Autor Wątek: Ifex3000  (Przeczytany 6130 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Ifex3000
« dnia: Luty 28, 2005, 15:58:40 »
Jestem ciekawy, co myślicie na temat „nie młodego” już urządzenia gaśniczego IFEX3000. Jeśli macie z nim kontakt, jakie są wasze doświadczenia, sprawdził się wam? Ile jednostek PSP i OSP posiada go na swoim stanie?
POZDRAWIAM
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Ifex3000
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2005, 17:02:57 »
witam
do niedawna wogole nie mialem pojecia co to jest IFEX. :blink:
Dopiero po zapytaniu znajomego z PSP dowiedzialem sie cos na jego temat :rolleyes:
Znajomy konczyl CSPSP i powiedzial mi ze mial kiedys z tym doczynienia ale w JRG nie maja tego na stanie  :rolleyes:

Jestem ciekaw czy ktos z Was wogole uzywa tego uzadzenia i do jakich celow ??

pozdrawiam

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Ifex3000
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2005, 17:15:24 »
Miałem okazję z tego "postrzelać" podczas ćwiczeń, urządzenie to nie jeździ na żadnym samochodzie w jednostce.
Wątpliwa jest też przydatność - do czego tego ustrojstwa używać ? Do palącego się mieszkania się nie nadaje, bo na plecach mamy aparat, a poza tym kto by tak ryzykował i do mieszkania wybierał się z takim "pistolecikiem"... Nie widzę też tego urządzenia przy innych działaniach - gaszeniu traw, śmietników, samochodów etc
ktoś kiedyś wymyślił, ale rewelacja to żadna...  ;)  
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Ifex3000
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2005, 22:39:38 »
Ifex ma miejsce na druga butle i reduktor do aparatu ODO.
W zestawie jest bardzo ciezki (o ile pamietam to 10 l. wody + butla..) i  nieporeczny.
Wg.mnie do niczego sie nie nadaja, wali z taka siła że moze i ugasi ale przy okazji rozwlai gaszony przedmuiot.

A tak zartem, jedyne zasowanie to sciaganie kotów z drzew.....

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Ifex3000
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2005, 10:33:17 »
Ja rownież strzelałem z tego gun`a. moja opinia jest taka...można go wykożestać do zabezpieczania i pożarów samochodów...chodzi mi o pożar w zalążku lub rozwijający się, bo jak płonie cały to te 10 l wody się na psiknięcie w pachę nadaje...ALE mayślałem sobie jeszcze (szkoda że nie sprawdziłem), jak zachowywałby się ifex przy pożarach strumieniowych...(chodzi mi o nagłe ucięcie strumienia i nagłą inertyzację układu)...Co Koledzy na to?...oczywiście nie zapominając o odcinaniu źródła
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Ifex3000
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2005, 12:20:44 »
Cześć,
jakieś pół roku temu miałem okazję pobawić się IFEX-em. Koledzy z PSP pożyczyli go na pokazy które organizowaliśmy. Gasiliśmy tym opony samochodu. Skutecznosć w stosunku do zużycia wody jest naprawdę dobra.  Ale jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie to raczej też nie bardzo to widzę. U kolegi w JRG urządzenie jeździło na samochodzie ale podobno zdarzył się wypadek poparzenia strażaka przy pożarze w mieszkaniu.  Podobno strażak strzelił z niego, zgasił płomień ale temperatura była na tyle duża, że po chwili ogień buchnąła na nowo i go poparzył. Teraz to chyba nie jeździ na żadnym samochodzie.
Mi się wydaje, że pomysł to całkiem niezły tylko urządzenie jest za ciężkie, za wolno strzela, można oddać za mało strzałów bez ładowania... czyli jak na razie to wykluczające się uwagi. Praktyczne zastosowanie tego urządzenia jest raczej niewielkie i ogranicza się do bardzo małych pożarów - wtedy faktycznie można gasić i nie niszczyć otoczenia przez zalanie.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Ifex3000
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2005, 17:00:27 »
Nie jestem pewien ale wydaje mi sie ze gdzies slyszalem iz jest zakaz stosowania Ifex'u w czasie działań rat.gaśn. bycmoze sie myle

Offline pitus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Ifex3000
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2005, 00:42:50 »
A wyobrażacie sobie strzał z Ifexa przy pożarach np mieszkań- w juz poparzonego człowieka,albo wogóle w człowieka?Prędkośc tego strumienia rozproszonej wody jest b.duza.No i wejdz z tym na 11 piętro-powodzenia  

Offline pitus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Ifex3000
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2005, 00:43:43 »
oczywiście niezamierzony strzał,nieświadomy

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ifex3000
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2005, 12:49:52 »
A ja myślałem że to jest coś porządnego.
No cóż zmieniłem zdanie.

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Ifex3000
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2005, 14:30:14 »
mamy takie cudo w jednostce i cały czas stoi sobie w magazynie,no chyba że przyjdzie jakaś wycieczka to sie troche poszczela bo ładnie to wyglada.i nic poza tym.....

Offline pslomkowski@tlen.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
    • http://
Ifex3000
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2005, 21:18:13 »
mam pytanko? gdzie mozna zakupic IFEX 3000w polsce i jakie to koszta

Offline ahrek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Ifex3000
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2005, 11:23:42 »
Witam ja również miałem okazje zaznajomić sie z tym urządzeniem a kilku moich kolegów ze szkoły nawet w dosłownym sensie dzięki wspaniałemu i bardzo doświadczonemu  strażakowi z jednej z poznańskich JRG!
"Fachowcy" przyjechali do naszej szkoły na pokazy. Gasili wannę przy której stało ok.50 kadetów.Co dalej?Jeden strzał z IFEKSU spowodował, że paląca się w wannie ciecz wylądowała na twarzach i dłoniach moich kolegów powodując oparzenia!
Pozdrawiam cały rocznnik 99-01 z SA PSP w Poznaniu

Offline krystian

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Ifex3000
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2005, 21:32:43 »
Nie uwieżycie ale mamy takie cos na wyposażeniu naszej OSP zakup tego uzadzenia był wymysłen naszego zarzadu. No i jak kazda wieksza inwestycja musiała byc dobra bo przeciez po wydaniu takich pieniedzy to musi byc dobre.
U nas to jezdzi on na wozie bo przeciez musi. I z tego co pamietam to przez jakies 2 lata był użyty kilka ray do pozaruw traw i nic wiecej no i oczywiscie na pokazach :-b Strzelac strzela ladnie bo prawie 50 m ale nosic to nie jest za dobrze uzbrojony to taki worek kartofli tylko ze z szelkami. I nikt nie wspomina jak to sie zahowuje gdy strzelimy z malej odleeglosci do sciany i takich kilka innych kruczkuw jak np. to z wanna cieczy palnej wspomniane przez przedmuwce. A ze jezdzi cały czas z woda a wuz i zima wyjezdza nawet na dłuższe akcje to w tej chwili nasz IFEKS jest w remoncie bo pekł ;)  
Ale i tak bedziemy muwic jaki to dobry sprzet bo za ta cene to musi byc dobry.

