Autor Wątek: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej  (Przeczytany 15286 razy)

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:07:00 »
Nie wiem o co chodzi w tym chorym projekcie dlaczego mają płacić od 2010r to jeszcze następne półtora roku za frajer mam zapierdalać , po pan Leśniakiewicz za cały długi okres urzędowania tyle ze spółką potrafili napisać .
Tyle to chłopaki z podziału we jeden wieczór by wymyślili , ciekawe co na to nasze wszystkie też nieruchawe związki. Pożarnictwo polskie niedługo sięgnie dna bo większość rozsądnych ludzi musi odejść i szukać sposobu na zarobienie na godziwe życie , a miałem nadzieje że nowa władza zadba o ludzi ale widzę że dba o siebie  a pan
01 to zupełnie bezbarwna postać.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:18:22 »
Co do nadziei, to też miałem nadzieję spotkać się z kilkoma kumplami z Irlandii, tylko, że jakoś nie wracają :cooo:
A poważnie, to chętnie dowiem się skąd się bierze te 60%. Dlaczego nie jest to 58%, 96%, czy też np. 13%. Ciekawi mnie również skąd podstawa do naliczania tych procentów. W każdej normalnej firmie, powtarzam:NORMALNEJ, podstawą do naliczania zapłaty za nadgodziny jest stawka godzinowa pracownika i konia z rzędem temu, co namówi majstra, żeby gibał za stawkę stażysty.

cyt. z uzasadnienia:
Cytuj
Sprawa czasu służby strażaków wymaga bardzo pilnych regulacji, ponieważ
regulacja obowiązująca od 1 lipca 2005 r. ustanawiająca 40 godzinną normą czasu
służby tygodniowo spowodowała gwałtowne zmniejszenie liczby strażaków
pełniących codzienne służby w podziale bojowym, a co za tym idzie, możliwości
realizacji działań ratowniczych.
To zaś powoduje, że prawie od trzech lat
kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej wszystkich szczebli ponosi skutki ryzyka
,
wywołanego spadkiem skuteczności działań ratowniczych, zwiększonym
zagrożeniem bezpieczeństwa strażaków biorących udział w tych działaniach, jak i
skutki społeczne związane z koniecznością przekraczania normatywu czasu służby.

A wiecie jakie skutki ponieśli obszarnicy w Ameryce po zniesieniu niewolnictwa? Tłumaczenie godne Nobla.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2008, 19:47:20 wysłana przez sam_go »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:34:31 »
To że plan mają płacenia od 2010 roku to tłumaczyć można (przynajmniej ja tak to widzę) że nie ma teraz na to kasy w budżecie a nikt przecież nam tego nie da. Więc trzeba to zgłosić wcześniej, co w ustawie będzie zapisane ze ta kasa się będzie należeć od dnia........ Na 2009 rok już za późno - za późno się wzięli za tą ustawę i nikt już nie zgłosi poprawek do budżetu. Zostaje więc od 2010. Jak dla mnie to szkoda, ze nie dopiszą w ustawie ze Ci co nie mogli będą wybrać nadgodzin do 2010 nie otrzymają rekompensaty za nie. Zostaniemy po prostu odcięci grubą kreską (czyli zapewne nam to wyzerują).  pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:34:59 »
Panowie czytać uważnie . W poprzednim poście napisałem ,że policzyłem pobieżnie te 60% średniej płacy w PSP to mniej więcej grupa "ratownika" . Ma nadzieję, że niewiele się pomyliłem zaokrąglając cyferki .
 Co do wejścia w życie nowelizacji ustawy , znając tempo prac naszego sejmu ,to potrwa to na pewno do połowy przyszłego roku albo dłużej chyba że skierowany ten projekt zostanie jako pilny i na krótka ścieżkę legislacyjną to kilka miesięcy.Z tąd  też chyba termin wejścia w życie przepisu o wynagrodzeniu za nad godziny.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2008, 19:40:58 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 29, 2008, 20:38:15 »

a nie lepiej się zająć modernizacją ustawy w zakresie mieszkaniówek?? To rodzi wiele problemów. Nie lepiej to uprościć?
Pozdr.


