Autor Wątek: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!  (Przeczytany 8689 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 16, 2008, 23:20:52 »
http://www.tvn24.pl/-1,1573286,0,1,nie-zatrzymal-sie-na-przejezdzie--zabil-siebie-i-dwoje-dzieci,wiadomosc.html

Tak można mnożyć.
więc Tiry nie, kolej jak widać również niebezpieczna. Może transport lotniczy?? ehh...
to jest rzeczywistość - tego się nie zmieni.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 16, 2008, 23:38:30 »
Chociaż faktem jest, że wielu kierowcom prawo jazdy powinno się zabrać dożywotnio za to co na drogach wyprawiają :karabin: :karabin: :karabin:

Święte słowa!

Jak kolega zero-11 napisal to nie wina pojazdow tylko kierowcow! Jestem za surowszymi karami zwlaszcza dla kierowcow po alkoholu, policja tyle ich lapie w ciagu kazdej doby a ilu . . . nie lapie!?

Tak poza tematem, za duzo jest wypadkow z winy lub z udzialem tzw BUS'ow (prywatnych przewoznikow) przeladowane, ludzie jak szproty w puszce, czy sucho czy deszcz czy snieg grzeja ile fabryka dala i czesto mlodzi kierowcy bez zadnego doswiadczenia.


Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 16, 2008, 23:56:33 »
Co do busów nawet nie chcę dyskutować Oni wszystko wiedzą najlepiej (ograniczenie do 40, on ma 80 i mówi, że tu nie ma po zwalniać). Nie twierdzę, że sam jestem kierowcą w 100% przestrzegającym znaków (ograniczeń itp), ale wg mnie drogowcy stosują ich za dużo i nie tam, gdzie trzeba. Mam przed domem remont DK i co z tego wynika? Ja spadnie śnieg nie ma możliwości odśnieżania blisko 15 km drogi (no chyba, że pługi zwężą, lub asfalt wyleją). Inna sprawa, że młodzi kierowcy nie oceniają odległości, szybkości samochodu jadącego z naprzeciwka itp. sytuacja. Tak więc w najbliższym czasie nic się nie zienie i pozostaje jeździe do wypadków itp, bo nikomu pomocy odmówić nie można.

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 17, 2008, 08:50:41 »
O ile radio CB wszystkim pomaga w komunikacji i wzajemnym ostrzeganiu się przed zagrożeniami na drodze - w tym kulturą również potrzeba błysnąć...
Oczywiście każdemu się śpieszy, każdy gdzieś gna i pędzi w swoim żywocie...
Za kierownicą również....

Sytuacje na "zwężkach" wspierających się ciężarowców nalezy rozumieć - ja ich wspieram.
"Ciężarowca" jedzie na ogół prawym pasem, jest ciężki (40 ton), wolniej się rozpędza i wolniej hamuje....
Jadąc pokornie w korku swoje i tak odstoi - bo nie wepchnie się na siłę, nie pogoni, rowem też nie pojedzie.... a czas mu bije...


ps. sam na nasłuchu CB często blokuję osobówką lewy pas  jadąc zderzak w zderzak z wielkim autem po prawej stronie - czemu? Bo mam swoje doświadczenie i wiek również nie zwalnia mnie z "myślenia"
Ja się opóźnię na trasie to pogonię - 100 km/h lub czasem więcej. Ciężki nie pogoni bo jedzie jak pociąg - 85km/h

Dla Ciebie Raddemenes i innych podobnie myślących polecam ten filmik http://ww6.tvp.pl/6287,20080901782382.strona
Dotyczy to wszystkich kierowców

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 17, 2008, 11:36:07 »
Z metodą "zamka błyskawicznego" można się zgodzić ale tylko wtedy gdy ruch idzie płynnie! Gdy prawy pas stoi tak jak na filmiku, jechanie lewym do samego końca jest czystym "cfaniakowaniem" które należy  :karabin:

