Autor Wątek: Dodatek szkodliwy...  (Przeczytany 32826 razy)

BROKS

  • Gość
Dodatek szkodliwy...
« dnia: Luty 18, 2005, 15:28:11 »
Jakie jest wasze zdanie na temat wypełniania druków tzw."szkodliwe". Czy te stawki pieniężne za poszczególne stopnie szkodliwości są na odpowiednim poziomie???Ostatnio zostały podniesione o kilka groszy.Czy uwzględniając te stawki godzinowe jest sens tworzenia stosu papierów i przeznaczania na to czasu??? Ja osobiście z chęcią albo bym zlikwidował te dodatki, albo ustanowił rozsądniejsze (wyższe)! Dla zwykłego strażaka to żaden dodatek jeśli uzbiera na piwo! A dla szefa zmiany dodatkowe obowiązki papierkowe i zajmowanie czasu!!!

Offline donhihotpsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2005, 19:04:59 »
obiło mi się o uszy że będzie w najbliższym czasie w Warszawie niezła draka zerknij do Ustawy zapomniałem jaka to Ustawa. Chodzi o Ustawę Miniterstwa Pracy itd. Pisze tam że powinni nam wypłacać 20% misięcznie najniższego zaszeregowania pracownika zatrudnionego w danej firmie lub instytucji coś takiego mniej więcej. Ponoć z informacji uzyskanych  jesteśmy w najwyższej grupie tzw IV szkodliwości naliczanie takiej grupy jest wytyczną ministerstwa Pracy i płacy na podstawie jakichś tam badań napewno szybko to znajdziesz musisz wejść na stronę Ministerstwa Pracy. Poszedłem dalej spytałem się przy jakiejś okazji Związkowców z "S" odpowiedzieli że nie należy nam się takie wysokie szkodliwe bo mamy 0,5% naliczne do emerytury jakieś inne zamienniki dodatkowy urlop a ustawa mówi co innego gdy odpowiedziałem ze nie wszyscy wyrabiają 0,5% rocznie nic mi nie odpowiedzieli odczułem że to ma być ich strata. Podłe to. :blink:  :blink:  

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2005, 19:56:14 »
Podłe i aroganckie! Dyżurni PSK nie mają niestety tego dodatku /5%/. Badań szkodliwości na tym stanowisku nikt nigdy jeszcze nie przeprowadził! Szkoda czasu na wywody i tak nic to obecnie nie zmieni. :angry:  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2005, 08:50:44 »
Ja się właśnie też dziwię dlaczego dyżurni PSK nie mają takiego dodatku. Przecież ich robota jest momentami gorsza od tych co są na akcji. Jak to fajnie jak załoga w nocy sobie śpi, a dyspozytor męczy się przez kilka godzin z jakimś dowcipnisiem, albo akcję ma jakaś OSP, o większej akcji to wolę nie wspominać bo wtedy dyspozytor ma przerąbane.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2005, 19:11:38 »
Niestety nie mają żadnego dodatku poza tym "służbowym" i to z reguły niższy niż np. d-ca sekcji, czy zastępu /przynajmniej u mnie/. Mimo często dodatkowych nieetatowych zajęć /Ja mam takie przydzielone dwa/. Nie wspomnę tu o grupie zaszeregowania w stosunku choćby do do d-cy zmiany,  bo też jest ona zazwyczaj niższa o co najmniej 2.  :( Powie ktoś bo oni mają wiekszą odpowiedzialność i się bezpośrednio narażają? To zapraszam - szczególnie do PA, MSK i PSK z 1 osobową obsadą. Kto trochę spróbował tego "miodu" to doskonale wie jak on smakuje! Przypuszczam, że Ci którzy pracują na podziale i mają na codzień styczność z dyż. operacyjnymi, dyspozytorami doskonale wiedzą w czym rzecz. Ci którzy tam "wskakują" od święta, z reguły z "łapanki" i Ci którym się tylko codziennie wydaje, że TU się nic nie robi, a wiedzą zawsze doskonale, co jest do pracy Tam niezbędne - nigdy tego nie zrozumieją. Można się również zapytać - dlaczego nie walczymy o lepsze warunki i stawki np. u swojego K-dta. Są i tacy funkcjonariusze, którzy nawet na wolnym odwiedzają codziennie kilkakrotnie Komendę. Nie będę tego komentował jest to na końcu postu poniżej.  <_<
Co do szkodliwości - napewno 5 rtf. + 3 kompy i dodadkowe monitory oraz pozostały sprzęt elektroniczny wydziela jakies tam promieniowanie. Zdrowe to napewno nie jest! Badań w tym zakresie brak - bo po co? Jeszcze coś nie tak wyjdzie jak powinno! Szczególnie przez 24 godz. w zamknietym bardzo ograniczonym pow. pomieszczeniu, dodatkowo u mnie, bez WC /korytarz/, możliwości podgrzania posiłku /kuchnia JRG/ itd...
Zgadza się, że często gdy inni śpią /czuwają/ Tu nie ma tej możliwości. Dochodzi do tego konieczność wszechstronnej wiedzy z kilku dziedzin, odpowiednie doświadczenie /praktyka/, niemal ciągły; większy lub mniejszy stres, napięcie i duża odpowiedzialność. ;)
Co do wyrabiania przez kolegów z podziału tych 0,5% za 30 wyjazdów - to z reguły nie ma z tym problemu przy odrobinie dobrej woli. Nawet operatorów np. drabin mech. czy podnośnika zazwyczaj się dopisze przy zdarzeniu /za innego, przecież mogą być roszady/. Zresztą w sytuacji, gdy nawet np. kosz z śmieciami i kot na drzewie się zalicza to chyba mało kto tego rocznie nie wykona?
Co do oficjalnych przepisów Ministerstwa Pracy we względzie grup szkodliwości i jakie ma to bezposrednie odniesienie do Nas /w tym także dyżurnych/ - nie wiem i chętnie od kogoś kompetentnego bym się dowiedział! Z ewentualnym wyegzekwowaniem tego - to już inna broszka :(
Pozdrawiam serdecznie! ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2005, 19:26:52 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2005, 22:09:54 »
Praktyka-a to dobre. Oczywiście zgadzam się z tym, że jest KONIECZNA ale co Wy na to:
zaraz po szkole idę na dyż.PSK z kilkunastoma wyjazdami na dobę (2000 w roku), a jako zmienników dostaję biurowców...

