Autor Wątek: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??  (Przeczytany 14281 razy)

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 18, 2010, 09:58:10 »
Wszystko to bardzo piękne. Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach trzeba tworzyć specjalne kodeksy etyczne czy honorowe i przypominać ludziom o czymś co powinno być naturalnymi zachowaniami niezależnie od zawodu, przynależności, wieku czy jakiegokolwiek innego kryterium.

W XX-leciu międzywojennym funkcjonował "Kodeks honorowy Boziewicza", który traktowany był jak prawo, ponieważ wszyscy znali i akceptowali jego zapisy. W niektórych przypadkach był nawet sprzeczny z prawem stanowionym ale ludzie też byli inni i świat był inny. Honor był najważniejszy.

Pozdrawiam
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 18, 2010, 10:41:35 »
@Liberty
nie sposób się z tobą nie zgodzić, aczkolwiek swoim postem chciałem jedynie odświeżyć kiedyś poruszony temat poprzez wrzucenie kolejnego tekstu, który kiedyś ktoś w naszej służbie napisał, a który ma służyć pewnej refleksji.

Sam na co dzień spotykam się z przejawami braku pewnych elementarnych zasad postępowania, o powodach nie chcę zbytnio pisać, bo unikam rzucania ogólnikami, chociaż mam swoje zdanie na ten konkretny temat. Wystarczy, że powiem, iż mnie osobiście dużo na ten temat mówiono w okresie pierwszych dni, tygodni, miesięcy i lat służby i być może dlatego cenię pewne wartości ale również wynikają one z moich osobistych przekonań i postaw, z podejścia do życia.

Kodeksy etyczne, zawodowe muszą chyba istnieć... Może i szkoda, że muszą, ale jak dowiedziałem się ostatnio z TV, że kodeks etyki zawodowej lekarzy powstał w roku 2004 to ...   :-\ Cóż, takie czasy ... O tempora, o mores!
Był to program o rzekomych lekarzach występujących w reklamach. Jak wypowiedział się przewodniczący komisji etycznej, już od pierwszej wersji, tj. od roku 2004, kodeks zabrania lekarzom występowania w reklamach telewizyjnych i radiowych.

Reasumując, wrzucam tekst, by przypomnieć wszystkim nam jak nasi "przodkowie" patrzyli na pewne sprawy. Wielu z nas przyda się taka refleksja.
Pozdrawiam,
Sajomonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 23, 2012, 22:59:43 »
Witam wszystkich.
Odświeżam ten stary wątek nowościami w temacie.
Kilka dni temu dostaliśmy pismo i ankietę z SGSP. Powołany tam zespół będzie tworzył kodeks etyki zawodowej. Więcej informacji można znaleźć tu:

https://www.sgsp.edu.pl/studia/wibc/o_wydziale/katedra/kzb/zns/dzialalnosc_naukowa.php
https://www.sgsp.edu.pl/studia/wibc/o_wydziale/katedra/kzb/zns/ankieta.doc

U nas w województwie ankiety poszły do 2 KM/P PSP i do dwóch największych wydziałów w KW. Jak rozumiem, skoro ankieta jest dostępna w necie, można ja wypełniać i wysyłać do szkoły.

Ostatnio w Stanach Zjednoczonych ukazał się taki kodeks strażaka, napisany lokalnie ale przyjęty na poziomie krajowym. Jutro podrzucę tłumaczenie.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2012, 23:39:24 »
Ta ankieta ma byc anonimowa ? To może jeszcze trzeba zapytac o pierwsza litere miejscowości w której pracujemy, wielkośc miejscowości w ktorej mieszkamy, imię ojca, pierwsza litere nazwiska komendanta  i jeszcze kilka szczegółów ?  :rofl:
 Wybacz, ale jesli ktos pisze że ankieta jest anonimowa to  nigdy nie zrozumie po co pytac o szczegóły pozwalające bez wielkiego wysiłku zidentyfikowac  odpowiadajacego na pytania.  Odpowiedzi  bez podania tych danych tracą na wartości?

