Autor Wątek: Problemy jakie nurtują OSP!  (Przeczytany 4177 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Problemy jakie nurtują OSP!
« dnia: Listopad 10, 2008, 15:35:04 »
http://www.strazak.org.pl/content/view/801/409/
http://www.strazak.org.pl/content/view/809/409/

Cytuj
Informacja została opracowana na podstawie danych przekazywanych do „Systemu OSP”. Większość problemów powtarza się z roku na rok. W dalszym ciągu druhowie oczekują na pozytywne decyzje w sprawach takich jak: zniesienie ograniczenia do 60 lat wieku kierowców, strażaków, komendantów gminnych biorących udział w akcjach; wprowadzenie dodatku do rent i emerytur; wypłata ekwiwalentu za udział w akcjach, szkoleniach, ćwiczeniach; wprowadzenie zerowej stawki VAT na zakup sprzętu dla OSP lub wprowadzenie jednolitej, 7-procentowej stawki VAT na zakup sprzętu dla OSP, niezależnie od tego czy kupuje go gmina, czy straż; zwiększenie dotacji z MSWiA oraz firm ubezpieczeniowych, a także pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na zakup pojazdów pożarniczych, sprzętu i umundurowania; uproszczenie dokumentacji finansowej OSP; zwiększenie dotacji na wyposażenie jednostek z KSRG. Lista problemów jest długa. Poza tym, że wiele spraw od lat nie jest załatwiona, niepokoi także to, że znaczna część zarządów oddziałów powiatowych ZOSP RP nie przekazała oczekiwanych sprawozdań do „Systemu OSP”. Na 339 zarządów informacje przekazało tylko 71.

Offline Ogureczek1988

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2008, 19:49:30 »
Prawda OSP nurtuje wiele problemów ale chyba największym jest brak pieniędzy  na bieżące  potrzeby jak i brak młodych osób chcących pełnić funkcje ochotnika.Ale myślę ze sie mylisz co do podwyższenia wieku kierowców bo 60 letnia osoba już nie ma takiego refleksu i sprawność fizycznej.A temat pozyskiwania funduszy leży w dużej mierze na gminach czy miastach 

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2008, 22:54:11 »
...Ale myślę ze sie mylisz co do podwyższenia wieku kierowców bo 60 letnia osoba już nie ma takiego refleksu i sprawność fizycznej...
Przyjmując taka tezę za właściwą to dlaczego dany 60-latek może być kierowcą lub ratownikiem w PSP ale w OSP już nie.
Ta sama osoba, te same czynności tylko inna jednostka organizacyjna.  -_-
O co w tym tak naprawdę chodzi?  :o  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2008, 23:19:57 »
...Ale myślę ze sie mylisz co do podwyższenia wieku kierowców bo 60 letnia osoba już nie ma takiego refleksu i sprawność fizycznej...
Przyjmując taka tezę za właściwą to dlaczego dany 60-latek może być kierowcą lub ratownikiem w PSP ale w OSP już nie.
Ta sama osoba, te same czynności tylko inna jednostka organizacyjna.  -_-
O co w tym tak naprawdę chodzi?  :o  :rolleyes:
A dlaczego nie może być kierowcą w wieku 60 lat jeśli by przeszedł wszystkie badania? uważam , że powinno to ulec zmianie .
Przykład z sąsiedniego podwórka : strażak  czynny ochotnik osoba funkcyjna , kierowca od ponad 35 lat w jednostce opowiadał mi z łezką w oku jak go potraktowano w Urzędzie Miasta " skończył pan 60 lat !!! nie może pan już jeździć do akcji samochodem proszę o tym pamiętać " ... i urzędnik wyszedł
Tak potraktowano człowieka który poświęcił pół życia dla OSP

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2008, 07:51:22 »
I w tym właśnie jest problem.
Jeżeli ratownik/kierowca ma dopuszczenie przez lekarza (o przeszkoleniu nie wspomnę) to dlaczego z mocy ustawy ma być pozbawiony tych możliwości/uprawnień.
Tak jak pisałem wcześniej Ta sama osoba, te same czynności tylko inna jednostka organizacyjna. i jest inaczej. W PSP może pełnić służbę natomiast działać w OSP już nie może - czy jest to właściwe? Uważam że nie. :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Ogureczek1988

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2008, 13:26:52 »
Przepraszam ale mam pytanie czy widzieliście Gdzieś w JRG strażaka w podziale który ma 60 lat bo ja pracuje w KM w Szczecinie gdzie jest 5 jednostek ratowniczych i z takim się nie spotkałem??I człowiek który ukonczył 60lat nawet jak będzie sportmenem nie będzie iał takiej sprawności jak 25 latek nie móie zeby ich wykluczać ale niech wspierają a od gaszenia będą młodzi