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2005, 20:22:58 »
KUCHAR  To po prostu jedna z wielu patologi w PSP. Doświadczenie i praktyka - napewno niezbędne dla właściwego pełnienia tej służby, wcześniej na różnych stanowiskach nie tylko zmianowych. To wg. mnie takie nieco specyficzne miejsce pracy, gdzie często sam sobie jesteś szefem, podejmujesz nieraz niełatwe decyzje i niestety też tylko sam za nie odpowiadasz. Na pomoc innych raczej nie ma co liczyć. Można co prawda w razie "W"  kogoś do pomocy wezwać - ale znaleść i zanim się zjawi ? To podobnie jak opisywane w innym miejscu tzw. dyżury domowe. Po 15.00 prędzej już ktoś z kolegów z JRG pomoże w razie jakiejś poważnej akcji lub dużej ilości zdarzeń w rejonie - o ile sami nie wyjadą. ;)
Reszta to tak jw. pisałem.
W sumie nie narzekam specjalnie, ale żeby tylko ktoś raczył choć nieraz posłuchać ludzi którzy na tym stanowisku pracują i starał się im ułatwić zamiast często utrudniać  tą niełatwą służbę. :(

Ps. Miało być o szkodliwości, a trochę mi zeszło z tematu. No to jeszcze coś nt.
Od kilku lat przypuszczam, ze względu na stosunkowo dużą ilość czasu bezpośrednio pracy przy monitorach zauważam, że niestety wzrok mi się jakby nieco pogarsza /może to i wiek? he..he../. Miałem nadzieję na bliższy kontakt z okulistą przy okazji badań okresowych - niestety w ramach chyba żle pojętych oszczędności pominięto skierowania m.in. do tego specjalisty. Rejestracja z KCh za ok. 2 m-ce, prywatnie nawet jutro /tylko nie bardzo mnie stać na takie wizyty/.
Ponoć jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie, że np. okulary są niezbędne w związku z wykonywaną pracą, są one całkowicie refundowane - czy jakoś tak?
Innych dolegliwości zdrowotnych /promieniowanie itp.../ poza ciągłym stresem i napięciem nerwowym narazie jakoś "dzięki Bogu" nie odczuwam  :)  ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2005, 12:46:55 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2005, 21:25:47 »
Podzielam wypowiedzi przedmówców co do pracy dyspozytorów PSK,MSK czy PA...
Czasem doświadczam tych "wygód" tego stanowiska....