masz swieta racje sprawa mieszkaniowek powinno sie zajac jak najszybciej no i dlaczego od 2010 przecież do tego czasu wladze i tak sie zmienia i kto odpowie za obiecanki cacanki :bij:

   poprawiłem cytat - lang
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 14:01:32 wysłana przez lang »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 30, 2008, 08:46:13 »

ktoś tu nie wie  co pisze...
Urlop rozliczany jest godzinowo - tzn zarówno ten z biura jak i ten z podziału mają tyle samo urlopu!
W biurze pracują 8,8,8,8,8 godzin codziennie
a w podziale 16/8,wolne, wolne, 16/8
Jeżeli bierzesz 3 dni urlopu to bierzesz 24 godziny - czyli jedną służbę a pozostałe dwa dni masz wolne, bo tak wynika z systemu pełnienia służby.

możesz jeszcze napisać  :tuba:jak Twoje "wyjaśnienia" zadziałają tam gdzie jest system 24/72??

za diabła mi nie pasuje :milcz:

   poprawiłem cytat - lang
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 14:02:18 wysłana przez lang »
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 30, 2008, 08:52:16 »
Cytuj
ktoś tu nie wie  co pisze...
Urlop rozliczany jest godzinowo - tzn zarówno ten z biura jak i ten z podziału mają tyle samo urlopu!
W biurze pracują 8,8,8,8,8 godzin codziennie
a w podziale 16/8,wolne, wolne, 16/8
Jeżeli bierzesz 3 dni urlopu to bierzesz 24 godziny - czyli jedną służbę a pozostałe dwa dni masz wolne, bo tak wynika z systemu pełnienia służby.

możesz jeszcze napisać  :tuba:jak Twoje "wyjaśnienia" zadziałają tam gdzie jest system 24/72??

za diabła mi nie pasuje :milcz:

 tuba a  W systemie 12 godzinnym też jest kiszka z tymi przeliczeniami na 8 godzin
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 30, 2008, 09:17:11 »

ktoś tu nie wie  co pisze...
Urlop rozliczany jest godzinowo - tzn zarówno ten z biura jak i ten z podziału mają tyle samo urlopu!
W biurze pracują 8,8,8,8,8 godzin codziennie
a w podziale 16/8,wolne, wolne, 16/8
Jeżeli bierzesz 3 dni urlopu to bierzesz 24 godziny - czyli jedną służbę a pozostałe dwa dni masz wolne, bo tak wynika z systemu pełnienia służby.

możesz jeszcze napisać  :tuba:jak Twoje "wyjaśnienia" zadziałają tam gdzie jest system 24/72??

za diabła mi nie pasuje :milcz:

Jego wyjaśnienie mogło się odnosić właśnie do systemu 24/72. Dla 24/48 powinno być 16,8,W,16,8,W,W,W,W. A dlaczego tak? Wyjaśnienie jest proste:). Tygodniowy czas służby (pod tym pojęciem powinno sie rozumieć tydzień pracowniczy, analogicznie do doby pracowniczej) może być wydłużony do 48h (w danym tygodniu - nie przeciętnie w okresie rozliczeniowym!). Z tego wniosek, że strażak pełniący służbę w systemie zmianowym 24/48 NIE MOŻE mieć zaplanowanych trzech służb z rzędu, gdyż maksymalna tygodniowa norma czasu służby zostałaby wtedy przekroczona (wychodzi jak mordę strzelił 64h). Wiem, że to trudne dla wielu do zrozumienia, ale tak właśnie jest. Tak na dobrą sprawę, to nie możliwości pełnienia służby na obecną chwilę ponad 40h/tydz PRZECIĘTNIE w przyjętym okresie rozliczeniowym. Prawie identycznie jest to uregulowane w Policji, ale tam nie ma takiego problemu - policjant ma wyjść na zero i jest to zmartwienie jego przełożonych. Policjanci maja o tyle lepiej, że godziny ponadnormatywne im nie przepadają - mogą je sobie odbierać po okresie rozliczeniowym, a strażak niestety jest zobowiązany odebrać wolne z tego tytułu, a jego przełożony ma obowiązek mu to umożliwić. Ciekawie w tym świetle wygląda podejście przez strażaków i ich przełożonych do obowiązków nałożonych w Ustawie o PSP:)


a nie lepiej się zająć modernizacją ustawy w zakresie mieszkaniówek?? To rodzi wiele problemów. Nie lepiej to uprościć?
Pozdr.


masz swieta racje sprawa mieszkaniowek powinno sie zajac jak najszybciej no i dlaczego od 2010 przecież do tego czasu wladze i tak sie zmienia i kto odpowie za obiecanki cacanki :bij:


