Autor Wątek: Reklamy na samochodach pozarniczych.  (Przeczytany 8438 razy)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Reklamy na samochodach pozarniczych.
« dnia: Wrzesień 07, 2008, 23:54:22 »
Tak sie nad tym zastanawialem i nie znalazlem zadnych prawnych regulacji (jedynie odnosnie koloru nadwozia, blotnikow, napisow straz itp.).
Niby nam nie wypada, ale przeciez loga firm karosacyjnych czy tez ubezpieczeniowych sa czesto umieszczane na samochodach (mowie tu o OSP). Czy jest taka mozliwosc pod wzgledem prawnym, aby na samochodach znajdowaly sie reklamy napojow, firm produkujacych instalacje alarmowe czy zakladow pogrzebowych?

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2008, 00:23:51 »
reklama zakładu pogrzebowego na pojeździe służącym do ratowania życia - to ciut nie trafiony marketing...
Chyba że kampania łączona ma być to naklej na samochód strażacki - "Spal się sam, my damy ci na to czas - a Zakład Pogrzebowy "Radość" u Pana Stasia da Ci więcej, bo.... aż 50% rabatu dla Twojej rodziny... + dwa polerowania nagrobka wraz z ustawieniem zniczy - gratis"

ale jak masz jeziora blisko to reklama "rybka-fiszka jedz ryby codziennie" na samochodzie ratownictwa wodnego to już lepiej wygląda :)

ps. Przypomniała mi się raklama sprzed lat na bilboardzie w Sarajewie... "Pomagamy w trudnych negocjacjach - Kałasznikow AK-47"
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2008, 00:36:42 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2008, 00:38:28 »
A ja mam na GBA reklamę na całej środkowej skrytce .

„Ratownictwo Medyczne Sponsoruje firma …………………………………”

I turlam się z tym z dobre 2 lata i nikogo to nie dziwi.

Pozdrawiam MIKO

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2008, 00:42:31 »
Tylko nie dopuść do reklamy pt...
„Ratownictwo Medyczne Sponsoruje firma …………………………………” Zakład Pogrzebowy "RADOŚĆ" lub Hurtownia Skór Miasta Łódź :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2008, 09:05:07 »
Spoko  akurat  - Meble tapicerowane – ale na siłę od łóżka do trumny niedaleko heeeeeeeee :szalony:

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2008, 09:41:14 »
Wiem, że było zarządzenie Komendanta Głównego, że na samochodach nie ma być żadnych reklam z wyjątkiem loga producenta samochodu. Związek kiedyś miał tez nakazać, że nie wolno mieć na aucie napisane OSP Jakaśtam, tylko jak druchowie chcą, to mogą cherb miejscowości akleić na drzwiach kabiny. Ale chyba to nie weszło w praktykę (przynajmniej patrząc na samochody).

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2008, 09:53:49 »
Wiesz co mnie takie zarządzenia . Akurat samochód jest własnością Gminy i do tego pozytywnie przechodzi wymagane przeglądy techniczne – reszta może sobie zarządzać co chce , jak samochód będzie ich i będą łożyć na jego utrzymanie będą mogli sobie decydować , nawet o kolorze klamek .

Odbiegając trochę od tematu byłem ostatnio na takim szkoleniu . Dyrektor wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie namawiał Nas na pozyskiwanie środków z różnych funduszy . Jednocześnie podkreślając że Starosta jest zwierzchnikiem KSRG i Stowarzyszeń na poziomie powiatu . Z 30 minutowej wypowiedzi doszliśmy do takiej konkluzji . Załatwiajcie kasę , róbcie – Starosta będzie miał czym rządzić czym dysponować .

Wszyscy by  chcieli  mieć wpływ na wszystko tylko kasę ty masz na to znaleźć .

Pozdrawiam MIKO

Offline kdatta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2008, 23:35:20 »
A nam komendat powiatowy kazał usunać reklamę PKO BP chociaż dawali nam 2.000 zł rocznie. Powiedział, że nie mozna mieć reklam i już. Usunęliśmy reklamę ze łzami w oczach. Kiedy ostatnio przejeżdzał przez Warszawę zauważylem że wozy bojowe PSP mają często reklamy ofiarodawców. Czyli oni mogą a OSP nie  :huh: Już nigdy więcej nie posłucham PSP i będe robił swoje.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2008, 23:46:36 »
wiecie panowie tez nie jestem zwolennikiem jezdzenia samochodem calym oklejonym z numerem do tele pizzy, ale tez zagorzalym przeciwnikiem nie jestem (pomijajac aspekt etyczny). Ale chodzilo mi glownie o to ze powiedzmy firma produkajaca napoje umiesci sobie powiedzmy na naszym aucie tekst "XXXX gasi nie tylko pragnienie", za co oczywiscie wezmiemy oplate. Ze tak powiem czy jest prawna mozliwosc wynajecia miejsca na reklame na samochodzie gasniczym ( w ramach dzialalnosci gospodarczej).
Pyt. do @kdatta czy dostajecie dalej wsparcie od PKO BP mimo braku reklam? :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2008, 23:50:38 wysłana przez malpa151 »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2008, 23:59:10 »
Chyba trzeba tu rozróżnić reklame na pojeździe , od informacji że firma XXX jest sponsorem jednostki czy użytkowanego sprzętu. No i oczywiście wielkość ewentualnych informacji na pojeździe tez ma znaczenie. Wypada przypomnieć że kolor naszych wozów też ma znaczenie i być może dlatego nie jest zalecane zakrywanie owej czerwieni.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2008, 07:58:46 »
u nas reklamy preferuje się w wersji na kalendarz a nie auto


Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 09, 2008, 08:38:03 »
U mnie również na kalendarz reklama OK na auto raczej nie. Choć na starym GBA mieliśmy znaczek PZU tak samo jak na wszystkich hełmach (sfinansowanych oczywiście w znacznej części przez PZU).

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 09, 2008, 12:45:13 »
zaklad pogrzebowy to firma zarejestrowan jak kazda inna i m atakei same prawa (umiescilem ja tu specjalnie dla pobudzenia dyskusji)
a gdzie mozna spotkac najczesceij reklame takich zakladow - kolo szpitali.
Chyba trzeba tu rozróżnić reklame na pojeździe , od informacji że firma XXX jest sponsorem jednostki czy użytkowanego sprzętu. No i oczywiście wielkość ewentualnych informacji na pojeździe tez ma znaczenie. Wypada przypomnieć że kolor naszych wozów też ma znaczenie i być może dlatego nie jest zalecane zakrywanie owej czerwieni.
Mi wlasniechodzi o ten pierwszy przypadek, i o mozliwosci prawne odnosnie umieszczania na samochodach innych symboli niz :straz, numer wywolawczy czy symbol jednostki.

mdp1990

  • Gość
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 09, 2008, 13:23:20 »
zaklad pogrzebowy to firma zarejestrowan jak kazda inna i m atakei same prawa (umiescilem ja tu specjalnie dla pobudzenia dyskusji)
a gdzie mozna spotkac najczesceij reklame takich zakladow - kolo szpitali.
Chyba trzeba tu rozróżnić reklame na pojeździe , od informacji że firma XXX jest sponsorem jednostki czy użytkowanego sprzętu. No i oczywiście wielkość ewentualnych informacji na pojeździe tez ma znaczenie. Wypada przypomnieć że kolor naszych wozów też ma znaczenie i być może dlatego nie jest zalecane zakrywanie owej czerwieni.
Mi wlasniechodzi o ten pierwszy przypadek, i o mozliwosci prawne odnosnie umieszczania na samochodach innych symboli niz :straz, numer wywolawczy czy symbol jednostki.

no teraz jest jest inna sprawa np fundator samochodu zakład pogrzebowy zenek. o bym sie zgodził tylko z umiarem, nie jakies big reklama. przeciez straz to straz

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 09, 2008, 21:05:33 »
Mam prośbę byśmy się jednak skupili na tym o co pyta kolega czyli na obowiązujących nas przepisach. Jeśli ktoś ma dostęp do zarządzeń czy czegoś podobnego to proszę o ich podanie.

Proszę nie gadajmy już o naszych wrażeniach, reklamach zakładów pogrzebowych i ich wielkości.



W przypadku PSP myślę że trzeba zacząć szukać tu: http://www.straz.gov.pl/?p=/news/link50/&n=20716
 i tu http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/kwater/ a odpowiedź jednoznaczna jest tu: http://www.straz.gov.pl/binaries/pdf/kg%20rozkaz%20numery%20operacyjne.pdf
dopuszczono tam umieszczenie napisów informujących o fundatorze ale ma to być tylko napis.
W przypadku OSP nie znam żadnych przepisów.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2009, 15:15:48 »
Witam,

stojąc wczoraj w korku we Wrocławiu zaciekawił mnie jeden widok.. zobaczyłem stara 25 [ze straży], który stał sobie na poboczu i był oblepiony reklamami jakiegoś producenta pieców czy czegoś tam.

zastanowił mnie fakt, czy pozwala na to prawo?
dodam, że wóz posiadał sygnalizację świetlną, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Jak to z tym jest Koledzy?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 15:19:48 wysłana przez tommy »
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2009, 15:53:58 »
Czy posiadał numery operacyjne i napisy STRAŻ itp.?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2009, 17:11:17 »
prawdopodobnie był to wózek z demobilu.
przed Katowicami od strony Mysłowic jest hurtownia farb i lakierów i też stoi taki dziadek wymalowany i chyba to nikomu nie przeszkadza i jest bez numerów operacyjnych. a kogutki może mieć tylko nie wolno ich używać. 

