Autor Wątek: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie  (Przeczytany 8442 razy)

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Mężczyzna
Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:04:59 »
Witam mam do was małe pytanko. W naborze nie ma różnicy czy się ukończyło szkołę zaoczną czy dzienną? No i jeżeli chcemy do PSP z ulicy to czy przy rekrutacji ma to jakieś znaczenie? Pytam się ponieważ jestem aktualnie uczniem 3 klasy technikum na profilu technik hotelarstwa. Profil i szkołę doradzili mi rodzice bo mówili że zawsze można sobie tam dobrze dorobić lecz mi się nie podoba to. No i chciałbym się teraz przenieść do zaocznego liceum i od razu pisać maturkę i w przyszłym roku starać się do PSP. No ale co ze świadectwem czy brane jest to pod uwagę jaką szkołę skończyłem. Bardzo proszę o szybkie odpowiedzi ponieważ na namyślenie został mi tylko piątek.

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:07:45 »
I. SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA.

W celu podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej, kandydat musi spełnić szereg wymagań, które określa ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667, ze zm.).

Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby (art. 28 cyt. ustawy).

Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (art. 29 cyt. ustawy).

Przyjęcia do służby dokonuje właściwy terytorialnie, ze względu na położenie jednostki organizacyjnej PSP, komendant wojewódzki, komendant powiatowy (miejski) lub kierownik jednostki organizacyjnej PSP w miarę posiadanych możliwości etatowych.

Ponadto by umożliwić podjęcie służby w PSP najlepszym kandydatom prowadzi się postępowanie kwalifikacyjne, w którym przyjmuje się system punktacji gratyfikujący posiadane uprawnienia kandydata. I tak między innymi:

1. Prawo jazdy kat. B - 2 pkt
2. Prawo jazdy kat. C - 4 pkt
3. Posiadanie uprawnień ratownika medycznego - 5 pkt
4. Posiadanie innych uprawnień, które mogą być przydatne (np. obsługa ciężkiego sprzętu) - 5 pkt
5. Uprawnienia płetwonurka - 3 pkt
6. Udokumentowane członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) powyżej 3 lat - 3 pkt
7. Udokumentowany udział w zawodach pożarniczych OSP - 3 pkt
8. Udokumentowane szkolenia dla członków OSP - 3 pkt
9. Wykształcenie - 3-5 pkt
- Średnie techniczne - 3 pkt
- Zdany egzamin maturalny - 4 pkt
- Wyższe techniczne o kierunku przydatnym w PSP - 5 pkt


Gratyfikacja może być doprecyzowana w zależności od rodzaju stanowiska służbowego, na które prowadzony jest nabór i dotyczy to zarówno kategorii posiadanego prawa jazdy, odbytych szkoleń czy posiadania innych kwalifikacji.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:20:49 »
Dzięki aga ale skale punktowe itp to ja znam. Chodzi mi bardziej czy jeżeli powiedzmy będę się starał i pokażę świadectwo że ukończyłem zaoczną szkołę a przyjdzie 2 kandydat i będzie miał powiedzmy dzienne skończone to będą się na mnie gorzej patrzeć czy co?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.803
  • Płeć: Mężczyzna
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:24:16 »
Nie znam zapisu prawnego, który by dyskredytował osoby które skończyły szkołę zaoczną, dlatego też nie powinno być różnicy. Natomiast czy nie będzie, głowy nie dam. W tej firmie wszystko jest możliwe.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2008, 21:24:41 »
ustawa to ustawa. Nikt nie pyta jak masz zdobyte wykształcenie ale jakie ono jest. Tryb nie ma znaczenia.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Mężczyzna
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2008, 12:32:16 »
Powiedzmy sobie szczerze watpie zeby ktos sie wglebial czy masz konczona zaocznie czy dziennie  czy jest to LO panstwowe czy Liceum im.Maćka z Bogdańca  ^_^
Srednie to średnie a w PSP bardziej interesuje ich czy masz "C" pletwonurka jestes w OSP itp bo dla nich jak by byla ustawa ze mozesz miec konczona podstawowke korespondencyjnie to tez by brali ale chodzi o to zeby miec inne papierki ponad standart :wacko:

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2008, 16:38:24 »
Dzięki wam tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Płeć: Mężczyzna
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2008, 08:48:59 »
Cytuj

6. Udokumentowane członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) powyżej 3 lat - 3 pkt
7. Udokumentowany udział w zawodach pożarniczych OSP - 3 pkt


Ale jesli pójde do SA PSP Poznań zaraz po liceum czyli   w wieku 19 lat to w OSP bede miał udział dopiero rok bo od 18.
Chyba ze liczy sie MDP??
Wyjaśnicie o co chodzi dokładnie
Z góry dziex
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.803
  • Płeć: Mężczyzna
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2008, 10:30:56 »
MDP jest częścią składową OSP tym samym staż w MDP jest stażem w OSP. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 354
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2008, 10:38:25 »
Nie wprowadzajcie go w blad te dodatkowe punkty sa tylko przy rekrutacji z ulicy z wyjatkiem prawka B=1pt ,C=10pt tylko za to na Sa mozna dostac dodatkowe punkty
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2008, 23:13:18 »
Nie wprowadzajcie go w blad te dodatkowe punkty sa tylko przy rekrutacji z ulicy z wyjatkiem prawka B=1pt ,C=10pt tylko za to na Sa mozna dostac dodatkowe punkty


no właśnie szkoda że w aspirantkach liczą się prawo jazdy. No a temat dla mnie nieaktualny ponieważ zostaje w technikum bo nie mam nawet możliwości się przenieść

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Płeć: Mężczyzna
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2008, 10:10:37 »
A jest gdzies to wytłumaczone dokładnie ??
Bo szukałem na stronie szkół pożarniczychi nie znalazłem
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline Kartas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Jaki kierunek studiów
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2009, 12:33:24 »
Też mam zamiar iść do straży i mam kilka pytań. Z góry przepraszam, że w tym wątku :)

Od jakiego wieku maksymalnie można pełnić zawód strażaka 23 czy 25?Bo wiem, że jakieś ograniczenie jest lecz nie pamiętam :wall:

Na maturze nie pisze niestety ani fizyki, matematyki czy chemii tylko geografie bo dobrze się czuje z tego przedmiotu. Więc moje drugie pytanie brzmi, czy w związku z tym będzie mi dużo trudniej się kształcić w kierunku "strażackim"? Pewnie będę musiał przejść przejść jeszcze przez jakieś studia bo bez tego ani rusz?

Offline qwertyxyz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Jaki kierunek studiów
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2009, 13:41:27 »
jesli chcesz isc do ktorejs ze szkol strazackich (SA, CS, SGSP - mundurowe) to jest limit wieku i jesli go przekroczysz to sie nie dostaniesz. a jesli chodzi o start z cywila to chyba nie ma jako tako okreslonego limitu - na pewno 18 latek musisz miec skonczone...

Trevor

  • Gość
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2009, 13:55:12 »
Witam ! Mam pytanie jesli chodzi o wiek? Bo chcialbym wstapic do PSP z ulicy a mam 24 lata. Mam jeszcze szanse ? Dzieki z gory za odpowiedz

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2009, 18:09:13 »
Masz czas do 30 więc śmiało próbuj

q-bash

  • Gość
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2009, 19:17:54 »
a nawet do 35. Ostatnio KM PSP w Warszawie robiła nabór to granica wieku była 35 lat  :straz:

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Mężczyzna
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2009, 20:41:58 »
Nie przesadzajcie koledzy co do tego wieku ze ktorys z komendantow  zatrudni dziadka 35-latka
Optymalny wiek do 25 i takich tez ludzi szukaja PSP

q-bash

  • Gość
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 23, 2009, 21:46:53 »
Nie przesadzajcie koledzy co do tego wieku ze ktorys z komendantow  zatrudni dziadka 35-latka
Optymalny wiek do 25 i takich tez ludzi szukaja PSP

http://kmpsp.inf.sgsp.edu.pl/komenda/nabor.pdf 

punkt 2, pozycja 5  :kwit:


Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Mężczyzna
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Wykształcenie średnie - czy ma to znaczenie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 24, 2009, 21:34:43 »
ok kolego ale uwierz mi ze po wszystkich testach ba nawet po KL MSWiA jak stanie 2 kandydatów z taka samą ilością punktów   jeden 22lata  a drug 32 to jak myślisz kogo wybierze komendant.......