Autor Wątek: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy  (Przeczytany 3535 razy)

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« dnia: Sierpień 02, 2008, 13:56:23 »
Jak co dzień przeglądając serwisy znalazłem coś takiego:

"1.08.2008r. W Uszycach (pow.Olesno) spaleniu uległo około 1ha ścierniska. Podczas prowadzenia akcji gaśniczej awaria samochodu gaśniczego uniemożliwiła poruszanie się nim wskutek czego uległ on spaleniu. Straty materialne oszacowano na 120tys.pln.
Na szczęście nikt z ratowników nie został ranny."

Zdjęcia pod tym adresem:
http://ratownictwo.opole.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1251&Itemid=1

Z komentarzy pod artykułem wynika, że ogień pojawił sie od silnika..
Szkoda wozu, ale całe szczęście, że załodze nic się nie stało!

Co wy na to koledzy i koleżanki?
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2008, 14:08:44 »
Szkoda autka...:( a co do ognia to mogli przejechać przez jakieś miejsce gdzie sie paliło i ogień mógł podłapać trochę smarów albo innych tworzyw i sie rozwinął w silniku...

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2008, 14:19:06 »
 ślizki mam podobne myslenie do Ciebie...przejechali przez nie dogaszone sciernisko nawet przy dojeżdzie do akcji i sie to wszystko tliło aż sie zapaliło.... życzę powodzenia w zakupie (odnowie??) nowego auta
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline TMK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2008, 14:48:14 »
No proszę... Pechowy okazał się ten 1 sierpnia, bo to nie jedyny taki przypadek w kraju. Sam byłem wczoraj świadkiem identycznej sytuacji - podczas pożaru rżyska spaleniu uległ samochód jednej z OSP powiatu żyrardowskiego (mazowieckie). W tym przypadku był to star, popularnie zwany "babcią".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2008, 15:06:29 wysłana przez TMK »

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2008, 18:34:11 »

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2008, 18:46:21 »
wczoraj wozilem slome ciagnikiem w nie swojej miejscowosci i mowie jest jakis dym nad lasem no to dawaj szybko pojechalem tam po dojezdzie na miejsce okazalo sie ze zapalila sie przyczepa ze sloma oraz jakies 0,5 ha lasu zadzwonilem po straz po jakis 2 min z wioski za ciagniki byly zachaczone beczki po 4 tys l. i ludzie jechali ratowac bylem pelen podziwu dla nich.Po przyjezdzie pierwszej jednostki osp widzac ze sa w nie pelnym skladzie spytalem cyz moge zabrac nomex z auta zgodzili sie i odrazu zaczolem gasic. Ogolnie pozary scierniska sa bardzo nie bezpieczne

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2008, 16:12:59 »
wczoraj wozilem slome ciagnikiem w nie swojej miejscowosci i mowie jest jakis dym nad lasem no to dawaj szybko pojechalem tam po dojezdzie na miejsce okazalo sie ze zapalila sie przyczepa ze sloma oraz jakies 0,5 ha lasu zadzwonilem po straz po jakis 2 min z wioski za ciagniki byly zachaczone beczki po 4 tys l. i ludzie jechali ratowac bylem pelen podziwu dla nich.Po przyjezdzie pierwszej jednostki osp widzac ze sa w nie pelnym skladzie spytalem cyz moge zabrac nomex z auta zgodzili sie i odrazu zaczolem gasic. Ogolnie pozary scierniska sa bardzo nie bezpieczne
widzę ze trafiles na jednostke podobną do naszej ;)
pozary sciernisk - czesto glupota ludzi - sam wczoraj gonilem pajacow z fajkami z pola gdzie deszczu nie bylo od 4 tygodni.
co do samochodów ktore splonęły - jesli mial awarie to musiala brygada wysiąść a jak wysiadla i widzą pożar pod wozem to gasnice w dlon a jak auto faktycznie nawaliło to lipa - jesli to winna awarii jest jazda po ogniu/plonącej slomie no to wiele się nie poradzi ale jesli problemem jest wiek auta to o czyms to swiadczy

Offline zonk20

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2008, 20:05:14 »
Ja może wypowiem sie na ten temat tak - jeszcze wiele jednostek w Polsce jest wyposażone w takie auta choć mamy XXI wiek  i powinniśmy spełniać normy UE . Takie auta powinne być już dawno zastąpione nowszymi lepszymi (tylko w teori bo  nie ma to jak STAR 266)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2008, 00:14:08 »
Te auto wcale nie wyglądało kiedyś tak źle... Wiem co mówię bo moje jednostka też użytkuje Stara 244, tyle, że o wiele starszego i gorzej wyposażonego (karosacja... :rolleyes:). Z tym, że nasz wóz jest utrzymywany w naprawdę świetnym stanie (mamy w jednostce dwóch zawodowych mechaników, w tym jeden pracuje przy samochodach ciężarowych), więc... No mi się wydaje, że usterka takiego pojazdu to prawdziwa rzadkość, nawet jeżeli auto nie jest dobrze utrzymane, więc koledzy naprawdę mieli pecha...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2008, 09:47:13 »
STAR 266 - Zraszacze


Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 13, 2008, 18:38:47 »
Samochód rzecz nabyta. Szczęście, że chłopakom nic się nie stało, chociaż teraz pewnie będą zbierali 2 lata na następny wóz. Zraszacze to druga sprawa. Wiecie jak to jest z samochodami, trzeba na czymś zaoszczędzić, żeby mieć coś innego. My na przykład musieliśmy zrezygnować z autopompy kosztem kapitalnego remontu silnika i elektryki. O zraszaczach nawet nie wspomnę, chociaż to żadna filozofia i można zrobić samemu. 

A tu następny przypalony Star http://www.scinawa.com.pl/content.php?sid=1cdbced9dea7a3d457fc4b89c5d25a6e&tr=cl&cms_id=552

A to przy okazji troszkę po za tematem http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/index.php?option=com_content&task=view&id=285&Itemid=86

Offline ospszczerbicemajster

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 13, 2008, 19:53:26 »
Witam wszystkich.
Postanowiłem, również wypowiedzieć się na temat tego wypadku.
Sami wiecie druhowie, że wiekszość jednostek (nawet tych w KSRG) jeżdżą do akcji samochodami "wiekowymi". Tylko ogromnym wysiłkiem ludzi w OSP ten sprzęt jeszcze jeździ i dlatych ludzi "czapka z głów". Może przy okazji takich przypadków, ktoś na "górze" zrozumie że czas najwyższy na zmiany.
Nie byłem na miejscu zdarzenia, dlatego nie będę się wypowiadał, natomiast prośba do chłopaków biorących udział w akcji , aby opisali w miarę dokładnie co się stało, by móc wyciągnać wnioski i w przyszłości uniknąć ewentualnych błędów.
Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów zawodowych.

Offline TMK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 13, 2008, 20:34:25 »
No proszę... Pechowy okazał się ten 1 sierpnia, bo to nie jedyny taki przypadek w kraju. Sam byłem wczoraj świadkiem identycznej sytuacji - podczas pożaru rżyska spaleniu uległ samochód jednej z OSP powiatu żyrardowskiego (mazowieckie). W tym przypadku był to star, popularnie zwany "babcią".

A wyglądało to tak:

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2008, 18:06:23 »
Babcia babcię ratuje! Myślałem, że takich obrazków poza zdjęciami archiwalnymi już nie zobaczę.

Jest jakaś szansa na coś nowego? Z jednej strony jest to niejako szansa na nowszywóz, z drugiej może oznaczać nawet 'śmierć' jednostki (chyba, że mają coś jeszcze).

Co jak co, ale przynajmniej poległa na polu chwały, a nie zardzewiała na szrocie...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2008, 18:12:24 wysłana przez b07 »

Offline malybartus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 20, 2008, 10:10:12 »
Przykre obrazki. Te samochody ratowały życie innym. W mojej jednostce mieliśmy stara 244 przez około 25 lat nie zawiódł nas ani razu. Niedawno dostaliśmy renault midlium, popsuł się na pierwszej akcji. Wiadomo technika idzie do przodu w jednostkach OSP są nowe samochody, ale stary 244 i 266 są to niezawodne auta, przynajmniej takie jest moje zdanie.
Wyruszyć w podróż, prosta rzecz
Gorzej dojechać do celu.
Zdejmij nogę z gazu......
Oszczędź życie swoje i innych

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Pożar ścierniska - zapalił się wóz gaśniczy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 08, 2008, 23:16:07 »
...Sami wiecie druhowie, że wiekszość jednostek (nawet tych w KSRG) jeżdżą do akcji samochodami "wiekowymi". Tylko ogromnym wysiłkiem ludzi w OSP ten sprzęt jeszcze jeździ i dlatych ludzi "czapka z głów". Może przy okazji takich przypadków, ktoś na "górze" zrozumie że czas najwyższy na zmiany....
Święte słowa.