Tutaj się z kolegami zgodzę, aczkolwiek trochę inaczej widzę rozwiązanie tego problemu. Rozpocząłbym od ustalenia, ile przeciętnie funkcjonariusz, który otrzymał przydział mieszkania służbowego, a następnie je wykupił korzystając z bonifikaty, zyskał na tym. Obliczyć, uśrednić i na tej podstawie ustalić wysokość świadczenia, które zastąpiłoby pomoc mieszkaniową i równoważnik za brak lokalu. Strażak w służbie stałej zrzekałby się prawa do lokalu mieszkalnego wynikającego z ustawy w zamian za wypłatę tego świadczenia. Oczywiście powinno to objąć nie tylko bezdomnych, ale również tych, którzy np. nieopatrznie nabyli lokal przed podjęciem służby stałej. Przy takim rozwiązaniu nawet Mario 68 byłby zadowolony:)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 14:01:09 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 30, 2008, 09:49:38 »
Lang ja Ciebie rozumiem, nie chodziło mi o rozkład służb tylko o udzielanie urlopów w różnych systemach. Skoro biuro ma liczone 8,8,8,8,8 de facto tak jak pracują (służą) biorąc 11 dni urlopu nie ma ich 15 dni w służbie. Szanowni "biurowcy". Czyż zaprzeczycie że np w sobotę czy też niedzielę nie można Wam wpisać np. służbę oficera dyspozycyjnego??? przecież w te dni nie macie liczonego urlopu!!!

Ale to tak na marginesie. Wypowiedz kolegi deejayslonio jest ciekawa. Jak liczyć urlop w systemie 24/72? 4 razy po 8 godzin? tak jak biuro pracuje? czy 4 razy po 6 godzin? tak jak pracuje... no właśnie kto?
I na koniec proszę o wyjaśnienie 26 dni urlopu wypoczynkowego nie można podzielić na pełne służby ostatnie zostaje 16 godzin, a jak napisał kol. deejayslonio PB dostaje służbę wolnego 16/8. W mojej byłej komendzie młody kapitanek wpadł na pomysł, że skoro jest to 16 godzi to te 8 trzeba odrobić ( żeby mieć wolną służbę). Na szczęście odlicza to z nadgodzin. I gdzie tu równość PB z biurem?
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 30, 2008, 10:08:04 »
@ biwak
nie tylko u Ciebie są tacy geniusze i nie tylko młodzi  ,że 8  czy 16 godzin należy odrobić lub odpisywane są z nadgodzin . Dobrze gdy je masz, a jak nie to musisz odpracować.
Ale mniejsza o sposób rozliczania urlopów ,dyskusja w tym temacie odbiegła od wątku zasadniczego jakim jest projekt noweli naszej ustawy.  Wróćmy więc  do tematu  w dyskusji.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 10:27:26 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 30, 2008, 15:16:50 »
Szanowni "biurowcy". Czyż zaprzeczycie że np w sobotę czy też niedzielę nie można Wam wpisać np. służbę oficera dyspozycyjnego???
...I gdzie tu równość PB z biurem?

Podczas urlopu w sobotę i niedzielę nie daje się dyżurów domowych i nie jest to dziwne.
Może trzeba zrobić służby w PB po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu? Będzie po równo.

PS. Jeśli uważasz, że tak dobrze jest w biurze to złóż raport do komendanta i nie będziesz żałować.

Co do równości z biurem to ja zadam Tobie pytanie. Dlaczego biuro ma więcej dyżurów domowych (PB 4/m-c i max 48g. Biuro 7xm-c i max88g)?
Jeśli np. 8 godzin na służbie prześpisz to czy ja powinienem pracować w poniedziałek 8 godz, wtorek 8 godz, a w środę przyjść z poduchą i walnąć się na wyro i spać. Oczywiście w razie "interesanta" musiałabym wstać, bo obowiązek wzywa. Czy to o taką równość chodzi?

Może najlepiej by było, gdyby co miesiąc były zmiany. Miesiąc w biurze i 3 na podziale. I tak w kółko. Każdy liznął by wszystkiego i może ukróciło by to odwieczne niesnaski podział-biuro.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 30, 2008, 15:52:06 »
Szanowni "biurowcy". Czyż zaprzeczycie że np w sobotę czy też niedzielę nie można Wam wpisać np. służbę oficera dyspozycyjnego???
...I gdzie tu równość PB z biurem?

Podczas urlopu w sobotę i niedzielę nie daje się dyżurów domowych i nie jest to dziwne.
Może trzeba zrobić służby w PB po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu? Będzie po równo.

PS. Jeśli uważasz, że tak dobrze jest w biurze to złóż raport do komendanta i nie będziesz żałować.

