Autor Wątek: Swiadectwo Kwalifikacji  (Przeczytany 4485 razy)

Offline Johnnyzly

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
    • http://
Swiadectwo Kwalifikacji
« dnia: Marzec 07, 2005, 13:55:23 »
Ostatnio pojechalem do pozaru jako kierowca bo mam prawo jazdy kat c W razie jakiegos wypadku trafiam do paki od razu bo nie posiadam swiadectwa kwalifikacji. Swiadectwo to zdobywa sie przez wniosek pracodawcy czy jakos tak W przypadku OSP pracodawca jest gmina? A pracownikami tylko mechanik i konserwator. Jak mozna zdobyc swiadectwo kwalifikacji inaczej i ile to kosztuje?

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2005, 14:37:39 »
Robisz badania lekarskie (50zł), psychologiczne (120zł) zaświadczenie może ci wypisać zarząd OSP, a jesli nie posiada ono odpowiednich warunków to obowiązki te może przejąć gmina.
Poczytaj to
 

Offline wolny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2005, 23:57:04 »
a co z kursami t.z. przewóz osób iprzewóz rzeczy

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2005, 13:15:20 »
Z tego co wiadomo to takie cos strażakom nie jest potrzebne. Chyba że się mylę.
W każdym bądź razie określone jest to w kodeksie drogowym.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2005, 17:51:29 »
Nie mylisz się tylko badania i zaświadczenie z gminy lub od OSP.

Offline Ślązok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • http://www.osp-Siemianowice.prv.pl
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2005, 13:44:49 »
Na mój rozum to jeszcze musisz posiadać ukończony kurs dla szeregowych OSP, tak mi się wyaje

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2005, 14:00:17 »
To fakt - każdy strażak (kierowca też) musi mieć kurs szeregowych. (Wg mnie kurs ten winien się nazywać "podstawowy")

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2005, 14:04:25 »
Coś mi tu nie pasi. Kierowcy z mojej gminy musieli zrobić dokładnie wszystkie kursy na przewóz osób i towarów żeby w ogóle gmina z nimi rozmawiała. A było to ok. rok temu. Czy teraz to się zmieniło?

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2005, 21:16:37 »

Ani w starych ani w nowych przepisach kursy nie są potrzebne. Aktualnie wystarczy co pięć lat zrobić badanie stanu zdrowia i psychotesty i na ich podstawie wystawia się zaświadczenie o kierowaniu samochodami uprzywilejowanymi.  

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2005, 10:25:22 »
sie mano!!!też jestem kierowcą i moje uprawnienia to prawo jazdy kat C psychotesty i badania lekarskie podstawowy i operatorów sprzętu ale jeżdżę można powiezieć na gapę bo ani zarząd ani burmistrz nie chcą wystawić mi zaświadczenia tłumacząc się że nie są moimi pracodawcami, bo nie są!!!ja mogę nie spowodować wypadku ale co będzie jęśli jakiś wariat nie zaóważy mnie pędzącego do akcji??????
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2005, 22:26:39 »
Zarzad Twojego OSP morze Ci wystawic zezwolenie na poj. uprzywilejowane

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2005, 10:14:15 »
Huncio ma rację. I Zarząd OSP może ci wypisać i Urząd Miejski może wypisać.
Cofnij się do mojego pierwszego postu, tam dałem link do pewnego artykułu, poczytaj sobie.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2005, 11:44:54 »
Wtrącę się jeszcze raz. W OSP kierowcy mogą jeździć jako etatowi zatrudnieni przez gminę lub OSP albo jako nieetatowi niezatrudnienie przez nikogo. W obu przypadkach wymagania okreslają przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym a konkretnie art. 95a,  art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2.
Art. 95a:  1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, która:
1)ukończyła 21 lat;
2)posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
2. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
3. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Policji może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ Policji, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
W art. 122 ust.2 i 124 ust. 2 opisane są zasady i terminy robienia badań i psychotestów tj. badania robione są:
1) w wieku do 55 lat - co 5 lat,
2) w wieku 55-65 lat - co na lata,
3) powyzej 65 lat - co roku
koszty ponosi zatrudniający a jeśli nie ma zatrudnienia - ponosi kierowca.
Badania psychologiczne robi się co 5 lat a po ukończeniu 65 lat - co roku.
Koszty ponosi zawsze badany.
Zaświadczenie  wydaje pracodawca a jeśli go nie ma może wydać OSP lub gmina.
Mój projekt zaświadczeń w obu wariantach mogę zainteresowanym udostępnić.
Cześć Krzysiek
 

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2005, 16:44:36 »
A ja poprzę Maximusa bo problem jest naprawdę poważny! Burmistrz może oczywiście wystawić takie zaświadczenie, zarząd również, ale problem polega na tym, że nikt z nich nie musi!!! I my nadal wszyscy jeździmy na gapę, a panowie z ministerstwa nie pomyśleli o rzeszy strażaków ochotników!!! A tak odpowiedzcie mi każdy szczerze! Jak jesteście naczelnikami OSP, a nie musicie tych zaświadczeń wydawać weźmniecie sobie tą odpowiedzialność na własne barki??? Bo ja bym się ciężko zastanowił!!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2005, 16:47:24 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2005, 16:49:50 »
Odpowiadam jako naczelnik. Jeżeli mam kompletną dokumentację to takie zaświadczenie mogę wystawić. Jeżeli uprawniony lekarz i psycholog nie widza przeszkód to czemu ja mam jej szukać?

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 06, 2005, 19:15:58 »
Uważam, że SenseY  ma rację.  Zarządy OSP mają do wyboru:  albo odważyć się wystwiać zaświadczenia albo odważyć się pozwalać kierować samochodem na gapę.  Myślę, że wybór jest prosty.  Duży kłopot to znaleźć pieniądze na badania kierowców niezatrudnionych, reszta powinna być błachostką.  U mnie znalazłyby się i pieniadze i zaświadczenia, ja nie mam kierowcow i to jest problem !!!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 07, 2005, 07:57:10 »
Wydaje mi się że ten temat powinien być uregulowany przez władze Naszego związku, a nie my powinni się głowić jak się z tym uwinąć! Napisze dzisiaj do ZG ZOSP i do czasopisma "Strażak" i jeszcze raz im przypomnę o tym problemie! Może w końcu ktoś jasno wyjaśni i da wykładnię na ten temat w której będzie napisane co mamy robić, a czego nie musimy!!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2005, 07:58:51 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 07, 2005, 15:08:14 »
Nie wiem czy był poruszany tu ta sprawa ale u mnie w jednostce jest kilku kierowców, którzy pracują w PSP i mają z tamtąd stosowne zaświadczenia. Czy powinni oni na podstawie zaświadczeń lekarskich mieć i dla OSP oddzielne zaświadczenia? Wg mnie to całkiem głupota by była - niepotrzebne mnożenie papierków. Dla mnie jaśniejsze były te "wkładki" wydawane w urzędzie komunikacji - sprawa była jaśniejsza. Kłopot tylko że trzeba było za nie słono płacić.
Sylwek

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 07, 2005, 21:41:56 »
Masz rację. Ale szczerze mówiąc nawet nie wiem jak to prawnie wygląda.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Swiadectwo Kwalifikacji
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 07, 2005, 23:54:06 »
Patrząc na te wkładki to macie rację że trochę kosztowały, ale przynajmniej w przejrzysty sposób regulowały ten problem. Na dzień dzisiejszy nie ma jasnej wykładni kto za co odpowiada w tej kwestii. Rodzi to niepotrzebne nieporozumienia, a panowie z zarządu głównego nie potrafią jak zwykle zareagowac!  
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz