Autor Wątek: Stanowiska Kierowania 2009  (Przeczytany 25128 razy)

Offline observator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 24, 2008, 15:03:20 »
Cytuj
Zwracam się z apelem do wszystkich o Dyżurnych Operacyjnych o natychmiastowe wywalanie do kosza wszystkich informacji jakie są od ZZ przesyłane do naszych Komend.
Kochany - sfrustrowany radiotelefonisto - wywalić to ty się możesz na slizgawce. A usun - choć jedną informację - to usuna równiez ciebie.
A wszystkim pozostałym sfrustrowanym dyżurnym operacyjnym życzę w Nowym Roku powrotu do zdroworozsądkowego myślenia - i odejścia od zbytniego przeceniania własnego znaczenia w straży. O ile to w ogóle w waszym przypadku możliwe ?.

Cytuj
Nie wiem czy wiesz śmieszny człowieku
Zaimponowałeś mi odwagą - głównie pewnie na forum prezentowaną. A twoja pewnośc siebie - wręcz mnie urzekła. Widocznie wywalili cię wcześniej z KW a może nawet z KG na PSK. I to nie tak dawno - bo w 2007. Imponujące są twoje wypowiedzi.
Cytuj
a teraz ich walka o strażaków z PSK mnie powaliła na kolana
Według mnie na kolanach to ty jesteś od początku swojej służby - widocznie dopiero teraz to zauważyłeś. I kto tu jest śmieszny ?.

Scalono!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2008, 22:17:37 wysłana przez Ajax »

Offline mieczking

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 24, 2008, 15:15:15 »
To nie są sprawy służbowe dotyczące mnie, sfrustrowanym radiotelefonistoą nie jestem   ^_^  i nie będę.
Nie wiem czy wiesz śmieszny człowieku że ZZ zwracały się z prośbą właśnie do Dyżurnych Operacyjnych o wysyłanie maili do ministerstwa do KG z apelem, a teraz ich walka o strażaków z PSK mnie powaliła na kolana. Więc się ciesze że nie należę do ZZ i nie chcę żeby mnie Ci ludzie którzy są na najwyższych szczeblach reprezentowały. Jeszcze raz podkreślam ZZ to najgorsze zło jakie może być!!!  ^_^  A zapewniam Cię że wywalę  każdą wiadomość od ZZ i nikt mi nic nie zrobi!!! A może będzie lepiej jeżeli każdą wiadomośc od ZZ oznaczę jako SPAM.
Pozdrawiam

Scalono!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2008, 22:18:10 wysłana przez Ajax »

Offline mieczking

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 24, 2008, 17:07:37 »
 ^_^ śmieszny człowieku obser
Co tak sie przejąłeś tym że namawiam ludzi żeby wystąpili z ZZ i odcięli wam koryto składkowe bohaterze Związkowy!!  ^_^

Cytuj
Nie wiem czy wiesz śmieszny człowieku
Zaimponowałeś mi odwagą - głównie pewnie na forum prezentowaną. A twoja pewnośc siebie - wręcz mnie urzekła. Widocznie wywalili cię wcześniej z KW a może nawet z KG na PSK. I to nie tak dawno - bo w 2007. Imponujące są twoje wypowiedzi.
Cytuj
a teraz ich walka o strażaków z PSK mnie powaliła na kolana
Według mnie na kolanach to ty jesteś od początku swojej służby - widocznie dopiero teraz to zauważyłeś. I kto tu jest śmieszny ?.

Jasnowidz czy co??

Ty jesteś śmieszny!! ^_^

11.   Nie umieszczaj dwóch postów z rzędu w niedługim odstępie czasu. Użyj przycisku "Modyfikuj" i dopisz, to co zapomniałeś, do istniejącego już postu. SCALONO!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2008, 21:55:33 wysłana przez Ajax »

Offline how

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 24, 2008, 17:37:42 »
Cytuj
A wszystkim pozostałym sfrustrowanym dyżurnym operacyjnym życzę w Nowym Roku powrotu do zdroworozsądkowego myślenia - i odejścia od zbytniego przeceniania własnego znaczenia w straży.

