Autor Wątek: Samochód pożarniczy czy taxi?  (Przeczytany 4333 razy)

Offline osp.grabowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
    • http://ospgrabowiec.wirtualnie.pl/
Samochód pożarniczy czy taxi?
« dnia: Sierpień 17, 2008, 17:20:47 »
Czy to jest możliwe, że "Prezes i Naczelnik nie będą mieli wpływu na to gdzie będzie jeździł wóz bojowy"? Tak właśnie oznajmił naszemu zarządowi Pan Wójt. Czy on ma takie prawo, żeby dysponować samochodem pożarniczym jak mu się podoba? Proszę o radę jak zapobiec samowoli Pana Wójta.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2008, 17:24:47 »
Wójt gminy? Gmina raczej jest właścicielem pojazdu, także... na moje oko ma do tego prawo, a na czas takowego wyjazdu (nie-ratowniczego) auto powinno być wycofane z gotowości bojowej w odpowiedniej KP/KM.
Mogę się mylić, jeśli tak - niech ktoś mnie od razu poprawi, a jeśli nie - chore to :/ :-(

ps.
Cytuj
"Prezes i Naczelnik nie będą mieli wpływu na to gdzie będzie jeździł wóz bojowy"
Rozwiń proszę to zdanie - czy chodzi o to, że to wójt będzie wybierał do jakiej akcji jadą a do jakiej nie, czy może o to, że wójt może rozkazywać gdzie auto ma jechać w celach nie-ratowniczych?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2008, 17:29:02 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2008, 17:34:38 »
kurcze pierwszy raz spotykam taką sytuację, gmina jest właścicielem samochodu ??
p.s.
sheldon popieram, tak czy tak to jest chore :/
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 17, 2008, 18:40:12 »
Tak, w większości przypadków tak. OSP podlega finansowo i sprzętowo urzędowi gminy/miasta.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 17, 2008, 19:27:36 »
No to jest chore,bo jednak każdy wyjazd powinien być zgłaszany do komendy.Ale teraz nasówa sie pyanie ile jednostka ma samochodów i jakie są to samochody,i kto tymi samochodami będzie kierował?
Xyz

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 17, 2008, 20:46:49 »
Panowie Panowie co wy piszecie za bzdury Tak oczywiście Gmina utrzymuje OSP i jest przykładowo właścicielem tego auta ale jest ustawa o ochronie p.poż i Pan wójt czy kto inny z gminy nie ma prawa używać tego auta do celów prywatnych wydaje mi się że powinna ci kolego pomóc KP PSP pod którą podlegasz idź do komendy i poproś o pomoc napewno ci pomogą ponieważ też w ich interesie jest to aby to auto było w podziale bojowym :) Pozdrawiam

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2008, 11:58:42 »
Panowie a co powiecie o tym?
W mojej gminie jest jedna jednostka, której kierowca i zarówno Prezes jest pracownikiem Szkoły Podstawowej (po części podlega wójtowi). Posiadają Forda, jednostka niemalże w rozsypce, brak przyzwoitego lidera. Wójt wydał polecenie by ten samochód regularnie zbierał śmieci ze wszystkich przystanków  w gminie. I tak Pan Kierowca z jednym strażakiem jeżdżą sobie z przyczepką i zbierają śmieci.
 

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2008, 12:28:02 »
Nie no rozwaliłeś mi serce to już są jaja całkowite he he trzeba by ktoś od was do gazety z tym poszedł normalnie i ich obsmarował :)

Offline tyminho

  • Pretendent
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Twoja wartość zależy od tego, czy pomagasz innym..
    • Remiza.com.pl
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2008, 13:31:52 »
Porażające! :/

Nie można tolerować takich zachowań władz.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2008, 20:27:02 »
U nas też chcieli tak zrobic aby SOp opel vectra miał być na użytek wojtowi ale powiedzieliśmy że jak tak to niech zabiera go tylko aby zerwali napisy i zdjeli"deche" to zmiękl
może i gmina finansuje ale autka nasze mają swoje przeznaczenie i są na podziale bojowym.
Pozatym jesteśmy odpowiedzialni za sprzet i zawsze można powiedzieć że to autko uprzywilejowane więc "zenek" z ul go nie poprowadzi a jeśli wójt sie uprze niech da na papierku że bierze odpowiedzialność na siebie napewno zmięknie he he :wacko:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2008, 20:40:10 wysłana przez MGNACZUS »

kapselek2

  • Gość
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2008, 23:27:14 »
Niestety nie można sobie używać od tego samochodu "strażackie" jako taxi, mówi wszystko o tym ustawa. Więc Pan z gminy może Was pocałować gdzieś, a Wy pokazać ustawę, o tym , że nie można używać tego samochodu jako TAXI !