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 11, 2008, 15:19:41 »
Co do wieku 60 lat to myślę że to głupota. Co prawda coraz mniej ludzi interesuje się OSP, a co za tym idzie brakuje kierowców.  Nie wiem jak jest w innych OSP ale w naszej nikt nie wsadzi za kierownice samochodu wyjeżdżającego na akcje kierowcy który zdał "wczoraj" prawo jazdy. Jadą samochodem na akcje trzeba dysponować nie małym doświadczeniem, wiezie się inne osoby, ładunek który się przemieszcza zmieniając środek ciężkości samochodu wiec uważam że nie zbędne jest doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. W dodatku ułańska fantazja młodych kierowców i nieszczęście gotowe. Ostatnio jeden z kierowców z naszej jednostki opowiadał mi jak przedzierał się Jelczem GCBA 6/32 przez ściernisko podczas pożaru zboża "Gdyby nie to że 20 lat jeździłem takim samym w cukrowni to nie ujechalibyśmy 10 metrów, ale zredukowałem na 2, kierownica prosto-gdybym skręcił zakopałby się, i pomalutku przejechałem, jelonek ledwo dychał ale dał rade. Uratatowaliśmy las, gospodarstwo i kombajn :mellow:"
A co do

Cytuj
Wypłata ekwiwalentu za udział w akcjach,

To uważam że powinno się to odbywać w inny sposób. Ochotnicza Straż Pożarna jak sama nazwa mówi jest Ochotnicza wiec nie chce pieniędzy za swoją działalność. A jeśli już strażacy powinni dostawać pieniądze to nie na rękę. Wg. mnie dobrym rozwiązaniem było by coś w rodzaju konta dla każdego ze strażaków. Jeździ a akcje-zbiera kasę ale nie dostaje jej do ręki załóżmy że po pół roku przychodzi naczelnik daje katalog sprzętu np. osobistego wykaz kto ile ma kasy i każdy ze strażaków za swoje zarobione pieniądze dostaje to co chce. Można by też przekazywać pieniądze z akcji na konto OSP na zakup sprzętu itp. Ale płacenie na rękę odpada. Mogę się założyć że gdy tylko tak się stanie ludzie zaczną się "zabijać" biegnąc na akcje, mogą też trafić się podpalenia, a co z członkami którzy np. prywatnymi samochodami na akcje dojeżdżają albo jadą w samochodzie jako 1 nadprogramowy? jedzie na akcje robi swoje i nic za to nie ma. Myślę że tak być nie powinno.
Pozdrawiam.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 11, 2008, 19:27:24 »
to nie PRL czasy się zmienił
nikt nie chce być społecznikiem

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 11, 2008, 19:56:19 »
dzumsi
mam w jednostce kilku panów gróbo po 40 jedziemy do akcji  i teraz on nie będzie robił tego czy tamtego ,np.on nie będzie się przebieral bo niemusi -oni są ludzmi starej daty jak ich kiedyś nauczyli tak on się zachowują teraz nie są w stanie przestawić się na terażniejsze przepisy.
co do ekwiwalentu "ochotnik" powiedz dlaczego radny jest ochotnikiem a bierze za to kase i to nie małą i nierobi nic tylko siedzi i pierdzi w stołek amy są akcjie kiedy niemasz siły się nawet wykąpać bo się natyrasz
z drugiej strony pracuje u prywaciarza pojade na akcjie 5 razy w miesiącu i nie pujde do pracy nikt mi za to nie zaplaci i zamiast zarobić 1500 zarobie 1000 kto da mi reszte na utrzymanie rodziny :gwiazdki:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 11, 2008, 21:42:04 »
Problemy które są wymienione w cytacie faktycznie są ważne , a na dodatek nurtują one środowisko strażackie od lat. Trudno więc zrozumieć dlaczego przynajmniej części z nich nie można załatwić przez tak długi okres. Jednak nie mogę pojąć Waszego poparcia dla pomysłu podniesienia granicy wieku dla osób uczestniczących w akcjach . Uważam że ta granica jest jak najbardziej słuszna , pomimo tego ze osobiście jest mi chyba do niej znacznie bliżej niz większości forumowiczów.
Twierdzicie że w PSP nie ma takich ograniczeń , ale juz Ogureczek1988 słusznie pytał kto widział tam kierowcę w wieku ponad 60lat? Strażacy w PSP przechodzą badania lekarskie znacznie dokładniejsze niż większość ochotników i najczęściej juz po 50 zaczynają mieć kłopoty z lekarzami  - a to coś ze wzrokiem, z to ze słuchem, a to serce, wydolność itp.  A wtedy są dwa wyjścia - albo zmiana stanowiska ( biuro lub SK), albo emerytura.   
Dlatego więc myśle ze gdyby takie same badania mieli zrobić owi 60-latkowie chcący nadal jeździć do akcji, to mieliby analogiczne problemy. A przecież nikt im nie zakazuje działalności w OSP - nadal mogą pełnić różne funkcje , a nawet kierować pojazdami - tyle że już nie w drodze do akcji.  Mówię to z pełna świadomością , bo znam przypadek gdy ochotnik zmarł podczas akcji ( zawał)  i wcale nie miał skończonych 60 lat.
Uważam więc ten zapis jest jak najbardziej słuszny i nie jest on problemem OSP, a wręcz działa na korzyść ochotników.