czego i tobie życzę

ps. co za typ w ogóle
get up, stand up

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 24, 2008, 22:13:43 »
Witam !
Świątecznie, choć zarazem smutno. Jak czytałem te wszystkie obietnice, plany, projekty, czułem się w końcu w jakimś niewielkim stopniu doceniany, a masz!  :'( Nóż w plecy z najmniej spodziewanej strony. Nigdy nie miałem najlepszego zdania odnośnie "Naszych" ZZ i niejednokrotnie je Tu wyrażałem. Starałem się ostatnio nie jątrzyć i byłem raczej biernym observatorem. A może właśnie trzeba było, by nie powstały takie nicki:wall:
Pomysł z tym wywalaniem i przenoszeniem do spamu poczty ZZ wydaje mi się - na początek całkiem nie głupi, że też wcześniej sam na to nie wpadłem...  ^_^ POPIERAM w zupełności.  :krzyk: Proszę założyć sobie skrzynki związkowe i tam przesyłać nawzajem korespondencję. Komputerów w każdej Komendzie jest, co najmniej kilka.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich funkc.  dyżurnych i dyspozytorów, szczególnie pełniących w święta służbę.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 25, 2008, 13:29:27 »
Do observatora,
Moja kariera w pożarnictwie zaczęła się na podziale przez okres kilka lat doszedłem do dowódcy sekcji, czasami zastępowałem dowódcę zmiany, potem w wyniku reorganizacji PSP zostałem przesunięty do psk na dyżurnego operacyjnego obecnie pracuje w systemie codziennym. Pan observator nie ma  bladego pojęcia jak wygląda służba w psk i niech nie pisze bzdur o "sfrustrowanych radiotelefonistach" i braku "zdroworozsądkowego myślenia" wśród strażaków pracujących na SK i PA, nie mam zamiaru tutaj się licytować co więcej robimy o co mniej od strażaków z podziału bojowego, ale zaręczam ci że jest bardzo mało osób które z własnej chęci chcą przejśćz PB do PSK a mnóstwo takich co najchętniej wróciłoby z PSK na PB. Nie ma tam żadnych kokosów a z własnego porównania służby na równorzędnych stanowiskach dowódcy sekcji i dyżurnego operacyjnego twierdze że jest to robota dużo bardziej stresująca i wymagająca. Życzę wszystkim strażakom wszystkiego najlepszego na Święta i niech każdy w każdym systemie służby robi swoją działkę jak najlepiej potrafi i nie jątrzy wśród reszty tworząc sztuczne podziały.

Offline maz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 29, 2008, 01:09:12 »
PROTEST

zk@zzsflorian.pl; kmhetman@poczta.onet.pl; zgnszzpp@op.pl;
admin@skpnszz.org; rosmycki@kgpsp.gov.pl;

Proszę przesłać na podane adresy i zmienić teskt według własnego uznania
by zróżnicować opinię i pokazać skalę odezwy. Najlepiej jak każdy dyżurny
prześla oddzielnie z własnego adresu.



Nadchodzące zmiany w przepisach kwalifikacyjnych i regulaminach
organizacyjnych spowodują paraliż systemu ratowniczego gdyż obniżenie
rangi Stanowisk Kierowania będzie miało tu kluczowe znaczenie. Zapowiadane
zmiany w systemie emerytalnym spowodują niewątpliwy odpływ wyszkolonej kadry.
Wiadomym jest, że osoby obsługujące PSK muszą przejść cykl szkolenia i
nabyć doświadczenie i mieć odpowiednie predyspozycje - zdobycie tych
cech jest żmudne i długotrwałe.
Dotychczas przewidywana  koncepcja rozwoju systemu ratowniczego określała
Stanowiska Kierowania jako centralne ośrodki przepływu informacji jak
również bezpośrednie komórki prowadzące na bieżąco działania
analizująco-decyzyjne akcji podejmowanych przez PSP. Pierwszy raz według
koncepcji Komendanta Głównego wprowadzającego reorganizację zostaliśmy
pozbawieni stanowisk oficerskich jak również w części aspiranckich. Brak
możliwość ścieżki awansu spowodował traktowanie tego stanowiska jako
/ślepej uliczki/. Niektóre związki zawodowe rozumiejąc znaczenie
PSK i widząc projektowane przepisy próbowały wpłynąć na stronę służbową
jednak bez zbytniego zaangażowania. Inne natomiast pomimo sugestii strony
służbowej (KG) negatywnie zaopiniowały podwyższenie grup zaszeregowania
PSK pomimo wcześniej deklarowanego wsparcia. 
 
Projekcie przepisu kwalifikacyjnego podnosi i tworzy grupy innym
stanowiskom pracy na 'podziale',  a pomija SK    Strażacy na
tych stanowiskach (SK) najczęściej obsługują numery alarmowe 112 (gdzie
'filtruje' się ogromne ilości połączeń) i 998 (najczęściej po
dwa wejścia), obsługa programów operacyjnych, nasłuch bądź praca na
conajmniej 3 kanałach radiowych, monitoring i inne urządzenia stanowiące wyposażenie
oraz rola tej nieszczęsnej centrali telefonicznej, ponadto wykonujemy
wiele zadań z zakresu służby operacyjnej. Nie wspominając nauki języków obcych.
Efekt jest taki, że wzrastają wymagania i odpowiedzialność, coraz większe
trzeba posiadać kwalifikacje.
 
Uważamy, że takie potraktowanie dyżurnych jest wielce niesprawiedliwe i
krzywdzące oraz w najbliższym czasie może spowodować 'odpływ'
doświadczonych dyżurnych na 'podział bojowy' gdzie otrzymają
wyższe grupy zgodnie z ich kwalifikacjami i wykształceniem lub przejście
na emeryturę. Dlatego zwracamy się z prośbą o dokonanie poprawki
satysfakcjonującej strażaków ze stanowisk kierowania  zwiększającej grupę
uposażenia, a tym samym podniesienie rangi tego etatu. Myślimy, że
gruntowne przeanalizowanie zakresu prac i umiejętności pracy w SK
zostanie docenione i odpowiednio odzwierciedlone w przepisach poprzez podniesienie
grup zaszeregowania nie tylko w wybranych stanowiskach kierowania.
   Myślimy,że osoby mające wpływ na kształt przepisów kwalifikacyjnych widząc całe
spektrum specyfiki służby będą starały się w należyty sposób docenić
znaczenie SK w całym systemie ratowniczo-gaśniczym na przyszłe lata.


........ Strażak z SK ............

Offline rapapap

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 29, 2008, 11:59:06 »

Zawsze mówiłem ZZ to jest najgorsze zło jakie może być w każdym zakładzie pracy.

i tutaj przedmówca ma rację - niech ktoś spróbuje u nas na śląsku powiedzieć na piwie, że jest przewodniczącym związków zawodowych na kopalni albo w innej firmie - osobiście nie radzę. Jeżeli wg niektórych jest tak dobrze na PSK/MSK to dlaczego nikt nie chce tam pełnić służby. Po odejściu ostatniego dyżurnego u nas na emeryturę była to wręcz nagonka i łapanka. A najlepszy był  przewodniczący ZZ cytuję: jeżeli na MSK dadzą członka mojego związku to związek będzie protestować.
nie dyskutuj z idiotami - najpierw sprowadzą cię do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem

Offline mieczking

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 29, 2008, 16:48:09 »

Zawsze mówiłem ZZ to jest najgorsze zło jakie może być w każdym zakładzie pracy.

i tutaj przedmówca ma rację - niech ktoś spróbuje u nas na śląsku powiedzieć na piwie, że jest przewodniczącym związków zawodowych na kopalni albo w innej firmie - osobiście nie radzę. Jeżeli wg niektórych jest tak dobrze na PSK/MSK to dlaczego nikt nie chce tam pełnić służby. Po odejściu ostatniego dyżurnego u nas na emeryturę była to wręcz nagonka i łapanka. A najlepszy był  przewodniczący ZZ cytuję: jeżeli na MSK dadzą członka mojego związku to związek będzie protestować.


Cieszę się że nie sam tkwię w przekonaniu ale własnie jak kolega mówi: Kopalnie!! FSO i wiele innych. Nie wiem czy ktokolwiek i cokolwiek zawdzięcza ZZ.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 30, 2008, 22:59:32 »
Poczytałem / nadrabiałem ostatni brak bytności na forum. Wszystkich piszących o bezradności ZZ zachęcam żeby swoją energię skierowali w swoich komendach na działania u siebie na podwórku a jak ktoś może i ma chęci wyżej na szczeblu wojewódzkim a może i jeszcze dalej. Uczucie bezradności jeszcze nikomu nic nie przyniosło sam jestem od lat w ZZ i z dobrymi ich decyzjami sie godzę bijąc brawo a z "chorymi" ... no cóż na ile można trzeba je piętnować i jak się da prostować.
Podkreślam jestem członkiem ZZ i sam nie mogę zrozumieć (czasami) decyzji podejmowanych w "Warszawie".

KG PSP - W.S. obiecywał podniesienie grupy uposażenia Dyżurnych operacyjnych ponoć i wsparcie ZZ w tym temacie było, a tu proszę.

Na podstawie szczątkowych informacji ośmielę się postawić taką tezę:
Propozycja KG o podniesieniu grupy uposażenia dyż.operacyjnego na 9 grupę nie spotkała się z pozytywną opinią ZZ. 

Dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości proponowałbym poprosić przewodniczących ZZ jakiegokolwiek szczebla o to aby udostępnili do wglądu protokół podpisany pomiędzy stronami w tej sprawie związkową i służbową.
Nie mam tym postem zamiaru nikogo piętnować czy urażać ale wydaje mi się, że prawda ma prawo ujrzeć światełko dzienne.

Pozdrawiam wszystkich dyżurnych operacyjnych oraz inne osoby służące na SK - jest zima ale kiedyś przyjdzie wiosna :)

Offline rapapap

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 30, 2008, 23:40:40 »
a czy ktoś z forumowiczów wie może kto dokładnie (imię i nazwisko) ze związków był na tym nieszczęsnym spotkaniu?
nie dyskutuj z idiotami - najpierw sprowadzą cię do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem

Offline tomek P

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 31, 2008, 09:56:02 »
Mam pytanie na jakiej grupie będą podoficerowie na PSK po zmianach?

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 31, 2008, 10:13:49 »
Jeżeli masz etat dyspozytora lub st.dyspozytora to po nowemu będzie dyżurny stanowiska kierowania na grupie 6.
Pozdrawiam

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 31, 2008, 17:25:20 »
Jeżeli masz etat dyspozytora lub st.dyspozytora to po nowemu będzie dyżurny stanowiska kierowania na grupie 6.
Pozdrawiam
Taki plusik natomiast dalej nikt mnie nie przekonał w tym i twórcy przepisów że praca / służba dyżurnego różni się od pracy / służby dyżurnego operacyjnego tak samo nie mogę pojąć dlaczego np. w regulaminie organizacyjnym Komendy i to nie jednej widzę np. 4 aspirantów na SK i 1 podoficer, a na SK pracuje 3 oficerów i 2 podoficerów.

Jaki przepis normuje to że w danej komendzie ma być tyle a tyle strażaków w danym korpusie. Czy to nie jest aby tak, że kadry z KG sie nie wyspały i sobie wymyśliły - a jak tak jest to jasno określić komenda taka a taka np. wg kat bedzie miała etatów takich a takich tyle i koniec.

Offline (M)psk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 05, 2009, 11:09:51 »
Do observatora

jeśli miałbym podążac za twoim pokrętnym tokiem rozumowania (nazywałeś nas radiotelefonistami), to pewnie mógłbym nazwac takich jak ty podziałowych związkowców sfrustrowanymi zamiataczami ulic, przerzucaczami nadpalonej słomy z widłami w rękach i w zapoconych gumiakach na nogach. Przed przejściem na SK jednak zasmakowałem tej roboty i szanuje prawdziwych podziałowców. Nie mam również w zwyczaju obrażac ludzi (z zawiści chyba) jak ty byłeś łaskaw uczynic. W dobie tworzenia nowego systemu powiadamiania ratunkowego, coraz większych wymagań stawianych  dyżurnym, działania związków zakrawają na niesmaczny dowcip. Siedem lat płace składki na waszą żałosną, związkową działalnośc, nigdy jakoś nie czułem z waszej strony poparcia, ale teraz po prostu przegieliście.

Bede sie starał uciec z SK póki jeszcze jest na to czas, ze związków wypisze się na pewno.


Offline maz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 06, 2009, 12:27:06 »
Odpowiedź na komentarz przewodniczącego jednego ze związków.
Z góry przepraszam za kolegów, którzy nadużywają epitetów generalizując zachowanie się związków zawodowych, ale proszę również odebrać słowa krytyki za brak zaangażowania i zrozumienia perspektywy rozwoju zakresu specyfiki służby w SK w najbliższych latach.


A więc związki zawodowe zbagatelizowały (przynajmniej jeden oficjalnie się przyznał - [/url http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=285] podniesienia grup zaszeregowania Dyżurnych Operacyjnych. Podano dosyć schematycznie powody dotychczas wykorzystywane przez stronę służbową (KG). 
A więc argumenty przedstawione w komentarzu przewodniczącego związku:
---"...Zbudowana obecnie hierarchia stanowisk, oparta została o wartościowanie stanowisk przeprowadzone przez Instytut Pracy w Łodzi w roku 1998. Przyjęto wtedy pewne rozwiązania jako docelowe. Oczywiście zmiany w zaszeregowaniu stanowisk były robione ewolucyjnie przez szereg lat, ze względu na możliwości finansowe (czyli środki na podwyżki)...." - czy zdaje sobie Pan sprawę w skali w jakiej zwiększył się zakres pracy służby na SK pod względem ilościowym, jakościowym i technologicznym. W badaniach z lat  1996-98 obsługiwało się około  400-700 (średnia krajowa) obecnie 900-1600. Nie jest to kwestia ilości ale również jakości ponieważ ilość pożarów wzrosła nieznacznie, a zdarzeń "innych" 200-350% !!! Przykro jest to tłumaczyć ale jaki argument taki kontrargument.  Tłumaczenie zupełnie nietrafne!
---"...Nie dociera do mnie argument, że wasze działanie jest najważniejsze...." Podejrzewam, że nikt takowego argumentu nie użył, a jeżeli tak proszę podać źródło (nie zauważyłem na forum). Należy natomiast zauważyć, że specyfika służby na SK oraz predyspozycje i doświadczenie zawężają ilość osób nadających się na to stanowisko.  Nie ma chętnych, a więc ludzie są z "łapanki" co znacznie zaniża jakość pracy. Kto z doświadczeniem będzie chciał przejść na SK skoro może mieć dowódcę  sekcji i perspektywę z-cy lub d-cy zmiany? Po co komu stres i ciągła wzrostowa zmiana zakresu obowiązków?   Z Pana wypowiedzi z zeszłego roku widać było zrozumienie dynamicznego rozwoju obciążenia pracy na SK - czyżby specyfika pracy się zmieniła? Jakie inne stanowisko poddane jest tak intensywnej ewolucji?
---Odpowiedź na pytanie jest prosta: dyżurni operacyjni uznali, że ich grupa zaszeregowania jest za niska w 2007r. kiedy to, strażacy zaszeregowani na wyższych grupach, w ramach reorganizacji zostali przeniesieni z pracy biurowej do stanowisk kierowania. --- Otóż myli się Pan w dosyć dużym stopniu. Niech Pan spojrzy choćby na forum lub zapyta strażaków z najbliższego SK. Temat był szeroko komentowany. A stopniowy wzrost zakresu umiejętności (szczególnie informatycznych) oraz nasilenie ilości zdarzeń do przefiltrowania w zgłoszeniach (nie mylić z wyjazdami) miał być zrekompensowany podniesieniem rangi oraz płacy. Wzrost zakresu obowiązków związany z rozwojem kraju, reorganizacją województw, wstąpieniem do UE oraz dynamicznych rozwojem transportu odbił się szczególnie na specyfice służby na Stanowiskach Kierowania. Nie znaczy to, że podział bojowy ma łatwiej. Proszę nie wprowadzać antagonizmów. Chodzi o to, że intensywności służby na podziale rozkłada się na całą zmianę, natomiast SK jest obciążone jednostkowo. /Zrozumie ktoś, kto pełnił przynajmniej 4 służby według grafiku (a nie okazjonalnie)./
---Do tego, jako wynikowa zwiększenia liczby etatów jest fakt, że strażacy w stanowiskach kierowania jako jedyni w systemie zmianowym pełnią służbę w systemie czterozmianowym czyli ok. 170 godzin miesięcznie, a zatem nie generują nadgodzin.   Czyżby został Pan ideologiem bez praktyki? Służba na SK jest według podanych obsad wyliczona na "styk" nie uwzględnia wyjazdów służbowych, szkoleń, zwolnień, urlopów szkoleniowych. Jest wspomagana poprzez służby osób z "biura", stąd ten wirtualny brak nadgodzin, które w danym momencie generuje "biuro". Może równie dobrze być to realizowane na "podziale" skoro już Pan posługuje się tym argumentem.  (wystarczy sprawdzić realia).
------- Dopiero na spotkaniu uzgodnieniowym w formie tzw. „ wrzutki ” zaproponowano podniesienie grup dyżurnym operacyjnym (oraz komendantom szkół, kierownikom sekcji i wykładowcom). Otóż zasady negocjacji są proste, o czym każda ze stron wie dokładnie. Nie przyjmuje się rozwiązań, które są proponowane ad’hoc, bez przeszacowania kosztów i stosownego uzasadnienia oraz przeanalizowania skutków oddziaływania na inne stanowiska. - Dlaczego nie zażądano takich wyliczeń tylko w najmniej pracochłonny sposób wyrażono brak akceptacji ?  Czyżby ilość tych stanowisk była tak ogromna w skali całej PSP. Swego czasu związki dokonywały przybliżonych wyliczeń, co uległo zmianie w przygotowaniach do negocjacji. Wiadomym jest przecież, iż zawsze wyrównania są ze znacznym opóźnieniem (damy rade poczekać jeszcze kolejne 2 tygodnie
Nie wnikając w zawiłość przepisów wystarczy popatrzeć na przepisy kwalifikacyjne i chronologię ich rozwoju. Rozumiemy że zauważany jest wzrost zakresu obowiązków na SK natomiast w przepisach od kilku lat następuje pewna powtarzalność stopniowania w dół. Swego czasu na stanowiskach kierowania (większości kategorii) można było zdobyć maksymalnie stopień mł.bryg - kto zdobywał doświadczenie miał szansę i możliwość rozwoju zawodowego. Potem nastąpiła degradacja:
max: st.kpt
...........kpt.
........... asp.sztab. (nie ma już oficerskich)
........... - ?????? ... gdzie jest granica braku logiki

A więc dostrzega się dualizm, im większy zakres obowiązków tym bardziej obniża się możliwość ścieżki awansu.
A więc prosimy o gruntowne przeanalizowanie zakresu prac i umiejętności pracy w SK w obecnych realiach, a nie posiłkując się charakterystyką sprzed 10 lat nie mającą nic wspólnego z obecnymi warunkami służby . Mamy nadzieję, że nasza służba  zostanie doceniona i odpowiednio odzwierciedlona w przepisach poprzez podniesienie grup zaszeregowania nie tylko w wybranych stanowiskach kierowania

.................... MAZ ...............

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 06, 2009, 14:25:21 »
Cytuj
W pierwszej kolejności przeanalizujmy sprawę zaszeregowania stanowisk dyżurnych operacyjnych. Rozumiem każdego, kto walczy o lepszą pozycję zawodową i finansową, co zresztą jest też zadaniem związków zawodowych, by „góra” nie zapominała o „dołach”. Jednak nie poprę działań rozbijających jedność zawodową lub „szarpania płótna” kosztem innych – a to koledzy (a przynajmniej ta aktywna część) dyżurnych operacyjnych w chwili obecnej czyni. Nie dociera do mnie argument, że wasze działanie jest najważniejsze. Dla mnie każdy strażak ma ważne i odpowiedzialne zadanie do wykonania – tak dyżurny jak i strażak, czy dowódca lub komendant. Takie stawianie sprawy jak to przedstawiają dyżurni na jednym z forów jest najlepszym sposobem do rozbicia jedności pośród strażaków, poprzez wejście na drogę licytacji, kto jest najważniejszy w straży. Tym sposobem, dajemy szeroką drogę do popisu tym, którzy chcą pozbawić strażaków uprawnień socjalnych i emerytalnych (skoro się kłócą między sobą to łatwo sobie z nimi poradzimy).

Już ZZ znalazły „winnego” w sprawie pozbawienia strażaków przywilejów emerytalnych i socjalnych!
Nie kłócimy się, tylko każdy walczy o swoje.

Cytuj
Moim obowiązkiem, w trakcie negocjacji jest wzięcie pod uwagę szeregu uwarunkowań i rzeczowych a nie demagogicznych argumentów. Musimy brać pod uwagę prawa wszystkich strażaków do równego traktowania. Zbudowana obecnie hierarchia stanowisk, oparta została o wartościowanie stanowisk przeprowadzone przez Instytut Pracy w Łodzi w roku 1998. 

Gratuluję poczucia humoru!
Specyfika pracy w PSP w przeciągu dziesięciu lat zmieniła się, ale skąd przewodniczący-emeryt PSP może to wiedzieć!

Cytuj
Odpowiedź na pytanie jest prosta: dyżurni operacyjni uznali, że ich grupa zaszeregowania jest za niska w 2007r. kiedy to, strażacy zaszeregowani na wyższych grupach, w ramach reorganizacji zostali przeniesieni z pracy biurowej do stanowisk kierowania. Wtedy to okazało się jaka jest różnica w zaszeregowaniu. W celu zniwelowania tej różnicy w roku 2008 podniesiono grupę zaszeregowania (o jedną) dyżurnym operacyjnym kierowania – o czym koledzy już chyba zapomnieli.

Przyznam się szczerze – nie zapomnieli.

Cytuj
Od 2007r na stanowiskach kierowania jest blisko 600 etatów więcej, co oznacza, że obciążenie zadaniami służbowymi jak nigdzie indziej zostało proporcjonalnie zmniejszone. Do tego, jako wynikowa zwiększenia liczby etatów jest fakt, że strażacy w stanowiskach kierowania jako jedyni w systemie zmianowym pełnią służbę w systemie czterozmianowym czyli ok. 170 godzin miesięcznie, a zatem nie generują nadgodzin.

Osobiście nie odczułem zmniejszenia obciążenia zadaniami służbowymi, wręcz przeciwnie zwiększenie.
Nie wszyscy dyżurni pełnią służbę w systemie czterozmianowym i generują nadgodziny.
Pełnią dzięki zastępowaniem strażakami z biura, gdzie oni generują nadgodziny, albo po prostu nie ma ich w pracy przez kilka dni w tygodniu.
Tego systemu nie można zastosować na PB i dlatego jest tyle wygenerowanych przez strażaków nadgodzin.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11119.0.html

Cytuj
Zupełnie innym jest temat, czy powinna zaistnieć taka sytuacja, gdzie strażacy wykonujący to samo zadanie za znacznie różne pieniądze, czy też kwestia systemu czasu służby, ale w obydwu przypadkach uważam, że nie jest winą związków zawodowych, że takie sytuacje mają miejsce. Uważam, że przypadek nadmiernych różnic w wynagrodzeniu jest wynikową „przepłacania” tym strażakom, którzy zostali przeniesieni z innych stanowisk do PSK/MSK. Taką sytuację stworzył każdy komendant powiatowy/miejski, który wystąpił do Komendanta Głównego PSP o utrzymanie w trybie art.89 ust.2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej grupy zaszeregowania strażakowi przeniesionemu do PSK/MSK. Będąc wtedy „Dobrym Wujkiem” dany komendant powinien podjąć teraz takie działania, które zniwelują powstałą różnicę pomiędzy strażakami wykonującymi tą samą robotę, a nie liczyć na to, że nowy przepis płacowy będzie legalizował patologię.

Z tego co pamiętam „Dobrym Wujkiem” były ZZ, które popierały wnioski KM/P o zachowanie grup po przeniesieniu na niższe stanowiska z biura na PSK (temat znam z własnego podwórka, ale wtedy rządziły PISuary i było wszystko możliwe)
Jeżeli jest taka patologia, to dlaczego ZZ nic nie robią, w tym kierunku, na potwierdzenie dwa pisma z KG w sprawie zachowania stanowisk, które dotarły do komend. 
Stanowisko przekazywane podczas narad i spotkań z przedstawicielami ZZ w zakresie zmiany regulaminów organizacyjnych komend miejskich (powiatowych):
„umożliwienie w/w strażakom powrotu do stanowisk sprzed reorganizacji lub mianowania na stanowiska do nich równorzędne”

I kto to mówi o "przepłacaniu" strażakom?

Cytuj
Z tego co pamiętam takie konsultacje, w których zaproponowano trzy warianty (24/48; 12/24-12/48; 24/72) odbyły się co najmniej dwa razy; latem 2006r. i na przełomie 2006 i 2007r. Wobec powyższego pretensje do związków zawodowych o to, że funkcjonuje system 12/24 – 12/48 są szczególnie nieuzasadnione. Pomimo tego przypominam, że w marcu 2008r. Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ” Solidarność” przyjęło uchwałę, w której jednoznacznie opowiada się za systemem 24/72 dla stanowisk kierowania. Zatem radzę najpierw zapoznać się z dokumentami a potem opluwać.

Dziękujemy!
To, dlaczego w KM/P pomimo tam obecnych ZZ, dyżurni wbrew swoich przekonań pracują w systemie 12/24/48? Oczywiście jest to tylko i wyłącznie wina KM/P?
Czy wszyscy dyżurni opowiedzieli się, że idealnym rozwiązaniem jest system pracy na PSK 24/72?
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10063.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11618.0.html


Cytuj
Każde negocjacje mają swoją procedurę, która została wypracowana przez te kilkanaście lat od kiedy powstała Państwowa Straż Pożarna.
Procedury – jedna z nielicznych waszych wymówek!
Pracując w straży od ponad 20 lat jeszcze nie widziałem konkretnie i rzeczowo napisanej procedury.

Podsumowując komentarz do komentarzy, nie chciałbym, aby TACY ludzie decydowali o ważnych sprawach dla PSP i mojej teraźniejszości, bądź przyszłości w straży.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 16:44:16 wysłana przez grzela »

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 06, 2009, 17:59:34 »
Cytuj
Takie stawianie sprawy jak to przedstawiają dyżurni na jednym z forów jest najlepszym sposobem do rozbicia jedności pośród strażaków, poprzez wejście na drogę licytacji, kto jest najważniejszy w straży. Tym sposobem, dajemy szeroką drogę do popisu tym, którzy chcą pozbawić strażaków uprawnień socjalnych i emerytalnych (skoro się kłócą między sobą to łatwo sobie z nimi poradzimy).

- groźba - chyba karalna w naszym kraju?  :cooo:
i co mamy zapomnieć o zapisie w statucie ?   :tuba:
Cytuj
Celem Związku jest obrona praw, godności oraz interesów strażaków, pracowników cywilnych, emerytów i rencistów PSP, a w szczególności:........
dobrze, że choć jeden ze związków odpowiedział na apel !!  :szalony:
Pozdrawiam całą brać strażacką !!  :gitara:
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:32:50 »
Cytuj
Dla mnie każdy strażak ma ważne i odpowiedzialne zadanie do wykonania – tak dyżurny jak i strażak, czy dowódca lub komendant. Takie stawianie sprawy jak to przedstawiają dyżurni na jednym z forów jest najlepszym sposobem do rozbicia jedności pośród strażaków, poprzez wejście na drogę licytacji, kto jest najważniejszy w straży.

Widocznie ZZ uzgadniając protokół rozporządzenia płacowego nie przeszkadzało wyrównać stanowiska Dowódcom JRG, Zastępcom Dowódców JRG, Dowódcom Zmian we wszystkich limitach etatowych w jednostce ratowniczo-gaśniczej w zmianowym rozkładzie czasu służby do 36 etatów i od 37 etatów, pozostawiając zróżnicowanie dyżurnych operacyjnych w KM/P  pomiędzy 8, a 10 grupa, zastępcom dowódców zmian pomiędzy 8, a 9 grupą, starszym specjalistom ratownikom (PB) 7 grupa, a starszym specjalistom (biuro) 10 grupa.
 
I gdzie ta równość p. Przewodniczący jedynie słusznego ZZ.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 12:48:53 wysłana przez grzela »

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 09, 2009, 12:57:07 »
Mam pytanie do Piotra998: Ty uczestniczyłeś w wielu negocjacjach płacowych, czy kiedykolwiek ZZ były przeciwko podniesieniu grupy dla jakichkolwiek strażaków , myslę tutaj o strażakach do 10 grupy(obecnie)czyli PB i SK ????
Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 09, 2009, 13:22:51 »
Zdarzały się sytuacje, że przy negocjowaniu siatki zaszeregowania poszczególnych stanowisk zarówno związki zawodowe jak i strona służbowa wyrażały sprzeciw wobec (ich zdaniem) nieuzasadnionemu podniesieniu bądź też obniżeniu grupy zaszeregowania jakiegoś stanowiska.
Zaszeregowanie różnych stanowisk do danej grupy było ustalane poprzez porównanie obciążenia tych stanowisk zarówno pracą jak i odpowiedzialnością.
Przy zmieniających się zadaniach (zakresach czynności) dla poszczególnych stanowisk należałoby uwzględniać również zmiany w grupach zaszeregowania. W moim odczuciu zakres odpowiedzialności dyżurnego operacyjnego powiatu dziś a kilka lat temu jest zupełnie inny i należałoby skorygować grupę zaszeregowania tych stanowisk, oczywiści na plus. Dostrzegam również stanowiska którym - na zasadzie porównania j.w. -  grupę należałoby obniżyć. Ale to już zupełnie inna bajka.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:46:38 »
punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia !!
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 15, 2009, 14:04:24 »
Witam wszystkich formułowiczów  :rofl:

Przeczytałem "żale" ( bez obrazy, bo sam jestem dyżurnym PSK) odnośnie grup zaszeregowania, i znalazłem w tabeli nowego rozporządzenia takie stanowisko - Dyżurny operacyjny w KP kat III, IV i V - grupa 8.
Po rozmowie z moim JE 01, powiedział, że dostaniemy to stanowisko. Owszem jest ono o DWIE grupy niżej niż d-ca zmiany ale już takie samo jak zastępca tego dowódcy zmiany.
Sądzę że jeżeli tylko to dostaniemy to będzie PO.

nara :wakacje:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 15, 2009, 14:09:11 »
Witam wszystkich formułowiczów  :rofl:

Przeczytałem "żale" ( bez obrazy, bo sam jestem dyżurnym PSK) odnośnie grup zaszeregowania, i znalazłem w tabeli nowego rozporządzenia takie stanowisko - Dyżurny operacyjny w KP kat III, IV i V - grupa 8.
Po rozmowie z moim JE 01, powiedział, że dostaniemy to stanowisko. Owszem jest ono o DWIE grupy niżej niż d-ca zmiany ale już takie samo jak zastępca tego dowódcy zmiany.
Sądzę że jeżeli tylko to dostaniemy to będzie PO.

nara :wakacje:
Co ma ci dać 01, jeżeli ta grupa na tym stanowisku jest od stycznia 2008 r.!!!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 15, 2009, 15:20:04 »
Witam!
raf998 To nie są "żale" - po prostu zrobiono Nas w bambuko jak mało kiedy kogo.  :krzyk:
Słowa decydentów (nawet publiczne) nie wiele znaczą.  :'( O tym akurat kolejny raz możemy się przekonać /na własnej skórze/ również Tym razem.  :-\ Intencje od dawna były dobre, ale jak przyszło do konkretów to ZZ je zawetowały...  :karabin: Oby tak zawsze - także w stosunku do siebie!!!
Cytuj
Dyżurny operacyjny w KP kat III, IV i V - grupa 8.
Na przyszłość poczytaj dział i wątki Forum. Nikt Nam w tym przypadku poza jw. ZZ żadnej przysługi nie zrobił.  :kwit:
Pozdr.
Ps. Szczególnie polecam "Komentarz" p. Roberta O. w dziale Zw.Zaw. - wiele mówi, świadczy o kompletnym braku odpowiedzialności i zrozumienia służby na tym stanowisku! To chyba 1 - oby ostatni przypadek w historii PSP i nie tylko... W końcu KG (władza) chce dać, a Związki nie chcą w imię tzw. sprawiedliwości społecznej, zawodowej, itp.  Szkoda jednak, że nieco wcześniej nie miał/y/ takich obiekcji m.in.w stosunku do siebie / były 1-miesięczny doradca KG (17 gr.) i **** :gwiazdki:/.
Cóż - Ja się szczególnie nie dziwię! Nawet pies zwykle nie kąsa, a łasi się do ręki Pana, która <papu> daje.  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 16:56:38 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.