Autor Wątek: emerytura a praca  (Przeczytany 17091 razy)

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
emerytura a praca
« dnia: Październik 01, 2008, 14:59:54 »
czy strazak bedący na emeryturze może bez ograniczen dorabiac?? czy musi zawiesic swiadczenia???
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2008, 15:41:02 »
Bez zawieszania świadczeń można dorobić różnice, czyli jak masz np. 60% emki to możesz dorobić 40%, jak masz 75% to 25% itd.
Jednak jeżeli masz 75% i 30 lat pracy to możesz bez ograniczen. 
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 16:26:02 wysłana przez grzela »

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2008, 20:16:05 »
specjalista z tymi 75% to zgadzam się ale nie wiem skąd ten drugi warunek odnośnie 30 lat?

Wszystko ładnie wytłumaczone jest tu: http://www.zer.mswia.gov.pl/komunikaty/zal_strony/inf_dodatk_przych_2008.pdf

Cytuj
Przedstawione wyżej zasady nie mają zastosowania wobec osób, których policyjna emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru, bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby z tytułu, których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2008, 22:31:30 »
w sumie nie chodzi o 75% tylko o maksa. Nie wiem do końca jak jest u nas, ale gadałem ze znajimym trepem co sobie własnie dorabia :)
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2008, 21:47:44 »
czy strazak będący na emeryturze może bez ograniczen dorabiac?? czy musi zawiesić świadczenia???
ja nie widzę problemu masz np. 75% dorabiasz 25% resztę dogadujesz z szefem może tak spróbuj niektórzy tak robią  :szalony: kombinuj

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2008, 23:17:14 »
czy strazak będący na emeryturze może bez ograniczen dorabiac?? czy musi zawiesić świadczenia???
ja nie widzę problemu masz np. 75% dorabiasz 25% resztę dogadujesz z szefem może tak spróbuj niektórzy tak robią  :szalony: kombinuj
Czego to ludzie nie wymyślą.
Dlaczego 25%?
 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2008, 23:18:04 »
A jak prowadzisz własną działalność gospodarczą ?? Wiem że ZUS-owi płacisz tylko zdrowotne.....

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2008, 09:03:22 »
cul2 sorki ale ja też nie wiem z skąd 25% to przykład tego co napisali poprzednicy żeby chłop zrozumiał

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2008, 10:37:33 »
To, ile możesz dorobić na emeryturze i rencie, zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które co kwartał ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Progi, po przekroczeniu których ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie, to odpowiednio 70 proc. i 130 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Jeśli więc twój przychód nie przekracza owych 70 proc., emerytura lub renta jest nadal wypłacana w dotychczasowej wysokości.

Gdy jednak zarobisz więcej niż 70 proc., lecz mniej niż 130 proc. średniej krajowej, twoje świadczenie ulegnie zmniejszeniu – o tyle, o ile przekroczyłeś normę. Co istotne, ustalona jest górna granica tego zmniejszenia. I tak, świadczenie można zmniejszyć maksymalnie o:
· 24 proc. kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji – dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
· 18 proc. kwoty bazowej – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
· 20,4 proc. kwoty bazowej – dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Ważne:
Świadczenie podlega obcięciu o kwotę maksymalnego zmniejszenia wyłącznie wtedy, gdy przychód osiągnięty przez emeryta lub rencistę, przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest wyższy od kwoty maksymalnego zmniejszenia.

Jeżeli twoje przychody przewyższą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury lub renty zostanie zawieszone.

Ważne:
O przekroczeniu progu 130 proc. możesz zawiadomić ZUS natychmiast (wówczas świadczenie zostanie zawieszone od razu) lub po zakończeniu roku kalendarzowego. Eksperci radzą: jeśli osiągasz spore zarobki, ale tylko przez kilka miesięcy, to lepiej rozłożyć kwotę na cały rok, bo może się zdarzyć, że w ogóle nie przekroczysz miesięcznego limitu i twoje świadczenie nie będzie zawieszone.
Kwotę zmniejszenia stanowi różnica między kwotą uzyskanego przychodu a dopuszczalną kwotą przychodu (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Kwota zmniejszenia nie może być jednak wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, ustalona proporcjonalnie do liczby uprawnionych osób, a więc np.: ½ z kwoty maksymalnego zmniejszenia w przypadku dwóch uprawnionych osób, z których jedna osiąga przychód, lub ¼ – w przypadku czterech osób uprawnionych, z których jedna osiąga przychód.
Dopuszczalne kwoty limitów:
70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 grudnia 2006 r. 1725,30 zł 3204,10 zł
od 1 marca 2007 r. 1863,80 zł 3461,30 zł
od 1 czerwca 2007 r. 1896,40 zł 3521,90 zł
od 1 września 2007 r. 1851,10 zł 3437,70 zł
od 1 grudnia 2007 r. 1892,40 zł 3514,50 zł