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2009, 19:05:51 »
Taki star jezdił kiedyś po nadmorskich miejscowościach i reklamowal hurtownie napoii i alkoholu, coś w tym stylu. Również widniały na bojowych wozach naklejki takie jak TEDEX OIL.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2009, 20:13:18 »
Czy posiadał numery operacyjne i napisy STRAŻ itp.?

już nie pamiętam, ale posiadał chyba numery starego typu (xx-xx-xxx), ale głowy za to nie daję.
będę jechał kiedyś tamtędy to zobaczę dokładniej.

tak jak koledzy piszą, często można spotkać takie widoki [star 25 + jakieś reklamy]

czyli wychodzi na to, że można wóz Straży Pożarnej używać do celów czysto komercyjnych..
dla mnie jest to conajmniej.. dziwne.  -_-

Pozdro  :piwo:
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 22, 2009, 21:31:13 »
Witam,

stojąc wczoraj w korku we Wrocławiu zaciekawił mnie jeden widok.. zobaczyłem stara 25 [ze straży], który stał sobie na poboczu i był oblepiony reklamami jakiegoś producenta pieców czy czegoś tam.

zastanowił mnie fakt, czy pozwala na to prawo?
dodam, że wóz posiadał sygnalizację świetlną, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Jak to z tym jest Koledzy?

reklama kominków przy Moście Grunwaldzkim ;> niewątpliwie zwraca uwagę... mimo iż, wbrew temu co napisałeś samochód nie ma niebieskich "bysków" (a przynajmniej nie dostrzegam ich na zdjęciach tego samochodu, które robiłem jakiś czas temu), nie posiada też numerów operacyjnych a jedynie numer telefonu do reklamującej się firmy.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 22, 2009, 21:36:29 »
Samochód Star25 z okolic grunwaldu posiada numery operacyjne starego typu bardzo wyblakłe a co do sygnalizacji to jutro sprawdzę,  faktycznie jedynym widocznym napisem jest KOMINKI.

Często spotykanymi napisami na wozach strażackich, szczególnie marki ford jest PZU i WFOŚiGW, więc jeżeli związek się na to zgodził to chyba można stosować taką praktykę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 21:40:00 wysłana przez max[] »

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 22, 2009, 21:40:30 »
Witam,

stojąc wczoraj w korku we Wrocławiu zaciekawił mnie jeden widok.. zobaczyłem stara 25 [ze straży], który stał sobie na poboczu i był oblepiony reklamami jakiegoś producenta pieców czy czegoś tam.

zastanowił mnie fakt, czy pozwala na to prawo?
dodam, że wóz posiadał sygnalizację świetlną, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Jak to z tym jest Koledzy?


 niedaleko Wrocławskiego Parku Wodnego stoi star 25 oblepiony reklamami czy o tego stara ci chodzi???
jeśli się nie myle to przy ul. Ślężna
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 21:45:34 wysłana przez OSP kreda »
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: reklamy na wozach bojowych?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:01:20 »
Często spotykanymi napisami na wozach strażackich, szczególnie marki ford jest PZU i WFOŚiGW, więc jeżeli związek się na to zgodził to chyba można stosować taką praktykę.
Tego typu napisy to juz praktycznie przymus - instytucja która dosfiansowauje zakup zazwyczaj w umowie zawiera wymóg aby na tym samochodzie była stosowna informacja kto współfinansował zakup.
 

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Reklamy na samochodach pozarniczych.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 14, 2009, 11:36:14 »
Rozkaz nr 14 KG PSP z dnai 26 lipca 2002r.  w sprawie wprowadzenia do uzytku sluzbowego instrukcji KG PSP w sprawie jednolitego oznakowania osob funkcyjnych, pojazdow, kontenerow, przyczep, sprzetu ratowniczego i ewakuacyjno logistycznego.
$1.1. Wprowadza sie do stosowanai w jednostkach organizacyjnych PSP oraz w podmiotach wlaczonych do KSRG instrukcje KG PSP w sprawie jednolitego oznakowania...
Instrukcja:
IV. Oznakowanie pojazdow, kontenerow....
3. Zabronione jest umieszczanie na nadwoziach pojazdow i sprzecie pozarniczym napisow reklamowych oraz napisow obcojezycznyych, za wyjatkiem obcojezycznych opisow i nazw, wykonanych fabrycznie przez producenta nadwozia. Dopuszcza sie umieszczanie na nadwoziach pojazdow numerow alarmowego do stanowiska kierowanai strazy pozarnej, jednak musi byc on poprzedzony skrotem "tel." albo emblematem telefony lub sluchawki telefonicznej...

Rozkaz nie dotyczy jednostek spoza KSRG z wyjatkiem zastowowania numerow operacyjnych i oznaczen osob funkcyjnych.
Jest tam tez wspomniane o kolorach helmow (temat poruszany w innym watku)