Autor Wątek: Ubezpieczenie ochotników  (Przeczytany 1849 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ubezpieczenie ochotników
« dnia: Lipiec 07, 2008, 11:54:45 »
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
Dla ochotników jak wiemy jest ono obowiązkowe. Ale w każdej firmie ubezpieczeniowej są inne warunki. Sprawdzałem w firmie X - składka roczna za 12 jednostek OSP po 6 osób - ponad 8000zł!!!
W firmie Y ta sama liczba jednostek i osób jedyne 2300zł na rok. Z tym, że firma Y ma specjalne ubezpieczenie dla OSP gdzie są dogodne warunki.

Firma X miała wysoką stawkę ale ubezpieczała strażaka na 48tys. zł (w razie śmierci) i uważała, że jest to minimalna stawka wynikająca z ustawy o ubezpieczeniach społecznych z 2002 roku  - firma Y miała jak napisałem dużo niższą stawkę ale ubezpieczyła strażaka tylko na 10tys. i wcale nie kierowała się ustawą.

Nie piszę nazw firm żeby nie być posądzonym o reklamę.
Jeśli jesteście odpowiedzialni za ubezpieczenia strażaków w waszej gminie napiszcie jak jest u was. To pomoże nam wszystkim wybrać odpowiednie ubezpieczenie a na prv możemy sobie wtedy podawać nazwy firm.

Pozdrawiam i proszę o wypowiedzi.

Offline poopek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2008, 20:29:23 »
nie wiem ile nasz to nasze zeszłoroczne ubezpieczenie kosztowało ale w przypadku śmierci osoby uprawnione dostały by za  nas po 2600 zł. :D:D
dla porównania jako pracownik hotelu, miejsca bezpiecznego i bez brudzenia rączek w przypadku śmierci ktoś dostanie za mnie 50000 zł.
"...rycerze Floriana to MY!!!"

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2008, 11:00:11 »
Druhowie sytuacja jest taka, że bez względu na jaką kwotę gmina Was ubezpieczy. To w razie wypadku będzie musiała wypłacić odszkodowanie w wysokości wynikajacej z ustawy o ubezpieczeniach społecznych. A jeśli ubezpiecza na byle jakich warunkach, to lepiej żeby tego wcale nie robiła bo w razie wypadku i tak poniesie wydatki (chodzi tutaj o art. 26 ustawy o ochr. p.poż) w dodatku marnuje nasze pieniądze. Ostatnio od przedstawiciela zarządu głównego  dowiedziałem się, że sąd nakazał gminie wypłatę odszkodowania dla strażaka bez przeszkolenia czy badania. Ubezpieczyciel powołując się na zapisy ustawy i umowę z gminą odmówił, gmina nie mogła. Nie wiem jakie było uzasadnienie. Gmina w procesie cywilnym może prawdopodobnie później dochodzić zwrotu tych kwot od winnych zaniedbania.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2008, 21:24:52 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2008, 14:17:28 »
Fredek bardzo słusznie zauważa że z ubezpieczeniami jest nieco inaczej niż powszechnie się uważa.
Ochotnikowi nalezy się jednorazowe odszkodowanie od podmiotu ponoszącego koszty funkcjonowania jednostki. Tak naprwade nie jest więc wazne na ile gmina ubezpiecza swoich ochotników, bo i tak w razie potrzeby musi ponieść koszty odszkodowania do ustalonej kwoty. Samo ubezpieczenie może tylko zmniejszyć jej ewentualne wydatki, ale ochotnika to nie musi interesować.  Odszkodowanie należy się na zasadch określonych dla strażaków PSP, a czy będzie wypłacone z kasy gminy , czy ubezpieczyciela ( czy po części z obu) jest w takich sytuacjach mniej ważne.

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 19, 2008, 21:12:43 »
Czy ubezpieczenie członków MDP dotyczy tylko wypadków na ćwiczeniach, zawodach, czy też innych nie szczęśliwych wypadków (np jeśli złamałem rękę za domem to mogę dostać odszkodowanie)?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 19, 2008, 21:15:50 »
Nam opiekun mówił, że cała sekcja, która jedzie na zawody jest ubezpieczona na 24h/dobe
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 19, 2008, 21:32:06 »
A wie ktoś gdzie mogę starać się o odszkodowanie?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2008, 21:59:47 »
Pogadaj  z Twoim opiekunem MDP, a do tego idź do szkoły po odszkodowanie...
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2008, 08:15:27 »
Jeśli chodzi o ubezpieczenia to chyba w całym naszym kraju jest trochę pogmatwana sytuacja.  Jeden obowiązek gminy to ubezpieczenie członków OSP i MDP w firmie ubezpieczeniowej wynikający z art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Drugi obowiązek gminy to wypłata odszkodowań zgodnie z przepisami o prawie pracy i to jest zapisane w art. 26. Jeden i drugi obowiązek gminy załatwiają poprzez ubezpieczenie strażaków w firmach ubezpieczeniowych. A to trochę nie tak. Niektóre odszkodowania z art. 26 są przypisane do gminy, niektóre do komendanta głównego PSP. Nie ma tam nic o firmach ubezpieczeniowych.  Moim zdaniem z tego przepisu gmina nie powinna ubezpieczać strażaków imiennie ale wybrać dwa wyjścia albo stworzyć fundusz celowy na cel wypłaty odszkodowań albo ubezpieczyć w firmie ubezpieczeniowej swoje ryzyko wypłaty odszkodowania a nie strażaków. Przekonałem szefową u siebie żebyśmy przyjrzeli się szczegółowo tej sprawie przed podpisaniem nowych polis. Tutaj świadczenie jest stałe i nie ma nic wspólnego z wysokością składek. Drugie ubezpieczenie z art. 32 to normalne ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej i tutaj świadczenia zależą bezpośrednio od podpisanej polisy i wysokości składek.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2008, 11:30:03 »
Czy ubezpieczenie członków MDP dotyczy tylko wypadków na ćwiczeniach, zawodach, czy też innych nie szczęśliwych wypadków (np jeśli złamałem rękę za domem to mogę dostać odszkodowanie)?
Tutaj chyba szkolne ubezpieczenie Cię łapie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ubezpieczenie ochotników
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2008, 11:54:38 »
Ja kiedyś myślałem, że gdyby mi się coś stało to mogę się łapnąć i na ubezpieczenie ze szkoły i na ubezpieczenie z MDP.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...