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 17, 2008, 12:59:20 »
a ja się nie mogę zgodzic z przedmówcą bo nigdy nie zadziała metoda "zamka Błyskawicznego" gdzy nikt nie będzie jechał lewym pasem.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 17, 2008, 13:30:17 »
Przepustowość jednego pasa jest taka sama niezależnie od tego czy ustawi się rząd samochodów na jednym pasie(nawet bardzo długi) czy będą poruszały się dwoma pasami "zamkiem błyskawicznym". Różnica jest taka, że gdy jechać będą jednym pasem to będą się poruszać w miarę równomiernie podczas gdy wpuszczanie samochodów z drugiego pasa w Polsce odbywa się bardzo powoli... Kto jeździ więcej widzi co się dzieje na drodze... wielu nie potrafi patrzeć w lusterka, używać kierunkowskazów i liczy się tylko ich własna dupa... Jak na pewno zauważacie wiele osób nawet spod świateł nie potrafi ruszyć w tempo... stoisz na czerwonym, zapala się zielone, rusza samochód nr 1, drugi akurat się zagapił, zanim włączy bieg, zanim ruszy, trzeci to samo, zapala się czerwone a ty stoisz dalej. Do tego trafi się jakaś Lka, zgaśnie komuś samochód - a jeszcze wpuścić kogoś z innego pasa? :) polskie drogi, polska rzeczywistość i kierowcy niestety nie pozwolą na szybsze poruszanie się a metoda zamka błyskawicznego to dla wielu kierowców szansa wciśnięcia się jak najbliżej a nie ułatwienie podróżowania dla innych!!

barwa

  • Gość
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 17, 2008, 15:21:53 »
Cała ta sprawa z wypadkami i samym zachowaniem się kierowców ma dwie strony medalu.
Z jednej strony mamy "TIR-y", ich kierowców i ich szefów. Z drugiej natomiast mamy osobówki i ich kierowców.
Co do samych kierujących to tak samo w ciężarowych jak i w osobowych siedzą ludzie myślący i bezmózgi.
Są kulturalni i wredni. I nie ma to znaczenia czy taki delikwent siedzi za małą czy dużą kierownicą.
Gorzej jeśli spotkają się dwa bezmózgi jednocześnie. Ale na tak ekstremalny przypadek to nikt jeszcze nie znalazł recepty.
Problemem kierowców "TIR-ów" są często limity czasu pracy i jazdy i niejednokrotnie ich szefowie.
Wygląda to w ten sposób, że jadący musi się wyrobić w czasie, żeby dojechać do jakiegoś punktu, bo termin dostawy jest ściśle określony, ale co gorsza czas jazdy określa ile godz. może jechać, ile potem musi stać itp. A trzeba tu wiedzieć, że po określonym czasie jazdy musi stać aż 10 godz.
Zmorą jest właśnie szef, który ma gdzieś te przepisy i każe kierowcom jechać bez względu na czas. Wtedy to właśnie kierujący "TIR-em" jest padnięty na amen, ale pojedzie bo inaczej straci pracę. Jakby nie patrzeć praca kierowcy ciągników siodłowych nie należy do łatwych.
Inną bajką są prywatni przewoźnicy, którzy dla kasy jadą ile wlezie, póki nie odpadną od kierownicy - dla kasy!!!! To oni często gęsto jeżdżą starymi rozdryndolonymi rzęchami, obok których strach przejeżdżać.
A co do wcześniej wspomnianego przez Grzelę wymijania się dwóch takich tiraków to trzeba też wiedzieć, że jeżeli jadą dwa, trzy ciągniki z jednej firmy (nie koniecznie) to jadą razem, a że ciężko jest przez dłuższy czas jechać pierwszemu to wymieniają się. Ten co jedzie ostatni wymija resztę, żeby przejąć prowadzenie. W tym czasie jadący wcześniej jako pierwszy może trochę "odpocząć" przyczepiając się prowadzącego. Takie są praktyki kierowców ciągników na całym świecie.
Owszem w takich sytuacjach jadący osobówkami wkurzają się bo muszą ściągnąć nogę z gazu. I co? stanie się coś jak dojedziemy 15 min później na miejsce?? A może właśnie dzięki temu w ogóle dojedziemy tam gdzie chcemy??
I nie posądzajcie mnie o stronniczość bo nie ma co ukrywać idioci też siedzą za kołkiem ciągnika. Śpieszą się i myślenie im się wyłącza. Efekt możemy zobaczyć potem w wiadomościach.
Jednak muszę tu wyrazić swoje zdanie - według mnie więcej bezmózgów siedzi za małą kierownicą. Tym to dopiero się zdaje, że są królami szos. Wyprzedzanie na trzeciego, wcinanie się,.....

Transport kolejowy - myślę, że gdyby można by było faktycznie pakować na wagony cały tranzyt to nie tylko luźniej by było na drogach, ale też - tak jak ktoś już wspomniał - miałoby to wiele więcej zalet łącznie z dłuższą żywotnością dróg. Kwestia podjęcia działań pozostaje na samej górze.

