Autor Wątek: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej  (Przeczytany 15281 razy)

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 01, 2008, 15:00:26 »
Najgorsze jest to, że zbierane niedawno podpisy pod petycją ZZ dotyczyły zapisu o 100 i 200% normy godzinowej każdego strażaka...

Proponowana zmiana "KIU" w Rozporządzenie o uposażeniu strażaka PSP brzmi następująco:

§ 6.a 1. dodatek za ponadnormatywny czas służby wypłacany jest strażakowi do 15. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym. 2. dodatek za ponadnormatywny czas służby liczy się w godzinach przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny. 3. stawkę dodatku za ponadnormatywny czas służby ustala się następująco: 1) za pierwszą i drugą godzinę ponad normatyw, w wysokości 2/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek, 2) za trzecią i kolejne godziny ponad normatyw do siedemdziesiątej piątej, w wysokości 1/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek 3) za siedemdziesiątą szóstą i każdą kolejną godzinę ponad normatyw, 2/170 uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek.

a w projekcie ustawy:

po art. 97 b dodaje się art. 97 c w brzmieniu:
„97 c. Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, stanowi 60% 1/172
przeciętnego uposażenia obowiązującego w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w
art. 85 ust. 3 za każdą godzinę służby, za którą przysługuje rekompensata pieniężna.
Należną rekompensatę pieniężną wypłaca się do 15 dnia pierwszego miesiąca następnego
okresu rozliczeniowego, lecz nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.”;


Nie trzeba tego komentować i tłumaczyć chyba różnice widać gołym okiem  ;)
Zgłaszanie uwag przez ZZ do w/w projektu ustawy chyba do 10 października.

czyli tak jak napisałem wcześniej. Wcześniej mowa była o 200 i 100% a teraz zeszli do 60

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 01, 2008, 15:42:27 »
Przy okazji warto sę uderzyć w pierś i powiedzić, co takiego zrobiłem, żeby poprzeć projekt KIU? Ile zebrałem podpisów? Projekt KIU powstał jak alternatywny do projektu strony służbowej, w zasadzie to nie alternatywny a wówczas chyba jedyny. Wydaje mi się, że stał się on sprawcą i dopalaczem dla projektu służbowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpłynął do laski marszałkowskiej jako projekt obywatelski, wystarczy tak niewiele.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 20:32:34 wysłana przez sam_go »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 01, 2008, 15:44:53 »
Piszącym ten projekt zmiany ustawy o PSP w kwestii nadgodzin nie zależy wcale, aby rekompensata pieniężna wynosiła jak najwięcej, ponieważ problem ten dotyka tylko strażaków z PB pracujących w systemie zmianowym.
KG wyliczyła w tamtym roku, że na pokrycie potrzeb w tym zakresie należałoby przeznaczyć na fundusz płac dodatkowo ok. 40 mln zł. w ciągu roku.
Czy to jest akurat te 60% 1/172 przeciętnego uposażenia w okresie rozliczeniowym, tego nie wiem?
Może ma ktoś szacunkowe dane ile jest nadgodzin w ciągu roku, w skali kraju?
Wtedy będzie można to przeliczyć, czy ktoś nie chce nas w ten sposób „wydymać”?
http://www.straz.gov.pl/?p=//news/&n=25113

Offline diavolo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 01, 2008, 22:59:17 »
Do Sam_go.
No właśnie trzeba się uderzyć w pierś. Powiedz lepiej sam ile nazbierałeś podpisów? Czy zebrałeś chociaz ze 100 podpisów sam? Z tego co wiem chyba moj drogi nie bardzo:):):) POZDRO)))

PW!
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 23:03:09 wysłana przez Ajax »

Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 02, 2008, 14:00:11 »
Jak mniemam płatna dodatkowa służba za 60% (czy ile tam w końcu będzie)średniego uposażenia dotyczy tylko PB, więc jako CD zgłaszam się na ochotnika, że raz w miesiącu za te 330 zł posłużę  na podziale (i nie jest to mi obce, ponieważ wcześniej byłem PB), wyręczając kolegów, żeby nie mieli nadgodzin. I nawet będę to robił w piątek (jak ktoś napisał wcześniej wolne odbiorę w sobotę i niedzielę). Obecnie nie raz sie zdarza, że CD siedzą na PSK i w podziale, bo trzeba zmniejszać nadgodziny i robią to niechętnie, ponieważ są odrywani od swoich obowiązków, które przecież i tak muszą wykonać. Mam nadzieję, że to przybliży do siebie strażaków CD  i PB, chyba że nagle sie okaże, że teraz jak za kasę to wy biurowi róbcie swoje i wypad ze służb. Natomiast na pewno nie zabraknie chętnych z CD żeby sobie dorobić (no może nie wszędzie).
Na marginesie- najważniejsze jest to, że w końcu chcą płacić za nadgodziny i szczerze mówiąc nieważne od kiedy i  ile. Grunt, że problem bedzie uregulowany ustawowo, a jak już będzie to można walczyć o więcej.

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 02, 2008, 18:43:34 »
Witam ! A ja mam takie pytanie , w świetle tego :
Cytuj
To zaś powoduje, że prawie od trzech lat
kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej wszystkich szczebli ponosi skutki ryzyka,
wywołanego spadkiem skuteczności działań ratowniczych, zwiększonym
zagrożeniem bezpieczeństwa strażaków biorących udział w tych działaniach, jak i
skutki społeczne związane z koniecznością przekraczania normatywu czasu służby.
jak i ciągłą troską o bezpieczeństwo obywateli ,które wg . niektórych drastycznie zostało zmniejszone poprzez wprowadzenie 40 godz.tygodnia pracy w niektórych strukturach PSP , czy w momencie płacenia za nadgodziny w imię wymienionych idei będzie można utrzymywać 100 % stan zmian o ile będą na to chętni , zarówno z PB jak i CD ( cokolwiek ten skrót oznacza ) :rolleyes: ? Pozdrawiam.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 02, 2008, 19:21:11 »
CD? Chyba co dzień, ale to nieprawda.
Raczej powinno być 5D.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 03, 2008, 11:53:21 »
Właściwie to może 5D - NiŚ (niedziele i święta) ^_^
Ale nie o to tutaj chodzi. Czytałem raz jeszcze projekt noweli i nie znalazłem tam rozdziału na PB i CD (czy jak kto woli 5D-NiŚ) tak więc koledzy jak najbardziej mile będą widziani w ramach utrzymania stanów osobowych. Zastanawiam się tylko jak rozwiązać problem kompetencyjny i kwalifikacyjny. Przykładowo: potrzebny jest kierowca, bo moi zmianowi mają już tyle nadgodzin, że nie wiedzą co z kasą robić i chcą odpoczywać, na chroniczny brak gotówy cierpi natomiast np. naczelnik wydziału operacyjnego (lub innej komórki) i aż przebiera nóżkami, żeby dorobić. Ewentualnie sytuacja dotyczy d-cy zmiany i np. technika mundurowego mimo szczerych chęci zamiana nie jest możliwa. Co o tym sądzicie??

Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 03, 2008, 13:49:45 »
Uważam, że jeżeli już dopuści się taką sytuację to po prostu tak trzeba zaplanować służby wolne dla kierowców, żeby zawsze była minimalna obsada na zmianie. A ci z codziennego ( i tu się zgodzę 5D i NiŚ, bo kto pracuje na 8 godzin to wie jak bywa), na zastępstwo za d-ców zmian (zastępów)i ratowników w zależności od kwalifikacji ( i predyspozycji). Nie zapominajmy, że jaednak wielu strażaków 8- godzinnych wywodzi się z PB, przecież nie zawsze byli w biurach.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 03, 2008, 14:07:45 »
Przecież nie twierdzę że nie byli, ale gdzie umiejscowisz np. szefa techniki na wozie? w rocie, czy zamiast d-cy zmiany - osobiście chętnie ustąpię miejsca ^_^? Przecież jako oficer operacyjny przejmuje dowodzenie od d-cy zmiany. Przy obsadach 5 osobowych nie stać nas na 2 dowodzących.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2008, 14:11:05 wysłana przez sam_go »

Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 03, 2008, 15:28:21 »
Zgadzam się i dlatego trzeba to wcześniej planować, tak aby np. operacyjny zastępował d-cę zmiany, a techniczny ratownika lub kierowcę (jeżeli ma uprawnienia). To wszytsko mozna dobrze zorganizować "żeby wilk był syty i owca cała". Warunek jeden poprawka do ustawy musi wejść w życie.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 13, 2008, 20:08:30 »
Na ostatnim spotkaniu ministra Schetyny m.in. z przedstawicielami PSP oraz naszych Związków Zawodowych padano następującą informację zamieszczoną na stronie ZZS "Florian":
Pan nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP przedstawił sytuację związaną z nowelizacją ustawy o Państwowej Straży Pożarnej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z rekompensatą za ponad normatywny czas służby.
Więc jak w końcu jest? Ruszyło się z naszymi nadgodzinami...? Może ktoś ma bardziej ścisłe informacje na ten temat... Co jest planowane i od kiedy? Chyba, że znowu operowano ogólnikami...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 13, 2008, 20:24:10 »
Temat ten był poruszany w tym wątku:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11086.0.html

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 13, 2008, 20:33:27 »
Dzięki kolego grzela za link...

Jednak podtrzymuję pytanie czy zapis:

w art. 93 w ust. 1 po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:
„4a) rekompensata pieniężna za przedłużony czas służby ponad normę określoną w
art. 35 ust.1 ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości służby;”;

po art. 97 b dodaje się art. 97 c w brzmieniu:
„97 c. Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, stanowi 60% 1/172
przeciętnego uposażenia obowiązującego w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w
art. 85 ust. 3 za każdą godzinę służby, za którą przysługuje rekompensata pieniężna.
Należną rekompensatę pieniężną wypłaca się do 15 dnia pierwszego miesiąca następnego
okresu rozliczeniowego, lecz nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.”;

Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, jest wypłacana od 1 stycznia
2010 r.


jest ostateczny?
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 13, 2008, 20:39:14 »
Jak w tytule jest to projekt zmiany ustawy o PSP. Poszedł oczywiście do uzgodnień między resortowych z terminem zgłaszania uwag do 10 października. Jak na razie nie ma oficjalnego stanowiska ZZ, musimy jeszcze poczekać.
http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=215

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 13, 2008, 20:52:23 »
Nasuwają mi się trzy pytania:
- czy 60% 1/172 za godzinę to dla nas satysfakcjonujące? -_-
- czy przepadną nam nadgodziny z lat poprzednich?
- i czy zbierać nadgodziny w 2009? :wacko:
Dodam tylko, że poprzedni rok zamknąłem z około 500 nadgodzinami, a obecny zamknę jak dobrze pójdzie z co najmniej 400.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 13, 2008, 21:51:08 »
"przeciętnego uposażenia obowiązującego w okresie rozliczeniowym"
Czyli rozumię na swoim stanowisku.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 13, 2008, 22:03:11 »
wydaje mi się, że "przeciętne" to średnie w PSP...  -_-, podobnie jak przeciętne podwyżki w 2009 r... to  lekko ponad 400 zł na "głowę"...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zapłacą za nadgodziny???
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 13, 2008, 22:49:37 »
ustawa o PSP Art. 85.
   1. Prawo do uposażenia powstaje z dniem mianowania strażaka na pierwsze stanowisko służbowe.
   2. Z tytułu służby strażak otrzymuje uposażenie i inne świadczenia pieniężne określone w ustawie.
   3. Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy stanowi wielokrotność kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.
   3a. Przez przeciętne uposażenie, o którym mowa w ust. 3, należy rozumieć uposażenie wraz z 1/12 równowartości nagrody rocznej.
   4. Wielokrotność kwoty bazowej, o której mowa w ust. 3, określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Innymi słowy średnie uposażenie w PSP - 60% 1/172 przeciętnego uposażenia może być korzystne dla strażaków zaszeregowanych w niższych grupach.
Moim zdaniem najprościej byłoby płacić 100% 1/172 uposażenia danego strażaka.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 15, 2008, 12:25:38 »
Cytuj
Zgadzam się i dlatego trzeba to wcześniej planować, tak aby np. operacyjny zastępował d-cę zmiany, a techniczny ratownika lub kierowcę (jeżeli ma uprawnienia). To wszytsko mozna dobrze zorganizować "żeby wilk był syty i owca cała". Warunek jeden poprawka do ustawy musi wejść w życie.
  I to jest to o czym pisałem już kilkakrotnie na tym forum . Mamy jeszcze cały 2009 r. na wprowadzenie w życie tego o czym piszesz . Na razie CD za darmo , jak PB , a jak wejdzie w życie ustawa to już będziemy wiedzieć , jak to pracuje . Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 12:36:33 wysłana przez 112 »