Autor Wątek: DSP-50 Pomocy  (Przeczytany 21715 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 17, 2013, 09:05:33 »
Najprościej poprosić serwisanta o uruchomienie alarmu rezerwowego razem z głównym i podłączyć się pod zaciski oznaczone głośniczkiem - syrena rezerwowa. Pojawia się tam napięcie z centrali (ok 13,8V). Jeśli serwisant to dobrze ustawi to pojawi się tam napięcie zarówno przy uruchomionej syrenie głównej jak i przy braku fazy w remizie, kiedy DSP nie uruchamia syreny głównej. Wyjście można obciążyć do ok 1,5 A.
U nas serwisant nie potrafił tego skonfigurować i napięcie pojawia się tylko przy braku fazy w remizie, czyli albo wyje syrena główna albo rezerwowa.

Kiedyś dostałem poradę by się podłączyć pod czerwoną kontrolkę alarm ale serwis Digitexu stanowczo to odradził bo podobno ta kontrolka jest podłączona bezpośrednio bez zabezpieczeń pod procek więc przy przeciążeniu lub zwarciu łatwo go upalić.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 17, 2013, 16:13:11 »
Ok, to muszę zrobić próbny alarm z miernikiem wpiętym pod te zaciski - jak nic się nie pokaże to wtedy do serwisu...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 17, 2013, 21:45:58 »
Żeby nie prosić M/PSK alarm można wywołać przytrzymując 5 sekund przycisk kasowania alarmu.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 01, 2013, 19:56:34 »
Serwisówki nikt tak po prostu nie da. Niezależnie czy to 52,53 czy 50. Przy odrobinie szczęścia, któraś z osób serwisujących te ustrojstwa udostępni papiery. Długość i sposób modulowania syreny zaszyty jest w uP jeśli mnie pamięć nie myli... w wolnej chwili zgram wsad i przejrzę ;)
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 02, 2013, 10:12:27 »
Witam !
Sprawa dotyczy co prawda DSP 53 ale może ktoś z was będzie w stanie mnie pokierować. Chce podłączyć kompresor pod terminal. Ma ktoś praktyczne rady jak tego dokonać, skąd (które wyjście) wziąć impuls dla stycznika. Ew. jakiś schemat, który byłby pomocny. Z góry dziękuję . Pozdrawiam

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 02, 2013, 18:59:44 »
Witam !
Sprawa dotyczy co prawda DSP 53 ale może ktoś z was będzie w stanie mnie pokierować. Chce podłączyć kompresor pod terminal. Ma ktoś praktyczne rady jak tego dokonać, skąd (które wyjście) wziąć impuls dla stycznika. Ew. jakiś schemat, który byłby pomocny. Z góry dziękuję . Pozdrawiam
Zacznijmy od tego, że terminal DTG53 ma wyjścia mono i bi stabilne. Dla potrzeb kompresora korzystamy z monostabilnego zaprogramowanego na czas 255s (czas maks) lub załączamy na czas krótszy, a podtrzymanie realizujemy czasówką(ot chociażby taką schodową). Dochodzi jeszcze sprawa załączania kompresora. Obciążalność prądowa wyjść w DTG53 to 1A i Umax nie więcej niż 30V stąd są 2 możliwości (jeśli dobrze myślę) przekaźnik załączający stycznik lub optotriak i triak do sterowania stycznikiem. Optotriak i triak zapewniają pełną separację galwaniczną co jest bardzo wskazane. Schematu nawet malować nie trzeba :)
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 02, 2013, 21:28:50 »
ehh widzę że jestem większym laikiem w temacie elektryczności niż mi sie wydawało (niewykluczone że po prostu nie znam słownika fachowego) Napisz mi proszę na PW co mam powiedzieć w sklepie elektrycznym i który to pin w DSP  :straz:

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 03, 2013, 01:08:31 »
Niech mnie ktoś sprawdzi bo jestem od 2 dób na nogach bez przerwy i dodatkowo z 3 lata nie malowałem w Eagle...

[załącznik usunięty przez administratora]
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 10, 2013, 00:28:22 »
Nie zaglądam tutaj codziennie, ale jest na to opcja też inna, uniwersalna - wpięcie pod stycznik syreny. Gdy DSP puszcza pierwszy sygnał alarmowy załącza przekaźnik który pełni w układzie rolę przycisku załączającego w typowym układzie sterowania stycznikiem z podtrzymaniem. Jakie to ma wady? Cóż, słyszałem że niektórym nie podoba się to że układ po załączeniu trzeba zresetować naciśnięciem przycisku rozłączającego podtrzymanie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 11, 2013, 17:42:19 »
A co w przypadku braku jednej fazy, akurat tej fazy którą sterujemy? :D Jak dobrze to wszystko podłączyć to można mieć nawet stałą kontrolę ciśnienia o ile korzystamy z DSP. Korzystając z wyjść DSP trzeba pamiętać tylko o separacji galwanicznej, którą realizujemy za pomocą optotriaka i triaka.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 13, 2013, 09:45:14 »
Jeśli faza sterująca i zasilająca kompresor będzie tą samą to ja problemu nie widzę ;)

Kontrola ciśnienia jest nam na coś w ogóle potrzebna jeśli kompresor ma presostat? ;)

Ja tylko podaję rozwiązanie alternatywne ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 04, 2014, 22:31:23 »
Przepraszam za odgrzebanie starego wątku. Mam pytanie, co może być przyczyną awarii selektywnego wywoływania - podczas alarmu na chwilę (ok. 1s) zapala się lampka ,,alarm", następnie z powrotem ,,gotowość", syrena nie zostaje załączona (jest sprawna)?

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 05, 2014, 11:07:57 »
To co w ostatnim czasie w wielu DSP - słaby akumulator podtrzymujący.

Offline matslu4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 18, 2015, 12:54:02 »
Mamy problem w DSP 50, a polega na tym ,że MSK bo wysłaniu sygnału nie dostaje potwierdzenia czy syrena została włączona.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2015, 20:37:40 wysłana przez matslu4 »

Offline Strażak900120

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 18, 2015, 14:19:57 »
Mamy problem w DSP 53, a polega na tym ,że MSK bo wysłaniu sygnału nie dostaje potwierdzenia czy syrena została włączona.

My mieliśmy taki problem z 50, poza tym był kłopot z łącznością z SK (jakieś 15 km w linii prostej, teren górzysty). Serwisant wymienił akumulator i wszystko gra.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2015, 14:25:36 wysłana przez Strażak900120 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 18, 2015, 15:11:06 »
To samo przerabialiśmy na dniach u nas - padł akumulator, po wymianie - wszystko śmiga świetnie. Tyle, że akumulator wymieniliśmy sami, bez wzywania serwisanta.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: DSP-50 Pomocy
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 19, 2015, 01:02:05 »
Ja się pokusiłem o ponownie zbadanie 300 i 360, na odbiorze 4 do 6A, przy nadawaniu nawet do 14A. To by dawało zapotrzebowanie na energię w granicach 50-170W, a idąc dalej koszt jest taki: 300-350zł. Gorąco polecam obejrzenie jak wygląda porządny toroid i dobrej wydajności. Nic tak nie postarza akumulatorów jak ich ciągłe ładowanie. No chyba, że któreś modele mają już mikroprocesor odpowiadający za to. :D
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.