Autor Wątek: kapelan  (Przeczytany 22012 razy)

Offline firekk998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: kapelan
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 15, 2009, 20:02:40 »
pszemek-czytasz w moich myślach.Nic już nie trzeba dodawać.
 :mellow:

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: kapelan
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 16, 2009, 14:03:30 »
Cytuj
Poza tym , droga brać strażacka pisze tak jak chcą tego ( czyli źle o księżach ) środki masowego przekazu z Gazeta Wyborcza na czele. Walka z kościołem trwa od lat.
:D
Oczywiście nic nie można napisać na księży bo zaraz działa się na zlecenie Gazety Wyborczej.... :D
Więc powiedz mi co mogę napisać dobrego o księżach ?

Co mogę napisać o księdzu Jankowskim (ten od "fiuta"...) i o ojcu Rydzyku (ten od zbierania pieniędzy na stocznie)..

Co mogę napisać o moim księdzu katechecie z lat szkolnych który mówił że umrzeć za Boga to nie jest fanatyzm ??? Czy mam pochwalać teraz samobójców islamskich, którzy wysadzając się na bazarach twierdzili, że zginą za swojego Boga (Allaha ) ??  Więc czy jest różnica za jakiego boga się ginie ?? Za naszego można za tamtego nie ??

Jeżeli ksiądz mnie straszy interwencją u mojego przełożonego z powodu że mamy problemy ze złożeniem plowego ołtarza to mam to też pochwalać i upaść na pysk przed jego ekscelencją ???

Czy mam pochwalać księży pedofilów bo chociaż im się udowodni winę to i tak część fanatyków którzy najwyraźniej nie potrafią rozdzielić postaci Bóg-Ksiądz i przeważnie to tego drugiego bardziej poważają.... ???

Czy mam pochwalać niektórych księży z wiejskich parafii, gdy nie chcą pochować zmarłego bo biedną wdowę nie stać na "zapłatę' za tę usługę...???  I dopiero cała wieś musi zebrać kasę żeby brzuchaty pleban mógł ruszyć dupę na cmentarz ??

Czy mam pochwalać krucjatę do ziemi świętej gdzie jakiś jeden z papieży wysłał na odbicie Jerozolimy małolatów twierdząc, że tylko niewinne dzieci mogą ocalić ziemię świętą.... bo chyba się nachlał za dużo wina mszalnego.. ?

Czy mam pochwalać palenie na stosach zielarek jako czarownic bo ich metody dawały większe rezultaty lecznicze?

Czy mam pochwalać coraz większe majątki Kościoła Katolickiego, który kupował "nieużytki" za pomocą fanatyków religijnych siedzących w radach miast za grosze a później odsprzedawał firmom pod budowy hipermarketów z kolosalnym zyskiem ??? czy tak nauczał Jezus ?? Nigdzie o tym nie czytałem....

Czy mam pochwalać co niedzielne wystąpienia pewnego księdza który jak nakręcony mówił: "Złóżmy dziś hojniejszą ofiarę na budowę....... " I przeważnie to buł KUL.
Tylko jeden Uniwerek jest "cool" a reszta to "szajs" ?? A dziś radni nazwali jego imieniem jedno z rond w moim mieście... :)  Jak na tamte czasy ucisku na kościół to ów proboszcz jeździł mercedesem i miał swojego kierowcę.... 

Jakoś nie bardzo mi się to podoba......
I co jestem Liberałem ?? masonem ?? laikiem ?? syjonistą, homoseksualistą, feminist....kiem ??
a może komuchem i socjalista oraz materialista i pieprzonym ateistą ??
Tylko dlatego że jak wielu innych dostrzegam takie rzeczy ???
To kim są ci ślepi wyznawcy dla których Bogiem jest Ksiądz ??

I czy to jest walka z kościołem czy tez może kościół walczy z "niewiernymi" i to od wielu wielu lat...
I nie tylko w krajach arabskich jak widać....










Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: kapelan
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 16, 2009, 18:01:52 »
Geddeon - BRAWO! BRAWO! i jeszcze raz BRAWO! Zgadzam się w 100, eee co ja pierd...ę - w 500 %!!!!
Wiara w Boga to zupełnie co innego niż wiara w instytucję, która zwie się Kościołem i wiara w księdza kapelana!

