Autor Wątek: Stanowiska Kierowania 2009  (Przeczytany 25127 razy)

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Stanowiska Kierowania 2009
« dnia: Lipiec 30, 2008, 13:57:47 »
Zobaczcie na stronie KG PSP jest projekt uposażeń na 2009 rok.Stanowiska kierowania kat.III,IV,V na 9 grupę !!!!!!!!!!! ale ................
TRZEBA BYĆ OFICEREM !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeżeli aspirant to dyzurny stanowiska kierowania i zostaje na gr.8.
Chyba że ten co ma już etat dużurnego operacyjnego(aspirant)to też pójdzie na gr.9 ???
Co o tym sądzicie ????

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2008, 15:20:10 »
Znowu jakaś kicha, co ze stanowiskiem starszego dyspozytora, bo nie mogę znaleźć? Czyżby starszy dyspozytor, kóry nie ma aspiranta spadał na stanowisko dyspozytora i pozostawał na grupie 5? Jeśli to maja być takie zmiany, to gratuluje pomysłodawcom.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2008, 15:38:24 »
Cytuj
§ 4.
Strażacy mianowani lub powołani na stanowiska służbowe na dotychczasowych zasadach, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych w niniejszym rozporządzeniu, pozostają na dotychczasowych stanowiskach lub równorzędnych.

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2008, 15:59:43 »
§ 4.
Strażacy mianowani lub powołani na stanowiska służbowe na dotychczasowych zasadach, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych w niniejszym rozporządzeniu, pozostają na dotychczasowych stanowiskach lub równorzędnych

! nadal nie kumam:( mam st. dyspozytora i jestem podoficerem, nie mogę pozostać na dotychczasowym stanowisku, bo po prostu takiego niema i nie widzę też równorzędnego

Offline masiun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2008, 20:17:00 »
no właśnie. te wszystkie pomysły jedna wielka farsa, na aspirantke dostać się nie można-wiadomo jak jest.dalej-to już nie powiem .służba na SK -wiadomo jednoosobowa.podejmowanie decyzji i odpowiedzialność jak wszyscy.pozostanę na 5-tej bo za późno na kurs wysłali i kasa też w miejscu.

Offline dwa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2008, 21:53:04 »
Nie ma faktycznie w nowym rozporządzeniu starszego dyspozytora, a co do związków to stają za oficerami , asp. a podoficerom tylko obiecują czy st.ogn. z 14 stażem  na PSK robi coś innego od asp. u mnie są dwie kobiety po szkole aspirantów i wydzwaniają co mają robić kogo powiadamiać ( ale one mają wykształcenie i mogą być DOP) . Na podziale bojowym u mnie są d-cy zastępu po zawodówce . Niechaj ktoś pomyśli o grupach zaszeregowania  dla podoficerów.   

Offline Dyspo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:51:16 »
Wszystko się zgadza tylko kto widział oficerów w PSK poza dużymi miastami 50% to podoficerowie, skoro niepodoba się im nazwa st.dyspozytor to dyspozytor powinien mieć gr 6. Robimy to samo co DOP aspitant podejmujemy tak smo decyzje wiec o co tu chodzi. Zobaczymy co związki na to mają byc teraz spotkania i rozmowy nad tym projektem.


                                                                                                     st.dyspozytor PSK

Offline Rebus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2008, 12:38:40 »
§ 4.
Strażacy mianowani lub powołani na stanowiska służbowe na dotychczasowych zasadach, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych w niniejszym rozporządzeniu, pozostają na dotychczasowych stanowiskach lub równorzędnych

! nadal nie kumam:( mam st. dyspozytora i jestem podoficerem, nie mogę pozostać na dotychczasowym stanowisku, bo po prostu takiego niema i nie widzę też równorzędnego
Proste do wytłumaczenia kolego axell69 , podnieśli grupę zaszeregowania Dyspozytorowi z 4 na 5 taką jaką miał st.dyspozytor, i przeniosą ciebie na <<nowy stołek>> czyli też 5 gr. dyspozytor , to samo się tyczy dyż. operacyjnych stworzyli nowy stołek na PSK Dyż.Stanowiska Kierowania na 8 gr. a dyż.operacyjnych przenieśli na 9 gr. i przydzielili ten stołek oficerom , także nowy świstek na 8 gr. dostaniemi z inną nazwą (stanowisko równorzędne jak to jest napisana w projekcie) Wiedzą cwaniaczki co i jak , ale mam nadzieję że to w całości nie przejdzie!!

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2008, 14:59:18 »
Panowie to dopiero projekt a co będzie to zobaczymy po wakacjach dajmy im wypocząć może zostaną natchnieni.
Mnie osobiście przypominają się słowa generała Deli "... w straży powinni być tylko oficerowie i podoficerowie..." - a wtedy nie byłoby tylu problemów ze stopniami i stanowiskami.
Pozdrawiam całą brać strażacka bez względu na stopień i stołek.
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2008, 20:51:10 »
Z tego co wiem to ustalono podwyżki na 2009 r. i przesunięcia w grupach.Niestety obiecane podwyższenie grupy dyżurnego operacyjnego do gr.9 nie będzie.Zastanawiam się dlaczego nasze związki nie opublikują na swoich stronach uzgodnionych podwyżek(śr.370 zł).Czyżby się czegoś obawiały ???
Pozdrawiam

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2008, 21:33:49 »
Gdzie to jest na stronie KG PSP? Ne mogę znaleźć.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2008, 00:36:16 »
Oj...
Było, by to bardzo, a bardzo nieładnie ze strony KG.
Obietnice podwyżek i zrównania grupy z d-cą zmiany słyszymy już, co najmniej od czasów dr.Skomry  :krzyk:
Jeżeli faktycznie miało, by tak być - to chyba już czas na zmiany. :-\
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2008, 18:05:42 »
Gdzie to jest na stronie KG PSP? Ne mogę znaleźć.

www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/projekt_rozporzadzenia_placowego_wraz_z_uzasadnieniem.pdf

Podwyższono grupy uposażenia dla niżej wymienionych stanowisk:
   1) dyżurny operacyjny (KW I kat.) z grupy 11 na grupę 12;
   2) dyżurny operacyjny (KW II kat.) z grupy 10 na grupę 11;
   3) pomocnik dyżurnego operacyjnego (KW) z grupy 7 na grupę 8;
   4) dyżurny operacyjny (KP/M II kat.) z grupy 9 na grupę 10;
   5) zastępca dyżurnego operacyjnego (KP/M II kat.) z grupy 8 na grupę 9;
   6) dyżurny operacyjny (KP/M III – V kat.) z grupy 8 na grupę 9;
   7) pomocnik dyżurnego operacyjnego (KP/M) z grupy 6 na grupę 7;
   8. starszy operator sprzętu specjalnego (SGSP, CS, SA, SP, KW, KP/M) z grupy 6 na grupę 7;
   9) dyspozytor (SGSP, CS, SA, SP, KP/M) z grupy 4 na grupę 5;
   10) komendant szkoły podoficerskiej z grupy 16 na grupę 17;
   11) zastępca komendanta szkoły podoficerskiej z grupy 15 na grupę 16..

Dodano nowe stanowiska:
1) główny specjalista (KW) w grupie 14;
2) dyżurny stanowiska kierowania (SGSP, CS, SA, SP, KP/M) w grupie 8;
3) inspektor specjalista (KG PSP, SGSP, CS, SA, SP, KW, KP/M) w grupie 8.

Ale to tylko jest projekt!!!

« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2008, 18:10:09 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2008, 19:50:06 »
ZZ wycieli dyżurnych operacyjnych z przeszeregowania na wyższą grupę pomimo propozycji ze strony KG, a dyżurnym stanowiska kierowania obniżyli grupę:

http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=282

W dniu 18 grudnia 2008r. zastępca Komendanta Głównego PSP – st.bryg. Piotr Kwiatkowski przedstawił dodatkowe propozycje przeszeregowania stanowisk:
- zastępcy Komendanta-Prorektora SGSP oraz komendantów i zastępców innych szkół;
- „wykładowców” i „st. wykładowców” w szkołach i komendach;
- „kierowników sekcji” w komendach powiatowych;
- przeszeregowanie „dyżurnych operacyjnych” w komendach wojewódzkich i powiatowych o jedną grupę wyżej oraz kilka pomniejszych zmian.

W wyniku wielogodzinnych rozmów, po przedstawieniu wielu argumentów „za” i „przeciw” dla każdej propozycji, spośród najważniejszych przyjęto następujące propozycje:
- stanowisko „głównego specjalisty”, przy negatywnej ocenie tego projektu ze strony NSZZ”Solidarność” – zostanie utworzone w komendach wojewódzkich na grupie „13”;
- utworzone zostanie stanowisko „dyżurny stanowiska kierowania” z zaszeregowaniem na grupie „6”;
- na wniosek central związków zawodowych podniesienie grupy dla stanowiska " naczelnik " w komendach powiatowych od III do V kategorii, nastąpi dla " naczelników właściwych do spraw operacyjnych " (na " 12 ");
- na wniosek strony służbowej w komendach kategorii II (25 komend), stanowiska 'naczelnik "zostaną zaszeregowane grupę wyżej, zaś " naczelnik właściwy do spraw operacyjnych " o dwie grupy wyżej niż dotychczas (tj. na " 13 ");
- stanowiska „instruktor” i „st. instruktor” zostaną przeszeregowane o jedną grupę w górę;
- przyjęto wnioski NSZZ”Solidarność” o przeszeregowaniu w mniejszych jednostkach stanowisk „dowódców JRG” , „zastępców dowódców JRG” oraz „dowódców zmian”;
- przyjęto wniosek central związkowych o przeszeregowaniu stanowiska „starszy operator sprzętu specjalnego” o grupę w górę;
- przyjęto podwyższenie grupy o jedną dla stanowisk „wykładowca” i „st. wykładowca”, jednak tylko dla w szkołach pożarniczych.


http://www.zgnszzpp.republika.pl/aktualnosci/biuletyn/biuletyn-5-08.htm

W wyniku podpisanego protokołu przeszeregowane zostały następujące grupy stanowisk: kierownik działu w SA i CS; zastępca komendanta SGSP; dyżurny stanowiska kierowania; oficer operacyjny w KW; naczelnik i zastępca naczelnika wydziału w KP II do V kat., naczelnik wydziału właściwego do spraw operacyjnych w KP kat. od III do V, naczelnik wydziału w KP kat. II , naczelnik wydziału właściwego do spraw operacyjnych; starszy wykładowca, wykładowca w szkołach; starszy instruktor, instruktor w szkołach i KW (podwyższenie stażu służby do 8 - 6 lat służby);dowódca i zastępca kompanii szkolnej; dowódca zmiany w JRG kat do 36 etatów; dowódca i zastępca dowódcy JRG kat. do 36 etatów; starszy operator sprzętu specjalnego; starszy specjalista w KW; młodszy specjalista ratownik; główny specjalista w KW.
 
Wynikiem merytorycznej dyskusji jest wspólne określenie wysokości mnożników kwoty bazowej dla poszczególnych grup uposażenia zasadniczego strażaków oraz stanowisk podlegających zmianie grup uposażenia zasadniczego od dnia 1 stycznia 2009 roku zgodnie ze wzrostem w grupie o kwotę : gr.1-3/ 240,-zł; gr.4/260,-zł: gr.5-8/240,-zł; gr.9-10/250,-zł; gr.11-12/260,-zł; gr.13/270,-zł; gr.14/290,-zł; gr.15/310,-zł; gr.16/500,-zł; gr.17/560,-zł; gr.18/650,-zł; gr.19/410,-zł; gr.20/430,-zł. W wyniku dokonanych uzgodnień w stałych elementach wzrostu wynagrodzeń (grupa + pochodne, oraz przeszeregowanie stanowisk) zostało rozdysponowane ok. 80,0% środków przeznaczonych na podwyżki.