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 24, 2012, 07:45:25 »
Ta ankieta ma byc anonimowa ? To może jeszcze trzeba zapytac o pierwsza litere miejscowości w której pracujemy, wielkośc miejscowości w ktorej mieszkamy, imię ojca, pierwsza litere nazwiska komendanta  i jeszcze kilka szczegółów ?  :rofl:
 Wybacz, ale jesli ktos pisze że ankieta jest anonimowa to  nigdy nie zrozumie po co pytac o szczegóły pozwalające bez wielkiego wysiłku zidentyfikowac  odpowiadajacego na pytania.  Odpowiedzi  bez podania tych danych tracą na wartości?
Pełna zgoda :)

Wklejam tekst ze Stanów:
(tłumaczenie własne)

Cytuj
Kodeks Etyczny Strażaka (Stany Zjednoczone)

Wprowadzenie

Straż Pożarna to szlachetne powołanie, które zbudowane jest na wzajemnym szacunku i zaufaniu pomiędzy strażakami i obywatelami, którym oni służą. Aby zapewnić trwałą integralność Straży Pożarnej, najwyższe standardy etycznego postępowania winny być stale podtrzymywane.

Celem niniejszego Powszechnego Kodeksu Etycznego Strażaka jest ustanowienie kryteriów skłaniających personel pożarniczy do promowania kultury etycznej uczciwości oraz wysokich standardów profesjonalizmu w naszych działaniach. Szeroki zakres niniejszego Kodeksu Etycznego zmierza do minimalizowania i zapobiegania sytuacjom, które mogą skutkować kompromitacją i umniejszaniem społecznego poparcia dla tego, co od dawna jest wysoce szanowanym zawodem.

Etyka pochodzi od greckiego słowa ethos oznaczającego charakter. Charakter niekoniecznie jest definiowany przez to jak dana osoba zachowuje się, gdy warunki są sprzyjające a życie dobre. Łatwo jest wybrać dobrą drogę, kiedy nawierzchnia jest twarda a przeszkody nieliczne lub nieistniejące. Charakter jest również definiowany przez decyzje podejmowane pod presją, kiedy nikt nie obserwuje, kiedy nasza droga jest zaminowana a ścieżka postępowania niejednoznaczna. Jako członkowie Straży Pożarnej współdzielimy odpowiedzialność za prezentowanie etycznego charakteru profesjonalizmu, integralności, współczucia, lojalności i uczciwości we wszystkim co robimy i zawsze.

Musimy przyjąć niniejsze etyczne wyzwanie i mieć niezłomną wolę utrzymania kultury spójnej z wymaganiami stawianymi w niniejszym dokumencie. Czyniąc to, możemy tworzyć wspaniałą spuściznę, która uprawomocnia i podtrzymuje wyróżniającą się instytucję Straży Pożarnych a jednocześnie upewnić się, że pozostawiamy Straż Pożarną w lepszym stanie, niż ją zastaliśmy.


Strażacki Kodeks Etyczny
Rozumiem, że spoczywa na mnie odpowiedzialność postępowania w sposób odzwierciedlający właściwe etyczne zachowanie i integralność. Czyniąc to, będę pomagał krzewić trwały pozytywny odbiór służby strażackiej. Dlatego deklaruję, co następuje:

•   Zawsze prowadzić się, na służbie czy poza nią, w sposób pozytywnie rzutujący na mnie samego, mój departament i na straż pożarną jako całość.
•   Przyjąć odpowiedzialność za swoje czyny oraz za ich konsekwencje.
•   Wspierać ideał sprawiedliwości oraz wartość różnorodności myśli i opinii.
•   Unikać sytuacji mogących negatywnie wpłynąć na zaufanie lub społeczne postrzeganie strażackiej profesji.
•   Być zawsze szczerym i uczciwym oraz zgłaszać przypadki oszustwa lub inne nieuczciwe występki, które godzą w uczciwość służby strażackiej.
•   Prowadzić moje osobiste sprawy w sposób, który nie narusza odpowiedniego wykonywania moich obowiązków lub przynosi ujmy mojej instytucji.
•   Być świadomym i szanować bezpieczeństwo i dobrobyt każdego strażaka.
•   Uznać, że służę na stanowisku związanym ze społecznym zaufaniem, które wymaga dawania przykładu w uczciwym i wydajnym korzystaniu ze środków publicznych, wliczając w to mundur, obiekty, pojazdy i wyposażenie, które należy chronić przed nadużyciem oraz kradzieżą.
•   Prezentować profesjonalizm, kompetencje, szacunek oraz lojalność w wykonywaniu moich obowiązków oraz wykorzystaniu informacji, niejawnych czy innych, w których posiadanie wszedłem w związku z wykonywaniem zawodu, wyłącznie dla dobra tych, którym służę.
•   Unikać inwestycji finansowych, zewnętrznego zatrudnienia czy zewnętrznych interesów lub działalności, które są w niezgodzie lub też mogą być wspomagane moją oficjalną pozycją służbową lub też mają potencjał tworzenia wrażenia nieprzyzwoitości.
•   Nigdy nie proponować ani nie przyjmować propozycji osobistych nagród, specjalnych przywilejów, korzyści, awansu, zaszczytów lub prezentów, które mogą rodzić konflikt interesów lub jego pozory.
•   Nigdy nie angażować się w sytuacje związane z używaniem czy nadużywaniem alkoholu lub innych substancji mogących pogorszać mój stan psychiczny lub wykonywanie czynności służbowych i zagrażać bezpieczeństwu.
•   Nigdy nie dyskryminować na podstawie rasy, religii, koloru skóry, wyznania, wieku, stanu cywilnego, narodowości, przodków, płci, orientacji seksualnej, stanu zdrowia lub upośledzenia.
•   Nigdy nie prześladować, zastraszać czy grozić osobom ze służby czy spoza niej oraz powstrzymywać i zgłaszać działania innych strażaków, którzy przejawiają takie zachowania.
•   Odpowiedzialnie korzystać z portali społecznościowych, komunikacji elektronicznej lub innych technologii mass mediów w sposób, który nie dyskredytuje, hańbi lub kompromituje mojej organizacji, strażackiej służby lub ogółu społeczeństwa. Rozumiem również, że brak działania w celu rozwiązania lub zgłoszenia nieodpowiedniego korzystania z takich mediów równa się z godzeniem się na takie zachowania.


_____________________________ Podpis _______________ Data

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2012, 09:39:50 »
W tym akurat przypadku nie porównujmy USA do Polski.
W tym wielkim kraju za oceanem mieszkają ludzie o kompletnie innej mentalności niż my. Te wielkie słowa zawarte w kodeksie strażaka są, podejrzewam, zawarte też w kodeksach wszystkich innych służb i zawodów.
Bo oni się w tym lubują - wielkie słowa, flagi, symbole, itp.

Gdybyśmy chcieli przenieść to na nasz teren wyglądało by to moim zdaniem śmiesznie. Owszem, pewnie, że chcielibyśmy aby służbie strażaka przyświecały tak wspaniałe cele, żeby strażak stronił od alkoholu, był koleżeński, sprawiedliwy, itp.
Ale my znamy rzeczywistość.
Ja w każdym razie nie lubię dodawania sztucznego etosu do czegoś normalnego.

Druga sprawa - czy to, że ktoś stworzy KODEKS - zmieni nas?

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2012, 09:59:40 »
Piotr_W
z jednej strony racja, aczkolwiek ja nie próbuję porównywać, wrzucam jako przykład.

Owszem, mentalność ich jest inna. Z drugiej strony czym jest kodeks etyki? Drogowskazem, zbiorem wysokich ideałów. Czy my je realizujemy? Różnie bywa, ale dlaczego równać do dołu? A odbierając nieco z tego "patosu" czyli parafrazując te treści, czy jest coś, z czymś byś się np. nie zgodził?

Z drugiej strony jak zatem wprowadzać zmiany? Pytanie aktualne nie tylko w tym temacie. W tym przypadku powstanie kodeks, na którym wszyscy nowoprzyjęci będą szkoleni. A czy, jak to mówią, starego psa nauczysz nowych sztuczek to już inna para kaloszy. Moim zdaniem kodeks jest niezbędny. I dobrze, że znajdują się osoby jak np. ty, które chcą o tym dyskutować. W przeciwnym razie coś powstanie, zostanie wprowadzone i ... tyle.