@Dzumsi
Z takimi pomysłami proponuje dać sobie spokój. W ten sposób dajesz tylko argumenty przeciwnikom wypłacania czegokolwiek ochotnikom.
A przypomnę że ochotnicy nie pobierają jakiegokolwiek WYNAGRODZENIA za to co robią dla społeczeństwa. Ekwiwalent jest tylko forma rekompensaty za wysiłek, stracony czas, narażanie zdrowia itp A co ochotnik zrobi z otrzymanymi pieniędzmi nikt nie powinien wnikać - jeśli ma ochotę  przekazać na rzecz własnej OSP nikt mu przecież nie zabroni.  Jednak wszyscy powinni wiedzieć że praca ochotników też ma swoją wartość, bo jeśli nic nie kosztuje to większość osób ( w tym prze wszystkim tych które podejmują decyzje) uznaję ja za bezwartościową  - a chyba nikt z nas by nie chciał aby ktokolwiek mowił ze nasza dzialność jest bezwartościowa.
Rozumiem tez że ochotnicy to specyficzna grupa osób, która strażactwo najczęściej pojmuje jako swoje hobby.  Chwała im wszystkim za to, ale myślę że sam fakt chęci niesienia pomocy innym zasługuje na to, aby otrzymać niezbędne narzędzia i wyposazenie im to umożliwiające. Ochotnik poświęca czas , siły, nadstawia swój kark itp , ale powinien mieć czym pracować , oraz otrzymać rekompensatę za swoje poświęcenie.   
A jeśli idziesz do pracy, gdzie niezbędne jest jakieś ubranie robocze to wolisz je dostać od pracodawcy czy chciałbyś aby potrącił Ci za nie z pensji  ?

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 11, 2008, 23:15:59 »
@Kaziu.
Z ubieraniem się na akcje może i masz racje nie raz już widziałem jak strażacy przyjeżdżali w gumofilcach i dresach na akcje:D jednak w mojej okolicy zdarzyło się kilka wypadków i każdy strażak starszej daty już zrozumiał że musi się ubrać bo nie daj Boże coś mu się stanie i po ptokach. Co do wypłacania ekwiwalentu z twoim wypadku kiedy zwalniasz się z pracy to masz racje. Więc oddaje honor.
@remfire
Ja wcale nie uważam że ta granica jest zła ale tak jak mówisz nie powinno się spisywać tych ludzi na straty. Często w jednostkach jest tak że brakuje ludzi a czasem i kierowców. Myślę że warto by było np. robić ponowne badania lub coś w tym stylu aby sprawdzić jak spisują się Oldboye:). Co do ekwiwalentu to też oddaje honor nie myślałem o nim w taki sposób
Cytuj
Ekwiwalent jest tylko forma rekompensaty za wysiłek, stracony czas, narażanie zdrowia itp A co ochotnik zrobi z otrzymanymi pieniędzmi nikt nie powinien wnikać - jeśli ma ochotę  przekazać na rzecz własnej OSP nikt mu przecież nie zabroni.  Jednak wszyscy powinni wiedzieć że praca ochotników też ma swoją wartość, bo jeśli nic nie kosztuje to większość osób ( w tym prze wszystkim tych które podejmują decyzje) uznaję ja za bezwartościową  - a chyba nikt z nas by nie chciał aby ktokolwiek mowił ze nasza dzialność jest bezwartościowa.
Tydzień temu dopiero u mnie w jednostce został poruszony temat ekwiwalentu i traktowałem to bardziej jako formę wypłaty, coś w stylu drugiej pracy. Jak mówiłem dopiero od ostatniego tygodnia dość często porusza się w mojej gminie temat ekwiwalentu i jak na razie jeszcze nikt nic nie wie. Co jak ile.
Pozdrawiam.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2008, 21:50:19 »
Cytuj
Myślę że warto by było np. robić ponowne badania lub coś w tym stylu aby sprawdzić jak spisują się Oldboye:).
może ja rzeczywiście żyję na jakimś innym świecie, ale u mnie badania są przeprowadzone co rok i nie wyobrażam sobie by były przeprowadzone tylko raz podczas całej działalności danego strażaka :/
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2008, 22:58:47 »
Badania są wykonywane co 2 lata, a nie co roku.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2008, 06:41:15 »
Badania są wykonywane z taką częstotliwością jak wskaże to lekarz w zaświadczeniu. Może to być i rok i dwa lata.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2009, 19:29:42 »
Cytuj
Większość problemów powtarza się z roku na rok. W dalszym ciągu druhowie oczekują na pozytywne decyzje w sprawach takich jak: zniesienie ograniczenia do 60 lat wieku kierowców, strażaków, komendantów gminnych biorących udział w akcjach.

No i doczekaliśmy się:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1480.htm

Cytuj
USTAWA
z dnia             2008 r.
o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Art. 1
   W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z  1991 r. 2007 r. nr 81, poz. 351) wprowadza się następujące zmiany:

1.   W art. 19  ust. 1b. otrzymuje brzmienie:
„1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.”

Art. 2
         Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 06, 2009, 20:27:47 »
Nie uważacie że podniesienie granicy wieku ma coś wspólnego z reformowaniem emerytur pomostowych i mundurowych ?
Ustawa dopiero co była nowelizowana, a tu naraz próba kolejnej nowelizacji - i to tylko w jednej sprawie? Troche to dziwne....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2009, 20:36:01 »
Nie uważacie że podniesienie granicy wieku ma coś wspólnego z reformowaniem emerytur pomostowych i mundurowych ?
Ustawa dopiero co była nowelizowana, a tu naraz próba kolejnej nowelizacji - i to tylko w jednej sprawie? Troche to dziwne....

Raczej nie trzeba przeczytać uzasadnienie nowelizacji:

Cytuj
Należy także zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 95a Prawa o ruchu drogowym kierującym
pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada
zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające
spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych. Kontrolnym badaniom
lekarskim podlega kierowca pojazdu uprzywilejowanego w wieku do 55 lat - co 5 lat, w wieku od 55
lat do 65 - co 2 lata, a wieku powyżej 65 lat - corocznie. Tak więc, kierowcą nie będącym strażakiem i
nie biorącym bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczych można być także po ukończeniu 60 lat.
Natomiast strażak-kierowca winien, oprócz spełnienia przesłanki odpowiedniego wieku,
posiadać stosowne badania lekarskie. Niespełnienie któregokolwiek z tych wymagań winno
skutkować niedopuszczeniem do udziału w akcji ratowniczej przez kierującego działaniem
ratowniczym.
Obecnie w bardzo wielu ochotniczych strażach pożarnych odczuwalny jest brak kierowców
posiadających przeszkolenie i odznaczających się odpowiednim stanem zdrowia. Obecnie
obowiązujące w ustawie z dnia 21 sierpnia 19991 r. granice wieku są przeszkodą prawną negatywnie
wpływającą na stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Wobec powyższych argumentów
wnioskodawcy uznają za zasadne zmianę przepisów regulujących przedmiotowa kwestię.


Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Problemy jakie nurtują OSP!
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 06, 2009, 22:36:40 »
Przekonało Cię to uzasadnienie ?
Bo jak dla mnie brzmi troche dziwnie,szczególnie ciekawie brzmi ten fragment:
Cytuj
Obecnie w bardzo wielu ochotniczych strażach pożarnych odczuwalny jest brak kierowców
posiadających przeszkolenie i odznaczających się odpowiednim stanem zdrowia. Obecnie
obowiązujące w ustawie z dnia 21 sierpnia 19991 r. granice wieku są przeszkodą prawną negatywnie
wpływającą na stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Wobec powyższych argumentów
wnioskodawcy uznają za zasadne zmianę przepisów regulujących przedmiotowa kwestię.
Skoro obecnie brakuje młodych kierwoców posiadających przeszkolenie i odznaczających się odpowiednim stanem zdrowia, to chyba trzeba sobie zadać pytanie dlaczego ich brakuje.  Może trzeba ich zachęcić , ułatwić działalność w OSP, zrekompensowac w jakis sposób ich zaangazowanie się w sprawy OSP?
Ale po co głowic się nad takimi problemami , lepiej podnieść granice wieku. Może od razu do 70 , lub całkiem ją znieśc jak to było jakiś czas temu ?  Ciekawe tylko jak osoby w takim wieku przejdą badania lekarskie z którymi już 50-latkowie mają problemy... Chyba że tak naprawdę nie chodzi o kierowców, a o inne płatne "stołki" którym przeszkadzała teraz owa granica 60 lat...;)