Niech się zadławią jajkiem podczas nadchodzących Świąt BN, a różowy króliczek niech im wskazuje kierunek pozytywnych działań
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2008, 20:15:06 wysłana przez grzela »

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2008, 20:01:28 »
To co napisałem 3 dni temu sprawdziło się. Jestem członkiem związku ale chyba niedługo. Patrząc na podwyższenie grup jedno ciśnie mi się na usta: nasze centrale związkowe zwykłych strażaków i SK mają w .........
Pozdrawiam

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2008, 20:11:07 »
co ty kamo jescze Gedeona zmusisz do pisania i tłumaczenia że nie masz racji?
ja w poełni cię popieram i proponuję przeczytać mój post w dziale z podwyżkami

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2008, 22:38:16 »
W zwiąku z pożyszym będzie 9 grupa czy nie?? Ja od 1 stycznia zaczynam służbę przechodzę z 7 w biurze(kwat.) na 8 dyżurnego i jestem zadowolony i pięknie by było jak by dali dziewiątki i jeszcze zrobili stanowisko oficerskie w niższych kategoriach IV i V ale pewnie to nie ralne??
Pozdrawiam wszystkich z PSK/MSK. Do tej pory mało zaglądałem w działy dotyczące służby na PSK teraz będę częściej do przeczytania!

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2008, 23:36:50 »
To co ciśnie mi się na usta jest nie do zacytowania......krótko zostaliśmy sprzedani i to przez kogo......

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 23, 2008, 08:49:59 »
W zwiąku z pożyszym będzie 9 grupa czy nie?? Ja od 1 stycznia zaczynam służbę przechodzę z 7 w biurze(kwat.) na 8 dyżurnego i jestem zadowolony i pięknie by było jak by dali dziewiątki i jeszcze zrobili stanowisko oficerskie w niższych kategoriach IV i V ale pewnie to nie ralne??
Pozdrawiam wszystkich z PSK/MSK. Do tej pory mało zaglądałem w działy dotyczące służby na PSK teraz będę częściej do przeczytania!

Pomimo propozycji KG przeszeregowania stanowiska:
dyżurny operacyjny KW I i II kat. – na grupę 12 z 11 – brak akceptacji związków zawodowych,
dyżurny operacyjny w KP III, IV i V kat. – z grupy 8 na grupę 9 – brak akceptacji związków zawodowych;

Dziękujemy!
Wszyscy pokrzywdzeni przez ZZ dyżurni i dyspozytorzy WSKR, M/PSK i PA.

Szkoda, że nie mieliście takich oporów przy przeszeregowaniach na wyższe stanowiska w KG, SA, CS, SG, KW!!!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2008, 09:09:05 wysłana przez grzela »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2008, 09:18:55 »
A co z dyspozytorami?
W projekcie KG z 4 na 5 grupę a w piśmie ZZ nie wspomniano o nas słowa.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 23, 2008, 09:28:53 »
Wg mnie filozofią zz powinna być "walka" ze stroną służbową o jak najlepsze warunki pracy i płacy dla pracowników(przede wszystkim dla tych na dole czyli od gr.1 stażysta do 10 - d-ca zmiany.Te osoby zajmujące grupy od 10 wzwyż krzywdy nie mają. Jeżeli strona służbowa proponuje podwyzszenie grupy  w grupach do 10 to się zz powinny bez żadnych zastrzeżeń zgadzać i walczyć o podwyższenie dla innych grup.
Stanowiska kierowania zostały "sprzedane" już dawno. Zmiana systemu pracy(12/24/48),brak podwyższenia grupy. Niestety SK to mała liczba strażaków,jeżeli ich nie podniesiemy w grupach nic się nie stanie.
Więc Panowie z SK - dla mnie ZZ przestały pełnić swoją rolę dla której zostały powołane. Jeżeli w centralch zasiadają panowie oficerowie(????), to na pewno dla nich "takie szaraczki jak my to problem. Na uzgodnieniach w sprawie podwyżek dyskutuje się tylko o podwyższeniu w grupach powyżej 10 to o czym my rozmawiamy. A rzucenie ochłapów (st.operator sprzętu na gr.7 i młodszy specjalista ratownik) tylko o tym świadczy.
No niestety trzeba ze zz wystąpić-więcej o 10 zł na wypłatę) - ja  tak zrobię niestety. Nie ma to sensu........................
Pomimo tego Wesołych Świąt,BOGATEGO GWIAZDORA i wszystkiego najlepszego w NOWYM ROKU
Pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 23, 2008, 18:34:53 »
Z pisma można wyczytać że fakty są następujące:
Cytuj
W dniu 18 grudnia 2008r. zastępca Komendanta Głównego PSP – st.bryg. Piotr Kwiatkowski przedstawił dodatkowe propozycje przeszeregowania stanowisk:
- przeszeregowanie „dyżurnych operacyjnych” w komendach wojewódzkich i powiatowych o jedną grupę wyżej oraz kilka pomniejszych zmian.
W wyniku wielogodzinnych rozmów, po przedstawieniu wielu argumentów „za” i „przeciw” dla każdej propozycji, spośród najważniejszych przyjęto następujące propozycje:
- utworzone zostanie stanowisko „dyżurny stanowiska kierowania” z zaszeregowaniem na grupie „6”;
Uzasadnieniem jest to :
Ponadto wniesione zostało zastrzeżenie( przez stronę związkową), że stanowisko „dyżurny stanowiska kierowania” zaszeregowane na grupie „7” byłoby zaszeregowane zbyt wysokie i burzyło by konstrukcję hierarchii wobec innych stanowisk.
To uzasadnienie świetnie wygląda w zestawieniu z podniesionymi grupami dowódców, wykładowców, instruktorów, naczelników itp. Kamo001 już o tym pisał, więc nie ma potrzeby się powtarzać.
Wnioski niech każdy sam wyciągnie.
Wesołych Świąt

« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2008, 18:38:17 wysłana przez remfire »

Offline baku33

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 24, 2008, 08:50:18 »
Witam. Panowie sam jestem członkiem jednego ze związków strażackich.....i to co czytam jest po prostu załamujące. Przechodzę (tak jak jeden z kolegów tutaj) z biura z 7 grupy na stanowisko dyzurnego operacyjnego powiatu (gr. 8) ...i co? i jestem zadowolony. Miałem nadzieje na 9 ale tragedia.....związki zamiast walczyć o jak najlepsze warunki pracy to ,,pokazały miejsce w szyku" dyżurnym operacyjnym. Szkoda bo ZZ nie powinny tak postepować. Ale mimo wszystko wszystkim życzę Wesołych Świąt a Panom ze ZZ życze rozumku i tego żeby się zajeli strażakami a nie tylko sobą.

Offline mieczking

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 24, 2008, 12:29:43 »
Zawsze mówiłem ZZ to jest najgorsze zło jakie może być w każdym zakładzie pracy.
Zwracam się z apelem do wszystkich o Dyżurnych Operacyjnych o natychmiastowe wywalanie do kosza wszystkich informacji jakie są od ZZ przesyłane do naszych Komend.
Teraz bardzo mi żal wszystkich którym co miesiąc potrącaja z wypłaty na utrzymanie ZZ które tak wspaniale walcza o dobro strażaków.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2008, 12:36:54 wysłana przez mieczking »

Offline MOR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Stanowiska Kierowania 2009
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 24, 2008, 13:38:31 »
Historia się powtarza .Kiedy trzeba było coś dokonać, to wszyscy Strażacy powinni trzymać się razem (nie było podziału)ale teraz widać za kim trzymają ZZ. Dobrze,że nie doczekałem następnej zadymy .