Autor Wątek: Droga pożarowa  (Przeczytany 4863 razy)

barwa

  • Gość
Droga pożarowa
« dnia: Wrzesień 26, 2008, 13:12:15 »
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 czerwca 2003 r.
w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych
w Rozdziale 5 "Drogi pożarowe"

Jest taki zapis:
Cytuj
§ 11.
2. Droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, a w przypadku gdy szerokość budynku jest większa niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi pożarowej powinna być oddalona od ściany budynku o 5-15 m, a pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie powinny występować stałe elementy zagospodarowania terenu o wysokości przekraczającej 3 m lub drzewa.
.
.
5. Wymagania, o których mowa w ust. 2, nie obowiązują, gdy są spełnione następujące warunki:
.
3)   okno, o którym mowa w pkt 1, jest oznakowane od wewnątrz znakiem bezpieczeństwa "nie zastawiać", a z zewnątrz - znakiem bezpieczeństwa odpowiednim do sposobu, w jaki można uzyskać dostęp do wnętrza budynku, zgodnie z Polską Normą dotyczącą znaków bezpieczeństwa;

Chodzi tu o budynki należąca do grupy wysokości: średniowysokie, wysokie i wysokościowe.

I teraz moje pytanie czy spotkaliście się z takimi oznaczeniami okien, a jeśli tak czy faktycznie przestrzegana była zasada "nie zastawiać"?

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2008, 19:43:48 »
szczerze...to ja nigdy się z takowymi znakami nie spotkałam...

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2008, 10:47:48 »
ad1) Tak, spotkałem się z takimi znakami (jednak "nie zastawiać" nie jest ustalony normatywnie- ja nie spotkałem) z zewnątrz natomiast jest umieszczony znak "stłuc aby uzyskać dostęp"- ten już jest normatywny.

ad2) Wszystko zależy od osób pracujących. U mnie nie zastawiają.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 14:15:27 »
Odnośnie:
5. Wymagania, o których mowa w ust. 2, nie obowiązują, gdy są spełnione następujące warunki:
  1)  w budynku o więcej niż 3 kondygnacjach nadziemnych, na każdej kondygnacji powyżej trzeciej nadziemnej, do wysokości 25 m, każda klatka schodowa ma okno dla ekip ratowniczych, umożliwiające ich dostęp z zewnątrz przez otwór o dolnej krawędzi położonej nie wyżej niż 90 cm nad poziomem posadzki oraz o wysokości i szerokości odpowiednio co najmniej 110 cm i 60 cm, lub ma dojście do takiego okna poziomą drogą ewakuacyjną o długości nie większej niż 50 m;
  2)  droga pożarowa jest doprowadzona do budynku tak, że jej najbliższa krawędź jest oddalona o 5-10 m od rzutu pionowego na poziom terenu każdego z okien, o których mowa w pkt 1, a pomiędzy tą drogą i wymienionymi oknami nie występują stałe elementy zagospodarowania terenu o wysokości przekraczającej 3 m lub drzewa;
  3)  okno, o którym mowa w pkt 1, jest oznakowane od wewnątrz znakiem bezpieczeństwa "nie zastawiać", a z zewnątrz - znakiem bezpieczeństwa odpowiednim do sposobu, w jaki można uzyskać dostęp do wnętrza budynku, zgodnie z Polską Normą dotyczącą znaków bezpieczeństwa;
  4)  w budynku o nie więcej niż 3 kondygnacjach nadziemnych połączenie z drogą pożarową, utwardzonym dojściem o szerokości minimalnej 1,5 m i długości nie większej niż 30 m, mają te wyjścia ewakuacyjne z budynku, poprzez które jest możliwy dostęp, bezpośrednio lub drogami ewakuacyjnymi, do każdej strefy pożarowej.


Czy wszystkie warunki muszą być spełnione jednocześnie?
Ja to rozumiem tak:
- jeżeli mam budynek o mniej niż 3 kondygnacjach nadziemnych to obowiązuje mnie tylko warunek ostatni pkt. 4
- pozostałe warunki obowiązują dla budynków które mają więcej niż 3 kondygnacje nadziemne

Czy dobrze rozumiem ustawę?
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 14:27:50 wysłana przez pietrus »

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2011, 09:15:07 »
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 czerwca 2003 r.
w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych
w Rozdziale 5 "Drogi pożarowe"



Wątek został rozpoczęty za panowania innego przepisu (2008) - teraz obowiązuje rozporządzenie z dnia 24 lipca 2009 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1030).


Zmienił się układ paragrafów i obecnie przedstawia się następująco (w ust. 7 jest odpowiedź na Twoje pytanie):

6. Wymagań, o których mowa w ust. 2 i 3, nie stosuje się, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:   
   
1) w budynku o więcej niż 3 kondygnacjach nadziemnych, na każdej kondygnacji powyżej trzeciej nadziemnej, do wysokości 25 m, każda klatka schodowa służąca ewakuacji ma okno dla ekip ratowniczych, umożliwiające dostęp z zewnątrz przez otwór o dolnej krawędzi położonej nie wyżej niż 90 cm nad poziomem posadzki oraz o wysokości i szerokości odpowiednio co najmniej 110 cm i 60 cm, lub ma zapewnione dotarcie do takiego okna poziomą drogą ewakuacyjną o długości nieprzekraczającej 50 m;   
   
2) droga pożarowa jest doprowadzona do budynku tak, że jej najbliższa krawędź jest oddalona o 5-10 m od rzutu pionowego na poziom terenu każdego z okien, o których mowa w pkt 1, a między tą drogą i wymienionymi oknami nie występują stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dotarcie do tych okien za pomocą podnośników i drabin mechanicznych;   
   
3) okno, o którym mowa w pkt 1, jest oznakowane od wewnątrz znakiem bezpieczeństwa „nie zastawiać”, a z zewnątrz - znakiem bezpieczeństwa odpowiednim do sposobu, w jaki można dostać się do wnętrza budynku, zgodnie z Polską Normą dotyczącą znaków bezpieczeństwa.   
   
7. Wymagania, o których mowa w ust. 2 i 3, nie dotyczą budynku o nie więcej niż 3 kondygnacjach nadziemnych i wysokości nie większej niż 12 m, jeżeli jest zapewnione połączenie z drogą pożarową wyjść z tego budynku, utwardzonym dojściem o szerokości minimalnej 1,5 m i długości nie większej niż 30 m, w sposób zapewniający dotarcie bezpośrednio lub drogami ewakuacyjnymi do każdej strefy pożarowej.

Najnowszy przepis pobierzesz tutaj: http://www.katalogppoz.pl/przepisy-ppoz-i-techniczno-budowlane/przepisy_przeciwpozarowe-1
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2011, 10:24:13 »
Dziękuje bardzo za pomoc. Jak zwykle bazowałem na starych przepisach.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Droga pożarowa
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2011, 21:14:42 »
Czy przedstawiony poniżej schemat drogi pożarowej dobrze interpretuje nowe zapisy ustawy z 2009 roku?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/54e7ee74-1723-4684-af07-f388097005cd/00000321.png

3. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi, w szczególności architektonicznymi, droga pożarowa do budynków, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, może być poprowadzona w taki sposób, aby był zapewniony dostęp do:
1) 30 % obwodu zewnętrznego budynku, przy jego rozpiętości (największej szerokości) do 60 m,
2) 50 % obwodu zewnętrznego budynku, przy jego rozpiętości przekraczającej 60 m,
3) 100 % długości elewacji od frontu budynku, przy zabudowie pierzejowej - przy spełnieniu pozostałych wymagań określonych w ust. 2.

10. Dopuszcza się wykonanie odcinka drogi pożarowej o długości nie większej niż 15 m, z którego wyjazd jest możliwy jedynie przez cofanie pojazdu.


Budynek średniowysoki, 4 kondygnacje w tym 1 podziemna i 3 nadziemne. Kondygnacja podziemna to garaż PM, kondygnacje nadziemne to ZLI + ZLIII.
Brak możliwości wyznaczenia drogi po dłuższym boku bez zawracania.
Wyznaczona droga zapewnia dostęp do więcej niż 30% elewacji.

« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2011, 21:25:13 wysłana przez pietrus »