Autor Wątek: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych  (Przeczytany 2487 razy)

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« dnia: Wrzesień 30, 2008, 22:45:29 »
Bylibyście chętni na zewnętrzne szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego na drodze i innych specjalistycznych szkoleń przez zewnętrzną firmę. Czy zgodzilibyście na cennę np. 1 000 zł za taki kurs teoretyczny, z profesjonalną prezentacją, wykładem, a później praktyką która opierała by się na sprzęcie posiadanym przez was?

Czekam na opinie.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2008, 22:56:29 »
Problemy są dwa .
1.W przypadku OSP nie idzie prawnie za to zapłacić bo ustawa mówi że OSP szkoli za darmo PSP i Samorząd nie może na to położyć oficjalnie kasy .

2.Do szkolenia OSP zobowiązana i uprawniona jest PSP i takie kursy się odbywają za darmo , nawet u ciebie w Komendzie .W Listopadzie będą dwa dla dowódców .   Leprze gorsze rzecz wymierna , ale opierają się na prezentacjach multimedialnych, fizycznych ćwiczeniach praktycznych z wykorzystaniem sprzętu podstawowego oraz SCRT .

Oczywiście pytań jest o wiele więcej – uprawnienia wykładowców , ubezpieczenia w tym sprzętu itd. Itd. Drążyłem kiedyś temat na bazie ruchomej komory rozgorzeniowej temat prawie nie do przejścia .   

Pozdrawiam MIKO   

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2008, 10:40:00 »
No ale przecież OSP jako stowarzyszenie może kupować (na fakturę oczywiście)  jeżeli mają pieniądze co uważają i co chcą. Więc czemu nie mogłyby zapłacić za dodatkowe szkolenie jeżeli chcieliby takowe mieć.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2008, 11:07:05 »
Ale OSP mają rzadko i mało własnych środków – 10 strażaków = 10 000 zł .

Hmmmmmmmm  chyba jeszcze długo niewykonalne .

Pozdrawiam MIKO

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2008, 11:11:16 »
Bo najczęściej nie maja na to własnych pieniędzy. Większość OSP utrzymują/dotują, samorządy część ma dotacje z KSRG. Nad kasą z samorządów twardo trzyma łapę RIO i wcześniej czy później by wynalazł sprzeczność w wydatkowaniu pieniędzy na coś co teoretycznie jest zapewnione za darmo przez PSP. Kasa z KSRG idzie na sprzęt.
Dość nieliczne mają sponsorów albo prowadzą jakąś działalność. Kasa idzie na uzupełnienie sprzętu i zapewnienie bieżących potrzeb jednostek (remonty, imprezy). Trudno mi wyrokować ile jednostek byłoby stać na dodatkowe płatne szkolenie, w mojej gminie i powiecie nie znam takiej jednostki.

Coby doprecyzować - koszt 1000 PLN od osoby czy kursu?

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2008, 11:58:29 »
Chodziło mi tu aby zacząć od 1000zł ale za kurs, nie za osobę.
Oczywiście rozumiem że jednostki nie chcą wydawać pieniędzy na coś co teoretycznie mają zapewnione przez PSP. Ale tak naprawdę mało jest jednostek OSP, które dostały hydraulikę i zostały przeszkolone przez PSP później. Albo takie jednostki robią to same we własnym zakresie, albo odbywa się to na zasadzie; bierze i tnie byle ciąć. Natomiast szkolenia prowadzone przez PSP nie zawsze są na poziome takim jakim powinny być a także odbiegające i nieprzedstawiające rożnych innych zamiennych rozwiązań.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline kubus_osp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • OSP Międzyborów
    • OSP  Międzyborów
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2008, 12:21:50 »
Jak dla mnie taki kurs nie ma sensu. Po pierwsze, nie miałby kto za nie zapłacić. Po drugie za darmo są w PSP i ja myślę, że na wystarczającym poziomi. Dla przykładu,  kiedy dostaliśmy hydraulike, zapakowaliśmy ją na samochód i gdzie ćwiczyliśmy i szkoliliśmy się na tym sprzęcie.

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2008, 13:25:22 »
No to powiedz gdzie szkoliliście sie po zapakowaniu hydrauliki na samochód. No a mi się wydaje że jednak PSP na mało wystarczającym poziomie prowadzi te kursy. Jak już mówiłem, praktycznie nikt nie idzie z tym tematem do przodu.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2008, 23:52:09 »
Poziom kursów dla OSP to rzecz bardzo względna .  Wykładam na takowych , również ratownictwa technicznego zgodnie z wytycznymi KG . Niestety nie zawsze i niekoniecznie wina leży wyłącznie po stronie wykładowcy . Są cele proste i trudne do osiągnięcia . Niema problemu z  technikami manualnymi  – stabilizacja , obsługa i wykorzystanie narzędzi ,  ewakuacja poszkodowanych itd.  Niestety wyuczenie prawidłowego pomysłu  taktycznego podczas 24 h dość obszernego programowo kursu jest praktycznie niewykonalne , pomimo wielu różnych prób . Wpływa na to zarówno brak doświadczenia wielu słuchaczy w ratownictwie technicznym , jak i ogólny brak umiejętności dowodzenia . Jak weźmiemy również częstą frekwencję na poziomie 50% i 1-2 zestawy narzędzi dla 40 słuchaczy z jednym wykładowcą to odpowiedz nasuwa się sama . Jest to jednak i tak więcej niż nierobie nic.
 
Już od dawna były głosy by uwolnić system szkolenia i sprowadzić go do podobnego jak w RatMed – komercyjnego . Niestety niema takiej woli , a krawiec szyje jak materiału starcza.
Ja podkreślam pomysł jak najbardziej zacny , tylko by zweryfikowało go rzycie , w tym jakość nauczania , najpierw muszą być chętni by za to zapłacić .

Jest jedna niszowa formacja. która ma środki i była by (może) chętna ,nie powinienem zdradzać takich informacji ale co mi tam . Wojsko i lotniska , ale tam trzeba być naprawdę mocnym i w wiedzy  w pagonach i w układach .

Pozdrawiam MIKO

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Szkolenia dla OSP i służb zakładowych
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 04, 2008, 13:59:20 »
Myślę, że powoli takie kursy przez prywatne firmy czy też produkujące lub dystrybujące dany sprzęt będą codziennością. Bo i czemu nie fakt jest taki jak mówicie, np: u nas jest sprzęt hydrauliczny i było szkolenie w PSP i mogło w nim wziąć udział jedynie po 3 osoby z kazdej jednostki z KSRG! To bardzo mało!!! A dodam, że w powiecie tylko dwie OSP dysponują takim sprzętem więc gdzie tu sen i gdzie logika?? A po czym wnoszę,że prywatne firmy powoli przejmą rynek. Jak już nie raz było mówione na forum PSP nas potrzebuje, ale i po części ignoruje więc firmy same zobaczą co jest grane i przejmą ta działkę. Przy rozliczeniu pieniędzy z KSRG księgowa się pytała czy nie robiliśmy jakichś kursów w ramach dotacji bo podobno jest taka możliwość wydatkowania tych środków.