Chciałęm jednak poruszyć inny wątek....
Czy obiło Wam się o uszy że PA mają zostać zlikwidowane?????
Kiedyś ktoś coś przebąkiwał o tym ale ostatno słyszy się o tym coraz częściej...
Czy to znaczy że zastępy z JRG będą korespondować radiowo bezpośrednio z PSK(MSK) a przy większych akcjach będzie obowiązywać zasada "ostatni gasi światło" ???
Może słyszał ktoś o takich likwidacjach??

Offline donhihotpsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2005, 18:40:55 »
Szkodliwe musi być odpowiednio naliczone i wypłacone. Wytłumaczyłem jak się nalicza w PSP szkodliwe pewnej osobie to wyraził wielki podziw twórcom tego projektu i powiedział że nie znalazł żadnego przepisu prawnego nawet z przed kilkunastu lat by można tak naliczać szkodliwe. Nie zna przyczyny jak mogło dojść do tego ale takie przypadki miały miejsce ponoć w latach przed 1990 r. W jego opinii to ktoś nadinterpretuje prawo, płatnicy w PSP czyli KP i KM bedą miały prawny kłopot prawdopodobnie KG sprawiła im niezły podarunek z lat 90-siątych Kiedy była twórcą tych głupot. Powiedział mi że ustawa w której jest wytyczna tego przepisu powstała po to by osoba mogła między innymi leczyć się profilaktycznie i żeby pracodawca nie był odpowiedzialny za sytuację gdyby ktoś chciał wyrwać od niego zbyt dużej kasy zgodnie z innymi przepisami karnymi lub zarządzeniami. Powinniśmy w tej grupie otzymać dużo więcej nas czas pracy nie jest tylko przy zdarzeniach jak przemawia sposób naliczania szkodliwego lecz dłuższy. Przeciętnie organizm regeneruje się jak naukowo stwierdzono z większości przyjętych jako szkodliwe substancje czy związki chemiczne około 180 dni. Zrozumiałem że szkodliwe wypłaca się zawsze w formie naliczenia stałego i w równej wysokości dla wszystkich ujętych w obowiązkach służbowych tzw. ryczałt. IV grupa 20% najniższego dochodu pracownika zatrudnionego na stałe w pracy tego zakładu i nie ma czegoś takiego że Pożar ma być w III grupie a Miejscowe zagrożenie w IV zawsze bierze się najwyższy stopień szkodliwości dla naliczania szkodliwego.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2005, 18:45:36 »
szlag mnie trafia jak widzę coś na temat szkodliwego-tych pieniedzy-koledzy toż to kpina samo dzielenie tej kasy wg grup to parodia -toć to grosze- nawet miałem przyzwolenie od d-cy jrg aby w meldunkach wpisywać że działano w aparatach, na wysokości ,itp. aby wychodziły złotówki a nie grosiki

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2005, 14:50:18 »
Nie wiem jak u was, ale wnioskując z postów rozumiem, że szkodliwe rozpisujecie z rozbiciem na grupy. Ja juz chyba od 3 lat rozpisuję szkodliwe według najwyższej grupy, dlatego też piszę tylko godziny udziałów z zaokrągleniem do półgodziny w górę. Takie wytyczne otrzymałem od D-ca JRG. Kwartalnie zawsze na jakąś flaszkę się nazbiera.

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2005, 18:39:24 »
Wnioskując do poprzednich przedmówców ten dodatek jest pic na wodę, aby był. W mojej jednostce nich o takim nie słyszał brak finansów.  
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2005, 23:54:21 »
Zgodnie z obowiązującym prawem:
§ 6. 1. Strażakowi przysługuje dodatek za czas służby wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości:

       1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 5%,

       2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 10%,

       3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 15%,

       4) przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 20%

godzinowej stawki najniższego uposażenia strażaka.

2. Czas służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w poszczególnych stopniach szkodliwości lub uciążliwości liczy się w godzinach, przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny.

3. Godzinową stawkę najniższego uposażenia strażaka ustala się w wysokości 1/170 najniższego uposażenia.

4. Za czas pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przyjmuje się w szczególności czas trwania akcji ratowniczej, począwszy od wyjazdu z jednostki , aż do zakończenia działań na terenie akcji.

