Autor Wątek: Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie  (Przeczytany 1528 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie
« dnia: Wrzesień 04, 2008, 08:37:04 »
Witam mam pytanko chodzi mi o taką rzecz czy jeśli moi strażacy miejscowi są skierowani na kurs w PSP szeregowca OSP a taki teraz ma się odbyć już za tydzień czy im się należy coś za ten kurs czy jakaś delegacja z Urzędu Miasta czy po ukończeniu kursu ekwiwalent ? Jestem naczelnikiem ale juz zgłupiałem komendant gminny powiedział mi że ekwiwalent za szkolenie się nie należy ponieważ zarzad gminny tak uchwalił na zjeździe gminnym czy faktycznie tak jest ? a może co innego im się należy niewiem pomóżcie i poradzcie/ Nadmienię iż moi strazacy mieszkają w tym samym miescie co ma sie odbyc kurs w naszej miejscowej PSP.
Pozdrawiam

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2008, 09:18:33 »
Witam
Zgodnie z art. 28 ustawy o ochronie ppoż. ekwiwalent też przyługuje strażakowi, który uczestniczył w szkoleniu pożarniczym organizowanym przez PSP.
Kurs szeregowca OSP jest szkoleniem pożarniczym.
Póki co Rada Gminy (zarząd gminy), Wójt (Burmistrz) nie ma żadnych uprawnień do uchwalania tego typu decyzji. Jeśli to uchwalili to i tak taka uchwała z mocy prawa jest nieważna - ekwiwalent się należy i strażacy mogą śmiało pójść do Wójta (Burmistrza) z wnioskiem o wypłatę ekwiwalentu.
To że ktoś nie będzie pobierał ekwiwalentu to jest tylko i wyłącznie decyzja strażaka - tylko on może zdecydować czy należny ekwiwalent pobierze czy nie - nikt za niego nie może takiej decyzji podjąć - żaden zjazd gminny czy decyzje zarządu!
Uczestnicząc w takim szkoleniu, bardzo często trzeba sie zwalniać z pracy za co pracodawca nie musi płacić i dlatego wprowadzono ekwiwalent.
Jeśli ktoś zdecyduje (a na szczęście nie może), że nie mam prawa do ekwiwalentu to ja dziękuję za udział w tym szkoleniu - mam dzieci na utrzymaniu i wolę iść do pracy bo nikt z zarządu mi nie dołoży do garnka (niestety taka jest rzeczywistość).
Poczytaj: http://www.czchow.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=36&Itemid=140 tu sprawa oparła się o sąd i strażacy wygrali.
Niemniej jednak jest już podpisana zmiana do ustawy o ochronie ppoż. i gdy się tylko uprawomocni to wtedy Rada Gminy będzie ustalała wysokość ekwiwalentu wypłacanego strażakom (ale tylko wysokość a nie komu i za co się należy bądź nie).
Pozdrawiam

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2008, 09:23:03 »
Witam. Ekwiwalent się jak najbardziej należy - szkolenie organizowane przez PSP- każdy strażak może wystąpić indywidualnie o niego i UM powinien mu wypłacić. Poczytaj sobie watki o ekwiwalencie, to rozwieje Twoje wątpliwości. Delegacja już raczej nie ma sensu, skoro kurs jest w tej samej miejscowości, bo to są groszowe sprawy.

Uups, nie zdążyłem odpisać :)

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2008, 11:32:53 »
witam. moi strażacy dostali pieniążki za taki kurs, ale musieli spełniać określone warunki. w tym czasie nie mogą otrzymywać wynagrodzenia z tytułu pracy, być na urlopie płatnym itp. dostarczyć musiałem kilka zaświadczeń ale w końcu przeszło i dostali równoważnik 1/125 średniej krajowej.

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Delegacja dla strażaka OSP uczestniczącego w kursie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2008, 15:04:58 »
Chyba 1/175.
Ekwiwalent należy się również na urlopie, po godzianch pracy, rolnikom, studentom itd.
Jeszcze raz podaję link:  http://www.czchow.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=36&Itemid=140
Tu jest opisana sprawa wypłaty ekwiwalentu, która została wygrana w sądzie.
Jedyny warunek jaki musi strażak spełnić to taki, by nie dostał wynagrodzenia od pracodawcy za nieobecność w godzinach pracy.