Autor Wątek: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP  (Przeczytany 80627 razy)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« dnia: Listopad 07, 2008, 08:54:19 »
Byłem ostatnio na sporych ćwiczeniach i niestety musze stwierdzić że koledzy zapomnieli o poprawnym nazewnictwie.
O ile działając 1-2 zastępami nie robi to dużego problemu  w przypadku 20 - 30 zastępów zaczyna się robić bałagan.
Tak dla przypomnienia

Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP

OMEGA – wywołanie okólnikowe dla wszystkich stacji pracujących w         
Danej sieci radiowej

GRANIT – okólnikowe wywołanie KSWA

RATUNEK – okólnikowe wywołanie wzywające pomocy

GEJZER – okólnikowe wywołanie wzywające do natychmiastowego
opuszczenia terenu akcji przez wszystkie jednostki biorące w niej udział

KARAT – kierownik akcji ratowniczej

REDUTA – punkt koncentracji sił i środków

NIAGARA – punkt zaopatrzenia wodnego

DARIA – d-ca zastępu lub sekcji

STOPER – stanowisko ratownicze zastępu lub sekcji
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2008, 10:06:07 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2008, 10:05:37 »
Ponieważ system się nie przyjął i dubluje się z stosowanym na bieżąco systemem kryptonimów .

Poza tym brakuje najbardziej potrzebnego oznaczenia – dowódców odcinków bojowych .

Z wielu doświadczeń wynika, że szczególnie KAR łatwiej jest posługiwać się standardowymi kryptonimami , wynika to z schematu łączności jaki powstaje na potrzeby ćwiczeń i jest załącznikiem do rozkazu .

Z drugiej strony jestem ciekaw co by się stało , albo czy cokolwiek by się stało gdyby ktoś zaczął nadawać hasło GEJZER ?

W każdym razie jest to problem i zasady organizacji łączności powinny zostać zmienione , chyba najlepiej o dalsze rozbudowywanie standardowych kryptonimów o ich kolejne moduły .

Bo łatwiej przyswoić sobie i operować w czasie akcji np.

Daria 327-81  , a nie Daria 2  lub np.  309-91 STOPER 2 , a nie  STOPER 57

Samochody są oznakowane i łatwiej operować ich kryptonimem , ewentualnie określają szczegółowo odbiorcę DARIA , STOPER ,  - można by to rozwinąć jeszcze o stanowisko rozdzielacz i kierowcy niż nadawać numerki w których się szybko zgubimy . Z punktu KAR , czy dowódców odcinków jest to bardziej przejrzyste i łatwiejsze do stosowania .

Pozdrawiam MIKO

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2008, 10:17:07 »
Z drugiej strony dlaczego mam mówić przez radio "Np. GEJZER do wszystkich jednostek"  i zastanawiać się czy ktoolwiek to pamięta z wykładów?

Myślę, że kiedy powiem "EWAKUACJA wszystkich jednostek z.... " będzie czytelniej.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2008, 10:39:47 »
Czy te dane radiowe nie są hmmm ... jeśli nie poufne to niewskazane do rozpowszechniania?
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2008, 10:46:56 »
Nie są to informacje zastrzeżone.
Wystarczy że w  :google: wpiszesz "kryptonim okólnikowy" i zobaczysz ile tego wyskoczy na stronach komend itp.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2008, 10:48:31 »
Ok, dzięki. Nie byłem pewien, bo słyszałem wiele razy opinie, że nie są to dane ogólnie dostępne ... ma to sens i nie ma jednocześnie ... ;)
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2008, 10:57:02 »
W dobie globalnego internetu nie ma już danych niedostępnych dla zwykłego człowieka.
Kiedyś usłyszałem fajny tekst na temat internetu
"jesli nie możesz czegoś znaleźć znaczy to że źle szukasz"  :google:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2008, 11:03:32 »
Zgadza się, ale ja nie mówię o stanie faktycznym, a o stanie pożądanym.

MIKO i oliwier właściwie DARIA to też kryptonim dla DOB, nie tylko dla dowódców zastępu czy sekcji. jest to kwestia ustalana przez "KARATEKĘ" ;) przy okazji przydzielania kryptonimów (i ew. kanałów)

pozdro
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2008, 12:46:14 »
Wszystko się zgadza , tylko zobaczcie jaki potencja informacyjny musi być wdrożony w jak by niebyło dynamicznie rozwijającej się akcji . Ile osób trzeba poinformować, kto do kogo i dlaczego ma się zgłaszać i jakimi kryp. Na jakim kanale  . Pomijam , że jak wspomniałem akcja ma charakter dynamiczny , niema DOB , za chwilę są dwa , potem 4 , potem znów dwa .

W większości znamy się i jak usłyszę że , KAR jest np. 302-11 , a dowódcą mojego odcinaka 304-13 to mi osobiście wystarcza , i koduje sobie to jak i kolejne następujące zmiany przypisując często twarze i kryptonimy do funkcji pełnionych. Oczywiście ma to plusy i minusy jak każde rozwiązanie , ale nie idę i nie pytam KAR  kto tu dowodzi, bo kojarzę ludzi z kryptonimami .

Niestety innym dość dużym problemem, który wpływa na sytuację , to nasze umiejętności organizacji akcji i umiejętności oraz samo dyscyplina prowadzenia łączności . Niestety nie trzymamy się schematów łączności , nie przestrzegamy podległości w tych sprawach , jak również nie mamy przygotowanego sprzętu do tego typu akcji .

Dlatego w konsekwencji nie widziałem ćwiczeń gdzie by to prawidłowo działało , czasem w czasie akcji udaje się zorganizować taką łączność , ale bardziej na schemacie umowno koleżeńskim – z zachowaniem równie tajnych nazw zwyczajowych – Michał , Wojtek , Arek , Piotrek powiązanych i mieszanych z oficjalnymi kryptonimami .

Uważam jednak że podstawą są umiejętności operatorów sieci – a nazewnictwo , znaki umowne to rzecz nabyta możliwa do dostosowania .

pzdr.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2008, 13:18:46 »
MIKO masz rację i osobiście też uważam, że skoro w praktyce dochodzi się do pewnych rzeczy, bo są wygodne, praktyczne i zdają egzamin, to powinno się dostosowywać zasady, aby w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, spełniały one praktyczne wymagania akcji. Jednak dopóki mamy oficjalne dokumenty (np. w tej sprawie - Rozkaz Komendanta Głównego PSP, Instrukcja Dyrektora KCKRiOL) to niestety lub stety trzeba się stosować. Właśnie miałem okazję pogadać z kolegą od łączności i powiedział mi, że np. kryptonim WODNIK jest mu zupełnie obcy w praktyce, choć znany z teorii. Znam też akcje typu: "Mirek, tu Benek, weź daj wodę na drugą kiszkę" ale o ile tak się dzieje, to jest to zupełnie niezgodne z zasadami ;) jak wiemy żadnych nazwisk, imion, pseudonimów czy innych własnych określeń. Czasem rzeczywiście łatwiej mówić kryptonimami wozów czy osób funkcyjnych. Być może to, o czym dyskutujemy, wynika też z tego, że traktujemy (moje wrażenie) obowiązujące zasady pobłażliwie i często łatwiej nam zrobić coś po swojemu ... Fajnie by było, gdyby teoria goniła praktykę jak w wielu innych przypadkach, a nie odwrotnie, jak jest w tym przypadku. Cóż, kolejny wniosek w stronę "góry", który umrze śmiercią naturalną na łonie naszego forum ...
A może nie, drogi ewentualny czytelniku-decydencie ? ;)
Pozdrawia Sajmonowski!
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2008, 16:14:51 »
e…….  nie wiem zacząłem tą gruszką się jeszcze posługiwać za głębokiej komuny , jak jeszcze mapy w PA były za zasłonkami i jedyne co pamiętam i chyba do dziś obowiązuje to zakaz łączenia imion z nazwiskami i stopniami , ale nie słyszałem by posługiwanie się „zaszyfrowanymi” imionami było przestępstwem . Pomijam że wiele OSP zdaje meldunki przez stację ( Ja akurat piszę na miejscu) i podają wszystkie dane osobowe np. dowodzącego , więc spokojnie .

Pomijam że pracuję w sieci dużego MSK gdzie naprawdę utrzymuje się porządek w sieci , ale nie tu na doły pretensje , a do góry . Widziałem dziesiątki rozkazów w sprawie manewrów i ćwiczeń różnych szczebli  z dołączonym schematem organizacji łączności . I nigdzie nie była ona zrealizowana zgodnie z wytycznymi , wręcz przeciwnie . Więc przykład płynie z góry .

A co do „Wodnika” – jakie my prowadzimy akcje gdzie można go wykorzystać ?  Jedynie jakieś szczególne, zabezpieczenia wizyt Państwowych , może nadchodzący szczyt ekologiczny , choć podejrzewam że niekoniecznie i zostanie to zrealizowane na standardowych zasadach .  I to chyba jedyny teoretycznie tajny krpt. – choć nie do końca, bo by go rozszyfrować trzeba by mieć dany schemat łączności .

Pozdrawiam MIKO

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2008, 16:32:47 »
Jak dla mnie większość kryptonimów okólnikowych potrzebna jest jak wąs dla babci... OMEGA się przyjęła i jest używana ale reszta... ? To takie na siłę uprzykrzanie życia innym... bo później na kontroli można zadać pytanie i opierdzielić, że nie odpowiedział (a kontrolujący przecież wiedział bo z kartki pytanie zadał).

A z innej beczki. Co do  :google: słyszałem kiedyś tekst:
Jeżeli czegoś na  :google: nie znalazłeś to oznacza, że to coś pewnie nie istnieje :) Pozdrawiam

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2008, 17:02:44 »
W kwestii personaliów zasada jest jasna, nie powinno się ich używać. Do identyfikacji służą kryptonimy, numery osób funkcyjnych. Niewiele natomiast osób jest w stanie powiedzieć skąd to wynika. Obecnie można mówić o jakiejś ochronie danych osobowych, natomiast mi się wydaje, że od zawsze jest tak, że skoro zasady prowadzenia korespondencji radiowej są określone, i nie ma w nich żadnej wzmianki o Piotrku czy Arku, to się po prostu korespondencji w ten sposób nie prowadzi. To, że ktoś w ten sposób zapewnia dane do meldunków uważam za błąd z powodów przytoczonych powyżej. Do tego celu można zadzwonić na numer alarmowy 998 bądź też dany PA choć właściwie dziś PSK/MSK może zadzwonić do remizy OSP w tej sprawie, sposobów jest wiele.

Kwestia poziomu działań na poziomie wyżej jest też powszechnie znana. Wiadomo, przykład z góry, ale dlaczego nie z dołu. Dlatego, że z góry nie? Tu dodam, że raczej uważam się za dół i wolę przykład dawać, aczkolwiek nie w mowie. Poza tym, MIKO, osobiście do nikogo pretensji nie mam, chyba że źle odbieram twój wpis.

A WODNIK
:google:
cytując kolegę też jest w necie. Trzeba doobrze poszukać. Jak dużo innych rzeczy, ale na szczęście nie wszystkie, jak można by sądzić.
Wodnik pozostaje teorią, bo w praktyce mało kto ma szansę korzystać z tego kryptonimu. Ciekawe, czy jak czasem są jakieś ćwiczenia w różnych miastach (bo przecież są), w których scenariuszu są jakieś akcje skoordynowane różnych służb, to ludzie pamiętają o tym wodniku. Ale czyja to rola? WCZK? Policji? WSKR? itd itp.

Ano jest to przecież łączność na potrzeby KSRG...
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 07, 2008, 19:11:26 »
No dobra to może w drogą stronę – wróćmy może  do przepływu informacji operacyjnych na poziomie KSRG i nie tylko . Mogę przecież zrobić kolejną ankietę ( jedna już pokazała pewien obraz) o przepływie informacji do jednostek OSP .

I teraz pytanie,  czy źródłem mojej wiedzy , choćby o zasadach prowadzenia łączności radiowej ma być Internet , czy kompetentne i wykonujące swoje zadania wydziały operacyjno-szkoleniowe ?

Więc podejrzewam że piszemy dalej o teorii , i jeszcze długo zostaną Arki i Wojtki , szczególni że nie za bardzo to komukolwiek na górze przeszkadza . A za stary jestem by za kretyna robić i próbować narzucić schematy od dolnie jak np. przybywający na akcję „04” tego nie wymaga . -_-

PZDR

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2008, 20:29:56 »
Nie za bardzo rozumiem sens twojej wypowiedzi, ale ja z kolei od każdego napotkanego instruktora i dowódcy, od 99 w PSP czy od 03 w OSP słyszałem to samo. To samo, co wyraziłem powyżej o personaliach. Jasne, że źródłem wiedzy ma być splot teorii z praktyką w wykonaniu operacujniaków i szkoleniowców. Czy ktoś twierdzi inaczej? Mnie uczono, że sie nie mówi, więc nie mówię. A czy to sie toleruje czy nie to zależy od przewagi w danym miejscu ludzi, którzy myślą podobnie. Pozdrawiam jak zawsze.
Sajmonowski

p.s. wyjeżdżam i będę zajęty do środy, ale z chęcią wrócę do tej dyskusji.
S.
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 07, 2008, 21:31:07 »
Postaram się nie zdradzać nadal rzeczy tak tajnych , że aż boję się o nich myśleć , ale posłużę się ogólnie dostępnymi materiałami z sieci , zresztą z których zmuszony jestem po części wykładać .

Szkolenie podstawowe cz.1 Strażaka ratownika OSP , temat 13. Łączność i alarmowanie . Zgodnie z wytycznymi KCKRIOL ……….. w każdym przypadku  zabrania się podawania stopni służbowych , nazwisk osób funkcyjnych, nazw i czynności o charakterze specjalnym………. o imionach tu nie piszą . Zresztą analizując materiał można wysnuć wniosek że do nazw zastępczych podchodzi się w materjale bądź co bądź szkoleniowy, bardzo luźno poprzedzając sformułowaniami „na przykład”

A co do „04” chyba znów nie zdradzę tajemnic, chodziło mi o dyżurnego kierownictwa KM lub KP   

Pozdrawiam MIKO

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 07, 2008, 22:38:54 »
Imiona są, jak dla mnie naturalną konsekwencją tego, co napisano plus tego, o czym mówiłem wcześniej. Słuchaj, wykładają różni ludzie, robię to i ja, więc nie wiem po co zaznaczasz pewne rzeczy i wypowiadasz się nieco z góry. Nie wiem jakim materiałem dysponujesz, ale przytaczam to, czego mnie uczono. Robiły to autorytety, którym ja będę nadal wierzył. Kto jest kto, jeśli chodzi o numerki, to nie jest sednem tej sprawy, ani żadną tajemnicą, w czym się z tobą zgadzam.
Tak więc pozostaję przy swoim. Ale dziękuję za dyskusję. Do powrotu to niestety tyle.
S.
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 08, 2008, 11:20:12 »
Poczekam te kilka dni – bo jak widzę sprowadziłeś dyskusję do znanego mi poziomu .

Czyli jak brakuje argumentów – wypada pokazać wyższość kol. Sajmonowskiego nad kol. MIKO . Czyli twoje materiały są jedyne słuszne , twoja wiedza autorytatywna , ciebie uczyły tylko autorytety ,  i tylko w północno-wschodniej Polsce są profesjonaliści , a reszta świata to może krowy paść na pastwisku .

Chciałem zauważyć, że podałem jedyni przykład materiałów szkoleniowych dla OSP , które obowiązują – w tym przypadku autorstwa Jacka Chrzęstka -  jak dobrze kojarzę również kpt. mgr inż.

Pozdrawiam MIKO

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2008, 11:39:46 »
Jedna z warszawskich jednostek bardzo często używa imion w prowadzonej korespondencji i nikt nikomu za to głowy nie urwał.
Czy to błąd? Wydaje mi się, że korespondencja ma na celu przede wszystkim ułatwić współpracę podczas akcji oraz w sposób konkretny zawierać i przekazywać informację o sytuacji do odpowiedniego punktu alarmowego lub M/P SK...

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 08, 2008, 17:26:56 »
A ja wam powiem, że w dobie Google, niewiele mnie obchodzi, czy powiem OMEGA czy też "do wszystkich jednostek działających w Pcimiu" ważne, żeby mnie usłyszeli i zrozumieli. Z danymi radiowymi jest podobnie, jak ze znakami graficznymi używanymi w dokumentacji. żły pieniądz wypiera dobry. W mojej "karierze" zmieniałem już kilka zasad korespondowania radiowego, jak też graficznych wyobrażeń samochodów strażackich (ostatnie mnie osobiście rozwaliło na strzępy ^_^). Zmiany te nie mają nic wspólnego z usprawnieniem działań, a jedynym ich celem jest udowodnienie przydatności jakiegoś miśka za biureczkiem w KG. Także proponuję panom "luzik" w temacie.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 08, 2008, 18:11:28 »
Przykro mi że wu\ywołałem burzę pomiędzy Mikio a siemianowskim choć z fajne że chłopaki się spierają bo po to jest forum.
Mnie na szkole wpijano zasady koresponencji, które nijak miały się do zasad panujących w JRG.
Były z tego jaja (pozdrawiam Pana kpt. z Bydgoszczy "przyjołem")
W wątku chodziło mi o ćwiczenia gdzie duże siły powinny używać kryptonimów ale w życiu wygląda to zupełnie inaczej. Na miejscu mieliśmy ludzi z KW i tez nikt na to nie zwrócił uwagi więc ten problem więc temat łączności umarł smiercią naturalną.
Wkur...wiały mnie tylkom teksty typu
d-ca XXX-XX zgłoś się do roty pierwszej XXX-XX
zamiast mimo że teren akcji był czytelnie podzielonyna odcinki bojowe.
DARIA 1 zgłos się do stoper 1
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 08, 2008, 18:22:19 »
Wygląda to niestety ( a może stety ) dokładnie tak tak napisałeś. Jaja w radiu zaczynają się jak zaczynają nadawać oficerowie operacyjni, dla których zasady korespondencji wydają się czarną magią. Jedyny plus, że chłopaki z PB mają ubaw po pachy.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 08, 2008, 19:03:01 »
Czasami bywa śmiesznie bo zasady nie przystają do dzisiejszych czasów.
Przyzwyczajenia do "tajności" w korespondencji pochodzą chyba z minionych czasów - trudno je zrozumieć gdy większość z nas nosi na codzień na mundurach plakietki z nazwiskami, na stronach internetowych zamieszcza się  pełne wykazy wyposażenia jednostek , a czasami nawet pełen wykaz strażaków wraz z fotkami ( widziałem to na stronie jednej z Komend). Dodatkowo spora ilość dziennikarzy nasłuchuje naszą korespondencję , a gapie maja aparaty i kamerki w telefonach. Nasza korespondencja radiowa jest też często mimo woli słuchana przez osoby postronne na miejscu akcji ( radiostacje zazwyczaj są nastawione dość głośno). Często korzystamy też z łączności telefonicznej ( publicznej, więc nie specjalnie chronionej). Możemy więc być  podglądani i podsłuchiwani praktycznie w każdej chwili.
Dlatego u nas często stosuje się zamiennie z kryptonimami uproszczone wywołania - nazwy miejscowości jednostek a czasami nawet imiona. Nikt nie robi z tego powodu problemów , bo przecież nawet M/PSK noszą kryptonimy pochodzące od nazw miejscowości.  Wywoływanie otwartym tekstem często jest znacznie skuteczniejsze niż używanie kryptonimów.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 08, 2008, 19:59:45 »
dokładnie mamy pewnego pismaka na naszym terenie,  który dzięki nasłuchowi potrafi walić fotki na stronie jednej z gazet zanim chłopaki wrócą z akcji.
Dyspozytor ma wtedy dokładny wgląd na miejsce akci  :rolleyes:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2008, 21:24:11 »
Szanowni koledzy pomijam już dyskusje ideologiczne . Ale u mnie wyrzucenie połowy wytycznych do prowadzenia korespondencji radiowej jest potrzebą chwili . Działam pod jednym z większych MSK w tym kraju , uproszczenie , skrócenie , wyselekcjonowanie najważniejszych treści jest nieodzowne. Bywa czasami, że 2-3 minuty czekam w kolejce by przekazać informacje do MSK, często prowadzonych jest kilka akcji i kilkadziesiąt wozów prowadzi korespondencje . Wymaga to utrzymania niebywałego porządku i dyscypliny . Wywołania , zgłoszenia , kwitowanie – niema na to miejsca po prostu w eterze . Często „…………..998 , XXX-XX na miejscu na rozpoznanie – zrozumiałem” to wszystko co jest wymagane i możliwe . I się to kręci , niema pomyłek , błędów czy niedomówień .
Dla mnie osobiście w korespondencji poza przekazaniem właściwych informacji ważne jest  stworzenie  zapisu na rejestratorze moich decyzji i działań . A wiec np. :

- xxx-xx udaje się „alarmowo” ..adres  - zrozumiałem lub prawidłowo – zgoda na przejazd uprzywilejowany .

-xxx-xx przed przejazdem kolejowym  lub -xxx-xx utrudniony dojazd …………………. – zarejestrowanie opóźnienia w dojeździe

- na miejscu rozpoznanie bojem , wprowadzam rotę w AODO , rozpoczynam RKO, pogotowie na miejscu, policja na miejscu  itd. można by długo jeszcze cytować .

Są to informacje które gdzieś tam w rejestratorze z syntezą czasu pozostają w większości przypadków dla ochrony naszej skóry , poza wymaganymi elementami kart manipulacyjnych 
.
Pozdrawiam MIKO