5. Stanowiska służbowe, na których może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, biorąc pod uwagę wyniki dokonywanych pomiarów oraz opinię powołanej w tym celu komisji, z podaniem stopnia szkodliwości, wskazuje kierownik danej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

6. Wykaz czynności i prac oraz stopnie ich szkodliwości, uzasadniające przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK nr 4

WYKAZ CZYNNOŚCI I PRAC ORAZ STOPNIE ICH SZKODLIWOŚCI, UZASADNIAJĄCE PRZYZNANIE DODATKU ZA SŁUŻBĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

  1)  w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

  2)  w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

  3)  na przestrzeniach otwartych lub w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25 stopni Celsjusza lub poniżej 10 stopni Celsjusza,

  4)  w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

  5)  w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

  6)  w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

  7)  w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą.

2. Do drugiego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

  1)  w warunkach narażenia na hałas,

  2)  w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

  3)  w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

  4)  w warunkach narażenia na działanie dymów pożarowych lub substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

  5)  przy usuwaniu i wywozie nieczystości,

  6)  w warunkach narażenia na wibrację miejscową,

  7)  w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia.

3. Do trzeciego stopnia szkodliwości zalicza się czynności prace wykonywane:

  1)  w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

  2)  przy zabezpieczaniu, w związku z działaniem ratowniczym, gazów, paliw i materiałów wybuchowych,

  3)  przy urządzeniach elektroenergetycznych, znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V,

  4)  w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia.

4. Do czwartego stopnia szkodliwości zalicza się czynności i prace wykonywane:

  1)  wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia i zabezpieczenia,

  2)  pod ziemią i wodą,

  3)  w kontakcie z materiałami zakaźnymi, chorymi zakaźnie ludźmi lub zwierzętami oraz zwłokami,

  4)  na wysokości powyżej 2 m i w wykopach poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

  5)  w warunkach narażenia na działanie benzydyny, alfa- i beta-naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, jeśli zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy,

  6)  bezpośrednio przy usuwaniu awarii radiacyjnych i ich skutków.

5. Prace określone w ust. 1 pkt 4 i 5 oraz w ust. 2 pkt 1, 3 i 4 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub inne obowiązujące normy higienicznosanitarne.

6. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 5, dokonywane są przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

7. Obowiązek dokonywania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 5, nie dotyczy środowiska działań ratowniczo-gaśniczych.

8. W razie równoczesnego pełnienia służby w warunkach o różnym stopniu szkodliwości, przysługuje jeden dodatek, obliczony według najwyższego z występujących stopni szkodliwości.

Przyjmując grupę stazysty, jego dodatek za stopien strażaka wychodzi:
grupa :780
stopień:380
o dodatku nie wspominam
780+380=1160 brutto
1160 /170 =6,82 PLN za godzinę pracy w warunkach szkodliwych
20% z 6,82 =1,36 brutto czyli około 1,10 netto- myslę o strazakach z podziału z 4 grupy uciązliwości...
Tyle Wam płacą co kwartał?????
Jak to się odbywa u Was??
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:56:09 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 20, 2005, 18:02:52 »
Czyżby tylko w Stolicy płacili szkodliwe???
Poza tym w kraju nie płacą???
Czy może wiekszość uzytkowników nie pracuje na podziale i nie dostają???
Zastanawiające....
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Piotrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2005, 10:00:22 »
Na szczęscie nie tylko w Stolicy ale i na Prowincji płacą  ;) , a niektórzy komendanci są nawet tak szczodrzy, że zaliczają wczystkie godziny w warunkach szkodliwych do IV grupy. Co do wielkości podstawy to dokładnie tyle ile obliczyłeś, więc jeśli się ktoś nie obija po SD-30 lub SW 2000 to ok 100zł/kwartał na konto wpłynie :)
Pozdrawiam Piotrek

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 21, 2005, 15:00:43 »
Witam!
Chyba z 1,5 roku temu przeprowadzono jakieś badania-pomiary na moim PSK przez nieznaną mi firmę i stwierdzono, że praca przy przy 4 komputerach /monitorach/ i 3 rtf. stacjonarnych i 1 przenośnym iluś tam tel. w pomieszczeniu o pow. ok. 40 m2  nie stwarza żadnego realnego zagrożenia dla życia i zdrowia. Odpowiedzialność i stres już znacznie wcześniej doceniła odpowiednio KG nie przyznając % do emeryturki  jak na podziale <_< oraz ustalając grupy zaszeregowania!
Co do płacenia jakiegokolwiek szkodliwego również - dla nich/podział/ jakoś dotychczas nie słyszałem :(
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2005, 16:48:10 »
Cytuj
Na szczęscie nie tylko w Stolicy ale i na Prowincji płacą wink.gif , a niektórzy komendanci są nawet tak szczodrzy, że zaliczają wczystkie godziny w warunkach szkodliwych do IV grupy.
U mnie też komendant jest taki szczodry i mamy wszystko powyżej pół godziny liczone jako IV stopień szkodliwości.