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2008, 10:45:12 »
a Wy pokazać ustawę, o tym , że nie można używać tego samochodu jako TAXI !
nie wiedziałem, że istnieje taka ustawa ^_^ ciekawe, nie powiem.... ^_^
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 19, 2008, 17:01:46 »
nie każdy samochód OSP należy do gminy sprawdzcie u mnie czesc  w dowodzie pisze osp xxxx sami te samochody kiedys pozyskalismy wiec gmina je tylko utrzymuje   

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2008, 15:06:56 »
BURY u mnie jest podobnie, samochód zarejestrowany jest na jednostkę a nie na UG czy UM, choć dochodzą głosy z urzędu że musimy przekazać samochód, bo tak finansowanie paliwa jest niezgodne z prawem, ale nie wiem jak to jest, coś mówili o jakimś uregulowaniu ale nie mam ostatnio weny szukać w necie, Rafał998 albo MIKO możne macie namiary na coś takiego :huh:
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline osp.grabowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
    • http://ospgrabowiec.wirtualnie.pl/
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2008, 09:39:56 »
Niestety nie można sobie używać od tego samochodu "strażackie" jako taxi, mówi wszystko o tym ustawa. Więc Pan z gminy może Was pocałować gdzieś, a Wy pokazać ustawę, o tym , że nie można używać tego samochodu jako TAXI !

A możesz podać jakiś bliższy namiar na tą ustawę?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 23, 2008, 09:16:25 »
Smyku postaram się cos znaleźć ponieważ my posiadamy trzy auta w tym jeden mercedes ktoóry dostaliśmy od zaprzyjaźnionych strażaków  z niemiec i na protokole przekazania pisze że jest to auto przekazane do nas czyli na naszą OSp w takim wypadku my zarejestrowaliśmy to auto na siebie czyli na OSP a oczywiście gmina opłaca resztę ubezpieczenie , paliwo itd.

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 30, 2008, 10:02:47 »
Witam
SMYKU - ustawa o ochronie przeciwpożarowej:
art. 29 ppk. 2) Koszty funkcjonowania jednostek ochrony ppoż. pokrywane są z  budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
art. 32 ust. 2 Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina ... ;
art. 32 ust. 3 Gmina ma również obowiązek:
      1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
      2) ubezpieczenia ...
      3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich ...

Nigdzie nie ma mowy o własności np. pojazdów
A po wejściu w życie zmiany ustawy o ochronie ppoż. gmina będzie mogła przekazywać środki pieniężne dla osp w formie dotacji.
Pozdrawiam

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2008, 15:42:45 »
Witam
SMYKU - ustawa o ochronie przeciwpożarowej:
art. 29 ppk. 2) Koszty funkcjonowania jednostek ochrony ppoż. pokrywane są z  budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
art. 32 ust. 2 Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina ... ;
art. 32 ust. 3 Gmina ma również obowiązek:
      1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
      2) ubezpieczenia ...
      3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich ...

Nigdzie nie ma mowy o własności np. pojazdów
A po wejściu w życie zmiany ustawy o ochronie ppoż. gmina będzie mogła przekazywać środki pieniężne dla osp w formie dotacji.
Pozdrawiam

ustawę ja znam, zastanawiam się właśnie na co powołuje się urząd w takim wypadku, to mnie irytuje  :krzyk:
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Qwazar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 30, 2008, 19:50:58 »
Kto jest wbity w dowód rejestracyjny jako właściciel pojazdu ?

Offline BOLO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 31, 2008, 10:10:26 »
to ja też coś ze swojego podwórka dodam.Przez długo trwałe susze,burmistrz nakazał nam tj.OSP, podlewanie terenów zielonych w naszym mieście, oczywiście za free!!Jako, że kierowcy są pracownikami urzędu miasta nie mogłi odmówić.Pewnego poranka podczas w/w prac kierowca dostał telefon o wypadku.Musieliśmy przejechać w drugi koniec miasta do remizy po forda a potem do wypadku,całe szczęscie, okazał się to tylko kolizją.
POZDRAWIAM

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Samochód pożarniczy czy taxi?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 31, 2008, 17:12:32 »
Czy ktoś jest wbity czy nie wbity jako właściciel pojazdu to nie ma znaczenia samochód pożarniczy to nie TAXI proste!!!!!