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: kapelan
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 16, 2009, 18:25:55 »
U nas kapelanem powiatowym jest proboszcz jednej z parafii. Jest On członkiem OSP i pełni tę funkcje (kapelan powiatowy) CHARYTATYWNIE.  :gitara:

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: kapelan
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 16, 2009, 18:46:39 »
W ten sposób to rozumiem. A nie na ciepłej posadce oficerskiej w KW z pensyjką w granicach 3 patoli. A co w zamian - wsiąść w służbowe autko, zajechać przy okazji świąt, pokropienia sztandaru czy nowego autka oraz Dnia Strażaka, najeść się, itp. Praca jak skurw....n, naharuje się jeden z drugiem, że aż mi ich żal! A ty ratowniku zapier....aj w deszczu i mrozie, w dzień i w nocy za 1,5 tys. Oto polska sprawiedliwość.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: kapelan
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 16, 2009, 18:56:50 »
U nas kapelanem powiatowym jest proboszcz jednej z parafii. Jest On członkiem OSP i pełni tę funkcje (kapelan powiatowy) CHARYTATYWNIE.  :gitara:
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie uposażenia strażaków PSP mamy jednego kapelana krajowego i 16 wojewódzkich, na pozostałych szczeblach jest to stanowisko społeczne-charytatywne. Nie umniejszając roli kapelanów w społeczności strażackiej, wszyscy kapelani powinni być społecznikami.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: kapelan
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 16, 2009, 19:51:42 »
pszemek-czytasz w moich myślach.Nic już nie trzeba dodawać.
 :mellow:

Może i kol. pszemek czyta w Twoich myślach, ale Ty za to nie czytasz ze zrozumieniem...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: kapelan
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 16, 2009, 21:59:58 »
I co jestem Liberałem ?? masonem ?? laikiem ?? syjonistą, homoseksualistą, feminist....kiem ??
a może komuchem i socjalista oraz materialista i pieprzonym ateistą ??


Zaiste między Katarów policzon będziesz.
I oni domagali się się od kościoła ubóstwa i wyrzeczenia się ziemskich przywilejów, sami w praktyce to stosując.
To dobre towarzystwo, jednak Innocenty III nie mógł znieść iż w bogatszej niż Francja Langwedocji żyją w zgodzie chrześcijanie z katarami.
Nasłanej na nich rabunkowej krucjacie przewodził legat papieski, na zawsze niesławnego imienia cysters Arnold Amaury.
Onże zapytany pod murami miasta Bezieres: jak odróżnić kilkuset katarów od tysięcy chrześcijan którzy zapowiedzieli iż "swoich" katarów nie wydadzą - miał powiedzieć: "Rżnijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich". 22 lipca 1209 roku, w dzień Świętej Marii Magdaleny, szczególnie czczonej na południu Francji jako pierwszej apostołki Jezusa, rozpoczęła się straszliwa rzeź, w wyniku której wycięto w pień 20.000 mieszkańców miasta. Około tysiąca katolików wyrżnięto wewnątrz katolickiej katedry. Katarów było nieco ponad dwustu, sympatyków ze dwa razy tyle.

Z tej przydługiej powiastki wynika, że narażasz kolegów Geddeonie, nie tylko siebie.
A przecież już od dawna ( ja to usłyszałem po raz pierwszy od swej ŚP Babci) wiadomo:
"Kto Boga w sercu nie ma, w kościele Go nie znajdzie. Kto ma, szukać nie musi."
Ot i tyle, po co ta cała awantura?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2009, 22:32:23 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: kapelan
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 18, 2009, 16:34:52 »
Oto fragment konkordatu:
Cytuj
Artykuł 16

1. Opiekę duszpasterską nad żołnierzami wyznania katolickiego w czynnej służbie wojskowej, w tym również zawodowej, sprawuje w ramach ordynariatu polowego Biskup Polowy zgodnie z prawem kanonicznym i statutem zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską w porozumieniu z kompetentnymi władzami Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Żołnierzom, o których mowa w ustępie 1, zapewnia się możliwość swobodnego uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta, jeśli nie koliduje to z ważnymi obowiązkami służbowymi.

