowaną :):):)