Co do równości z biurem to ja zadam Tobie pytanie. Dlaczego biuro ma więcej dyżurów domowych (PB 4/m-c i max 48g. Biuro 7xm-c i max88g)?
Jeśli np. 8 godzin na służbie prześpisz to czy ja powinienem pracować w poniedziałek 8 godz, wtorek 8 godz, a w środę przyjść z poduchą i walnąć się na wyro i spać. Oczywiście w razie "interesanta" musiałabym wstać, bo obowiązek wzywa. Czy to o taką równość chodzi?

Może najlepiej by było, gdyby co miesiąc były zmiany. Miesiąc w biurze i 3 na podziale. I tak w kółko. Każdy liznął by wszystkiego i może ukróciło by to odwieczne niesnaski podział-biuro.

Co ta wypowiedź ma wspólnego z tematem?
Panowie, czy naprawdę wszystkie tematy kończą się draką PB vs. Biuro. Autorowi tego postu, jak również autorom postów poprzednich proponuję autousunięcie swoich przemyśleń, abyśmy mogli powrócić do głównego tematu.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 30, 2008, 16:04:29 »
Lang ja Ciebie rozumiem, nie chodziło mi o rozkład służb tylko o udzielanie urlopów w różnych systemach. Skoro biuro ma liczone 8,8,8,8,8 de facto tak jak pracują (służą) biorąc 11 dni urlopu nie ma ich 15 dni w służbie. Szanowni "biurowcy". Czyż zaprzeczycie że np w sobotę czy też niedzielę nie można Wam wpisać np. służbę oficera dyspozycyjnego??? przecież w te dni nie macie liczonego urlopu!!!

Ale to tak na marginesie. Wypowiedz kolegi deejayslonio jest ciekawa. Jak liczyć urlop w systemie 24/72? 4 razy po 8 godzin? tak jak biuro pracuje? czy 4 razy po 6 godzin? tak jak pracuje... no właśnie kto?
I na koniec proszę o wyjaśnienie 26 dni urlopu wypoczynkowego nie można podzielić na pełne służby ostatnie zostaje 16 godzin, a jak napisał kol. deejayslonio PB dostaje służbę wolnego 16/8. W mojej byłej komendzie młody kapitanek wpadł na pomysł, że skoro jest to 16 godzi to te 8 trzeba odrobić ( żeby mieć wolną służbę). Na szczęście odlicza to z nadgodzin. I gdzie tu równość PB z biurem?

Kolejny raz piszę - urlopu nie bierze się w rozliczeniu na dni tylko na godziny - biorąc wolną służbę 24 godziną tyle własnie bierzesz urlopu - niezależnie od tego czy jest to system 3 czy 4 zmianowy.
16 godzin zostające z urlopu wypoczynkowego... to po prostu 16 godzin urlopu i nie trzeba dopatrywać się pozostałych 8 bo albo przychodzisz na te 8 godzin do pracy albo bierzesz odbiór godzin albo WS z harmonogramu.
Biurowcy biorąc określoną liczbę dni urlopu, pomijają soboty, niedziele oraz święta tak samo jak i my na Podziale Bojowym!!! Jak myślicie skąd bierą się nominalne godziny do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym???? - właśnie z policzenia dni pracy 8 godzinnych w danym okresie-odliczając soboty, niedziele oraz święta!!!
Także gdy na podziale masz kilkanaście WS w ciągu półrocza to właśnie z sobót, niedziel oraz świąt się one biorą!