Graniczne kwoty przychodu za cały 2007 r. wynoszą odpowiednio:
· 22 176, 90 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 70 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach 2007 r.,
· 41 185, 40 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach 2007 r.
I na koniec jeśli masz już 65 lat (mężczyzna) lub 60 lat( kobieta) to możesz dorobić bez ograniczeń.
Tak był, może w 2008 były jakieś zmiany - poszukaj sobie.
U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2008, 01:13:55 »
Cytuj
U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.
I to jest pocieszające.... Poza tym jesli jestem "zryczałtowany" to jak mi udowodnią ile ja faktycznie zarabiam jak ja sam nie wiem  :cooo:
Banki przy kredycie wymyślają sobie że 40% przychodu to koszty uzyskania :D  Zresztą można samemu zadeklarować ile % to te koszta.
Zadziwiające (przynajmniej dla mnie) jest to, że nasi ustawodawcy sami namawiają do krętactwa i oszustwa....
Załóżmy, że emeryt który pracuje, zarabia więcej niż ten ustalony limit..... To co zrobi ?? Oleje pracę ?? Będzie, żył tylko z emerytury ? Nie. Zacznie pracować na czarno i nie będzie płacił podatków.
On zarobi więcej - skarb państwa dostanie wała.  No, ale skoro uczciwie w naszym kraju nie wolno to trzeba kombinować.....

Offline Scobel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 08, 2008, 14:21:06 »
Witam.
 A jak sprawa ma się dla kogoś kto odszedł po 17 latach emerytura na poziomie 69 %  i pracuje na wyspach?
Przelicznik jest taki sam jak w kraju?

Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2010, 21:01:19 »
Cytuj
Emerytura policjanta, który dorabia mniej niż 130 proc. średniej płacy,może być obniżona bardziej niż osoby dorabiającej więcej.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna dzisiaj pytanie prawne sądu apelacyjnego, które dotyczy zbadania zgodności z konstytucją art. 41 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 67 z późn. zm.). Zaskarżony przepis dopuszcza możliwość zmniejszenia emerytury lub renty policyjnej o więcej niż 25 proc. w przypadku osiągania przychodów w wysokości od 70 proc. do 130 proc. przeciętnej płacy.
Przepisy stanowią, że renta lub emerytura ulega zmniejszeniu w razie osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wyższego niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale niższego niż 130 proc. tej kwoty. Wtedy świadczenie zmniejsza się o tzw. kwotę przekroczenia, czyli różnicę między faktycznie osiąganym przychodem a niższym progiem zarobkowym (70 proc.). Kwota ta nie może jednak być wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia. Ta wnosi 24 proc. kwoty bazowej dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i 18 proc. dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Gdy kwota przychodu przekracza 130 proc. średniej płacy, świadczenie mundurowe jest zmniejszane o maksymalny pułap, wynoszący 25 proc.
W efekcie osiąganie niższych przychodów (do 70 proc.) może powodować wyższe procentowo zmniejszenie świadczenia niż dla osoby osiągającej wyższe przychody (powyżej 130 proc.). Takie sytuacje mają miejsce, gdy świadczenie jest niskie.
Znalazł się w niej były policjant Jerzy W., który zaskarżył do sądu okręgowego ubezpieczeń społecznych decyzje zakładu emerytalno-rentowego MSWiA. Gdyby jego przychód przekroczył 130 proc. średniej płacy, jego renta byłaby ograniczona o 25 proc. Natomiast osiągnięcie przychodu poniżej górnej kwoty granicznej spowodowało zmniejszenie o około 39 proc.
Sąd okręgowy oddalił jednak jego odwołanie. Zainteresowany złożył apelację. W ocenie sądu apelacyjnego, który skierował do TK pytanie prawne, przepis dopuszczający możliwość zmniejszenia policyjnej emerytury lub renty o kwotę wyższą niż 25 proc. może być niezgodny konstytucją.
3769,8 zł kwota przychodu powodująca obniżanej świadczeń emerytowanych policjantów o 25 proc.
Źródło: GP
Służby mundurowe
Emeryci i renciści policyjni mają prawo dodatkowo pracować, lecz wówczas ich świadczenia mogą być zmniejszone maksymalnie o 25 proc.
Zmiana zasad rozliczenia rocznego i miesięcznego funkcjonariuszy pobierających renty i emerytury, którzy dodatkowo pracują, wynika z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2008 r. (sygn. akt P 9/06). Zdaniem sędziów TK konieczne było ujednolicenie sytuacji prawnej policyjnych emerytów i rencistów, uzyskujących dodatkowe przychody z pracy wprzedziale od 70 proc. do 130 proc. oraz powyżej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z wyrokiem świadczenia tej grupy emerytów i rencistów nie mogą być zmniejszone o kwotę wyższą niż równowartość 25 proc. świadczenia. Wyrok spowodował konieczność nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, która została uchwalona 23 kwietnia 2009 r. Tym samym konieczne stało się wydanie rozporządzeń, które umożliwią Zakładowi Emerytalno-Rentowemu MSWiA zmniejszenie świadczeń według nowych, zgodnych z konstytucją zasad. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jeżeli z zawiadomienia przekazanego przez emeryta lub rencistę wynika, że planuje on osiąganie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nieprzekraczającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia o kwotę tego przekroczenia, nie więcej jednak niż: * 24 proc. kwoty bazowej w przypadku emerytury i renty inwalidzkiej I grupy; * 18 proc. kwoty bazowej w przypadku renty inwalidzkiej II i III grupy.
Jednak w każdym przypadku wysokość świadczenia nie może być zmniejszona o więcej niż 25 proc. wypłacanego świadczenia.
Podstawa prawna Paragraf 1-2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczenia rocznego i miesięcznego wypłaconych kwot emerytur lub rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania (Dz. U. nr 56, poz. 349). Wchodzi w życie 23 kwietnia 2010 r.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1415