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Ifex3000
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 24, 2005, 14:44:11 »
Czy przydatny??? Podczas akcji nie mialem okazji go urzywac. Jedynie "bawiłem "sie Ifexem przenośnym, i tak jak ktos juz wcześniej powiedział gasić takim czyms pożar mieszkania to dosyc skomplikowana a nawet ryzykowna sprawa. Choćby ze względu na długi czas ładowania tego pieruństwa. A co do gaszenia pożarów samochodów to powiem tak: byłem na praktykach w straży pożarnej za granicą i odwiedziłem tzw. tunelową straż pożarną. Mieli takiego ifexa na samochodzie osobowym Volvo V70 , coś w roli szybkiego natarcia. No i co sie okazało, facet powiedział że pare razy próbowli tego uzyc do gaszenia samochodów w tunelu ,i na tym sie skończyło. osoby które były wewnątrz gaszonego samochodu doznały urazy błonu bębenkowej i urazu słuchy, takie ciśnienie idzie z tego urządzenia . NIe wiem czy to był błąd ratowników , czy cos innego , w każdym bądź razie nie uzywają juz wiecej tego urządzenia.  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Ifex3000
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 24, 2005, 16:09:41 »
hmmm przeczytałem wszystkie komentarze i bardzo mnie ciekawi jak to wygląda... jeśli macie jakieś zdjęcie czy coś to wklejcie na forum...
A tak tylko z ciekawości spytam... Jaki jest koszt tego urzadzenia  :huh:


Pozdrawiam !!!  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Ifex3000
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 24, 2005, 18:11:02 »
jak chcesz to moge przeslac ci zdjecie na meila

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Ifex3000
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 24, 2005, 20:34:24 »
moskit_straz@poczta.onet.pl bardzo bym prosił  ;)


Pozdrawiam i z góry dziękuje !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Ifex3000
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 25, 2005, 12:42:43 »
Cytuj
hmmm przeczytałem wszystkie komentarze i bardzo mnie ciekawi jak to wygląda... jeśli macie jakieś zdjęcie czy coś to wklejcie na forum...
A tak tylko z ciekawości spytam... Jaki jest koszt tego urzadzenia  :huh:


Pozdrawiam !!!
Cześć, tu jest link do polskiej wersji Fasera... jak by ktoś chciał pooglądać: http://www.faser.com.pl/Wyroby/powietrzne/ipg.htm
Sylwek

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ifex3000
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 25, 2005, 16:29:53 »
Dzieki sylwek za link. Teraz już wiem czym w grze 998 Pogromcy Ognia, strażacy gaszą pożary ;)  Wobec tego wydaje mi się, że na zachodzie jest on stosowany?

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Ifex3000
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 26, 2005, 15:00:27 »
tx felix i Sylwek
Nono oglądnołem zdjęcia i poweim szczerze, że inaczej sobie to urzadzenie wyobrażałem  :huh:

Pozdrawiam !!!  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline jrg23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Ifex3000
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2005, 21:08:11 »
Za te pieniądze niewart. Można je wydać na potrzebniejsze rzeczy np: agr. oddymiający , pożądne latarki itp. Wiem bo używałem.Pozdrawiam.

Offline kotu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Ifex3000
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 27, 2005, 09:26:52 »
w krakowie kiedys odbylo sie doswiadczenie:
 dwa takie same stosy drewna ulozonego 'w studzienke'
i dwa zespoly jeden dwuosobowy z hydronetka, a  drugi zespol czyli  'ifexowiec',
zdmuchniecie plomieni wygral 'ifexowiec', ale calkowicie plomien zagasili szybciej 'hydronetkowcy'....  
|. _ __. | .*.       |\_/|        .....................
|/|. | | |  | .*      ( *^*)_{\    .................
|\|_| | |_|..*.       (_|_)__)  ................ kot1000@<na>wp.pl
...nie sprzeczaj sie z idiota, sprowadzi cie do swego poziomu i pokona doswiadczeniem ...

Offline jrg23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Ifex3000
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 27, 2005, 16:18:17 »
Bardzo słuszna uwaga, hydronetka pierwsza całkowicie zgasiła pożar i o ile mniej kosztuje.Powtórzę jeszcze raz lepiej wydać te pieniądze na inny potrzebniejszyy sprzęt.Ifex to drogi ,efektowny badziew.Pozdrawiam wszystkich podziałowców. ;)  

Offline pitus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Ifex3000
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 12, 2005, 00:49:52 »
[size=8]felix a na jakich warunkach byłes na praktykach za granica?nauczyłes sie czegos?jest sie czego uczyc?[/size][/font]