Offline marus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Alkohol konserwuje wszystko, prócz tajemnic
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 30, 2008, 17:56:57 »
Witam po dłuższej nieobecności.
Propozycja zapłaty za godziny nadliczbowe, przygotowana przez KG jest żałosna i uwłaczająca. Nie wiem czy jest inny kraj na świecie albo inna grupa zawodowa w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej która za godziny nadliczbowe otrzymuje mniejsze wynagrodzenie niż za godziny "nornalne".
Kolejna sprawa to urlop. Konstrukcja urlopu dodatkowego, nie jest - moim zdaniem - najszczęśliwsza. Ale prawdziwa tragedia jest w sposobie udzielania strażakom systemu zmianowego tegoż urlopu. I nic do rzeczy mają tu relacje pb - biura.
Weźmy dwa miesiące tego roku. Pierwszy (maj) zawiera sporo dni wolnych od pracy, drugi zaś (wrzesień) nie posiada ich – poza niedzielami – wcale.
Jeżeli strażak systemu zmianowego i strażak systemu codziennego rozpoczną urlop wypoczynkowy 1 maja i wykorzystają go w całości, to ten pierwszy przyjdzie do służby 25 maja a ten drugi 9 czerwca. Ile dni różnicy? Rozpoczynając ten urlop 1 września, "podziałowiec" będzie w służbie 25 września a "biurowiec" 7 października.
Dlatego nie sposób liczenia urlopu strażaka systemu codziennego jest istotny, ale strażaka systemu zmianowego. Strażak z biura ma urlop tak jak każdy (mający 26 dni urlopu) pracujący Polak. Jedynie strażak systemu zmianowego ma najniższy wymiar urlopu w naszym kraju. I nic (lub bardzo, bardzo niewiele) nie zmienia tu urlop dodatkowy. A co na to nasi szefowie? Nic, oni w takim systemie nie pracują. Co władze krajowe ZZ? Zaćma. Wszak są inne sprawy. Ważniejsze kłótnie, spory, układy.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 30, 2008, 18:14:17 »
Witam po dłuższej nieobecności.
Propozycja zapłaty za godziny nadliczbowe, przygotowana przez KG jest żałosna i uwłaczająca. Nie wiem czy jest inny kraj na świecie albo inna grupa zawodowa w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej która za godziny nadliczbowe otrzymuje mniejsze wynagrodzenie niż za godziny "nornalne".
Kolejna sprawa to urlop. Konstrukcja urlopu dodatkowego, nie jest - moim zdaniem - najszczęśliwsza. Ale prawdziwa tragedia jest w sposobie udzielania strażakom systemu zmianowego tegoż urlopu. I nic do rzeczy mają tu relacje pb - biura.
Weźmy dwa miesiące tego roku. Pierwszy (maj) zawiera sporo dni wolnych od pracy, drugi zaś (wrzesień) nie posiada ich – poza niedzielami – wcale.
Jeżeli strażak systemu zmianowego i strażak systemu codziennego rozpoczną urlop wypoczynkowy 1 maja i wykorzystają go w całości, to ten pierwszy przyjdzie do służby 25 maja a ten drugi 9 czerwca. Ile dni różnicy? Rozpoczynając ten urlop 1 września, "podziałowiec" będzie w służbie 25 września a "biurowiec" 7 października.
Dlatego nie sposób liczenia urlopu strażaka systemu codziennego jest istotny, ale strażaka systemu zmianowego. Strażak z biura ma urlop tak jak każdy (mający 26 dni urlopu) pracujący Polak. Jedynie strażak systemu zmianowego ma najniższy wymiar urlopu w naszym kraju. I nic (lub bardzo, bardzo niewiele) nie zmienia tu urlop dodatkowy. A co na to nasi szefowie? Nic, oni w takim systemie nie pracują. Co władze krajowe ZZ? Zaćma. Wszak są inne sprawy. Ważniejsze kłótnie, spory, układy.

Qrcze chłopaki!!!
Harmonogram służby w danym półroczu zapewnia nam czas służby (przynajmniej teoretycznie) taki sam jak i pracowników 8godzinnych!!!!
To że w podanym powyżej przykładzie 18 dni urlopu nie jest równoznacznie nie jest prawdą!! Bo dolicz do majowego miesiąca 3 lub 4 wolne służby wypadające wg nominalnego czasu pracy w danym miesiącu i co wyjdzie? Okaże się, że na PB i w biurze 18 dni urlopu równe jest 18 dniom!!!

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 30, 2008, 18:29:31 »
I tu Didżej (spolszczyłem, bo z inglisz u mnie słabo ^_^) ma rację. Służymy tyle samo godzin co biuro (powinniśmy służyć) taki jest normatyw. Wszystko ponad jest nadgodzinami, które są g..wno warte i tu jest problem, a nie w tym, czy maj, czy wrzesień.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 30, 2008, 18:32:27 »
I to jest prawda właśnie.
Różnica jest taka że my pracujemy w systemie zmianiowym a biuro w codziennym! Niestety na PB dużo łatwiej o nadgodziny a tego żadna ustawa nie zmieni.
Poza tym wszyscy którzy twierdzą, że tak dobrze jest na podziale, a w biurze źle powinni spróbować podziału... w drugą stronę niestety też bo zbyt wielu na podziale uważa, że w biurze nie robi się nic.
Pozdrawiam

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 30, 2008, 21:29:58 »
Cytuj
A poważnie, to chętnie dowiem się skąd się bierze te 60%.
Bo skoro u "cywili" za nadgodziny są 100-ki i 200-ki - oczywiście w procentach i od swojej stawki, to   60-tki (od średniego uposażenia chyba ratownika) przy setkach i dwu setkach, to tak jak 100 dla trochę więcej jak półgłówka (ratownika) i ćwierć główka (dowódcy z PB) - i to  jest przykre -tak chyba nas widzą nasi "wielcy".
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 30, 2008, 21:35:06 »
Najgorsze jest to, że zbierane niedawno podpisy pod petycją ZZ dotyczyły zapisu o 100 i 200% normy godzinowej każdego strażaka...