http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2010/56/349/?on=2010-04-23

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2010, 12:58:22 »
Cytuj
U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.

Bez jakiś pomyłek ( dzwoniłem osobiście do ZER-WOK ) Wystarczy że pan kowalski  będzie miał pełna emeryturę (a w naszym przypadku jest to  75% ) nie jak nie którzy piszą 30 lat pracy , a wracając do tematu 75 % emki daje ci możliwość dorabiania do maxa  ,jest tylko jeden warunek  nie możne to być  powiązane z  renta czyli  kowalski  ma 69 % emerytury dostał na komisji przyznane  pozostałe % do 80 wiec w tedy nie będzie mógł  dorabiać do woli a tylko tyle co mu wskaże ZER ...

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2010, 22:16:01 »
Przyznaje się, moja wcześniejsza wypowiedź nie była podparta wiedzą, tylko zasłyszanymi informacjami.

Bardzo mnie to cieszy, że mając 75% ( bez lekarza ) możemy dorabiać bez ograniczeń. Rozumiem, że warunek jest tylko z tym lekarzem? Inne dodatkowe % nie stanowią problemu? Ja dobijam do 75-ciu i przymierzam się do... :) 

bardzo mnie to cieszy :)
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2010, 20:58:33 »
jak jesteś na ryczałcie ewidencjonowanym to jak ci kto udowodni ile zarabiasz jak masz tylko przychód a nie dochód ???

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 10, 2010, 10:45:52 »
Cytuj
Emerytowany policjant powinien powiadomić o uzyskanym przychodzie
Zasady zawieszania świadczeń

Funkcjonariusze pobierający emerytury i renty mogą dodatkowo pracować, lecz o wysokości osiąganych przychodów muszą powiadomić organ rentowy.

Od 23 kwietnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczenia rocznego i miesięcznego wypłaconych kwot emerytur lub rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wyjaśnia, że pracujący byli funkcjonariusze zyskali prawo do wyboru sposobu rozliczania. Mogą zdecydować się na rozliczanie miesięczne lub roczne. W przypadku złożenia wniosku o dokonanie miesięcznego rozliczenia należy dodatkowo dołączyć zaświadczenie z uwzględnieniem wysokości uzyskanego przychodu w rozbiciu na miesiące. Były funkcjonariusz nadal ma obowiązek powiadomić zakład o osiąganiu dodatkowego przychodu. Jeżeli z takiego zawiadomienia wynika, że zamiarem emeryta lub rencisty jest osiąganie przychodu przekraczającego wyższą kwotę graniczną przychodu, tj. 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to zgodnie z nowelizacją, organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia o 25 proc. jego kwoty. Zmniejszenia świadczenia dokonuje się od miesiąca następującego po miesiącu,w którym została wydana decyzja organu emerytalnego w tej sprawie. Świadczeniobiorca otrzymuje zmniejszoną wypłatę do miesiąca, w którym zawiadomi o zmianie wysokości osiąganego przychodu lub o osiąganiu przychodu nieprzekraczającego niższej kwoty granicznej przychodu stanowiącej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jednocześnie Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zwraca uwagę, że to właśnie on dokonuje rozliczenia rocznego, porównując osiągnięty przychód z kwotami granicznymi obowiązującymi w danym roku kalendarzowym. Jeżeli świadczeniobiorca złoży wniosek o dokonanie miesięcznego rozliczenia i przedstawi organowi zaświadczenie o osiągniętym przychodzie w rozbiciu miesięcznym, organ emerytalny dokona dodatkowo miesięcznego rozliczenia. Organ emerytalny porówna osiągnięty przychód z kwotami stanowiącymi odpowiednio 70 proc. lub 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odrębnie dla każdego miesiąca i zsumuje otrzymane wyniki. Następnie wybierze najkorzystniejszy dla świadczeniobiorcy wariant rozliczenia, tj. roczny lub miesięczny.

Podstawa prawna Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczenia rocznego i miesięcznego wypłaconych kwot emerytur lub rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania (Dz. U. nr 56, poz. 349).

Par. 4-10 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2 sierpnia 2004 r. w sprawie rozliczenia rocznego i miesięcznego wypłaconych kwot emerytur lub rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania (Dz. U. nr 180, poz. 1866 z późn. zm.).

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1424

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 10, 2010, 17:51:03 »
Ok Załóżmy, że prowadzę działalność jako ryczałtowiec. Załóżmy ze mój roczny dochód wyniósł 30.000 zł W jaki sposób wyliczyć jaki miałem faktyczny przychód skoro rozliczam się płacąc podatek w wysokości 5,5% od dochodu. Nie mam (bo na ryczałcie nie mogę odliczać) kosztów własnych. Urząd Skarbowy nie pyta mnie bo go to nie obchodzi ile ja mam przychodu. Ważne żebym zapłacił podatek od dochodu. W banku nie mogą mi wyliczyć ile zarabiam faktycznie, urząd skarbowy nie może tego wyliczyć wiec jak mi to może wyliczyć ZER ??
A jak ktos jest na Karcie podatkowej ?? No to już w ogóle bedzie ciekawie.....:)

kolo1

  • Gość
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 10, 2010, 21:40:45 »
pracujesz tylko na terenie kraju bo mam pytanie

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 11, 2010, 13:25:09 »
tak oraz nie koniecznie...;)

Offline tollek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Działalność gospodarcza emeryta - ile można dorobić
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 08, 2010, 23:48:11 »
Witam, potrzebuje porady.

Obecnie jestem na emeryturze, od marca tam tego roku prowadzę działalność gospodarczą, płacę składkę tzw. wypadkową (czy zdrowotna)do ZUS w kwocie ok. 230 zł. Jestem na podatku zryczłtowanym 3%,dochód dodatkowy w skali roku nie przekracza 20 tyś. Jednak w 4 miesiącach w roku 2009 dochód wyszedł ponad 2019 zł, jednak nie przekroczyl on 4 tys., no i pojawia się problem, w jaki sposób ta "nadwyżka" dochodu będzie ode "ściagnięta", czy może dojść do odebrania świadczeń emerytalnych, lub częściowego odebrania i na jaki cza. I kolejny problem jakie są konsekwencje niezgłoszenia do ZER MSWiA prowadzenia działolności gospodarczej.

I jeszcze jedno jak mam to zinterpretować:


"Masz firmę, nie musisz się obawiać


Zmniejszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.
Dlaczego? Ponieważ w tym wypadku decyduje przychód deklarowany, a nie przychody faktycznie osiągane. Deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy) jest zawsze niższa od kwoty, po przekroczeniu której emerytura lub renta są zmniejszane (70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy). Dlatego w praktyce emerytom i rencistom prowadzącym działalność gospodarczą nie grozi zmniejszenie.
Ponadto emeryci i renciści prowadzący firmę nie płacą z firmy składek na ubezpieczenia społeczne (art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Obowiązkowa jest dla nich tylko składka zdrowotna. Jednak dla celów zmniejszenia emerytury lub renty liczy się jedynie przychód deklarowany, odpowiadający minimalnej podstawie wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli faktycznie emeryci i renciści nie opłacają od niego składek)."

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 29, 2023, 11:18:17 »
Witam, wiadomo jak to się ma do emerytur z ZER?

https://www.nowezyciepabianic.pl/2023/11/29/od-1-grudnia-wyzsze-limity-zarobkowe-dla-emerytow-i-rencistow/

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: emerytura a praca
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 29, 2023, 12:01:41 »
Witam, wiadomo jak to się ma do emerytur z ZER?

https://www.nowezyciepabianic.pl/2023/11/29/od-1-grudnia-wyzsze-limity-zarobkowe-dla-emerytow-i-rencistow/

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
Daj na priv