Z drugiej strony spójrzmy na nasze polskie służby. Weźmy służbę celną, akurat ten kodeks znam. Jest pełen "patosu". Jak dla mnie to normalne, w końcu to kodeks etyczny, te dokumenty mają to do siebie. Służą też inspirowaniu. A nasza rota ślubowania - nie jest podniosła? Chyba tak już musi być ... ;)

Cytuj
"Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".

Pozdrawiam,
Sajmonowski


Cytuj
SŁUŻBA CELNA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
KODEKS ETYKI FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY CELNEJ
Funkcjonariusze Służby Celnej działając zgodnie z zasadami Konstytucji RP i z troską o dobro wspólne wszystkich obywateli, zachowują się zawsze w sposób praworządny, uczciwy i godny.

Normy wyznaczające właściwą postawę funkcjonariuszy Służby Celnej
1. Funkcjonariusz celny zawsze postępuje zgodnie z prawem.
2. Podstawową wartością Służby Celnej jest uczciwość.
3. Funkcjonariusz celny wypełnia wszystkie swoje obowiązki w sposób profesjonalny, rzetelny i bezstronny.
4. Funkcjonariusz celny wszystkich traktuje w sposób równy, pamiętając o poszanowaniu ich prawa do prywatności i godności.

Normy stojące na straży rzetelności i uczciwości funkcjonariuszy Służby Celnej
1. Funkcjonariusz celny nie wykorzystuje zajmowanego stanowiska do osiągania jakichkolwiek prywatnych korzyści; nie przyjmuje żadnych dóbr, nie zaciąga również żadnych "długów wdzięczności" w związku z wykonywaniem swoich obowiązków.
2. Funkcjonariusz celny nie zachowuje się w sposób wskazujący na chęć uzyskania jakichkolwiek korzyści materialnych za pełnienie obowiązków.
3. Funkcjonariusz celny nie dopuszcza do konfliktu interesów, to znaczy do sytuacji, w której sprawy prywatne kolidują z wykonywanymi obowiązkami, powodując podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
4. Funkcjonariusz celny nie prowadzi żadnej innej formy działalności zarobkowej niż ta, którą dopuszcza Ustawa o Służbie Celnej.

Normy regulujące stosunki funkcjonariuszy w Służbie Celnej
1. Relacje służbowe funkcjonariuszy celnych oparte są na współodpowiedzialności, współpracy, równoprawności, koleżeństwie, wzajemnym szacunku oraz pomocy i dzieleniu się doświadczeniami i wiedzą.
2. Funkcjonariusz celny dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
3. Funkcjonariusz celny wypełnia wszystkie polecenia służbowe przełożonych, jeżeli nie prowadzi to do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
4. Funkcjonariusz celny racjonalnie gospodaruje środkami publicznymi powierzonymi mu do wykonywania czynności służbowych, nie wykorzystując ich do celów prywatnych.

Normy stojące na straży godności i zawodowego prestiżu funkcjonariuszy Służby Celnej
1. W czasie służby i poza nią funkcjonariusz celny postępuje w sposób nie godzący w prestiż Służby Celnej i w dobre imię jej funkcjonariuszy.
2. Funkcjonariusz celny pamięta, że noszenie munduru obliguje do godnego zachowania, przede wszystkim zaś do punktualności, uprzejmości i schludności.
3. Funkcjonariusz celny swym praworządnym, profesjonalnym, bezstronnym postępowaniem, kulturą osobistą oraz nienaganną postawą etyczną, dba o pozytywny wizerunek i prestiż Służby Celnej.
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 24, 2012, 12:06:41 »
Zgadzam się z tym, że nowo powstały kodeks mógłby pełnić rolę dydaktyczną dla nowych a czasem może (w niektórych przypadkach) i tych "starych" strażaków.
Kierując się zasadą "kropla drąży skałę" możliwe, że taki zbiór założeń, którymi miałby się kierować młody adept pożarnictwa będzie mimo wszystko wpływał na podświadomość i może z czasem zmienić nastawienie do pewnych rzeczy na bardziej pozytywne.

Tylko,moim zdaniem, taki kodeks musi być w pewnym sensie pisany tak, żeby był nie tyle "zrozumiały" co "wykonalny" dla przeciętnego człowieka.

Myślę, że kodeks zbyt przeładowany etosem i górnolotnymi stwierdzeniami nie będzie trafiał do umysłów strażaków tak dobrze jak kodeks napisany bardziej "życiowym i przyswajalnym" językiem. Ale zgadzam się z tym, że jakiś zbiór zasad postępowania jest potrzebny.

Offline zimny_marian

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 24, 2012, 18:47:37 »
W niektórych komendach takowy kodeks " Kodeks Etyki Zawodowej" już istnieje. Został stworzony po stwierdzeniu nie etycznego zachowania pewnych oficerów. Został on stworzony przez oficerów aby funkcjonariusze komendy wystrzegali się pewnych zachowań. Czy to coś zmieniło w tej że komendzie, która tak bardzo chciała być etyczna?? Niestety nie!! Po zapytaniu pewnego oficera tej że komendy czy może udostępnić mi "Kodeks Etyki Zawodowej" (Kodeks wisiał na tablicy obok jego biura) stwierdził że o niczym takim nie słyszał.
Morał tej opowieści taki, że wystarczająco dużo mamy już "martwych" przepisów, które są tworzone dla uspokojenia nastrojów "pospólstwa".
Jak nie trudno się domyślić nikt nie przejął się faktem istnienia takiego dokumentu w komendzie. Zachowania pewnych oficerów się nie zmieniły.
Bo człowiekiem się rodzi a nie zostaje.
 

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kodeks etyczny Strazy Pożarnej??
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 28, 2012, 12:26:02 »
Ciekawy artykuł w jednym z ostatnich numerów PP:
http://www.ppoz.pl/pp/pppw/52012pw.pdf
(strona 44: Polski kodeks honorowy)
Szczególnie ciekawa puenta ;)

A co do kodeksu stycznego, cóż nie sposób zaprzeczać, że jak ktoś z domu (innych miejsc) nie wyniósł pewnych zasad, tego żaden dokument do niczego nie zmusi (czy też raczej nie skłoni). Ale kodeks powstaje i za jakiś czas będzie prezentowany jego projekt:

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1044&id=828
http://www.sgsp.edu.pl/studia/wibc/o_wydziale/katedra/kzb/zns/seminarium.php

Nie wiem czy jeszcze się można zgłaszać (mi się udało już po terminie) ale jeśli komuś temat jest bliski to warto się wybrać. Bo ten kodeks, omówiony na ww. spotkaniu i miejmy nadzieję uzupełniony o przedstawione tam sugestie, wkrótce ujrzy światło dzienne i zacznie obowiązywać. I - uważam - będzie to jednak coś innego niż kodeks w danej KP/M/W/G. Będzie to konkretny dokument, do którego odnosimy się w składanej rocie ślubowania. Oczywiście znowu wiadomo, że nikt nikogo do niczego nie zmusi, ale może skończą się pewne "zjawiska" niepożądane a charakteryzujące gburów i odróżniające ich od profesjonalistów (w mojej prywatnej ocenie). Będzie też pewnie kolejnym argumentem do celów postępowania dyscyplinarnego, które napotyka często pewną niemoc sprawczą i opór materii powodowany przenoszeniem postępowań na grunt prawniczy i sądowy. A chyba nie do końca tędy droga.

No nic, może to nie będzie rewolucja... a może będzie... Czas pokaże. Fajnie by było, gdyby kodeks był napisany w sposób przemyślany i miał praktyczne późniejsze zastosowanie do wszystkich funkcjonariuszy - niezależnie od zajmowanego stołka, bo chodzi o jeden mundur a nie wiele stanowisk. Choćby dlatego warto brać udział w proponowanej dyskusji!

Pozdrawiam po strażacku i z honorem ;)   :straz:


Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl