Autor Wątek: Ubranie specjalne i co pod nim?  (Przeczytany 27814 razy)

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 18, 2008, 10:41:28 »
Jeżeli chodzi o sam podział to mamy umundurowanie letnie i zimowe:)

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 18, 2008, 20:56:32 »
Nie rozumiem tych postów, powtarzanie tematu koszarówek z innych wątków. Kolega zadał konkretne pytanie na które chce odpowiedz.

Ja szukałem w przepisach i nie znalazłem nic co by mówiło co ma być pod ubraniem bojowym czyli specjalnym.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 18, 2008, 21:21:35 »
W rozporządzeniu mundurowym wyczytałem właśnie:
Cytuj
  § 5. 1. Zasadniczymi przedmiotami odzieŜy specjalnej są:
1) ubranie koszarowe;
2) ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej;
3) obuwie koszarowe;
4) buty dla kadry dowódczo-sztabowej.
2. Wzory zasadniczych przedmiotów odzieży specjalnej określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§ 6. 1. Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne;
2) rękawice specjalne;
3) kominiarka;
4) buty strażackie;
5) hełm strażacki.

Wynika więc, że to czego mnie uczono kiedyś o podziale umundurowania nie jest już prawdą.

Nie jest tam niestety nic napisane na temat łączenia umundurowania, zakładania jednego na drugie itp...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 18, 2008, 21:39:32 »
Nie rozumiem tych postów, powtarzanie tematu koszarówek z innych wątków. Kolega zadał konkretne pytanie na które chce odpowiedz.

Ja szukałem w przepisach i nie znalazłem nic co by mówiło co ma być pod ubraniem bojowym czyli specjalnym.


Ja zrozumiałem to pytanie dwuznacznie - nie tylko od strony przepisów ale i od strony bezpieczeństwa i wszystkim co związane z samym noszeniem... próbowałem nawet skierować dyskusję na właściwy tor ale w pewnym momencie jeden z kolegów wprowadził kilka nieścisłości, które należało poprawić ....

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 18, 2008, 13:32:31 »
A co powiecie na taką opcję pod nomex.
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=499702896

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 18, 2008, 20:56:04 »
to wolałbym już chodzić po koszarach w spodniach na kant i białej lub niebieskiej koszuli oczywiście wykonanych z lekkich "nomexów" tak jak w stanach. Przynajmniej wyglądalibyśmy jak ludzie. A nie jak robole w brudnych, podartych i często wybarwionych koszarówkach.

Brawo dla kolegi! pozdro

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 29, 2012, 14:31:39 »
Wyjazdów mamy 30 - 40 na rok.
Rozumiem, że Ty przed każdym wyjazdem rozbierasz się praktycznie do bielizny i dopiero wtedy zakładasz nomex? Na pewno wtedy po akcji odpada problem przesiąkniętych dymem ciuchów ale nie wiem... Może to i dobry sposób tylko co by powiedziały na to kobiety które np. u mnie również biorą udział w akcjach :D
U nas zazwyczaj zdejmujemy tylko kurtkę, czapkę, buty a reszta zostaje na człowieku :) W sumie każdy robi jak mu wygodnie. Nikogo nie zmuszam do zastosowania "naszego" rozwiązania :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 29, 2012, 14:45:20 »
Cytuj
Rozumiem, że Ty przed każdym wyjazdem rozbierasz się praktycznie do bielizny i dopiero wtedy zakładasz nomex?
Pod nomex zakładam ubranie koszarowe. Dopranie nogawek jeansów które miałem pod nomexem po pożarze traw przekonało mnie do tego raz na zawsze. Podobnie jak wspomniane przez Ciebie przesiąknięcie dymem.
Cytuj
tylko co by powiedziały na to kobiety które np. u mnie również biorą udział w akcjach :D
U mnie też są, ale raczej przy wyjeździe do akcji są bardziej zaabsorbowane przebraniem się niż podziwianiem facetów w slipach ;)

Cytuj
W sumie każdy robi jak mu wygodnie. Nikogo nie zmuszam do zastosowania "naszego" rozwiązania :)
Toteż luźno dywagujemy na temat jego wad i zalet. na podstawie waszego rozwiązania wyłonił mi się pewien pomysł. Można by spróbować sam wieszak na nomex zamocować prostopadle do ściany, a na niej zamontować dodatkowo zwykły haczyk/haczyki :pomysl:
Przy okazji wyłonił się ciekawy OT o przebieraniu się lub nie z ciuchów cywilnych.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 29, 2012, 23:08:36 »
Cytuj
a praktycznie wygląda to tak, że gdy chciałem mieć założone spodnie na buty, to reszta się burzyła, że ma być jednakowo u wszystkich.
nie ma co, ciekawe priorytety mają Twoi koledzy. Tylko współczuć takich. Sam jestem z natury spokojnym człowiekiem, ale jak kiedyś zobaczyłem że ktoś mi zdjął spodnie z butów to ciśnienie mi mocno podskoczyło i byłem niekoniecznie miły.

A powiedz mi, czy nie jest tak, że największą niechęć do spodni na butach mają takie osobniki, które ogólnie stronią jak mogą od ubierania spodni od nomexu w ogóle?

Akurat na ubieranie się u mnie w jednostce nie mogę powiedzieć złego słowa. Nie ma sytuacji, że ktoś jedzie bez pełnego nomexu. Jeśli nie akceptuje tej zasady nie ma po co lecieć na alarm. Jedyną osobą, która próbuje się wyłamać to prezes. Spodnie ma ubrane, ale kurtka cały czas rozpięta. Człowiek ze wsi wyjedzie, wieś z człowieka nigdy. (bez urazy dla osób ze wsi, sam nie mieszkam w metropolii; chodzi mi o stan umysłu, a nie pochodzenie). Całe szczęście, że jeździ jako kierowca.

Najbardziej mnie rozśmiesza sytuacja, gdy kleiliśmy ksywy na szafki to mówili, że tylko my chodzimy po garażu i nikt tego czytać oprócz 'swoich' nie będzie, a jak próbowałem ich przekonać do spodni na butach to mówili, że wszyscy mają mieć jednakowo. Kilka razy próbowałem zostawić tak zestaw i ukrywałem go pod wiszącą na wieszaku kurtką. Zdarzyło się nawet kilka razy, że przyleciałem na alarm i było to nietknięte, co bardzo mnie zdziwiło. Co mogą 3-4 szare strażaczyny przeciwko zarządowi i reszcie podziału (w sumie około 15 osób). Według mnie jeśli każdy mógłby mieć mundur jak chce to byłoby więcej osób, które by zostawiały spodnie na butach niż te 3-4 o których teraz mówię.

Cytuj
Jeśli o przebieranie zaś chodzi to u mnie nie ubiera się nic pod spodnie od munduru.
Mnie jednak przekonują:
  • możliwość wpadnięcia pod nogawki gorącego popiołu
  • nomex nie wchłania potu, a ten spływając do butów nie jest przyjemny
  • dodatkowa warstwa izolacyjna przy pożarach w których występuje duży strumień ciepła

Ja nie powiedziałem, że mnie nie przekonują. Jedynym chyba wyjściem są spodnie od koszarówki lecz u mnie nie każdy takową posiada. Inne spodnie według mnie się nie nadają. Próbowałem kilka razy jechać w spodniach dresowych-mniej komfortu niż bez jakichkolwiek spodni pod bojowym. Minusem jest temperatura jaką się odczuwa mając spodnie z koszarówki i bojowego na sobie jednocześnie. 
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 01, 2012, 11:07:37 »
Wydzielono kilka postów z wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3380.0.html

cytaty z postów, które odnosiły się do obu tematów a nie moglem ich dzielić:


Cytuj
Jeśli o przebieranie zaś chodzi to u mnie nie ubiera się nic pod spodnie od munduru.
Mnie jednak przekonują:
  • możliwość wpadnięcia pod nogawki gorącego popiołu
  • nomex nie wchłania potu, a ten spływając do butów nie jest przyjemny
  • dodatkowa warstwa izolacyjna przy pożarach w których występuje duży strumień ciepła

Odnośnie przebierania się to maks cywilnych ciuchów przy wyjeździe to dla mnie, oprócz bielizny oczywiście, koszulka. Wiadomo, że zależy od sytuacji czy zdążę założyć koszulkę "strażową", czy zdążę założyć całą koszarówkę, czy na przykład tylko bluzę, czy wcale.

Nomex/UPS jest u nas obowiązkowy, chyba, że jedziemy na zabezpieczenie imprezy masowej to wtedy jest dopuszczalny koszar.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2012, 11:11:28 wysłana przez Sylwek »

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 09, 2012, 20:36:47 »
 Panowie i Panie - wszyscy co uważają i tu napisali, że wytworzone warstwy powietrza  wewnątrz ubrania specjalnego w szczególnosci oddalenie taką warstwą (np. podszewki) od ciała strażaka mają rację - to tak dzała, ma tak działać i tak to jest przebadane !!!

Nie ma żadnych ustawowych przepisów co ma się mieć pod ubaraniem specjalnym "w rozumieniu przy akcji ratowniczej"

Niestety w Szkole Głownej dalej uczą, że koszarówka - ale ona jest z bawełny lub takiego dziadostwa jak Ribstop !! (zarzadzenie komendanta Skomry jeszcze działa na nas).

To, że KG  prowadzi prace nad nowymi ubaraniami koszarowymi / lekkimi specjalnymi jak by je zwał - to wszsycy wiedzą, od bardzo dawna zresztą. Także nad termoaktywnymi jako bielizna pod ubr. specjalne. Badana pewnie zlecą byle komu - tylko po co? To wszytko jest już wymyślone i w świecie znane w straży od lat - bez komentarza.



z treści wcześniejszej wynika spór kto i czym sie popażył - MOim zdaniem jak ubranie specjalne samo w sobie nie uległo przepaleniu (wierzch, membrana..) to strażak mając pod spodem ubranie koszarowe popażył się NIE POWIOETRZEM jak ktoś tam pisał tylko PARĄ WODNĄ wytworzoną własnie przez nasiąknięty potem materiał bawełnianopodobny ubrania koszarowego!!! Majac bieliznę aktywną termicznie (oddychające ) do tego raczej nnie dojdzie.


Ubranie specjalne samo w sobie ma być obszerne, nie obcisłe - luźne - tak to ma być, zakładanie dresu, koszarówki lub innego polaru jest niebezpiecze i dawno powinno być wyrugowane z PSP!!! To powoduje znaczące przyleganie do ciała warstw ochronnych !!!


Termos działa w 2 strony zależy czy się do niego wleje gorące czy zimne - utrzymuje na takiej samej zasadzie!!!


Niektórzy producenci ubrań podają jakie są zalecane zestawy pod ubranie specjelne i z czego aby miało to sens.


« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2012, 20:41:22 wysłana przez woj-tek1 »

Offline zoog

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 17, 2012, 06:25:41 »
"Niektórzy producenci ubrań podają jakie są zalecane zestawy pod ubranie specjelne i z czego aby miało to sens." - i to dla mnie ma jaki sens...
Natomiast nie będę chłopakom zaglądał w gacie i sprawdzał z jakich materiałów mają bieliznę... Ubranie Specjalne jak sama nazwa wskazuje  ma mi chronić ratownika nawet gdy pod nim nosi słomę czy siano w ramach preferowanej bielizny.

"Ubranie specjalne samo w sobie ma być obszerne, nie obcisłe - luźne - tak to ma być, zakładanie dresu, koszarówki lub innego polaru jest niebezpiecze i dawno powinno być wyrugowane z PSP!!! To powoduje znaczące przyleganie do ciała warstw ochronnych !!!"
- polar - proszę zerknąć na stronę oficjalnego przedstawiciela oraz producenta, lub przeprowadzić eksperyment z materiałem produkowanym przez firmy posługujące sie nazwą "polar" (głównie china i tajwan) a materiałem oryginalnym... dwa różne wyniki (ze względu na cenę bierze sie to co dają)
- dres - no dla mnie adidasy w 4 pasy
- "Ribstop"- nie spotkałem się z takim materiałem... Może nastąpiła pomyłka z Rip Stop- em który jest techniką splotu materiału zapobiegająca rozdarciu...
- termoaktywne materiały??? i prace KG życzę powodzenia - a za dwa lata dostaniemy wytyczne jaką bieliznę mają nosić ratownicy, i czy np. niebieski barwik utlenia się szybciej niż żółty zatem zaleca sie stosowanie bielizny zielonej...


Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 19, 2012, 21:43:06 »
no wspaniale, ale mało to zrozumiałe co odpisałeś ZOOG..

 tu masz link do ribstopu więc  nieściemniaj kolegom, że się mylę..

http://arpapol.pl/sklep/ubranie-koszarowe-uk3-ribstop-wzor-kg-psp-p-2634.html

Słomę lub siano to oczywiście twoje chłopaki mogą sobie nosić pod ubraniem specjalnym ale moi z miasta nie noszą i ja im nie zaglądam z tego powodu!

Niestety nie masz racji co do dowolności odzieży pod specjalne: po coś ktoś wymyślił badania np. na manekinie i wiele firm testowało różne odzienie pod spodem i wyszło, że bawełna i poliester nie są dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Offline skorczys

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 31, 2012, 10:48:41 »
Czy to prawda że ubranie koszarowe ma być obowiązkowe pod ubraniem specjalnym, wczoraj doszły mnie takie słuchy, ponieważ omawiane to było na zebraniu naczelników jednostek KSRG z powiatu konińskiego. A generalnie moje pytanie brzmi czy w waszych rejonach też ktoś wyjechał z równie beznadziejnym pomysłem, czy tylko u nas sobie jaja z ludzi robią.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 31, 2012, 11:55:51 »
No oczywiście, że wyjechał i to w całej Polsce podobno obowiązuje bo sama KG wysłała - moja jednostka (OSP) punkty karne dostała na kontroli za brak koszarówki pod ubraniem specjalnym.

PS: widzisz ZOOG - przyszedł odgórny nakaz na sposób kontrolowania OSP i "operacyjna" zagląda w gacie... ciekawe co będzie jak w zastępie się trafi koleżanka - mogą bidule bo buzi zebrać

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 01, 2012, 21:05:25 »
Nie wiem Panowie bo do mojej OSP takie pismo nie dotarło, ale pomysł nie wydaje mi się zbyt trafionym. Szczególnie jeśli o ochotników chodzi. Czasami syrena zaskakuje nas podczas zakupów, a czasem przy koszeniu trawnika, bieganie do domu rozbieranie  się i wkładanie "koszarówki"  to strata cennego czasu,i dodatkowe koszty dla i tak niedoinwestowanych jednostek. Oczywiście bezpieczeństwo ponad wszystko ale należy znaleźć jakiś kompromis.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 02, 2012, 12:54:45 »
Oczywiście bezpieczeństwo ponad wszystko ale należy znaleźć jakiś kompromis.
To jeszcze niech ktoś mi wytłumaczy, w jaki sposób koszarówka wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 02, 2012, 13:53:58 »
no właśnie, a ja poproszę o przepis mówiący że "ubranie koszarowe" jest obowiązkowe pod "nomexem"...? :kwit:

co do bezpieczeństwa, czy parząca w tyłek koszarówka (starszy model świecący i śliski) wpływa na bezpieczeństwo... hm sądząc po tym że podczas ćwiczeń w komorze poparzyło mi nogi wpływa za****cie :gwiazdki:

piter74

  • Gość
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 21, 2012, 21:16:00 »
Czy isnieje przepis mówiący o konieczności posiadania ubrania koszarowego pod ubraniem specjalnym ? Wiadomo, że ubranie z GoreTex nie spełnia swojej funkcji jeżeli pod spodem mamy koszarówkę. Czy obowiązek posiadania koszarówki pod ,,Nomexem'' w czasie kontroli operacyjnej z KW jest zgodny z obowiązującymi przepisami ? Czy przepisy BHP mówią coś na ten temat ? Ja osobiście nie znalazłem takiego zapisu.

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 21, 2012, 22:52:29 »
Posiadanie koszarówki pod ubraniem specjalnym przy takiej temperaturze otoczenia to  masochizm a przy dłuższej i wyczerpującej akcji grozi odwodnieniem organizmu. Nie ma takiego obowiązku i mam nadzieję, że nikt go nie będzie wprowadzał bo jest to głupota do kwadratu. Wszelkie parametry ochronne odzieży strażackiej badane są na "gole ciało". Problemem jest w niektórych dostępnych ubraniach na polskim, certyfikowanym przez CNBOP rynku odzieży ochronnej "nieprzyjemność" wewnętrznej strony ubrania w kontakcie z gołym ciałem ratownika. Na świecie rozwiązano ten problem poprzez zastosowanie termoaktywnej niepalnej i antystatycznej bielizny. Koszt takiej koszulki z długim rękawem to ok. 130 zł. No ale my jesteśmy w Polsce i KG i CNBOP nie przewidziało jeszcze takiego rozwiązania. Kompromisem do zaakceptowania jest bawełniana podkoszulka ale ona cały pot bierze w siebie i nie wypuszcza go to membrany ubrania ochronnego i dalej na zewnątrz.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 22, 2012, 10:44:53 »
Rozmawialiśmy o tym w tym wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19246
i tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11510.40.html
 
Niestety ktoś wprowadził taki obowiązek. Nie wiem o co chodzi - nieporozumienie, niedouczenie, nadgorliwość albo zwykła głupota. Chodzi o to, że pojawiło się opracowanie KG dotyczące zasad kontrolowania jednostek KSRG, które zostało bezkrytycznie przepisane przez wszystkie KW i MK/KP PSP w którym zawarto następującą treść:
Cytuj
Ocenie punktowej podlegają zastępy, które przybyły na alarm.
Na ww. ocenę składają się:
1.   ocena stanu wyposażenia ratowników,
2.   ocena posiadanych uprawnień w zakresie:
-   kwalifikacji ratowniczych,
-   uprawnień do obsługi sprzętu ratowniczego,
-   aktualnych badań lekarskich,
-   kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy,
-   innych szkoleń (kursów).
Brak badań lekarskich, kwalifikacji ratowniczych u przynajmniej jednego ratownika skutkuje wystawieniem oceny niedostatecznej z całej inspekcji niezależnie od ilości uzyskanych punktów
z pozostałych ocenianych elementów inspekcji.
Sprawdzeniu podlega wyposażenie w odzież specjalną, środki ochrony indywidualnej
i ekwipunek osobisty, zgodny z poniższym wykazem:
1.   Ubranie specjalne
2.   Ubranie koszarowe
3.   Rękawice specjalne
4.   Kominiarka
5.   Buty specjalne
6.   Hełm strażacki
7.   Uzbrojenie osobiste (pas bojowy lub szelki bezpieczeństwa, zatrzaśnik, toporek strażacki, podpinka)
8.   Latarka
9.   Maska do aparatu ODO
10.   Sygnalizator bezruchu

Za każdy stwierdzony przypadek braku ww. elementów u przynajmniej jednego
z ratowników niezależnie od liczby stwierdzonych przypadków należy odjąć 1 punkt (maski do aparatów ODO, sygnalizatory bezruchu, latarki oraz elementy uzbrojenia osobistego mogą stanowić wyposażenie samochodów bojowych; ilość masek do aparatów ODO i sygnalizatorów bezruchu musi być zgodna z ilością posiadanych aparatów ODO; w przypadku braku pasów bojowych można dopuścić posiadanie 2 kompletów szelek bezpieczeństwa na zastęp).
Ocenie punktowej podlega wyposażenie strażaków podlegających inspekcji.

No i biedni kontrolujący zaglądają w gacie strażakom i sprawdzają czy noszą koszarówki czy nie.  Moja jednostka dostała punkty karne :).

Dla mnie to głupota i zgadzam się w 100% z przedmówcą, że nie ma takiego wymogu (ani merytorycznie ani prawnie). Rozmawiałem z producentem odzieży i też nie widzi potrzeby zakładania koszarówki. Zaleca ubrania odprowadzajace pot.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 10:49:30 wysłana przez Sylwek »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 22, 2012, 11:09:36 »
Ja bym to interpretował tak, że strażak ma być w ubranie koszarowe wyposażony (np. zabrać je do akcji), ale niekoniecznie musi je mieć założone pod ubranie specjalne. Ma być wyposażony! Nie pisze "ma założyć"...

Tak samo kierowca ma być wyposażony w hełm, ale podczas jazy nie musi go zakładać. Kominiarkę muszę mieć, ale nie musi być na głowie jeśli jadę po zalanej piwnicy.Rękawice bojowe muszę mieć, ale do pierwszej pomocy też je ściągnę. Więc koszarówkę muszę mieć, ale jak jest upał i nie jadę do pożaru wewnętrznego to jej nie zakładam pod "nomex".