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 30, 2008, 22:21:38 »
znikam na wieki
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 04:26:47 wysłana przez biwak »
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 30, 2008, 22:31:23 »
usunąłem pierwotna treść, bo straciła sens z przyczyn niezależnych od mojej osoby ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2008, 21:49:26 wysłana przez remfire »

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 30, 2008, 23:00:58 »
ktoś tu nie wie  co pisze...
Urlop rozliczany jest godzinowo - tzn zarówno ten z biura jak i ten z podziału mają tyle samo urlopu!
W biurze pracują 8,8,8,8,8 godzin codziennie
a w podziale 16/8,wolne, wolne, 16/8
Jeżeli bierzesz 3 dni urlopu to bierzesz 24 godziny - czyli jedną służbę a pozostałe dwa dni masz wolne, bo tak wynika z systemu pełnienia służby.
Wie, wie co pisze. Oj słoniu.
Jak czytasz to zwracaj uwagę na uśmieszki,  emotikony oraz na ukrytą ironię.
Jeżeli chodzi o rozliczenie  urlopu, to bardzo dobrze to tłumaczysz.
 A ile muszę wybrać dni urlopu systemie 24/72, żeby mieć jedną służbę. Trzy dni (3x8=24, czy 4x8=32:)), jeżeli 3 dni to ten trzeci wolny jak będzie się nazywał (jeden wolny po dwóch wolnych)? :)
Ps.To tak na szybko, bez zastanowienia się.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 01, 2008, 00:09:44 »
Przyrzyj się art. 71e, ust. 1 ustawy o PSP. Wyraźnie jest tam napisane, że urlopu udziela się w dni, które sa dniami służby lub dyzuru (bez dyzuru domowego) i 1 dzień urlopu = 8 godz służby lub dyżuru. Więc nawet jakbyś miał system 24/96  :gwiazdki: to jedna słuzba zawsze będzie równa 3 dni urlopu, a jak to zostanie zapisane  :kwit:, to już nie twój problem (chyba, że robisz w kadrach).
Jeżeli Ci liczą inaczej tzn., że robia Cię w jajo.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 01, 2008, 00:18:19 »
U mnie (system 24/72) trzy dni są wpisywane jako urlop, czwarty jest dniem wolnym.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Projekt ustawy z dnia .. 2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 01, 2008, 13:05:08 »
Najgorsze jest to, że zbierane niedawno podpisy pod petycją ZZ dotyczyły zapisu o 100 i 200% normy godzinowej każdego strażaka...

Proponowana zmiana "KIU" w Rozporządzenie o uposażeniu strażaka PSP brzmi następująco:

§ 6.a 1. dodatek za ponadnormatywny czas służby wypłacany jest strażakowi do 15. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym. 2. dodatek za ponadnormatywny czas służby liczy się w godzinach przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny. 3. stawkę dodatku za ponadnormatywny czas służby ustala się następująco: 1) za pierwszą i drugą godzinę ponad normatyw, w wysokości 2/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek, 2) za trzecią i kolejne godziny ponad normatyw do siedemdziesiątej piątej, w wysokości 1/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek 3) za siedemdziesiątą szóstą i każdą kolejną godzinę ponad normatyw, 2/170 uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek.

a w projekcie ustawy:

po art. 97 b dodaje się art. 97 c w brzmieniu:
„97 c. Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, stanowi 60% 1/172
przeciętnego uposażenia obowiązującego w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w
art. 85 ust. 3 za każdą godzinę służby, za którą przysługuje rekompensata pieniężna.
Należną rekompensatę pieniężną wypłaca się do 15 dnia pierwszego miesiąca następnego
okresu rozliczeniowego, lecz nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.”;


Nie trzeba tego komentować i tłumaczyć chyba różnice widać gołym okiem  ;)
Zgłaszanie uwag przez ZZ do w/w projektu ustawy chyba do 10 października.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 13:12:59 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk