Autor Wątek: co z wodą do picia na kursach skoszarowanych  (Przeczytany 2023 razy)

Offline kalarus74

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
co z wodą do picia na kursach skoszarowanych
« dnia: Sierpień 12, 2008, 16:05:08 »
Mam pytanie czy ktos jest w stanie podać mi ustawe odnośnie wody do picia podczas kursu skoszarowanego w czesie wysokich temperatór. Bo nie wiem czy się należy czy nie.

Offline KiM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: co z wodą do picia na kursach skoszarowanych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2008, 17:12:25 »
Ciekawe pytanie  :rolleyes:
Ja też chciałbym wiedzieć jak to jest, bo co do systemu zmianowego to wszystko jest jasne (różnie bywa z egzekwowaniem przepisu) ale właśnie woda na kursie skoszarowanym to inny temat podobno... przynajmniej tak tłumaczą na kursach.
Potrzebny jest jakiś przepis żeby się można było czym podeprzeć.
Więc koledzy jeśli możecie pomóc to wrzucajcie gdzie można coś znależć na temat kursów skoszrowanych i przydziale (bądź nie) wody podczas wysokich temperatur.
Pozdrawiam

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: co z wodą do picia na kursach skoszarowanych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2009, 00:38:28 »
BHP sie klania czyli upały powyżej 25stopni C musi byc zapewniona zimna woda do picia...

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: co z wodą do picia na kursach skoszarowanych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2009, 22:01:35 »
Dokładnie jak kolega wyżej napisał - dodam tylko, że woda przysługuje w ilości takiej jaką Strażak zechce wypić :D

Offline nowy88

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: co z wodą do picia na kursach skoszarowanych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2009, 18:05:21 »
Cytuj
3. Osobom wykonującym czynności służbowe:

1)       w temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,

2)       wymagające wysiłku fizycznego powodującego w ciągu zmiany służbowej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,

przysługują nieodpłatnie napoje w ilości zaspokajającej potrzeby tych osób, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania czynności, wzbogacone w sole mineralne i witaminy; za napoje nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Cytat z rozp.  sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ale podkreślam, od stycznia nieaktualnego. Natomiast w nowym, aktualnie obowiązującym nie znalazłem nic na ten temat. Czy są zatem jakieś przepisy, które to teraz regulują?

Jeśli chodzi o pytanie zawarte w temacie, to raczej się nie należy (według przytoczonego przepisu), jeśli nie pełnisz służby. Idąc takim tokiem rozumowania, to woda należałaby się wszystkim elewom, kadetom, podchorążym którzy tylko przebywają w koszarach - jak dla mnie to trudne do wyobrażenia :P

Jeśli macie jakieś opinie/inne przepisy na ten temat to proszę o przytoczenie

pzdr