Pewnie trochę głupia ta moja uwaga, ale na pewno nie głupsza od wymogu zakładania koszarówki pod ubranie specjalne zawsze i wszędzie.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline deriglasoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 22, 2015, 14:49:34 »
Rozmawialiśmy o tym w tym wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19246
i tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11510.40.html
 
Niestety ktoś wprowadził taki obowiązek. Nie wiem o co chodzi - nieporozumienie, niedouczenie, nadgorliwość albo zwykła głupota. Chodzi o to, że pojawiło się opracowanie KG dotyczące zasad kontrolowania jednostek KSRG, które zostało bezkrytycznie przepisane przez wszystkie KW i MK/KP PSP w którym zawarto następującą treść:
Cytuj
Ocenie punktowej podlegają zastępy, które przybyły na alarm.
Na ww. ocenę składają się:
1.   ocena stanu wyposażenia ratowników,
2.   ocena posiadanych uprawnień w zakresie:
-   kwalifikacji ratowniczych,
-   uprawnień do obsługi sprzętu ratowniczego,
-   aktualnych badań lekarskich,
-   kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy,
-   innych szkoleń (kursów).
Brak badań lekarskich, kwalifikacji ratowniczych u przynajmniej jednego ratownika skutkuje wystawieniem oceny niedostatecznej z całej inspekcji niezależnie od ilości uzyskanych punktów
z pozostałych ocenianych elementów inspekcji.
Sprawdzeniu podlega wyposażenie w odzież specjalną, środki ochrony indywidualnej
i ekwipunek osobisty, zgodny z poniższym wykazem:
1.   Ubranie specjalne
2.   Ubranie koszarowe
3.   Rękawice specjalne
4.   Kominiarka
5.   Buty specjalne
6.   Hełm strażacki
7.   Uzbrojenie osobiste (pas bojowy lub szelki bezpieczeństwa, zatrzaśnik, toporek strażacki, podpinka)
8.   Latarka
9.   Maska do aparatu ODO
10.   Sygnalizator bezruchu

Za każdy stwierdzony przypadek braku ww. elementów u przynajmniej jednego
z ratowników niezależnie od liczby stwierdzonych przypadków należy odjąć 1 punkt (maski do aparatów ODO, sygnalizatory bezruchu, latarki oraz elementy uzbrojenia osobistego mogą stanowić wyposażenie samochodów bojowych; ilość masek do aparatów ODO i sygnalizatorów bezruchu musi być zgodna z ilością posiadanych aparatów ODO; w przypadku braku pasów bojowych można dopuścić posiadanie 2 kompletów szelek bezpieczeństwa na zastęp).
Ocenie punktowej podlega wyposażenie strażaków podlegających inspekcji.

No i biedni kontrolujący zaglądają w gacie strażakom i sprawdzają czy noszą koszarówki czy nie.  Moja jednostka dostała punkty karne :).

Dla mnie to głupota i zgadzam się w 100% z przedmówcą, że nie ma takiego wymogu (ani merytorycznie ani prawnie). Rozmawiałem z producentem odzieży i też nie widzi potrzeby zakładania koszarówki. Zaleca ubrania odprowadzajace pot.

Co za bzdury wypisujesz?! A w którym miejscu cytowanego przez Ciebie fragmentu dotyczącego oceny punktowej widnieje zapis, że strażak MA MIEĆ ZAŁOŻONE ubranie koszarowe? Ja widzę zapis, że ma mieć na wyposażeniu a to nie to samo! Idąc Twoim tokiem myślenia, należałoby sprawdzać również czy ma na głowę założoną maskę do aparatu ODO bo przecież ona jest wymieniona w tym samym ciągu co ubranie koszarowe!
Członkowie zastępu mają mieć na wyposażeniu wymienione elementy i to należy kontrolować: liczba członków zastępu przybyłych na inspekcję = liczba poszczególnych elementów (z zastrzeżeniem wyjątków, np. liczby aparatów ODO na jeden zastęp/samochód).

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ubranie specjalne i co pod nim?
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 22, 2015, 15:32:30 »
Kolego, komentujesz wątek sprzed 3 lat, a poza tym napisałeś to samo co w poprzednim poście. I po co?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!