3. Kapłani i diakoni oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego po złożeniu profesji wieczystej zostają przeniesieni do rezerwy. Alumnom wyższych seminariów duchownych, osobom po złożeniu ślubów czasowych oraz nowicjuszom odracza się służbę wojskową ze względu na odbywanie nauki.

4. Kapłani przeniesieni do rezerwy mogą być powołani do odbywania ćwiczeń wojskowych tylko w celu przeszkolenia do pełnienia funkcji kapelana wojskowego na wniosek właściwego przełożonego kościelnego.

5. W czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny władza kościelna skieruje dodatkowych kapłanów do pełnienia funkcji kapelanów wojskowych, a diakonów, alumnów wyższych seminariów duchownych oraz członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego do służby sanitarnej lub służby w obronie cywilnej.

To na podstawie tego zapisu brak było onegdaj "skutków finansowych" ogłaszanych przez resort MSWiA. Jak wynika z umowy ze służ mundurowych - jedynie wojsko miało posiadać ordynat polowy. Wszelkie inne służby już nie - wtedy nie mieściło sie to w głowach umawiającym się stronom (a może mieściło?).

A oto fragment niedawnego artykułu z FiM Anny Tarczyńskiej:
Cytuj
Koniec roku to czas bilansowania zysków i strat. Obliczyliśmy: 2 miliardy 423 miliony 300 tysięcy złotych - co najmniej tyle publicznych pieniędzy poszło w 2008 r. na interesy kat. Kościoła z tytułu jego rzekomych uprawnień, rzekomo zagwarantowanych konkordatem...
[...]
Sytuacja z kapelanami wszystkich (nie tylko uwzględnionego w konkordacie wojska) służb mundurowych przedstawia się następująco:
* Wojsko - Kościół rzymskokatolicki ma w Polskich Siłach Zbrojnych do dyspozycji 86 utrzymywanych przez podatników kościołów i kaplic garnizonowych oraz 29 izb modlitwy w jednostkach wojskowych. "W zakresie doboru osób i wyznaczania na stanowiska oraz powierzania funkcji kapelanów wojskowych wszystkich szczebli, jak również w doborze metod pracy i programów duszpasterskich, Ordynariat Polowy jest samodzielny (...). Wojskową władzę dyscyplinarną w stosunku do kapelanów wojskowych sprawuje wyłącznie Biskup Polowy (...). Dowódcy jednostek wojskowych stwarzają optymalne warunki do wykonywania obowiązków duszpasterskich przez kapelanów" - czytamy w Zarządzeniu nr 72/MON Ministra Obrony Narodowej z 6 kwietnia 1994 r.
Czego jeszcze trzeba dla wywiązania się z uzgodnień zapisanych w konkordacie? Oczywiście pieniędzy!

W budżecie państwa na rok 2008 Ordynariat Polowy WP otrzymał 19,7 mln zł (wobec 16,6 mln zł w 2007 roku), z czego 15,8 mln zł stanowią płace i wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne (gratyfikacje urlopowe, przejazdy, zasiłki itp.) dla 187 osób zatrudnionych w duszpasterstwie wojskowym. Jak łatwo policzyć, na jedną oficerską sutannę przypada średnio 7041 zł brutto miesięcznie;

* Straż Graniczna - na etatach oficerskich zatrudnia 12 kapelanów. Ich przeciętne wynagrodzenie brutto (bez premii, nagród oraz dodatków za wysługę i stopień) wynosiło w 2007 r. ok. 4700 zł, czyli w sumie prawie 700 tys. zł rocznie.

Do tego dochodzi oczywiście cały ichni entourage: "W jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej tworzy się, w miarę możliwości, kościoły, kaplice lub izby modlitwy z odpowiednim zabezpieczeniem logistycznym i zgodnie z wymogami liturgicznymi (...). W Komendzie Głównej Straży Granicznej, w komendach oddziałów i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej przydziela się dziekanowi i kapelanom Straży Granicznej służbowe pomieszczenia wraz z wyposażeniem" - czytamy w "Porozumieniu między Komendantem Głównym SG i Biskupem Polowym WP z 2 maja 2007 r.".

Ile ono kosztuje?