Co do płacenia za szkodliwe w PSK to też uważam że to jest krzywdzące dla dyspozytorów - dysporzytorzy także powinni coś dostawać, gdyż stresu na tym stanowisku człowiek też ma dużo, no i na dodatek ciągłe siedzenie w otoczeniu sprzętu elektronicznego.
 

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 26, 2005, 14:57:16 »
Ogniowy ?
czy mam rozumieć, że do kwoty podstawowej z której przyjmuje się 1/170 zalicza się:
1. grupa zajmowanego stanowiska
2. stopień służbowy
3. dodatek służbowy
Czyli każdy strażak ma inną podstawę naliczania stopnia szkodliwości?  

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2005, 14:59:46 »
Cytuj
Ogniowy ?
czy mam rozumieć, że do kwoty podstawowej z której przyjmuje się 1/170 zalicza się:
1. grupa zajmowanego stanowiska
2. stopień służbowy
3. dodatek służbowy
Czyli każdy strażak ma inną podstawę naliczania stopnia szkodliwości?
Zgodnie z obowiązującym prawem:
§ 6. 1. Strażakowi przysługuje dodatek za czas służby wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości:

1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 5%,

2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 10%,

3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 15%,

4) przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 20%

godzinowej stawki najniższego uposażenia strażaka.

Więc dlatego nie liczy sie z Twojej pensji tylko z pensji stażysty.
 
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 27, 2005, 00:24:34 »
Już nawet zapomniałem jak to się liczy. Kiedyś liczyliśmy te grosze, teraz nikt tego nie robi. w zamian mamy dodatki wyciągnięte na maksa.
ps Dzięki Ogniowy za pomoc.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 09, 2006, 18:38:24 »
Odświezając nieco temat, w mojej komendzie szkodliwe się zawsze liczyło i nadal sie liczy, konkretnie to jest liczone przez nas - najczęściej przez d-ce zmiany lub jego zastepcę. Na pytanie po co? Odpowiadam tak: po to,ze kiedys koledzy z pewnościa większość bedzie się wybierało na emeryturke i zaczyna się dopiero wówvczas szukanie wszystkiego co mogłoby skutkować otrzymaniem paru % od komisji MSWiA za zdrówko utracone podczas wieloletniej pracy w PSP, tylko widocznie wielu ludzim nie chce się liczyć tych grosiaków, bo faktycznie kasa to nie jest. To tylko jeden z przykładów dlaczego powinno się te szkodliwe liczyć, ponadto jejst tak wogóle oblig, więc ja z kolei jestem zaskoczony, że nie wszedzie jest to liczone..
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 09, 2006, 23:08:04 »
ajax - ciesz się że masz tak wielkie pomiesczenie w naszym 12 m2 z poprównywalnym wyposażeniem
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 09, 2006, 23:18:10 »
U nas też sie w JRG liczy szkodliwe ijest wypłacene podobno pod koniec roku ale jakoś nie jestem pewien czy tak jest bo dodatkowych pieniędzy na koncie z tego tytułu nie zauważyłem.Pozdrawiam!

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 10, 2006, 07:47:48 »
Robard i tu się mylisz. Wyjaśniałem sprawę i okazuje się że te kwity nie są nawet archiwizowane tak, aby mogły słuzyć do przedstawionego przez Ciebie celu.

Offline Ireq

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Dodatek szkodliwy...
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 10, 2006, 08:07:55 »
po to,ze kiedys koledzy z pewnościa większość bedzie się wybierało na emeryturke i zaczyna się dopiero wówvczas szukanie wszystkiego co mogłoby skutkować otrzymaniem paru % od komisji MSWiA za zdrówko utracone podczas wieloletniej pracy w PSP,
Mylisz pojecia drogi kolego. Dodatek szkodliwy a % emerytury nie maja do siebie ani troche.