A ilość wypadków? Ja zawsze powtarzam, gdybyśmy mieli drogi o dwóch pasach jazdy w obu kierunkach przegrodzonych pasem zieleni to wypadków byłoby o wiele, wiele mniej. Zauważcie, że w Polsce duża większość wypadków to zderzenia czołowe!!! I nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć skąd się bierze ta zasada.

Wiadomo, że budowa dróg w Polsce to pięta achillesowa, ale sposobów na zmniejszenie ilości wypadków jest więcej. i dopiero ich skomasowanie dałoby widoczne skutki. Tak mi się wydaje. Po pierwsze kontrole tachografów i na drogach i w firmach. Wyższe kary za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasów jazdy i pracy kierowców zawodowych - może nauczyłoby to szefów nie tyranizować kierowców :) Po drugie dwupasmowe drogi, a po trzecie to psychotesty dla wszystkich kierowców i tych zawodowych i prywatnych i do każdej kategorii. Po czwarte i po piąte to pewnie co głowa to nowy pomysł.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 17, 2008, 16:38:10 »
Zgadzam się z przedmówcą...
no może poza jednym
I co? stanie się coś jak dojedziemy 15 min później na miejsce??
Oj, w naszym zawodzie się stanie. Oj się stanie!  :rofl:

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

barwa

  • Gość
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 17, 2008, 20:18:08 »
Zgadzam się z przedmówcą...
no może poza jednym
I co? stanie się coś jak dojedziemy 15 min później na miejsce??
Oj, w naszym zawodzie się stanie. Oj się stanie!  :rofl:

pozdr.


Och przecież nie mówię o pojazdach uprzywilejowanych tylko o cywilach :D

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 19, 2008, 17:45:23 »
Tym razem obyło się bez ofiar, ale znowu zawinił kierowca samochodu ciężarowego:
http://www.tvn24.pl/12690,1573758,0,1,przewrocona-ciezarowka-zablokowala-droge,wiadomosc.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 21, 2008, 16:09:05 »
Znowu TIR-y "rządzą na drodze", tym razem ze skutkiem śmiertelnym:
http://www.tvn24.pl/12690,1574116,0,1,tiry-wbily-sie-w-siebie,wiadomosc.html

Offline poniatowski.jakub

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 26, 2008, 20:06:58 »
Co zrobimy, że są tacy kierowcy co nie mają wyobraźni. Jedynie co mógłbym zasugerować to dać większe wymagania na prawko ( wszystkie kategorie ). Niestety, ale to Polska i tutaj ciężko coś zmienić.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 26, 2008, 20:09:59 »
Wyobraźni się nie uczy... tym bardziej nie szkoli wśród kierowców - wszystkich...

Ją się posiada albo nie...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline poniatowski.jakub

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 26, 2008, 20:37:24 »
No dobrze, mówiłem to winnym kontekście.
Chodziło mi o to, że każdy kierowca powinien mieć jakąś wyobraźnie. Przykładem może być wyprzedzanie pod górkę. Generalnie, każdy powinien wiedzieć, że pod górkę się nie wyprzedza - manewr wyprzedzania może skończyć się źle, np. czołowe zderzenie.
Dlatego mówię tutaj o wyobraźni. Jeśli ktoś ma wyobraźnie to będzie wiedział co może się zdarzyć. A TIRowcy zazwyczaj go nie mają.
Gdzie tu logika, kiedyś jechałem autobusem PKS, podczas prostej drogi widzę, że wyprzedza mnie TIR, a z naprzeciwka jadą samochody ( cały sznureczek ). Jednak TIR nadal jedzie i konkuruje z autobusem, niestety kierowca BUSa musiał mocno wcisnąć pedał STOP, bo inaczej nie wiem czy bym tutaj siedział. Moje pytanie brzmi, czy on miał wyobrażenie tego co robił? Co mogło się stać? Skoro widział, że jechały samochody to po jakiego grzyba wyprzedzał. Taki kierowca nie ma wyobrażenia i mieć go nie będzie. A zatem jeśli są robione jakiekolwiek testy na prawko ( TIRa - mówiąc w skrócie ), to jak oni zdają. Z tego co słyszałem, to są bardzo ciężki testy. Nie tylko mowa o przepisach, ale i praktycznych.  Po drugie jeśli na takie prawko idzie się na badania "psychiki" to ja nie wiem jakim cudem taki człowiek to przechodzi, skoro później są tego konsekwencje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 20:40:34 wysłana przez poniatowski.jakub »

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 26, 2008, 20:43:04 »
@grzela
Wyraziłeś swoje zdanie w poprzednich postach, podałeś przykłady, fakty nt. zdarzeń drogowych w których uczestniczą ciągniki siodłowe. Tylko po co teraz te linki z informacjami jakie to ciężarówki złe i ile wypadków powodują, czy dla równowagi mam tu wrzucać każdą wiadomość dotyczącą zdarzeń powodowanych przez kierowców osobówek która tylko pojawi się na jakimś portalu?

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 26, 2008, 20:49:35 »
Jedynie co mógłbym zasugerować to dać większe wymagania na prawko ( wszystkie kategorie )
już teraz polskie wymagania na prawko należą do jednych z bardziej rygorystycznych w europie, a jednak w liczbie wypadków i ich ofiar jesteśmy w ścisłej czołówce, więc to nie w tym rzecz. co z tego, że ktoś zna przepisy skoro się do nich nie stosuje i, jak napisał Raddemenes, nie ma wyobrażni? no właśnie, nic... a na takie osoby nie ma sposobu, chyba że można nim nazwać "selekcję naturalną", która takie osoby w końcu dosięgnie, szkoda tylko, że często także kosztem innych.


ps.
a jak już piszę w tym temacie to muszę napisać, że nie wiem co mają przekazać te linki z wypadkami z udziałem ciągników? czego to ma dowodzić? przecież wszyscy wiemy, że problem istnieje i niesie ze sobą często tragiczne skutki, a wklejanie tu tych linków i robienie afery na prawdę niczego nie zmieni.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 26, 2008, 21:01:28 »
@grzela
Wyraziłeś swoje zdanie w poprzednich postach, podałeś przykłady, fakty nt. zdarzeń drogowych w których uczestniczą ciągniki siodłowe. Tylko po co teraz te linki z informacjami jakie to ciężarówki złe i ile wypadków powodują, czy dla równowagi mam tu wrzucać każdą wiadomość dotyczącą zdarzeń powodowanych przez kierowców osobówek która tylko pojawi się na jakimś portalu?
Wrzuciłem kilka na czasie. Jak sam zauważyłeś nie ma to sensu, bo codziennie można znaleźć po kilka w necie.
Dlatego nie mam zamiaru czynić tego dalej.

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 11, 2009, 10:35:13 »
grzela: to może jakieś statystyki do tego tematu? Porównania przyczyn wypadków: tych spowodowanych przez kierowców ciężarówek a osobówek? Pijanych i tu i tam? Tak na zdrowy rozsądek: przykładowo akcja "Znicz". Jeśli zostało złapanych ok. 1000 nietrzeźwych kierowców to ilu z nich było kierowcami ciężarówek? Ile oni spowodowali (%) wypadków?
 Przykład z A-4 (wyprzedzanie się ciężarówek) to jakieś nieporozumienie; mają prawo się wyprzedzać i to wszystko. Jeśli widzisz naruszenie zasad bezpieczeństwa to zgłaszaj na 997; masz nr-y rej. itp.itd. (mam nadzieję, że nie czyta tego typu "żali" więcej kierowców ciężarówek bo powstanie śmiech na całą Europę i wtedy nikomu nie powiem już, że jestem jednym ze strażaków; co niektórzy kumple wiedzą i czasem pokazują mi zachowanie się "naszych"- można książkę napisać. Rzecz jasna o ochotnikach, nie widziałem zawodowców -"oberwańców", zapijaczonych w szczątkach ubrań służbowych, itd.itd.)
 Na 100 ucieczek (statystycznie - moich) przed nadjeżdżającymi (na trzeciego) z naprzeciwka samochodami to może z 5 przypadków były to samochody nieosobowe. Z naszych interwencji (wypadki, kolizje) może z 10% to te z udziałem  ciężarówek co nie oznacza, że to ich kierowcy byli sprawcami tych zdarzeń.
 Myślę, ze tytuł wątku:" Głupota (brak wyobraźni)- śmiertelne zagrożenie na naszych drogach." byłoby bardziej odpowiednie.
 W tym miejscu pozdrawiam wszystkich strażaków - kierowców ciężarówek. Oby mniej takich ataków od naszych  braci-druhów. 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 13:45:57 wysłana przez bary 41 »

Offline Pomoc drogowa Tir 24h

  • Pomoc drogowa Tir 24h,mobilny serwis opon Tir 24h,transport niskopodwoziowy,gabaryty,pilotaże tel alarmowy 24h 0600 812 813
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Pomoc drogowa Tir 24h,mobilny serwis opon Tir 24h
    • www.wengrzyn.com
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 23, 2009, 01:09:19 »
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2009, 01:34:05 wysłana przez bulon »
Do zobaczenia na drodze

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 30, 2011, 22:09:04 »
Odświeżę trochę temat, ale nie wytrzymałem jak słuchałem tego reportażu:

"Wal po osobówce". Szokujące nagrania ze szkoleń kierowców


http://www.tvn24.pl/-1,1697623,0,1,wal-po-osobowce-szokujace-nagrania-ze-szkolen-kierowcow,wiadomosc.html

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 31, 2011, 08:33:59 »
No właśnie chciałem ten sam link umieścić, ale @grzela mnie ubiegł.

Faktycznie. Pytanie co z tym zrobić?

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 31, 2011, 10:41:32 »
Nie wiem gdzie to szkolenie było prowadzone ale jeśli jest tak jak to opisane to cóż powinna sprawa być wyjaśniona przez odpowiednie organy.

Żeby jednak nie generalizować to sam byłem na tego typu szkoleniu i sporo przydatnych informacji tam uzyskałem, o taranowaniu aut osobowych mowy nie było ani podrabianiu podpisów, fałszowaniu tarczek itd. itd. Ten kurs który przeszedłem kwalifikuje jako w pełni profesjonalny bo instruktorzy bardzo doświadczeni i było bardzo dużo kierowców jeżdżących w transporcie międzynarodowym.
A przepraszam w jednym tylko przypadku instruktor powiedział że można "poprzestawiać" auta osobowe, co mocno utkwiło mi w pamięci. Sprawa dotyczyła zdarzenia w tunelu i co zrobić jeśli:
a) pali się auto przed tobą
b) pali się twoje auto ciężarowe

Odpowiedzi brzmiały tak:
a) zatrzymać auto, jeśli się da zablokować pasy ruchu i generalnie jak najszybciej sp...... z tunelu żeby ratować życie
b) ciągnąć autem do wyjazdu ile się da, nawet spychając inne auta tak żeby ciężarówka spaliła się na zew. a nie w środku tunelu

Tak jak pisali wcześniej koledzy wg mnie u nas w kraju brakuje odpowiednich, nowoczesnych dróg i tyle. Głupota kierujących zarówno ciężarówami jak i osobówkami to oczywista oczywistość i z tym także należy walczyć.
Ale najpierw drogi, edukacja, psychotesty dla każdego kierującego a potem odpowiednio wysokie kary, uważam także że mandaty za wykroczenia na drogach powinny być odpowiednie (naliczane procentowo) do zarobków osoby powodującej wykroczenie. Tylko najpierw miejmy po czym jeździć a potem wymagajmy od kierowców dyscypliny.
Dlaczego za granicą nie ma takiego pośpiechu na drogach ... odpowiedź jest prosta, bo mają zapewnioną odpowiednią przepustowość i nie ma obawy że gdzieś się utkwi na dobre lub będzie się jechało w ślimaczym tempie przez wszystkie miejscowości na odcinku od A do B. Tam jeździ się równym tempem na odcinkach po kilkaset czy kilka tysięcy km.
Wiadomo że i tam trafi się niejeden wariat na drodze ale uwierzcie mi tam się słono płaci za głupote.
Pracowałem swego czasu ok roku jako logistyk w transporcie i z tego okresu wyciągnąłem następujące wnioski: ruch tranzytowy w krajach które obsługiwałem czyli Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia, Austria, Hiszpania czy Francja w zasadzie przebiega bardzo płynnie. Wiadomo zdarzają się i tam wypadki, czy nieprzewidziane wydarzenia które mogą zablokować drogę ale jest ich o niebo mniej. Jeśli dojdzie do wypadku to autostrada ma być jak najszybiej udrożniona, tam nikt nie czeka na dochodzeniowców przez kilka godzin, tam ma się udzielić pomocy, uszkodzone auta jak najszybciej usunąc i tyle. Dochodzenie potem.
Planując dla kierowcy trasę mogłem spokojnie wyliczyć praktycznie co do kwadransa gdzie będzie i w którym punkcie o której godzinie zrzuci lub załaduje towar. W Polsce jest to NIEWYKONALNE, miałem taką sytuację że kierowca miał zrzucić towar o 8 rano we Wrocławiu, tel. od klienta że już 8:30 a go nie ma, jak opowiedziałem że jest od 7 w mieście i mięchem rzuca Pan spokojnie to przyjął do wiadomości i powiedział: no tak tak to będziemy czekać bo co zrobić. Rozładunek towaru który ma się na dolnym śląsku a trzeba go zrzucić w Warszawie to razem 2 dni roboty, kierowca nie wyrobi się żeby pojechać tam i wrócić w jeden dzień, ograniczają go przepisy i okresy jazdy i odpoczynku.

Sprawa szumnego hasła Tiry na tory ... piękne hasło mające na celu rozmiękczyć społeczeństwo i dać przyzwolenie na dalsze pakowanie publicznych pieniędzy na totalnie zaniedbaną, zniszczoną i źle zarządzaną kolej.
Żeby to mogło działać to muszą być odpowiednie, szybkie połączenia na głównych liniach tranzytowych (wschód-zachód, północ-południe) jak tego nie ma nikt z pracowdawców nie zdecyduje się na ładowanie ciężarówek na platformy. Każde zlecenie ma jakiś czas na wykonanie, jeśli na kołach będzie szybciej niż koleją to cóż ...
Odpowiednie miejsca załadunku aut na pociągi ... o ile dobrze pamiętam w świetle przepisów kierowca ma ok pół godziny na wjechanie na platforme jeśli będzie to trwało dłużej to nie liczy mu się tzw pauza w kierowaniu pojazdu, czyli zysk dla kierowcy żaden bo po zjechaniu z platformy i tak będzie musiał stać swoje. Tego jak narazie i tak nie mamy czyli cześć jak czapka.
Kolejna sprawa, jakość szlaków kolejowych ... jak pociągi będą jechać dłużej i to dookoła jak kierowca samochodem ... czyli patrz wyżej.

Podumowując nie unikniemy coraz większego ruchu na drogach i to zarówno tego tranzytowego jak i osobowego, brak u nas kompleksowych rozwiązań, sprawnie działającego transportu publicznego, sprawnego transportu towarów przy pomocy kolei i tu akurat wina nie leży wcale po stronie dużej ilości firm transportowych a samej kolei itd. itd.
DROGI DROGI I JESZCZE RAZ DROGI bo tego nam brakuje jako podstawy do zbudowania bezpiecznie działającego systemu transportu w Polsce. Jak będziemy mieli system dróg to wtedy przyjdą kolejne problemy do rozwiązania ale bez podstaw niewiele da się zrobić.
I wypadków czy to samochodów osobowych czy ciężarowych będzie niestety coraz więcej a brak wielojezniowych dróg powoduje że często są to tragiczne w skutkach zderzenia czołowe. Kolejna sprawa to niestrzeżone przejazdy kolejowe, kiedyś praktycznie każdy był ze szlabanami a teraz ... i przy wzmożonym ruchu kołowym kto teraz bardziej musi uważać na przejeździe, kierowca pojazdu czy maszynista pociągu który jeździ tą trasą sporadycznie, i nie mówmy tu o przepisach tylko o życiu ...

Można tak o transporcie rozmawiać baaaaaaaaardzo długo ale jeśli nasze państwo nie weźmie się porządnie za tą dziedzine to lepiej nie będzie a że tak powiem jesteśmy ze sto lat za murzynami i tyle ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 31, 2011, 11:14:36 »
Afera poruszyła również kierowców zawodowych, ale nieco inaczej, z oczywistych względów:
http://www.wagaciezka.com/viewtopic.php?p=410042#p410042

Cytat: lord_0za
Kolejny argument na ... debilizm dziennikarzy TV. A było to tak: wstałem dziś rano w świetnym nastroju i w trakcie przygotowywania sobie porannej kawy nie wiadomo jak (pewnie moje synapsy oraz neurony niczym ex-żona same spały , a mnie do przygotowywania codziennej dawki kofeiny oddelegowały w swym milosierdziu) wszedłem w strefę rażenia stacji telewizyjnej, która zaatakowała mnie niczym dresiarz swym "bejzbolem", takim oto newsem: "KIEROWCY "TIR-ów UCZĄ SIĘ NA SZKOLENIACH, ŻEBY ZABIJAĆ JADĄCYCH SAMOCHODAMI OSOBOWYMI !!!".
W chwilę później siostra dzwoni do mnie i głosikiem o temperaturze bliskiej zera absolutnego mówi, a raczej syczy: " To Ciebie braciszku, widzę teraz, uczyli w tym LOK-u, co żeś tam chodził niedawno, jak mordować kierowców osobowych samochodów, co?".
No na takie dictum nie pozostało mi nic innego jak tylko założyć mentalne kalosze i wejść w tą kloakę jaką jest telewizja. Siadłem z kubkiem gorącej kawy przy komputerze i otworzyłem stronę "TVN24", a tam wołami napisane : "WAL PO OSOBÓWCE. SZOKUJĄCE NAGRANIA ZE SZKOLEŃ KIEROWCÓW !".
Przeczytałem co napisali zastanawiając się przez cały czas w lekkim poddenerwowaniu nad jedną rzeczą: "KTO TO DO ....RWY NĘDZY JEST TEN KIEROWCA TIR-a", potem włączyłem telewizor na kanale TVN24 i tam to samo "KIEROWCA TIR-a" to "KIEROWCY TIR-a" tamto....
Panowie dziennikarze, byłem przekonany, że wśród Was odsetek idiotów i kretynów jest procentowo taki sam jak w reszcie społeczeństwa teraz już wiem, że się myliłem. Jesteście grubo powyżej średniej w tym względzie, skoro nie potraficie rozumieć tego co się do Was mówi po polsku czyli w języku, który teoretycznie powinniście rozumieć.
"Jeżeli wyleci Ci osobówka to wal w osobówkę..." - tak brzmiały słowa instruktora, które doprowadziły do histerii lub/i orgazmu reporterów tv, a które wg. nich świadczyć mają dobitnie o genocydalnych ciągotkach "drajwerów" ciężarówek.
Zakładając, że jadę z ładunkiem ok. 30 ton i z naprzeciwka widzę nagle potencjalnego samobójcę-zabójcę, w samochodzie osobowym, który wyprzedza zdajac sobie sprawę, że nie ma miejsca na wykonanie manewru i liczy na to, że "się uda" to chyba byłbym niespełna rozumu gdybym nie chcąc doprowadzić do zderzenia czołowego sam miał wjechać do rowu czy uderzyć w drzewo ryzykując swą śmierć. Na pewno "walę w osobówke" masz to jak w banku Panie kierowco osobówki ! Licz się z tym !
I jestem pewien, że taką sytuację miał na myśli instruktor. Ale oczywiście to za trudne aby zrozumiał to elegancko ,wygarniturowany i wystrzyżony bałwan (ważne jest tu słowo "bałwan", nie mam nic przeciwko garniturom czy fryzjerom) dla którego szofer wszystkiego o DMC większym jak 3,5 tony to ów mityczny "KIEROWCA TIR-a", które to określenie stało się synonimem największego zła polskich szos...
Przez takich za przeproszeniem "dziennikarzy" mam zepsuty poranek oraz , MURWA KAĆ, zimną kawę... Dyferencjał Wam w żopu dziennikarskie ścierwojady !!!
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: TIR - śmiertelne zagrożenie na naszych drogach!!!
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 31, 2011, 13:56:26 »
Radhezz przestawił chyba sedno problemu. w materiale mamy tylko krótkie urywki wypowiedzi, jednak nie sądzę, że instruktor jest jakimś świrem, który namawia kierowców C do taranowania wszystkich osobówek na swojej drodze. chodzi o sytuacje, kiedy mając do wyboru zjechać na pobocze i albo samemu zginąć, albo narazić na śmierć inne osoby, albo zderzyć się z wariatem, który jedzie po naszym pasie, wybieramy opcję drugą.

o tym jak kończy się "niewalenie w osobówkę" mogliśmy się przekonać choćby w tym wypadku:
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/wypadek-polskiego-autokaru-w-niemczech/tragiczny-wypadek-polskiego-autokaru-zginelo-12-os,1,3702996,wiadomosc.html

tvn24 bije pianę jak ma w swoim zwyczaju - sami nie raz tu się oburzacie o to (vide sytuacja z Góry Kalwarii), więc nie dawajcie się teraz poddać tej histerii.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."