"Uwzględniając użyczane kapelanom środki transportu, wychodzi ok. 300 tys. zł rocznie, czyli razem z pensjami okrągły milion" - ujawnia oficer z Komendy Głównej SG.

Niemającym zaś żadnej ceny skandalem jest fakt, że w cytowanym porozumieniu (par. 7 ust. 5) Komendant Główny zobowiązał się, że wraz z podległymi mu "komendantami oddziałów i ośrodków szkolenia" dołożą wszelkich starań, żeby "umożliwiać dziekanowi i kapelanom kształtowanie w środowisku funkcjonariuszy Straży Granicznej pożądanych postaw religijnych", czym - siłą rzeczy - dopuszcza możliwość służbowego ograniczania lub nawet zwalczania postaw odmiennych od "pożądanych" (sic!);

* Policja - 65 kapelanom tej formacji również zagwarantowano "kaplice lub izby modlitwy z odpowiednim zabezpieczeniem logistycznym" oraz gabinety w Komendzie Głównej Policji, 16 komendach wojewódzkich i Komendzie Stołecznej, ponad 350 jednostkach powiatowych, 5 ośrodkach szkolenia i szkołach policji.

I choć oficjalnie policja raczej skąpi "oficerom politycznym" w sutannach (średnio 2 tys. zł miesięcznie, ponieważ są zatrudnieni w grupie tzw. stanowisk pomocniczych.), to... "Na okazjonalne pokropki radiowozów i pomieszczeń, nagrody za całokształt, tudzież diety oraz "zwroty poniesionych kosztów" komendanci wydają na boku w sumie ok. pół miliona złotych rocznie. Łącznie, razem z pensjami, kapelani kosztują nas grubo ponad 2 miliony" - mówi pracownik Biura Finansów KGP;

* Państwowa Straż Pożarna - watykańskich interesów pilnuje tu 16 etatowych kapelanów ze średnim uposażeniem ok. 3,5 tys. zł.

Uwzględniając różne dodatki i okolicznościowe premie, inkasują co roku minimum milion złotych;

* Służba Więzienna - ogółem w zakładach penitencjarnych na terenie Polski w zatrudnionych jest ok. 100 kapelanów kat. Kościoła, z czego niespełna połowa to etatowi pracownicy cywilni więziennictwa ze średnią płacą ok. 2,5 tys. zł (plus tzw. dodatek "strachowy" za ryzyko kontaktu ze skazanymi), a reszta działa na podstawie umów o dzieło (1000-1500 zł miesięcznie).

Nie dość zatem, że państwo stworzyło zapisane w konkordacie "warunki do wykonywania praktyk religijnych" w więzieniach, to jeszcze płaci w sumie ich organizatorom ok. 2,3 mln zł rocznie.
[...]
W zestawieniu kosztów około konkordatowych nie powinno zabraknąć:
* Ceny specjalistycznej obsługi duszpasterskiej leśników, kolejarzy, energetyków, służb komunalnych, klubów sportowych, kopalń, nawet wędkarzy... Niestety, liczby dot. tego wciąż rozprzestrzeniającego się zjawiska - w tym przepływające do kapelanów honoraria - są praktycznie nie do ogarnięcia;
* Starannie ukrywanych, aktualnych wydatków ponoszonych przez publiczne radio i telewizję przy realizacji "audycji religijnych" promujących kat. Kościół (w 2007 r. poszło na ten cel w eter 23 mln zł);
* Funduszu Kościelnego, do którego w 2008 r. państwo wpompowało 97,9 mln zł (w 2009 r. dobrodzieje dostaną 99,5 mln zł);
* Korzyści uzyskiwanych przez wielebnych przy powszechnie praktykowanym zakupie nieruchomości za ułamek ich realnej wartości (standardowa bonifikata to 95-99,9 proc.). Tylko z analizy naszych tegorocznych publikacji (z pewnością ilustrujących zaledwie fragment zjawiska) dot. tego typu transakcji wynika, że kościelni deweloperzy uszczuplili w 2008 r. potencjalne przychody samorządów o co najmniej 28 mln zł!

A gdy już zsumujemy wszystko to, co jednak udało nam się ogarnąć, na wyświetlaczu kalkulatora pojawi się wynik... 2 miliardy 423 miliony 300 tysięcy złotych - co najmniej tyle publicznych pieniędzy poszło w 2008 r. na interesy kat. Kościoła z tytułu jego rzekomych uprawnień, rzekomo zagwarantowanych konkordatem.
[...]

Można sobie zadać pytanie - jaki jest więc powód takiego gorliwego, wyprzedzającego czytania w myślach hierarchom KK. Jedzenie z ręki biskupa dotyczyło wszystkich obsad kadrowych KG i wyższych terenowych funkcjonariuszy.

Odpowiedź narzuca sie sama. Awans na znaczące stanowisko w PSP uzależnione jest nie wyłącznie od politycznych sympatii, kandydat musi także posiadać przychylność KK, o co musi aktywnie zabiegać obietnicą oraz następnie gorliwym wypełnianiem.

Wniosek z tego jest taki, że jeśli nie masz wujka biskupa, nie licz na udaną karierę w PSP.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: kapelan
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 16, 2012, 16:25:28 »
Trochę odświeżę temat, ostatnio przeczytałem ciekawą interpelację:

Cytuj
Interpelacja (nr 2557) do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie podstaw prawnych funkcjonowania posługi duszpasterskiej w służbach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych
Szanowny Panie Ministrze! Z informacji przekazywanych na urzędowej autoryzowanej stronie internetowej www.strazgraniczna.pl przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że w formacji podległej Panu Ministrowi oraz ministrowi zajmującemu się działem spraw wewnętrznych posługę duszpasterską dla jej funkcjonariuszy oraz ich rodzin sprawują kapelani wojskowi, którzy wchodzą w skład istniejących duszpasterstw wojskowych. Kapelanów zatrudnia także Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Biuro Ochrony Rządu.
Zwracam się w związku z tym z prośbą o następujące informacje:
1.   Na jakiej podstawie prawnej duchowni rzymskokatolickiego Ordynariatu Polowego WP obrządku łacińskiego oraz obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a także duchowni Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego i Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego sprawują opiekę duszpasterską nad funkcjonariuszami Straży Granicznej i pełnią służbę w SG?
2.   Na jakiej podstawie prawnej w 2007 r. ówczesny KG Policji zawarł porozumienie, na mocy którego Ordynariat Polowy WP rozpoczął posługę duszpasterską w jednostkach Policji?
3.   Na jakiej podstawie prawnej BOR oraz jednostki PSP zatrudniają rzymskokatolickich kapelanów?
4.   Czy w opinii MSW objęcie przez duszpasterstwa wojskowe swoją jurysdykcją formacji policyjnych (SG oraz Policji) może mieć wpływ na zmianę wizerunku tych formacji z jednostek policyjnych na rzecz pojmowania ich w potocznym rozumieniu jako części Sił Zbrojnych RP?
5. W jaki sposób szefostwa SG, Policji, PSP oraz BOR zapewniają poszanowanie wolności sumienia i wyznania swoich funkcjonariuszy?
Z wyrazami szacunku Poseł Roman Kotliński Warszawa, dnia 13 lutego 2012 r.


Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 9 marca 2012 r. (sygn. SPS-023-2557/12) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Romana Kotlińskiego w sprawie podstaw prawnych funkcjonowania posługi duszpasterskiej w służbach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
...........................
Stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, w tym stanowiska kapelanów, określa wydane na podstawie art. 36 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.) rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 54, poz. 448).
W odniesieniu do podnoszonej w wystąpieniu kwestii zapewnienia poszanowania wolności sumienia i wyznania pragnę podkreślić, że wolność sumienia i wyznania jest indywidualnym uprawnieniem każdego z funkcjonariuszy, zagwarantowanym na mocy art. 53 Konstytucji RP. Przełożeni nie ingerują w kwestie wyznaniowe i praktyki religijne funkcjonariuszy. W czasie rekrutacji i doboru do służby w poszczególnych formacjach oraz podczas jej trwania od kandydatów nie wymaga się określania przynależności do związków wyznaniowych. Również podczas szkoleń i kursów przygotowawczych nie przeprowadza się zajęć z religii.
Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 25 Konstytucji RP władze publiczne, w tym organy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, zapewniając swobodę ich wyrażania przez funkcjonariuszy oraz pracowników tych formacji w życiu publicznym.
Z poważaniem