Autor Wątek: Osp  (Przeczytany 2096 razy)

Offline thorwald

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Osp
« dnia: Luty 24, 2005, 23:11:30 »
Witam i pozdrawiam wszystkich!
Mam pytanie: w jaki sposób wogóle funkcjonuje OSP. Chodzi mi o to jak wygląda "służba". Czy jest to model w którym ochotnicy mają swoje dyżury czy po prostu są "na telefon"? Jak sprawa wygląda jeśli chodzi o szkolenia , sprzet itd?
Będe bardzo wdzięczny za odpowiedz.
Jeszcze raz pozdrawiam.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2005, 08:17:43 »
witam
dokladnie nie wiem o co tobie chodzi ale sprubuje cos napisac :rolleyes:

OSP sa stowarzyszeniami ktore zrzeszaja ludzi - ochotnikow ktorzy chca niesc pomoc innym.

Jezeli chodzi o "sluzbe" jak to nazwales to w niektorych OSP jest cos takiego jak 8-godzinne dyzury (np. kierowca i obsada 1 wozu ), ale wystepuje to bardzo zadko.
Wiekszosc OSP dziala na zasadzie alarmowania ratownikow badz to przez system selektywnego alarmowania badz to droga telefoniczna ( np. MSK lub PSK dzwoni do ustalonych wczesniej czlonkow najczesciej naczelnik , kierowca lub prezes i jak druh odbierze informacje o zdarzeniu to jedzie do straznicy i zalacza syrene alarmowa). System selektywnego wywolywanie (alarmowania) jest o wiele korzystniejszy iz dobywa sie to szybciej (ratownikow mozna takze wyposazyc w pagery )

Szkolenia zwykle organizowane sa przez najblizsza KP lub KM i jest to bardzo fajna sprawa :rolleyes:

Ze sprzetem jest roznie ale przewaznie to go brakuje :( ale jakos czeba sobie radzic. Najczesciej sprzet zakupuje gmina (bo OSP podlega gminie ) lub przekazuje go PSP ( jezeli np. oni wymieniaja samochod na nowy i wtedy moga przekazac stary do OSP )

wszystkiego to napewno nie napisalem  :rolleyes:
odsylam cie do statutu OSP (jezeli interesuje cie funkcjonowanie OSP)
a reszte to mozesz spokojnie znalezsc na forum uzywajac funkcji szukaj i wpisujac zagadnienie ktore cie interesuje :rolleyes:

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2005, 08:24:25 wysłana przez zeusss »

Offline thorwald

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2005, 16:01:42 »
Dzięki zeusss. A w prktyce jak to wyglada np. w duzych miastach? Ja jestem z Katowic i zastanawiam sięjak często w takich miastach korzysta sie z pomocy OSP?
pozdrawiam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2005, 16:50:18 »
witam

dokladnie nie wiem jak to wyglada w wiekszych miastach poniewaz sam mieszkam na wsi a tu bardziej rozpowszechnione sa OSP niz w wiekszych miastach. Podejrzewam ze OSP w miastach sa jak by to nazwac dla zachowania tradycji poniewaz zanim w miastach powstaly Zawodowe Straze Pozarne istnialy juz tam OSP. Z chwila powolania ZSP w jakims miescie podejrzewam ze OSP zeszla na "drugi plan".
Jezeli chodzi o korzystanie z pomocy OSP w miastach to mysle ze (zabrzmi to drastycznie) nie korzysta sie z pomocy OSP. :( JA mieszkam 10 km od miasta gdzie jest JRG (jest to miasto powiatowe). JRG zabezpiecza powiat o pow.1160 km2 i jakos na razie daje sobie rady :rolleyes: .
Nie wiem ile na terenie Katowic jest JRG ale podejrzewam ze troche ich jest i na pewno taka jedna JRG z Katowic ma o wiele mniejszy obszar do zabezpieczenia niz JRG o ktorej Tobie pisalem powyzej (ta z moich okolic)

jezeli ktos bedzie wiedzial cos wiecej to prosze o dopowiedzenie oraz poprawienie mnie :rolleyes:

pozdrawiam
 

Offline thorwald

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2005, 23:11:11 »
Własnie tez mi się tak wydawało ale dziwi mnie trochę fakt ze na terenie samych Katowic są 4 jednostki OSP.
Myslę ze najlepiej bedzie jak po prostu się tam przejadę i popytam. Tylko czas trzeba znależc.
Pozdrawiam

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2005, 12:23:33 »
Wszystko zalezy od miasta i od ludzi - w Brzesku(miasto powiatowe posiadajace JRG) jednostka OSP ma marginalne znaczenie, zostalo tylk oneico starych dzialaczy, ktorzy nie maja pomyslu co zrobic z soba, nikt nie ma odwagi jej rozwiazac, wiec wegetuja. Raz w roku wydadza kalendarz strazacki - a w tym roku jakims dziwnym zbiegiem okolicznosci ktos ukradli im kasetke z pieniedzmi w ktorej byla czesc pieniedzy...
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2005, 00:40:51 »
Zdarza się również tak, że w mieście powiatowym OSP nie dziala od kilkunastu lat, a teraz nagle się ją powołuje. przyczyna0 to kultywowanie tradycji. W moim mieście powiatowym powstało osp w 2004 roku. Druhowie dostali od PSP garaże, GCBA, GLM i SOp. Przez cały rok interweniowali 3 razy. Ale cóż cieszy mnie to, że coś się kręci. :D  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2005, 10:04:20 »
Cześć, ja mogę napisać kilka słów o Lublinie.
W Lublinie obecnie z tego co mi wiadomo sa dwie jednostki OSP - jedna specjalistyczna to strażacy płetwonurkowie, druga "standardowa" - jednostak jest w Lublinie dlatego że kilka lat temu miasto zmieniało swoje granice i na terenie, który został przyłączony akurat istaniała wiejska OSP.
Wykorzystanie OSP w miastach to trochę inna sprawa - kilka razy zdarzyło się, że przy większych zdarzeniach jak zrobiło się pusto w garażach JRG podrywano jednostki najczęsciej KSRG i stanowiące odwód taktyczny miasta po to by w razie czego miał kto interweniować. Akurat wokół Lublina jest kilka dobrych jednostek, które sa uruchamiane.
Pozdrawiam, Sylwek